Zakaz palenia w kominkach na Mazowszu. Kogo i kiedy będzie obowiązywał

2020-10-06 13:54 Anna Kazimierowicz
Zakaz palenia w kominkach
Autor: Kratki Zakaz palenia w kominkach ma spowodować obniżenie tak zwanej niskiej emisji

W ramach “Programu ochrony powietrza” samorząd Mazowsza wprowadził zakaz palenia w kominkach. Na szczęście, obowiązuje on tylko w tzw. dni smogowe.

Zbliża się sezon grzewczy, a wraz z nim nieuchronne pogorszenie jakości powietrza. Udział pyłów zawieszonych i innych szkodliwych cząstek będących efektem spalania paliw stałych wielokrotnie przekracza wtedy dopuszczalne normy. Tak zwana niska emisja, czyli pyły i inne szkodliwe cząsteczki znajdujące się w powietrzu, są przyczyną chorób i zgonów. Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego, przypomniała w czasie sesji sejmiku mazowieckiego, że: “Co roku ok. 6 tys. mieszkańców Mazowsza umiera z powodu złej jakości powietrza. Ponad pół miliona wizyt u specjalistów, 12 tys. nowych przypadków hospitalizacji, 14 mln utraconych dni pracy to tylko niektóre konsekwencje chorób wywołanych przez smog!”. W związku z tym konieczne jest podjęcie długoterminowych programów mających na celu poprawienie jakości powietrza. W ich ramach przewidziano również działania błyskawiczne, które mają być natychmiastową reakcją na wieść o pojawieniu się smogu.

Zakaz palenia w kominkach
Autor: Wiktor Greg Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego jakość powietrza w Polsce ulega zdecydowanemu pogorszeniu

Spis treści

 1. Zakaz palenia w kominkach na Mazowszu
 2. Jak reagować na informacje o smogu
 3. Program ochrony powietrza
 4. Inne województwa
 5. Pierwsze uchwały antysmogowe w Małopolsce
 6. Uchwała antysmogowa w Małopolsce
 7. Uchwała antysmogowa w Krakowie

Zakaz palenia w kominkach na Mazowszu

“Program ochrony powietrza” (POP) na Mazowszu został przegłosowany 8 września 2020 r. Radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego uchwalili między innymi, że w tak zwane dni smogowe – kiedy poziom zanieczyszczenia pyłem przekroczy dopuszczalne 50 μg/m3 – obowiązywał będzie zakaz palenia w kominkach. Przepis ten nie dotyczy domów, w którym kominek jest jedynym źródłem ciepła. Żeby z czystym sumieniem rozkoszować się widokiem płonących szczap drewna, trzeba będzie śledzić poziom zanieczyszczeń w danej okolicy. Palenie w kominkach będzie dopuszczalne w dni, kiedy jakość powietrza jest zadowalająca – zgodna z normami.

Przeczytaj też:

Najlepsze aplikacje do sprawdzania jakości powietrza >>>

Zakaz palenia w kominkach dotyczy całego województwa mazowieckiego, a więc czterech stref: aglomeracji warszawskiej, Płocka, Radomia oraz strefy mazowieckiej (pozostały obszar województwa).

Zakaz palenia w kominkach
Autor: archium.muratordom.pl Za palenie w kominku w dzień smogowy można dostać mandat w wysokości 500 zł

Jak reagować na informacje o smogu

Zakaz palenia w kominkach jest bardzo nośny medialnie, ponieważ mieszkańcy bardzo wielu domów korzystają z tej przyjemności. Jednak obok niego wprowadzono zakaz rozpalania ognisk i grilli, używania dmuchaw do liści, zalecono zraszanie pryzm materiałów sypkich, zawieszenie uciążliwych prac budowlanych. Ważne jest również, żeby w dni smogowe nie korzystać z prywatnych samochodów, a zamiast tego przesiąść się na rower lub przemieszczać się publicznymi środkami lokomocji.

Przeczytaj też:

Wybieramy czujnik jakości powietrza. Jak działa miernik smogu >>>

Wszystko to ma na celu błyskawiczną poprawę jakości powietrza w reakcji na informacje o złym jego stanie. Takie działanie ma wyrobić w mieszkańcach stałe myślenie o środowisku, poczucie osobistej odpowiedzialności za jakość powietrza, zaangażowanie się w jego ochronę.

Program ochrony powietrza

"Program ochrony powietrza” na Mazowszu to nie tylko zakaz palenia w kominkach, ale również cały szereg działań mających na celu poprawę jakości powietrza, m.in. wymiana starych kotłów i inwentaryzacja źródeł ciepła, nasadzenia zieleni, edukacja ekologiczna. Działanie naprawcze powinny zostać zrealizowane do końca 2026 r.

Celem programu ochrony powietrza jest redukcja emisji:

 • 44% - PM10,
 • 57% - PM2,5,
 • 69% - benzo(a)piren,
 • 27% - dwutlenek azotu

oraz

 • osiągnięcie wielkości stężeń poniżej poziomów dopuszczalnych i docelowego.

Inne województwa

Nowe “Programy ochrony powietrza” powinny zostać uchwalone również w pozostałych województwach, co jest konsekwencją wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2018 r. Nie można temu zaprzeczyć, ponieważ stan powietrza w Polsce, zwłaszcza w sezonie grzewczym, jest wciąż bardzo zły. W wielu miejscach normy są przekraczane kilkasetkrotnie.

Przeczytaj też:

Modernizacja kotłowni: wymiana pieca na paliwo stałe na kocioł gazowy >>>

W 2019 r. POP uchwalił sejmik województwa zachodniopomorskiego. Przewidziano w nim program działań krótkoterminowych (PDK), czyli realizowanych w ciągu kilkunastu miesięcy. Nie przewidziano działań błyskawicznych. Zwrócono również uwagę, że: “Efektywne realizowanie PDK wiąże się z niwelowaniem barier, które nie pozwalają na realizację wszystkich działań w pełnym zakresie. Do barier tych należą: ograniczone możliwości wpływania na indywidualne systemy grzewcze i ich funkcjonowanie oraz brak możliwości kontroli ograniczenia wykorzystania kominków w ramach indywidualnych systemów grzewczych”. Tak więc radni sejmiku zachodniopomorskiego podjęli bardzo realistyczną uchwałę. Zobaczymy, czy uchwała sejmiku mazowieckiego nie zostanie zaskarżona i uchylona, tak jak to się stało z pierwszą uchwałą antysmogową podjętą w Małopolsce już w 2013 r.

Warto wiedzieć

Pierwsze uchwały antysmogowe w Małopolsce

Walkę o poprawienie jakości powietrza jako jeden z pierwszych regionów rozpoczęła Małopolska z Krakowem, gdzie zanieczyszczenie powietrza było bardzo wysokie. Zwłaszcza Kraków – miasto z tysiącami starych pieców, w których palono węglem - miał bardzo złej jakości powietrze. Pierwsza uchwałę antysmogową podjęto już w 2013 r., ale została ona podważona przez sąd.

Zakaz palenia w kominkach
Autor: Kratki Oprócz Mazowsza zakaz palenia w kominkach obowiązuje od jesieni 2019 r. w Krakowie
Czy ocieplając dom zmniejszamy smog?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Uchwała antysmogowa w Małopolsce

Na terenie województwa małopolskiego od 1 lipca 2017 r. obowiązuje zakaz stosowania mułów i flotów węglowych oraz zakaz spalania drewna i biomasy, których wilgotności przekracza 20%. Nie można też eksploatować nowego kotła na węgiel lub drewno lub kominka na drewno o parametrach emisji gorszych niż wyznaczone tak zwanym Ekoprojekcie (dyrektywa Unii Europejskiej). Do końca 2022 r. powinna nastąpić wymiana kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych, a do końca 2026 r. - kotłów, które spełniają minimalne wymagania emisyjne - mają klasę 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012.

Uchwała antysmogowa w Krakowie

Od 1 września 2019 r. na terenie Krakowa obowiązuje całkowity zakaz spalania paliw stałych - węgla i drewna - w kotłach, piecach i kominkach. Dopuszczone jest stosowanie wyłącznie paliw gazowych, tj. gazu ziemnego wysokometanowego lub zaazotowanego (w tym skroplonego gazu ziemnego), propanu–butanu, biogazu rolniczego lub innych rodzajów gazu palnego, a z paliw ciekłych lekkiego oleju opałowego.

Na dostosowanie się do jej przepisów mieszkańcy mają czas do końca 2022 r., a w przypadku korzystania z kotła spełniającego wymagania emisyjne na poziomie co najmniej klasy 3, ten okres został wydłużony do końca 2026 r. Osoby, które do ogrzewania swoich domów wykorzystują kotły klasy 5, mogą z nich korzystać bezterminowo.

Życie bez smogu
zycie bez smogu bloczek

Autor: Redakcja

Chcesz mieć ciepły dom i oddychać czystym powietrzem? Przyłącz się do naszej akcji "Życie bez SMOGU".

Sprawdź, jak walczyć ze smogiem. Jak chronić siebie i bliskich. Jak sfinansować termomodernizację domu i wymianę źródła ciepła. Wraz z ekspertami przygotowaliśmy porady, które ułatwią wam działania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE