Jakie drewno opałowe wybrać? Które drewno do kominka ma największą wartość opałową?

2022-09-07 16:35
drewno opałowe
Autor: Marcin Czechowicz Drewno opałowe najlepiej jest od razu porąbać i ułożyć w stos w szczapach. To pozwoli na szybsze oddawanie wilgoci i schnięcie drewna opałowego

Drewno opałowe różni się emitowanym ciepłem i czasem spalania, a także zapachem. Jakie drewno kominkowe ma dużą wartość opałową i ładnie pachnie podczas spalania? Na co zwrócić uwagę, kupując drewno kominkowe? Wybieramy drewno opałowe na zimę i podpowiadamy, jaki wybór będzie korzystny.

Być może tej zimy do łask powrócą urządzenia grzewcze opalane drewnem. Już terazwarto zrobić zapas drewna opałowego. Wobec szalonego wzrostu cen węgla, gazu, pelletów i energii elektrycznej oraz zagrożenia, że może ich zabraknąć, rośnie też zainteresowanie urządzeniami grzewczymi na drewno. Rośnie też zainteresowanie drewnem opałowym, co doprowadziło do sytuacji, że niektóre nadleśnictwa musiały wprowadzić limity i zapisy chętnych do zakupu drewna. Najdrożej jest w dużych marketach budowlanych, nieco taniej w lokalnych składach drewna.

Drewno można kupić taniej w nadleśnictwie. Można się umówić i samemu nazbierać drewna na opał (jest to tzw. gałęziówka). Leśnicy wskazują teren, na którym można pozbierać drewno i ułożyć je w stosy, potem wyceniają opał. Cena za samodzielnie zebrane drewno w lesie wynosi ok. 40 zł za metr sześcienny. Pisaliśmy o tym w artykule: Polacy w opałach! Masowo wykupują drewno na opał w lasach. Jakie są ceny? Czy zbierać samodzielnie drewno?

Na opał do kominka zużywa się w sezonie grzewczym od 5 do 15 m³ drewna, w zależności od wielkości ogrzewanych pomieszczeń, częstotliwości palenia i pogody. To dużo, dlatego kupując drewno do kominka, zastanów się nad wyborem gatunku, miejsca zakupu i składowania. Pisaliśmy o tym w artykule: Ile drewna opałowego potrzeba na zimę

Dodatek do drewna opałowego

Jeżeli piec na drewno jest w twoim domu głównym źródłem ogrzewania i zgłosiłeś to w deklaracji CEEB, to przysługujecie Ci jednorazowy dodatek do drewna w wysokości 1000 zł. Wniosek o wypłatę dodatku do drewna można złożyć do 30 listopada 2022 r. w urzędzie gminy. Szczegółowo pisaliśmy o tym tutaj: Dodatek do drewna - dla kogo? Kiedy i gdzie złożyć wniosek?

Spis treści

 1. Dodatek do drewna opałowego
 2. Drewno opałowe do kominka i palenia w piecu
 3. Wiata na drewno kominkowe
 4. Jak wysuszyć drewno opałowe?
 5. Drewno kominkowe - gatunki iglaste czy liściaste
 6. Jakie drewno do kominka - buk, brzoza a może jesion?
 7. Ile kosztuje drewno kominkowe
 8. Sezonowanie drewna opałowego
 9. Gdzie kupować drewno na opał do kominka
 10. Bezpieczne cięcie i rąbanie drewna do kominka
 11. Drewno kominkowe metr sześcienny a metr przestrzenny

Drewno opałowe do kominka i palenia w piecu

Efektywność ogrzewania drewnem zależy od jego jakości. Drewno opałowe do kominka czy pieca powinno być dobrze wysuszone. Im mniej wody zawiera, tym lepiej się pali i daje więcej ciepła. Dlatego drewno przeznaczone do kotła lub kominka powinno być sezonowane, najlepiej na świeżym powietrzu.

Wiata na drewno kominkowe

Jeśli kupujemy drewno wysuszone, powinno się je przechowywać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Jeżeli świeże - rolki lub szczapy należy ułożyć w stos na podkładzie, który będzie oddzielał je od podłoża. Miejsce na drewno kominkowe powinno być zadaszone, żeby chronić je przed wodą opadową. Na ten cel można przeznaczyć na przykład wiatę. W drewutni ścianki mogą być ażurowe, co pozwoli na przepływ powietrza, a jednocześnie zapewni osłonę drewna opałowego przed zacinającym deszczem. Stos drewna można też przykryć plandeką.

Jeśli trzymamy drewno opałowe na świeżym powietrzu to taki skład powinien znajdować się w nasłonecznionym miejscu, aby drewno mogło szybko schnąć. Miejsce powinno być też przewiewne. Jeśli chcemy drewno układać wzdłuż ściany budynku, najlepiej żeby była to ściana południowa. Kawałków nie powinno się dosuwać maksymalnie do elewacji.

Jak wysuszyć drewno opałowe?

Sezonowanie drewna opałowego wymaga czasu. Jeden sezon - od ścięcia zimą do spalenia drewna podczas następnej - to absolutne minimum. Najlepiej, gdy sezonowanie drewna trwa 2 lata. Po tym czasie drewno powinno osiągnąć stan powietrznosuchy, czyli zawierać mniej niż 20% wody. Szybkość schnięcia zależy od wielkości kawałków drewna. Tak zwane wałki są grubsze i pokryte korą, która hamuje odpływ wilgoci.

Drewno kominkowe - gatunki iglaste czy liściaste

Do palenia w kominkach nie poleca się drewna drzew iglastych. Ma dużo żywicy, która w trakcie spalania strzela, zanieczyszczając otoczenie trudnymi do usunięcia plamami. Poza tym tworzy się dużo dymu i sadzy osiadającej na ściankach kominka oraz w przewodzie kominowym.

Tych wad nie ma drewno drzew liściastych, które polecane jest jako drewno na opał. Zawiera ono mało żywicy, pali się równo i z reguły nie tworzy dużej ilości dymu, więc kominek długo pozostaje czysty. Szczególnie wartościowe jest drewno twarde (grab, dąb, buk), ponieważ w trakcie spalania daje najwięcej ciepła. Gorsze jest drewno miękkie (lipa, topola). Jest ono lżejsze, a przez to mniej kaloryczne; na przykład 1 m³ suchego drewna topolowego waży tyle, co 0,54 m³ grabiny, potrzeba go więc blisko dwa razy więcej, by uzyskać tyle samo ciepła. Jeśli kupimy twarde, wysokokaloryczne drewno, rzadziej będziemy musieli dokładać do ognia. A to oznacza mniej opału do ogrzania domu i oszczędność miejsca niezbędnego do jego składowania.

Polecamy również:

WAŻNE! Do palenia w kominkach nie nadają się elementy drewniane, które były impregnowane, lakierowane lub pomalowane jakimkolwiek innym chemicznym preparatem.

Aby uzyskać jak największą wartość opałową drewna, należy je sezonować od roku do dwóch lat. Zaraz po ścięciu drewno ma w sobie od 50 do 70% wody, po sezonowaniu jego wilgotność spada do 15-20%. Drewno z dużą zawartością wody daje mało ciepła, źle się pali i dymi.

Jakie drewno do kominka - buk, brzoza a może jesion?

 • Brzoza - łatwo płonie, nawet jeśli była krótko sezonowana, ale dość szybko się spala. Daje ładny, równy płomień, ma wyjątkowo mało substancji smolistych. Odznacza się średnią wartością opałową.
 • Buk - drewno spala się spokojnie i długo. Ma wysoką wartość opałową, daje dużo ciepła.
 • Dąb - pali się powoli i bardzo długo. Zawiera garbniki o przyjemnym gorzkim zapachu, które są uwalniane w trakcie spalania. Nadaje się do wędzenia potraw. Ma wysoką wartość opałową, daje dużo ciepła.
 • Drzewa owocowe - palą się powoli równym płomieniem. Wydzielają miły aromat. Drzewo kominkowe z jabłoni, gruszy i wiśni jest wykorzystywane do wędzenia potraw.
 • Grab - jego drewno jest uważane za najlepsze na opał (najwyższa wartość opałowa). Spala się bardzo wolno. Nie tworzy okazałego płomienia, ale daje dużo ciepła.
 • Jesion - drewno choć pali się długo i daje dużo ciepła, rzadko jest stosowany jako materiał opałowy. Słabo się łupie, więc trudno go pociąć na szczapy.
 • Olcha - źle się pali, jeśli nie jest dostatecznie wysuszona. Jej drewno jest natomiast uważane za jedno z najlepszych do wędzenia. Dodaje potrawom aromatu i poprawia ich kolor.
 • Topola - (między innymi biała i osika). Ma bardzo niską wartość opałową i daje mało ciepła. Wilgotna nie płonie wcale, wysuszona – spala się bardzo szybko, dlatego nadaje się na podpałkę.

Zobacz także:

Drewno do kominka. Które nadaje się najlepiej?

Ile kosztuje drewno kominkowe

Ceny drewna opałowego twardego, czyli takie gatunki jak dąb, buk, jesion to już prawie 700-800 złotych za metr przestrzenny w składach drewna i marketach budowlanych! Ponadto coraz więcej osób kupuje drewno na zapas, bo boi się kolejnych podwyżek cen gazu i energii elektrycznej. Taka sytuacja również winduje ceny drewna opałowego.

 • drewno kominkowe liściaste, czyli szczapy lub większe kawałki drewna ułożone w stos - 400-1000 zł/mp,
 • szczapy w siatkach, workach lub wiązkach - 30 zł/20 dm3; 150 zł/30 dm3,
 • brykiet drzewny na paletach – 1500-2700 zł/t,
 • brykiet drzewny w paczkach  - 20-30 zł/10 kg,
 • rozpałka w kostkach – 30-35 zł/100 szt.
Ważne

Drewno do kominka nie może być impregnowane, lakierowane lub pomalowane jakimkolwiek innym chemicznym preparatem.

Sezonowanie drewna opałowego

W drewnie tuż po ścięciu drzewa jest aż 50-70% wody. Zależy to od gatunku rośliny i od pory roku (drzewa ścinane zimą mają jej mniej). Takie drewno ma małą wartość opałową – źle płonie, daje mało ciepła, dymi, a spaliny o dużej zawartości pary wodnej łatwo się osadzają na ściankach kominka i w przewodach kominowych, skracając ich żywotność. Większe są też straty ciepła, bo żeby móc spalić wilgotne drewno, trzeba zwiększyć ciąg powietrza, a to oznacza otwarty szyber.

Sprawdź też: Rozpalanie kominka - dwa skuteczne sposoby jak palić w kominku >>>

Dlatego przed użyciem drewno opałowe powinno być sezonowane, czyli pozostawione na jakiś czas, żeby wyschło. W tym celu najlepiej połupać je na szczapy – tak przygotowane szybciej schnie i jest od razu gotowe do użytku – i przez co najmniej rok, a najlepiej dwa lata, przechowywać w pryzmach pod zadaszeniem. W tym czasie jego wilgotność spada do 15-20%. Wartość opałowa takiego drewna wynosi około 4 kWh/kg, podczas gdy drzewo kominkowe o zawartości wody 50-60% tylko około 2 kWh/kg. Szczapy nie powinny leżeć bezpośrednio na ziemi, żeby nie chłonęły z niej wilgoci. Lepiej ułożyć je na legarach lub ruszcie. To zapewni ich izolację od gruntu i dobrą cyrkulację powietrza. Wilgotnego drewna nie należy składować w nieprzewiewnych pomieszczeniach, bo może się zaparzać i pleśnieć.

Zobacz także:

Gdzie kupować drewno na opał do kominka

 • W nadleśnictwach - oferowane jest tu drewno niesezonowane pocięte w bale i szczapy półmetrowej lub metrowej długości i grubości 7-25 cm. Można też kupić drewno opałowe gorszego sortu, na przykład odpady zrębowe (powinny mieć grubość nie mniejszą niż 7 cm i długość do 1 m) czy gałęzie (grubość 4-7 cm). Drewno kupowane w nadleśnictwach wymaga przygotowania (pocięcia i co najmniej rocznego składowania), ale jego zaletą jest cena – często trzykrotnie niższa niż ta, którą ma drewno kominkowe gotowego do użycia. Za drewno opałowe w długich wałkach o grubości minimum 5 cm trzeba zapłacić 120-220 zł/m3, a jeśli je sami zbierzemy - 60-150 zł/m3, a za drobniejszą gałęziówkę samodzielnie zebraną - 30-60 zł/m3 . Z tym że takie drewna wymaga jeszcze pocięcia na krótsze odcinki i porąbania, a także sezonowania.

Przeczytaj też: Jak kupić chrust i gałęziówkę na opał

 • tartakach i składach opałowych - zwykle sprzedawane jest sezonowane drewno kominkowe najczęściej przez 12-18 miesięcy, ale nie jest to regułą, więc przed zakupem trzeba się upewnić co do jakości materiału opałowego.
 • W tej chwili w związku ze zwiększonym zainteresowaniem kupnem drewna kominkowego praktycznie nie ma drewna sezonowanego tylko świeże, które powinno być podsuszone w przewiewnym miejscu.
 • Drewno połupane w szczapy długości od 30 do 45 cm jest wygodne do użycia. Drewno w szczapach kosztuje od 400 do 700 zł/mp zależnie od tego, jakiego jest rodzaju, jak ułożone. Drewno opałowe w mniejszych objętościach (kartonach, siatkach) kosztuje 80-100 zł/20 kg.
 • Drewno opałowe można też kupić w dużych marketach. Tam jest ono droższe od tego w lokalnych składach. Można dodać 100 zł do ceny każdego rodzaju opału. Połupane polana dębu czy buku kosztują około 800 zł, brzozy - 600 zł, drewna liściastego mieszanego - 500-600 zł za mp.
 • W wielu składach opałowych lub tartakach drewna nie ma na składzie do kupienia od ręki. Nawet jeśli fizycznie się tam znajduje, to jest już zamówione i czeka na odbiór. W wielu składach na nową dostawę drewna, czyli możliwość jego kupienia, trzeba czekać 2-3 tygodnie. Liczne składy zamknęły swoje podwoje.

Bezpieczne cięcie i rąbanie drewna do kominka

Cięcie i rąbanie drewna na opał to czynności niebezpieczne, to także praca, przy której łatwo o kontuzję. Pilarki łańcuchowe bardzo ułatwiają i przyspieszają pracę, ale w pewnych okolicznościach mogą być groźne dla użytkownika. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed przystąpieniem do pracy zaopatrzyć się w odpowiednią odzież ochronną. Podstawowym wyposażeniem powinny być spodnie z wkładką chroniącą ciało przed zranieniem. Oprócz tego powinieneś pamiętać o okularach ochronnych, aby żaden odłamek drewna nie uszkodził oczu i ochronnikach słuchu pochłaniających hałas. Uzupełnieniem stroju będą solidne, zabudowane buty i rękawice ochronne.

Zobacz także: Drewutnia. Jak zbudować wiatę na drewno opałowe? >>>

Warto wiedzieć

Drewno kominkowe metr sześcienny a metr przestrzenny

Drewno opałowe - w tym drewno do kominka - najczęściej jest oferowane w metrach przestrzennych albo w metrach sześciennych.

 • Metr sześcienny [m³], zwany też kubikiem, określa ilość okorowanego drewna, jaka się zmieści w pryzmie o wymiarach 1 x 1 x 1 m przy założeniu, że między poszczególnymi elementami drewna nie ma żadnych przerw. Jest to więc wartość hipotetyczna.
 • Metr przestrzenny [mp] – określa faktyczną ilość drewna ułożonego w pryzmę o wymiarach 1 x 1 x 1 m. Miara ta jest stosowana w leśnictwie i w przemyśle drzewnym przy szacowaniu ilości drewna. Przyjmuje się, że 1 mp = 0,65 m³ drewna nieokorowanego w postaci szczap i bali, a 0,75 m³ drewna okorowanego. Dla nieokorowanych gałęzi i grubego chrustu przelicznik wynosi: 1 mp = 0,20-0,25 m³. Są to wartości obarczone pewnym błędem, zależą bowiem od sposobu ułożenia drewna w pryzmie.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE