Pas podrynnowy – montaż bez tajemnic. Jak zamontować pas podrynnowy?

Pas podrynnowy nie tylko poprawia estetykę dachu, ale też chroni dom przed wilgocią. Stanowi także barierę dla owadów i ptaków. Sprawdź, jak zamontować pas podrynnowy, żeby dobrze wyglądał i służył przez lata.

dom jednorodzinny

i

Autor: Jerzy Kala
Murator Remontuje #2: Gadżety potrzebne na budowie
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Pas podrynnowy – montaż krok po kroku
  2. Czy pas podrynnowy jest konieczny?

Pas podrynnowy to element obróbki blacharskiej okapu, którego podstawowym zadaniem jest ochrona budynku przed wilgocią. Wyprofilowany element z blachy stalowej ukierunkowuje spływ deszczówki z dachu w taki sposób, by woda nie ściekała po elewacji. Dodatkowo pasy podrynnowe utrudniają dostęp do budynku insektom i innym małym zwierzętom, a także poprawiają wygląd budynku (jako maskownica deski czołowej okapu). Wszystkie te zalety powodują, że pas podrynnowy jest dziś standardowym elementem domu jednorodzinnego. Żeby jednak mógł dobrze spełniać swoją rolę, musi być prawidłowo zamontowany.

Pas podrynnowy – montaż krok po kroku

Montaż pasów podrynnowych przeprowadza się, gdy pokrycie dachowe jest już położone, ale nie zostały jeszcze zamocowane rynny. Nie jest on bardzo trudny, jednak dla bezpieczeństwa warto powierzyć to zadanie wykwalifikowanemu dekarzowi. Wynika to z faktu, że przy braku wprawy łatwo popełnić błędy czy np. uszkodzić blachę, wskutek czego nie będzie ona dobrze chronić przed wilgocią. Jeśli inwestor zdecyduje się samodzielnie zamocować pas podrynnowy, należy robić to z dużą starannością i precyzją, najlepiej pod okiem kogoś doświadczonego.

Jeśli chodzi o pas podrynnowy, instrukcja montażu krok po kroku wygląda następująco:

  1. Przygotuj pasy podrynnowe w odpowiedniej liczbie. Pamiętaj, że przy łączeniu pasów rynnowych konieczny jest kilkucentymetrowy zakład.
  2. Upewnij się, że pas podrynnowy jest równo przyłożony do deski czołowej okapowej (wykorzystaj poziomicę) i że zachowany jest odpowiedni spadek. Zaznacz miejsca montażu.
  3. Wysuń pas podrynnowy poza krawędź dachu tak, żeby zostawić pod nim odpowiednią ilość miejsca na planowaną podbitkę.
  4. Zamocuj pas podrynnowy do deski przy użyciu gwoździ dekarskich albo wkrętów samonawiercających. Zachowaj ostrożność, żeby nie uszkodzić blachy.
  5. Dokładnie uszczelnij styk pasa z elewacją za pomocą wybranej masy uszczelniającej.
  6. Jeśli zastosowano membranę dachową, przyklej ją do pasa podrynnowego za pomocą dwustronnej taśmy zbrojonej lub kleju dekarskiego.

Warto pamiętać, że na pasie podrynnowym montowana będzie później rynna, a zatem jej mocowania jeszcze mocniej przytwierdzą pas podrynnowy do deski.

Czy pas podrynnowy jest konieczny?

Pas podrynnowy nie jest ściśle rzecz biorąc obowiązkowy przy budowie domu jednorodzinnego, jednak jego liczne zalety, niewielki koszt i stosunkowo łatwy montaż powodują, że jest on rozwiązaniem powszechnie stosowanym. Zwiększa on trwałość dachu dzięki temu, że zapobiega wnikaniu wilgoci w dach, dlatego lepiej z pasa podrynnowego nie rezygnować.

Murowane starcie
Dach - blacha czy dachówka. MUROWANE STARCIE
Murator Google News