Ekogroszek: klasy i ceny. Jak kupować ekogroszek?

2018-08-16 17:01 Anna Kazimierowicz
Ekogroszek
Autor: Pure Fuel Ziarna ekogroszku muszą miec określoną wielkość - od 5 do 25 mm, co wiąże się z ich kalorycznością

Ekogroszek to węgiel o określonej wielkości ziaren, wyselekcjonowany pod względem właściwości użytkowych. Jest wysokokaloryczny i mało zanieczyszczony. Ogrzewanie domu ekogroszkiem jest proste i tanie.

Jak powstaje ekogroszek

Ekogroszek produkuje się z wyselekcjonowanych frakcji węgla kamiennego lub brunatnego określonego rodzaju. Wybiera się do tego węgiel o niskiej zawartości siarki oraz substancji niepalnych (popiół, kamień). Dobra jakość węgla sprawia, że podczas spalania powstaje dużo ciepła, w spalinach jest stosunkowo niewiele szkodliwych substancji, a w popielniku niezbyt dużo popiołu.

Węgiel przeznaczony na ekogroszek powinien się charaketryzować niską spiekalnością (wskaźnik RI < 10). Dzięki temu w piecu na retorcie nie tworzą się tak zwane spieki koksowe, czyli duże bryły koksu (odgazowanego węgla), które spalają się dużo wolniej niż małe, przez co są wypychane z palnika przed spaleniem. Jest to przyczyną znacznych strat niedopału - w popiele jest dużo substancji, które mogłyby się jeszcze spalić oddając energię, więc ich obecność oznacza niską sprawność spalania.

Z zastosowania w kotłach na ekogroszek automatycznych podajników paliwa wynika możliwość używania w nich wyłącznie węgla o określonym uziarnieniu. Dlatego podczas produkcji ekogroszku węgiel jest przesiewany przez sito, żeby wybrać z niego ziarna o wielkości od 5 do 25 mm. Następnie zostaje on opłukany z miału i poddany suszeniu.

Ekogroszek
Autor: Chemko Ekogroszek powstaje z selekcjonowanego węgla o wysokich parametrach użytkowych

Parametry ekogroszku:

  • wielkość ziarna 5-25 mm,
  • wysoka wartość opałowa 20-30 MJ/kg,
  • niska zawartość siarki - do 1%,
  • niska zawartość popiołu - do 12%,
  • wilgotność nie większa niż 10%.

Ekogroszek: produkt eko

Spalanie ekogroszku jest mniej szkodliwe dla środowiska, ponieważ powstaje mniej dymu, a emisja tlenku węgla, dioksyn, furanów i węglowodorów aromatycznych jest obniżona w porównaniu ze zwykłym węglem. Powstaje także znacznie mniej popiołu, przeciętnie stanowi on 10% masy początkowej opału. Wartość opałowa ekogroszku powinna wynosić nie mniej niż 20 MJ/kg - wysoka kaloryczność jest warunkiem niezbędnym do tego, żeby podczas spalania powstawało dużo energii cieplnej.

Ekogroszek
Autor: Sibugolpl Do ogrzewania domu ekogroszkiem trzeba kupić specjalny kocioł z retortą i podajnikiem. W jego zasobniku mieści się kilka worków węgla, więc opał wystarczy uzupełniać co kilka dni
Ekogroszek - dobry opał
Piec na ekogroszek

Autor: Ogniwo

Nowoczesne kotły klasy 5 są opracowane z myślą o spalaniu ekogroszku

Ekogroszek został opracowany z myślą o spalaniu go małymi porcjami w niskoemisyjnych kotłach na węgiel z automatycznym podajnikiem. Urządzenia te uzyskują wysoką sprawność przy niskiej emisji spalin.

Kotły na ekogroszek są wyposażone w palenisko retortowe, na które paliwo jest dostarczane porcjami przez podajnik śrubowy. Dzięki automatyzacji obsługa takich kotłów jest mało pracochłonna, proces można odpowiednio zaprogramować. Zasobnik paliwa wystarczy napełniać raz na kilka dni.

