Piec kopciuch do wymiany. Zakaz palenia węglem w Warszawie już w 2023 r.! Do kiedy trzeba wymienić piec?

2022-08-26 15:01

Ogrzewanie węglem będzie zakazane! Czy to ostatni sezon grzewczy, kiedy można ogrzewać węglem? Dopłaty węglowe w stolicy w przyszłym roku będą już niemożliwe. Uchwalono zakaz opalania domów węglem w Warszawie od 1 października 2023 r. i powiatach do niej przyległych - radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego znowelizowali uchwałę antysmogową. Co to oznacza w praktyce?

Zakaz spalania węgla w Warszawie
Autor: Gettyimages Już podczas najbliższej zimy będzie obowiązywał zakaz opalania węglem domów w Warszawie

Zapisy, dzięki którym powinna poprawić się jakość powietrza w Warszawie i jej sąsiedztwie, znalazły się w znowelizowanej uchwale antysmogowej województwa mazowieckiego pochodzącej z 2017 r. Zakaz opalania domów węglem będzie obowiązywał w Warszawie od 1 października 2023 r., a w tak zwanym obwarzanku warszawskim od 1 stycznia 2028 r. Dodatkowo zostanie wprowadzony zakaz instalowania kotłów na węgiel i drewno w nowych domach, które mogą być podłączone do ciepła miejskiego.

Uchwała dotycząca zakazu palenia węglem w Warszawie nie zakazuje spalania drewna w kominkach i kotłach – to efekt kompromisu, jaki powstał w procesie konsultacji społecznych.  

Pozbądź się kopciucha! Poradnik antysmogowy Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych

Spis treści

  1. Zakaz opalania domów węglem - uchwała antysmogowa województwo mazowieckie
  2. Zakaz instalowania kotłów na węgiel
  3. Kotły 5 klasy pracują do wyeksploatowania
  4. Zakaz palenia węglem

Zakaz opalania domów węglem - uchwała antysmogowa województwo mazowieckie

  • od 1 października 2023 r. - zakaz opalania domów węglem w granicach administracyjnych Warszawy;
  • od 1 stycznia 2028 r. - zakaz opalania domów węglem w powiatach okalających Warszawę, tj.:
    • grodziskim,
    • legionowskim,
    • mińskim,
    • nowodworskim,
    • piaseczyńskim,
    • pruszkowskim,
    • otwockim,
    • wołomińskim,
    • warszawskim zachodnim;
  • zakaz instalowania kotłów na węgiel lub drewno w nowych domach, które mogą być podłączone do miejskiej sieci grzewczej.

Zakaz dotyczy stosowania węgla kamiennego oraz paliw produkowanych z jego wykorzystaniem.

Warto przypomnieć, że od 1 lipca 2018 r. z godnie z pierwszą wersją warszawskiej uchwały antysmogowej obowiązuje zakaz stosowania w instalacjach domowych następujących paliw:

  • mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich
  • wykorzystaniem;
  • węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla;
  • węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm;
  • paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20%.

Zakaz instalowania kotłów na węgiel

W przypadku nowo budowanych domów wprowadza się zakaz instalowania kotłów na paliwa stałe (węgiel i drewno). Przepis dotyczy budynków, dla których pozwolenie na budowę lub zgłoszenie zostało złożone po dniu 1 stycznia 2023 r., jeżeli istnieje techniczna możliwość podłączenia budynku do sieci ciepłowniczej, która znajduje się na terenie bezpośrednio przylegającym do działki inwestora, na której znajduje się instalacja.

W uchwale antysmogowej z 2017 r. zapisano, że od 11 listopada 2017 r. na terenie Warszawy i sąsiednich powiatów można montować kotły i miejscowe ogrzewacze pomieszczeń spełniające wymogi ekoprojektu w zakresie energooszczędności i niskiej emisji zanieczyszczeń.

Kotły 5 klasy pracują do wyeksploatowania

W bieżącej uchwale wprowadzono następujące warunki dla poszczególnych klas kotłów i ogrzewaczy pomieszczeń. Wcześniej zainstalowane kotły mogą pracować do ich wyeksploatowania. Szczegółowe warunki to:

  • instalacje grzewcze spełniające wymogi ekoprojektu, których eksploatację rozpoczęto do 1 czerwca 2022 r.,
  • instalacje grzewcze spełniające wymagania określone dla klasy 5 według normy PN-EN 303-5:2012, których eksploatację rozpoczęto do 10 listopada 2017 r.

Zakaz palenia węglem

Rezygnacja ze spalania węgla to nie tylko troska o czystość powietrza, lecz także o zdrowie obywateli. Krakowskie doświadczenia, gdzie ostre zakazy wprowadzono już kilka lat temu, są pozytywne. Poprawiła się jakość powietrza w mieście, stężenia PM10 oraz rakotwórczego benzo[a]pirenu spadły o ponad 40%, zmniejszyła się liczba dzieci chorujących na astmę ub inne schorzenia związane z drogami oddechowymi.

Przeczytaj też: Zakaz palenia w kominkach >>>

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział zakaz spalania węgla w Warszawy w lutym 2020 r. Mieszkańcy Warszawy wielokrotnie dali wyraz poparciu dla tej inicjatywy. Obywatelskie petycje domagające się jak najszybszego wprowadzenia zakazu spalania węgla podpisało ponad 10 tys. osób. W lutym br. Prezydent Warszawy przesłał do Marszałka województwa mazowieckiego, Adama Struzika, wniosek o wdrożenie od IV kwartału 2023 roku zakazu stosowania węgla w indywidualnych źródłach ogrzewania. Stanowisko Prezydenta poparła również Komisja Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy.

Odejście od węgla na Mazowszu jest również wyrazem poparcia dla zmian energetycznych, które musimy przeprowadzić. Przestawienie produkcji energii na mniej emisyjne paliwa, a jeszcze lepiej na źródła odnawialne, to zadanie, które stoi przed naszym krajem.

Dofinansowanie na wymianę kopciucha:

W obecnej sytuacji węgiel, który w olbrzymiej ilości kupujemy w Rosji, jest jeszcze bardziej paliwem o negatywnym wydźwięku. Nakłada się na to bardzo wysoki wzrost cen paliw stosowanych do ogrzewania domów. Węgiel groszek zdrożał rok do roku wiosna 2021/wiosna 2022 o ponad 100%. W kwietniu 2022 r. tona groszku kosztuje mniej więcej 2000 zł. Ogrzewanie domów węglem jest nie tylko nieekologiczne, lecz także nieekonomiczne.

NIE PRZEGAP: Czyste powietrze z Muratorem - wszystko o termomodernizacji domów

Zmiany w uchwale antysmogowej tak skomentował Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego i lider Warszawy Bez Smogu - To bardzo ważny dzień dla Warszawiaków i mieszkańców gmin okalających stolicę. Szanse na oddychanie czystym powietrzem w stolicy w kolejnych sezonach grzewczych właśnie znacząco wzrosły. Gratulujemy radnym Sejmiku tak fundamentalnej i przełomowej decyzji. To również decyzja mająca wymiar symboliczny – w stolicy państwa uzależnionego od węgla nie będzie można spalać tego paliwa.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie