| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Domy tanie w budowie. Koszt budowy małych i tanich domów - projekty wraz z kosztorysem

Domy tanie w budowie. Koszt budowy małych i tanich domów - projekty wraz z kosztorysem

Rozważając budowę swojego pierwszego domu chcesz, aby był to dom tani w budowie? Koszt budowy domu zależy w dużym stopniu od wybranego projektu i wykonawcy. Jeśli przy budowie domu kierujesz się przede wszystkim budżetem, swoją uwagę zwróć na projekty małych i tanich domów. Przeczytaj, jak zaoszczędzić na budowie i zobacz projekty czterech różnych domów wraz z kosztami realizacji.

Przed budową domu warto zaopatrzyć się w kosztorys budowlany z pracowni projektowej, z której pochodzi projekt domu lub od niezależnego kosztorysanta. Pozwoli to oszacować potrzebny budżet, wysokość kredytu oraz pomoże w wyborze wykonawcy.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jakim systemem stawiać dom tani w budowie?

Dom tani w budowie możesz zrealizować w systemie generalnego wykonawcy, systemie gospodarczym lub samodzielnie wykonując większość prac. Każda metoda ma swoje wady i zalety. Budowa z generalnym wykonawcą zaoszczędzi twój czas, ale pieniędzy raczej już nie. Najwięcej zaoszczędzisz wykonując większość prac samemu, z rodziną i znajomymi, ale tu polegasz przede wszystkim na własnej wiedzy budowlanej. Przy systemie gospodarczym i generalnym wykonawcy możesz zatrudnić inspektora nadzoru, który będzie kontrolował postęp prac, jakość wykonania, a także wydane pieniądze, jeśli zawrzesz to w umowie.

Sprawdź też: jak podpisać umowę z wykonawcą - gotowy wzór umowy o roboty budowlane >>>

Generalny wykonawca oraz firmy, z którymi współpracujesz posiadają zazwyczaj zniżki w składach budowlanych, w których regularnie się zaopatrują. Jednak nie zawsze równoważy to wysokość ich prowizji, dlatego nie powinien być to decydujący argument. Natomiast już skutecznym argumentem może być czas trwania budowy prowadzonej przez jedną lub wiele firm, który wynosi nawet 6 miesięcy. Konieczne wtedy będzie płynne finansowanie inwestycji. Przy samodzielnej budowie, inwestycje możesz rozłożyć w czasie i dopasować do swoich możliwości finansowych. Jednak pamiętaj, że długotrwała ekspozycja konstrukcji na warunki atmosferyczne powoduje pogorszenie właściwości materiałów budowlanych, mowa tu zarówno o cegłach, wiążącej je zaprawie czy drewnianej więźbie dachowej.

Jakie rozwiązania wybrać, aby dom był tani w budowie?

Często inwestorzy zastanawiają się czy posadowić dom na tradycyjnych fundamentach czy na płycie fundamentowej. Kierują się przy tym nie tylko warunkami gruntowymi, ale kosztem budowy. Jeśli nie ma konieczności zastosowania płyty fundamentowej, skonsultuj swój wybór z wykonawcą. Podobnie sprawa ma się ze stropami monolitycznymi i systemowymi oraz wyborem materiału, z którego zbudowany zostanie dom. Wybór czy budować z ceramiki, betonu komórkowego lub silikatów pomoże podjąć ci wykonawca.

Koszt wykonania elementu w danej technologii może zależeć od współpracy wykonawcy z podwykonawcami, dystrybutorami lub samymi producentami materiałów i uzyskanych zniżek podczas ich wieloletniej współpracy. I tak u jednego wykonawcy taniej będzie wybudować dom z fundamentem tradycyjnym, z ceramiki i ze stropem monolitycznym, gdy u innego tańszy będzie dom na płycie fundamentowej, z betonu komórkowego ze stropem systemowym.

Mały dom o prostej bryle będzie tani w budowie

Wybierając projekt należy zwrócić uwagę na bryłę domu. Dom o prostym, kwadratowym lub prostokątnym rzucie będzie tańszy w wykonaniu od odpowiednika o skomplikowanej i nieregularnej bryle. Poza tym każdy narożnik stanowi dodatkowy mostek termiczny, przez który ucieka ciepło z budynku. Z tego samego względu tańsze w wybudowaniu i utrzymaniu będą domy pozbawione płyt balkonowych.

Porównując koszt budowy domów parterowych, z poddaszem użytkowym i piętrowych o tej samej powierzchni użytkowej, tanie w budowie okazują się z reguły domy z poddaszem użytkowym. Do wybudowania są fundamenty i dach o mniejszej powierzchni w porównaniu do domów parterowych, choć większa jest powierzchnia ścian nośnych i działowych. Niekorzystnie wypada na tym tle również dom piętrowy ze względu na koszt dodatkowego stropu, większej powierzchni ścian na drugiej kondygnacji oraz zazwyczaj większej powierzchni stolarki okiennej. Nieekonomiczne w budowie będą również budynki podpiwniczone, zwiększy się koszt wykonania wykopu, wybudowania ścian i ich izolacji.

Jeśli przy budowie domu dwa razy oglądasz każdą złotówkę nim ją wydasz, powinieneś zastanowić się czy budować garaż. Dużo tańsza w wykonaniu okaże się zadaszona wiata na posesji.

Dom tani w budowie: jaki wybrać dach?

Często można spotkać się z opinią, że najtańszy do wykonania jest dach płaski. Z technologicznego punktu widzenia, mogłoby się tak wydawać, ma najmniejszą spośród różnych typów dachów powierzchnię do wybudowania i pokrycia. Jednak jak do tej pory w Polsce trzeba liczyć się z ryzykiem niefachowego wykonania dachu płaskiego, co skutkować będzie licznymi, trudnymi do zlokalizowania przeciekami. Jest to zjawisko powszechne w licznie powstających blokach jak i nowo wybudowanych domach.

Natomiast profesjonaliści w tej dziedzinie drogo sobie liczą za wykonanie szczelnych dachów płaskich, wykorzystując do ich wykonania najdroższe materiały na rynku, których nie znajdziesz w markecie budowlanym. Ekonomicznie i praktycznie pod względem konstrukcji i pokrycia wypadają tu dachy dwuspadowe. Duży kąt nachylenia zapewnia dobre odprowadzanie wody, mniejsza jest ilość połączeń wymagających wykończenia dodatkowymi akcesoriami dachowymi, a skosy zapewniają większą funkcjonalność pomieszczeń znajdujących się na poddaszu niż w przypadku dachu czterospadowego.

Dom tani w budowie: jak zaoszczędzić na instalacjach?

Każdy punkt instalacji kosztuje, dlatego warto rozsądnie przemyśleć ich ilość. Może nie warto zastanawiać się nad zmniejszeniem ilości punktów elektrycznych - tych nie powinno zabraknąć nawet w wiatrołapie i korytarzu. Warto natomiast przemyśleć kwestię punktów wodnych i kanalizacyjnych – zlew i zmywarka w kuchni to dobry pomysł, ale czy na pewno potrzebujesz dwóch umywalek w łazience na piętrze i dwóch na dole? Czy konieczny jest prysznic i wanna w łazience na poddaszu oraz dodatkowy prysznic na parterze? Zastanów się jakie są potrzeby rodziny i czy na pewno będziesz korzystał ze wszystkich tych urządzeń.

W kwestii ogrzewania zastanów się jakiego komfortu oczekujesz. Dobrym pomysłem jest także poproszenie wykonawcy o wycenę kilku wariantów instalacji ogrzewania, z kotłem na gaz lub paliwo stałe, z ogrzewaniem podłogowym na powierzchni całego domu, grzejnikowego z podłogowym w kuchni i łazience lub wyłącznie grzejnikowego. To w połączeniu z analizą wieloletnich wydatków na paliwo, którym będziesz ogrzewać dom, pozwoli ci na wybranie najlepszego i najtańszego rozwiązania.

Uważaj, na koszty prac wykończeniowych

Można przyjąć, że koszt prac wykończeniowych wynosi 25-40% kosztu całej budowy. Tak jak ceny tynku czy podkładu podłogowego tej samej jakości będą podobne, tak przy płytkach, deskach podłogowych, materiałach elewacyjnych możesz spotkać nawet kilkukrotne przebicie cenowe. W przypadku domu taniego w budowie powinieneś brać pod uwagę raczej standardowe wykończenie i wyposażenie. Rynny plastikowe, dach z blachodachówki, plastikowe okna i drzwi w standarowych okleinach to rzeczy, za które zapłacisz najmniej.

Kiedy warto korzystać z produktów z tanich marketów budowlanych lub sieciowych sklepów meblowych? Gdy znasz ich jakość! Płytki i panele powinny mieć wysoką klasę ścieralności, blachodachówka jak najdłuższą gwarancję, meble powinny być solidnie wykonane, aby służyły ci latami. Jeśli wybierasz materiały ociepleniowe, kieruj się ich parametrami, wagą, jakością wykonania - to dużo mówi o producencie i jego produkcie.

Ile kosztuje budowa domu, czyli projekty domów z zestawieniem kosztów budowy

Przygotowaliśmy porównanie kosztów budowy domu według czterech różnych projektów. Znalazły się wśród nich projekty domów o różnych powierzchniach, parterowych, z poddaszem do adaptacji lub użytkowym, z garażem lub bez. Porównując koszty budowy domu do stanu deweloperskiego, jak i surowego zamkniętego, najtańszy okazał się dom z poddaszem, dachem dwuspadowym, pozabawiony garażu według projektu Gładki C256 (96,0 m2). Najdroższym zaś okazał się Leśny Zakątek (99,9 m2) - parterowy, z garażem i dachem czterospadowym.

Zestawienia kosztów budowy, znajdujące się na następnej stronie, zostały przygotowane na podstawie kosztorysów inwestorskich przez Murator Projekty.

Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW

Zobacz projekt domu Miarodajny C333b>>>

Zestawienie kosztów budowy domu według projektu Miarodajny C333b

Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW

Zobacz projekt domu Leśny Zakątek M171 >>>

Zestawienie kosztów budowy domu według projektu Leśny Zakątek M171

Zestawienie kosztów budowy domu według projektu Gładki C256

Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW

Zobacz projekt domu Róże w ogrodzie M95a>>>

Zestawienie kosztów budowy domu według projektu Róże w ogrodzie M95a

Wycinka drzew. Kto może wyciąć drzewa i krzewy bez zezwolenia? Jakie są stawki opłat za wycinkę?

Wycinka drzew i krzewów przez osoby fizyczne jest możliwa bez konieczności uzyskiwania...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Dom Energooszczędny

Tym, którym energooszczędność kojarzy się z nieciekawym domem bez okien, mogą się mile rozczarować....

Domek letniskowy - przepisy o budowie domku...

Budowa domku letniskowego jest mniej wymagająca niż domu całorocznego. Pokoje w domku letniskowym mogą mieć...

5 idealnych domów dla dużej rodziny. Wybieramy...

Funkcjonalny i przytulny dom dla 5-osobowej rodziny, który zapewni komfortową przestrzeń użytkową...

5 projektów domów z poddaszem użytkowym....

Przedstawiamy Top 5 projektów domów z poddaszem użytkowym o powierzchni 120-145 m2. Domy z...

Wzmacnianie gruntu pod inwestycją? Sprawdź, jak...

Często okazuje się jednak, że odpowiednia lokalizacja obiektu kryje w sobie potrzebę wzmacniania gruntu....