Nowoczesny kocioł na paliwa stałe. Jak dobrze wybrać?

2019-04-05 12:01

Wiele osób wybiera nowoczesne kotły na paliwo stałe z pełnym przekonaniem o ich przewadze nad innymi źródłami ciepła.

kocioł na paliwa stałe
Autor: Andrzej Szandomirski Ze względu na zaostrzenie wymagań odnośnie do jakości kotłów na paliwa stałe w sprzedaży będą wyłącznie kotły automatyczne

Od 1 lipca 2018 r. obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży kotłów na paliwo stałe niespełniających wymagań odnośnie do jakości emitowanych spalin. Kotły spełniające wymagania emisyjne to kotły klasy 5., w których można palić jedynie węglem typu ekogroszek albo peletami.


Jeśli dzisiaj legalnie kupimy kocioł na paliwo stałe, możemy mieć pewność, że będzie to urządzenie technicznie zaawansowane, łatwe i stosunkowo wygodne w obsłudze, zautomatyzowane i nieszkodzące środowisku naturalnemu.


Wygodna eksploatacja


Nowoczesne kotły na paliwa stałe mają kompaktową budowę i mogą być wyposażone w podajnik paliwa oraz zasobnik, co znacznie ułatwia ich eksploatację. Zasobnik można napełniać co kilka dni i w tym czasie cieszyć się bezobsługową eksploatacją instalacji grzewczej.

W nowoczesnych kotłach nie ma tak zwanego rusztu awaryjnego, na który można by wrzucać cokolwiek, co nadaje się do spalenia. 
Komory kotłów dobrej klasy robi się z materiałów ceramicznych akumulujących ciepło. To pozwala uzyskać w komorze paleniska wysoką temperaturę, w której następuje dokładne spalanie substancji lotnych wydzielających się z paliwa. 
Zawirowywacze, które montuje się w kanałach spalinowych takich kotłów, zaburzają ruch spalin po to, aby wymiana ciepła między gazami spalinowymi a krążącą w wymienniku kotła wodą była bardziej intensywna, czego naturalną konsekwencją jest wyższa sprawność urządzenia.

Prawidłowo dobrany kocioł na ekogroszek rozpala się na początku sezonu, a wygasza na wiosnę, kiedy ogrzewanie przestaje być potrzebne. W kotłach na pelety z funkcją samoczynnego rozpalania i wygaszania czynności te odbywają się automatycznie. 
Producenci nowoczesnych kotłów na paliwa stałe często wyposażają je w system półautomatycznego oczyszczania.

kocioł na paliwa stałe
Autor: ATP_070930_048_o109215 Kocioł na paliwo stałe musi być ustawiony w wydzielonym pomieszczeniu. Inaczej niż gazowy, który można zainstalować nawet w łazience albo w połączonej z salonem kuchni

Wysoka sprawność
 nowoczesnych kotłów na paliwa stałe

Zaletą nowoczesnych kotłów na paliwa stałe jest ich wysoka sprawność często ponad 90%. Dla porównania kotły klasy 3. mają sprawność mniej więcej 75%, a tanie, popularne urządzenia pozaklasowe – maksymalnie 50-60%. Kotły, które uzyskują wysoką sprawność, zużywają mniej paliwa niż ich odpowiedniki o gorszych parametrach, a więc koszty eksploatacji wyposażonych w nie systemów grzewczych są niższe. 
To ma jednak określone konsekwencje. Aby kocioł mógł uzyskać wysoką sprawność, temperatura opuszczających go spalin nie powinna przekraczać 110oC. Może się z nich wykraplać para wodna, a to pociąga konieczność zastosowania przewodu spalinowego odpornego na działanie kwaśnych skroplin. 


Sprawdź też:

Specjaliści zalecają więc, aby w trosce o prawidłową pracę kotłów o sprawności bliskiej 90% stosować wyłącznie izolowane cieplnie kominy odporne na korozję, czyli kominy tak zwane systemowe, albo wymurowane w sposób tradycyjny, ale wyposażone we wkłady ceramiczne albo ze stali kwasoodpornej.

kocioł na paliwa stałe
Autor: Andrzej Szandomirski Temperatura spalin z nowoczesnych kotłów na paliwa stałe jest niższa niż z tradycyjnych, więc nie można ich usuwać przez zwykłe, wymurowane z cegły przewody kominowe, lecz przez kominy z materiałów odpornych na skropliny

Automatyczna regulacja: sterowanie
 kotłem na paliwo stałe

Konstrukcja nowoczesnych kotłów na paliwa stałe pozwala obecnie na zastosowanie automatycznych regulatorów ich pracy, w tym regulacji pogodowej uzależnionej od warunków atmosferycznych.
 Regulatory przeznaczone do tych układów mają konstrukcję oraz działanie podobne do stosowanych w regulatorach kotłów gazowych i olejowych. Sterowanie nowoczesnym kotłem na paliwo stałe polega na precyzyjnym dozowaniu ilości powietrza do spalania. Kocioł na paliwo stałe ma jednak większą bezwładność niż gazowy czy kocioł olejowy, więc regulacja jest nieco bardziej skomplikowana.

Przeczytaj też:

Bezpieczna praca


Do zabezpieczenia kotła na paliwo stałe i zasilanej przez niego instalacji grzewczej służą zawór bezpieczeństwa oraz naczynie wzbiorcze.

Kiedy tylko jest to możliwe, warto zabezpieczać instalacje wyposażone w nowoczesne kotły na paliwa stałe tak jak te z kotłami gazowymi – czyli przeponowymi (zamkniętymi) naczyniami wzbiorczymi. Ale można tak zrobić, tylko wtedy, gdy kocioł ma urządzenie do odprowadzenia nadmiaru ciepła. Takim urządzeniem jest na przykład wężownica chłodząco-zabezpieczająca, którą większość nowoczesnych kotłów na paliwa stałe ma fabrycznie wbudowaną. Wężownica bezpieczeństwa musi być połączona z termostatycznym zaworem bezpieczeństwa zamontowanym na przewodzie zasilającym ją zimną wodą. W razie wzrostu temperatury w kotle lub instalacji powyżej bezpiecznej wartości, zawór się otworzy i zimna woda schłodzi układ.

kocioł na paliwa stełe
Autor: Andrzej T. Papliński W nowoczesnych kotłach na paliwa stałe, podobnie jak w kotłach gazowych, stosuje się automatyczne regulatory, również pogodowe

Kotły na paliwo stałe: podgrzewanie wody użytkowej



W nowoczesnych wersjach kotłów na paliwo możliwe jest – podobnie jak w kotłach gazowych czy olejowych – ustawienie trybu „lato”, czyli pracy urządzenia wyłącznie na potrzeby c.w.u. Tryb podgrzewania wody użytkowej musi być dostosowany do indywidualnych potrzeb domowników. 
Woda jest podgrzewana w zasobniku do temperatury zadanej przez użytkownika. W czasie, kiedy nie jest zużywana i jej produkcja nie jest potrzebna, kocioł pracuje w trybie czuwania, to znaczy utrzymuje minimalną temperaturę wymaganą ze względu na konstrukcję kotła. Jest to zwykle 35-50oC.


Podgrzewaniem wody w zasobniku steruje czujnik temperatury ciepłej wody. Jeżeli zasobnik zostanie częściowo opróżniony i temperatura wody spadnie poniżej zadanej wartości, uruchamiają się pompa ładującą zasobnik oraz kocioł, który dostarcza niezbędnego ciepła.


Zasobnik jest z reguły wyposażony w wężownicę przez którą przepływa gorąca woda z kotła i powoli ogrzewa wodę wypełniającą zasobnik.


Dostępne są również podgrzewacze tak zwane płaszczowe, bez wężownicy. Wymiana ciepła między wodą grzejną a wodą użytkową odbywa się przez powierzchnię płaszcza, który je od siebie oddziela.


Kocioł pracujący w trybie „lato” zasila jedynie zasobnik z ciepłą wodą użytkową, przez co pracuje z niższą sprawnością. Większość zasobników wyposaża się więc w grzałki elektryczne, których zadaniem jest częściowe zrównoważenie pracy kotła w wyjątkowo niekorzystnych dla niego warunkach.

Przeczytaj też:


Aby ograniczyć opłaty za prąd do zasilania wspomagającej kocioł grzałki, warto rozważyć zasilanie jej energią elektryczną w drugiej (tak zwanej nocnej), tańszej taryfie. Zbiornik c.w.u musi mieć wtedy pojemność co najmniej 150-200 l.

kocioł na paliwa stałe
Autor: Piotr Mastalerz Zasobnik do c.w.u. współpracujący z kotłem powinien mieć dodatkowo grzałkę elektryczną, która zniweluje nierytmiczność zapotrzebowania na c.w.u. Może być też równolegle zasilany z kotła i instalacji solarnej, co pozwoli latem całkiem zrezygnować z pracy kotła

Co wiesz o kotłach grzewczych

Pytanie 1 z 10
Czym się różni kocioł grzewczy od pieca?
Nie przegap
logo czyste powietrze

Autor: Murator

Czyste powietrze z Muratorem: termomodernizacja krok po kroku

Dzięki programowi „Czyste Powietrze” przeprowadzenie termomodernizacji domu jednorodzinnego stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Nie mniej pozostaje ona przedsięwzięciem wymagającym podjęcia wielu ważnych decyzji. Zamierzamy w tym pomagać, dlatego zorganizowaliśmy akcję „Czyste powietrze z Muratorem”. Wyjaśniamy, jakie korzyści można osiągnąć dzięki ociepleniu domu i wymianie nieefektywnych urządzeń grzewczych, a przede wszystkim, jak przeprowadzić skuteczną termomodernizację z wykorzystaniem dotacji, preferencyjnych pożyczek i ulgi podatkowej. Dodatkową atrakcją naszej akcji jest konkurs, w którym do wygrania jest remont domu! Nie przegap i zobacz naszą akcję „Czyste powietrze z Muratorem”!

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie