| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Dach dwuspadowy

Dach dwuspadowy

Dach dwuspadowy jest najprostszy w konstrukcji, a zarazem najbardziej tradycyjny i utrwalony w polskim krajobrazie. Dzisiaj jego wysoką pozycję umacnia potrzeba zagospodarowania poddasza – pod dwiema połaciami jest więcej miejsca niż pod czterema.

Dach dwuspadowy składa się z dwóch połaci w kształcie prostokątów stykających się w biegnącej równolegle do szerokości budynku kalenicy. W porównaniu z innymi formami dachów najlepiej spełnia funkcje ochronne – woda deszczowa nie napotyka przeszkód w postaci załamań połaci, ponadto nie ma on koszy, w których zalegałby śnieg. Powierzchnia połaci zależy od rozpiętościdachu – im jest ona większa, tym większa będzie powierzchnia pokrycia – oraz od kąta jego nachylenia – im dach bardziej stromy, tym połacie są większe.
Ściany boczne budynku, nazywane szczytowymi, w górnej części mają kształt trójkąta – kąt jego wierzchołka zależy od stopnia nachylenia połaci. Przy ścianach szczytowych poddasze osiąga pełnowartościową wysokość (powyżej 1,90 m). Ponadto można umieścić w nichpionowo okna – to najtańszy sposób doświetlenia poddasza bez ingerencji w połacie dachu.

Styl dachu, styl domu

Prostota i oszczędność formy dachu dwuspadowego sprawiają, że jest on lubianym elementem nowoczesnej, oszczędnej w środkach architektury. Tradycyjnej prostopadłościennej bryle przykrytej dwuspadowym dachem można nadać nowoczesny rys, wybierając dach pozbawiony okapów. Wówczas dom wraz z dachem tworzą jedną, nierozerwalną, kubiczną bryłę. Modne są też wysokie piętrowe domy o bryle w kształcie wydłużonego prostopadłościanu przykryte łagodnie nachylonym dwuspadowym dachem z okapami znacznie wysuniętymi poza obrys szczytowych ścian budynku. W tym wypadku spadzisty dach nie kryje poddasza użytkowego, jego połacie nie są rozbite przez okna dachowe czy lukarny. Pozostaje czystą formą. Warunkiem powodzenia takiego rozwiązania jest przemyślana kompozycja elewacji. Taka forma dachu służy wyeksponowaniu elewacji – skromny dach podkreśla prostotę i wysoką jakość materiałów użytych na elewacji oraz mistrzostwo jej wykonania. Nie bez znaczenia jest pokrycie, najczęściej z płaskiej lub trapezowej blachy wysokiej jakości lub nowoczesnych gontów bitumicznych. Spokojna, statyczna powierzchnia pokrycia wtapia się w płaszczyznę dachu, wysuwając na pierwszy plan jego kształt. Wydłużone okapy w ścianie szczytowej eksponują spód połaci. Widoczna surowa konstrukcja stanowi zamierzony efekt, gdy dom jest inspirowany budownictwem industrialnym. Natomiast ozdobne wykończenie szczytu inspirowane formami regionalnymi może nadać mu tradycyjny rys.

Dach dwuspadowy w kilku wariantach

Autor: Piotr Mastalerz
Zestawienie połaci o różnym spadku i niesymetrycznie usytuowanej kalenicy zazwyczaj szpeci dom. Poddasze wtedy zawsze jest wyższe z jednej strony, część pomieszczeń dzięki wyższej ściance kolankowej wprawdzie łatwiej jest zagospodarować, ale trudniej oświetlić.
ZDANIEM SPECJALISTY

Kąt nachylenia połaci w dachu dwuspadowym zależy głównie od sposobu zagospodarowania poddasza – dach kryjący poddasze użytkowe jest bardziej stromy niż ten nad domem parterowym. We współcześnie budowanych domach z poddaszem użytkowym dachy majązwykle kąt nachylenia 35-45°, co pozwala zachować dawne proporcje między dachem a ścianą. W domach parterowych dachy zdecydowanie się obniżyły – dominują proporcje 1:1,1 lub 1:1,2. Nowy trend jest na tyle powszechny, że zmiana relacji między wielkością dachu a ścianą nikogo nie razi. Gdy dach jest zbyt niski, bardziej wyeksponowane są ściany. Ich monotonną, płaską powierzchnię warto rozbić elementami i detalami rozrzeźbiającymi bryłę domu: wykuszami, balkonami, lub podkreślić kolorowymi okiennicami. Jeśli ze względu na proporcje między dachem a ścianą dach wydaje się zbyt mały, można go optycznie powiększyć poprzez wysunięcie okapu.

Anna Kawęczyńska

Ścianka kolankowa

Na kształcie współczesnych dachów dwuspadowych zaważa funkcja użytkowa, którą coraz częściej pełni poddasze. Gdy wysokość ściankikolankowąkolankowej dochodzi do 1 m, znaczna część powierzchni poddasza będzie miała wysokość co najmniej 2,1 m. Jest wówczas szansa, że jego powierzchnia użytkowa będzie wynosiła
przynajmniej 2/3 powierzchni parteru. Jednak wysoka ścianka kolankowa pociąga za sobą wyższy dach, co prowadzi do trudności w zachowaniu właściwych proporcji między ścianą a dachem. Nie muszą być one zaburzone, gdy ścianka kolankowa będzie odpowiednio zestawiona z dachem. Można ją ukryć, wysuwając połacie daleko poza krawędzie ścian – wtedy ściana optycznie się obniży i dom zachowa właściwe proporcje. Dodatkowym sposobem jest wykończenie innym materiałem ścian kondygnacji poddasza. Taki podział elewacji sprawi, że zbyt wysoko wyniesiony dach jest postrzegany jako element drugiej kondygnacji.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Dach dwuspadowy

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Dach dwuspadowy

Poddasze pod dachem dwuspadowym

Jest najlepsze do zagospodarowania, ponieważ przestrzenie pod skosami biegną jedynie wzdłuż dwóch przeciwległych boków budynku. Pozostałe dwa boki są zamknięte pionowymi ścianami szczytowymi.

  • jeśli dach dwuspadowy oparty jest na ściance kolankowej, przestrzeń poddasza jest większa i łatwiej ją zagospodarować. Im wyższa ścianka, tym więcej miejsca na poddaszu.
  • ilość powierzchni użytkowej zależy też od kąta nachylenia dachu – im bardziej płaski dach, tym więcej powierzchni o niepełnej wysokości. Im bardziej stromy – tym większa wysokość pomieszczenia.
  • kształt pomieszczeń zależy od sposobu podziału całej przestrzeni poddasza.

Zazwyczaj jedna ściana, ta, do której schodzi połać dachu, jest skośna. Ściany przylegające do niej są wyższe, ale częściowo ścięte połacią. Ściany dzielące pomieszczenia w najwyższej części poddasza mają pełną wysokość. Jeśli jednak pomieszczenie zajmuje całą szerokość poddasza, dwie ściany są skośne, pozostałe dwie – częściowo ścięte połaciami dachu.

Konstrukcja budynku: otwór w stropie na schody

By połączyć kondygnacje, trzeba zrobić odpowiednio duży otwór w stropie na schody. To element...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wymiana czy naprawa rynien i rur spustowych?

Decyzja, czy wymieniać czy remontować rynny i rury spustowe podczas remontu dachu, zależy od ich stanu oraz...

System rynnowy w doskonałym stanie. Czyszczenie i...

Orynnowanie będzie działać bez zarzutu tylko wtedy, gdy zadbasz o jego regularne czyszczenie i nie zapomnisz...

Instalacja systemu rynnowego. Montaż rynien krok...

Chociaż instalacją orynnowania powinien zająć się dekarz, warto abyś wiedział, jak powinny przebiegać...

Montaż rynien. Jak zrobić to poprawnie i jakich...

Montaż rynien nie należy do łatwych czynności i najlepiej powierzyć to zadanie doświadczonemu dekarzowi....

Świetlik rurowy – sposób na doświetlenie ciemnego...

Świetliki rurowe wprowadzają naturalne światło do pomieszczeń, w których nie można zamontować okien...

Konserwacja dachu przed zimą - jakie prace należy...

Konserwacja dachu jest ważnym elementem przygotowania się do każdej zimy. Zaplanuj przegląd dachu i ciesz się...