Po 1 lipca 2018 r. w sprzedaży pozostały już tylko najnowocześniejsze kotły z automatycznym podajnikiem paliwa - kotły 5 klasy, czyli spełniające restrykcyjne wymagania dotyczące emisji szkodliwych dla zdrowia cząstek stałych (powodujących smog), tlenku węgla i organicznych związków gazowych. Kotły 5 klasy mają bardzo wysoką sprawność, co przekłada się na mniejsze niż w kotłach starego typu zużycie paliwa.

Sprawdź też:

Tani opał

Ogrzewanie domu ekogroszkiem jest wciąż tanie, choć jest droższy od innych gatunków węgla. Wynika to z dobrej jakości tego paliwa jakości, dzięki której sprawność jego spalania może być bardzo wysoka. Koszt uzyskania 1 kWh energii w kotle na ekogroszek wynosi mniej więcej 0,19 zł - przy założeniu, że kosztuje 1000 zł/tonę, a średnia sprawność kotła wynosi 75%. Taniej (0,15 zł/kWh) można ogrzewać dom drewnem, ale jego używanie jest znacznie bardziej kłopotliwe, bo kotły na drewno nie są zautomatyzowane. Koszt ogrzewania domu peletami drzewnymi (kotły na pelety są co najmniej równie łatwe w obsłudze jak te na ekogroszek) jest wyższy - przy cenie 900 zł za tonę peletów wynosi mniej więcej 0,23 zł/kWh.

Ekogroszek - jak kupować?

Ekogroszek jest sprzedawany luzem, ale częściej spotyka się go w perforowanych workach po 25 kg, niekiedy też 10, 15 i 20 kg. Worki w ilości dającej masę 1 tony są pakowane na palety i foliowane. Producenci i dystrybutorzy często dowożą ekogroszek w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od swojej siedziby nie doliczając kosztów transportu do ceny paliwa. Minimalna wielkość zamówienia to zwykle 1 t. Do ogrzewania dobrze ocieplonego domu o powierzchni 150 m2 potrzeba 2,5-3,5 t ekogroszku na rok.

Przed zakupem większego zapasu paliwa dobrze jest przetestować kilku dostawców w okolicy - kupić od nich niewielkie ilości opału i wybrać ten, który najlepiej się spala. Jakość ekogroszku bywa bowiem różna.

Ekogroszek
Autor: Węgiel Sztygar Ekogroszek najlepiej kupować całymi paletami o wadze 1 t
Warto wiedzieć

Lepiej nie kupować ekogroszku luzem, bo podczas zalegania na pryzmach ulega on skruszeniu i zawilgoceniu, co obniża jego wartość opałową. Ekogroszek jest też dostępny w wielkich workach o wadze 1t, tak zwanych big-bagach. Taki węgiel kupimy taniej niż workowany w małych objętościach, ale jego składowanie, a później przenoszenie do kotłowni i załadunek do podajnika są bardziej kłopotliwe.

Ekogroszek - różne klasy

Ekogroszek jest selekcjonowany na różne klasy. Podstawowym kryterium selekcji jest kaloryczność i wielkość ziarna. Frakcja gruba 13-25 mm jest bardziej kaloryczna niż mniejsze kawałki (5-12 mm). Dlatego w najlepszej jakości ekogroszku jest mniej więcej 20% ziaren małych i 80% dużych. W klasach podstawowych ekogroszku proporcje te wyglądają 50/50, 60/40. Standardowa wartość opałowa ekogroszku (tak zwana kaloryczność) to mniej więcej 24 MJ/kg. Najwyższa to około 30 MJ/kg. Warto jeszcze zwracać uwagę na zawartość siarki, popiołu i wody - powinna być jak najniższa.

Ekogroszek
Autor: Polski Węgiel Dystrybucja Ekogroszek workowany o standardowych parametrach kosztuje mniej więcej 800 zł/t

Ekogroszek: cena za tonę

Firmy często określają ekogroszek o standardowych właściwościach (wartość opałowa 20-24 MJ/kg) jako Classic, Standard itp. Tona takiego paliwa workowanego kosztuje 800-900 zł. Ekogroszek o kaloryczności 24-27 MJ/kg (Premium, Super, Extra) ma ceny w przedziale 900-1000 zł/t. Produkty o najwyższej wartości opałowej (około 30 MJ/kg) określane mianem Ultra, Premium Plus Platinum itp. kosztują 1000-1100 zł/t.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE