Wniosek o dodatek węglowy. 3 tys. dopłaty do węgla - wzór wniosku do pobrania

2022-08-19 12:28
Wniosek o dodatek węglowy
Autor: GettyImages Wyjaśniamy, jak wypełnić wniosek

Wniosek o dodatek węglowy 2022. Pobierz i wypełnij, by dostać dopłatę węglową! Rozporządzenie ws. rządowego wzoru wniosku o dodatek węglowy podpisane, od dziś można go składać w urzędach gmin. Aby otrzymać dofinansowanie 3000 zł, należy złożyć odpowiedni wniosek.

Wyjaśniamy, od kiedy i gdzie można składać wnioski o dodatek węglowy? Jak go wypełnić? Jakie dane należy podać, aby otrzymać świadczenie? Dowiedz się wszystkiego już teraz.

Zanim zabierzesz się za wypełnianie wniosku o dodatek węglowy przygotuj następujące dane: dowód osobisty, numer konta bankowego, na który ma zostać przelany dodatek węglowy oraz - jeśli wniosek ma dotyczyć wieloosobowego gospodarstwa domowego, konieczne też będą numery PESEL pozostałych domowników.

Od 17 sierpnia można składać wniosek

Jak poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa rozporządzenie ws. wzoru o dodatek węglowy zostało podpisane i wchodzi w życie dziś, czyli 17 sierpnia. Minister Moskwa o jego podpisaniu poinformowała na Twitterze we wtorek, 16 sierpnia późnym wieczorem. Czyli do 17 sierpnia ci, którzy używają węgla jako surowca do ogrzewania swojego gospodarstwa domowego, mogą składać już wnioski w swojej gminie i otrzymać rządowe wsparcie w wysokości 3 tys. zł.

Na stronie www.gov.pl został opublikowany wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego w wysokości 3000 zł. Wsparcie finansowe może otrzymać każdy, kto zadeklarował, że ogrzewa dom węglem w zgłoszeniu do CEEB.

Rządowy wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego

Ustawodawca określił, że będzie obowiązywał jednolity wzoru wniosku o dodatek węglowy, który składa się w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o wypłatę. Wniosek powinien zwierać wszystkie dane i informacje niezbędne gminie do dokonania jego weryfikacji, zgodnie z przywołanymi kryteriami ustawowymi. Pieniądze może otrzymać każdy, kto ogrzewa swój dom za pomocą węgla.

W artykule wyjaśniamy, jak wygląda wzór wniosku o dodatek węglowy. Co zrobić, aby dostać dopłatę węglową? Gdzie złożyć wniosek i jak go wypełnić.

Czytaj więcej: Dodatek węglowy 3000 zł - dla kogo dofinansowanie, od kiedy, na jakich warunkach

11 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym. Dodatek węglowy ma przysługiwać gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, o ile przynajmniej 85 proc. paliwa będzie stanowić węgiel kamienny. 

Rząd szykuje też program dopłat do innych źródeł ogrzewania. Tu dowiesz się więcej o nowej propozycji rządu: Dopłaty do ogrzewania - kto dostanie i ile?

Spis treści

 1. Od 17 sierpnia można składać wniosek
 2. Rządowy wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego
 3. Kto może złożyć wniosek o dodatek węglowy
 4. Wniosek o dodatek węglowy 2022
 5. Do kiedy wniosek o dodatek węglowy
 6. Gdzie złożyć wniosek o dodatek węglowy
 7. Jak wypełnić wniosek o przyznanie dodatku węglowego
 8. Dodatek węglowy tylko dla zgłoszonych w CEEB

Kto może złożyć wniosek o dodatek węglowy

Wniosek o dodatek węglowy w wysokości 3000 zł może złożyć osoba, która ogrzewa swój dom węglem. W przyznawaniu dodatku węglowego nie jest brane kryterium dochodowe, a więc wniosek mogą złożyć wszyscy. Warunek jest jeden! Dopłatę dostaną tylko osoby, które zgłosiły w deklaracji CEEB, że głównym źródłem ciepła w ich domu jest węgiel lub węglopochodne.

Wniosek o dodatek węglowy 2022

Możliwość składania wniosku o dodatek węglowy ruszyła 17 sierpnia 2022 r.

Do kiedy wniosek o dodatek węglowy

Wnioski o wypłatę dodatku węglowego w wysokości 3 tys. zł można będzie składać do 30 listopada 2022 r. Gmina ma 30 dni na rozpatrzenie pisma i wypłatę świadczenia.

Gdzie złożyć wniosek o dodatek węglowy

Wnioski o dodatek węglowy będzie można składać w urzędzie gminy lub urzędzie miasta, a jego wzór będzie jednolity dla całej Polski. 

Jak wypełnić wniosek o przyznanie dodatku węglowego

 1. Na początku formularza w polu „organ prowadzący postępowanie w sprawie przyznania dodatku osłonowego” trzeba wpisać nazwę organu, który będzie rozpatrywał wniosek o wypłatę dodatku węglowego. Może to być: wójt, burmistrz lub prezydent miasta
 2. Wniosek o dodatek węglowy składa się z dwóch części. W pierwszej części wnioskodawca zobowiązany jest do podania podstawowych danych. Jako wnioskodawca reprezentujesz swoje gospodarstwo domowe - wpisz więc swoje dane.
 • imię i nazwisko,
 • obywatelstwo,
 • PESEL
 • Serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość wpisz tylko wtedy, gdy nie posiadasz numeru PESEL
 • adres zamieszkania,
 • numeru telefonu oraz adresu e-mail - dane nieobowiązkowe,
 • numer konta bankowego, na które mają zostać wypłacone pieniądze.

W formularzu wniosku o dodatek węglowy należy również podać dane dotyczące wielkości gospodarstwa domowego i jego członków oraz informację dotyczącą źródła ogrzewania.

Jeśli prowadzisz gospodarstwo domowe razem z innymi osobami, ich dane będzie trzeba uzupełnić w dalszej części wniosku.

W drugiej części wniosku o dodatku węglowy znajduje się oświadczenie, potwierdzające, że podane informacje są zgodne z prawdą.

WAŻNE! W przypadku złożenia wniosku o dodatek węglowy 3000 zł przez więcej niż jednego członka tego samego gospodarstwa domowego, przyznawany jest on temu z wnioskodawców, który złożył wniosek jako pierwszy.

Dodatek węglowy 2022 wniosek pdf

Oto wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego do pobrania.

Dodatek węglowy tylko dla zgłoszonych w CEEB

Przypominamy, że aby otrzymać dodatek węglowy, należy wpisać swoje gospodarstwo domowe do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Bez tego dodatek węglowy nie może zostać wypłacony. Przy wypłacie dodatku węglowego nie będzie brane pod uwagę kryterium dochodowe, a sam dodatek będzie zwolniony z opodatkowania.

W ostatnim czasie zauważono, że właściciele domów zmieniają źródło ciepła w deklaracjach CEEB, żeby dostać dodatek węglowy. Można podejrzewać, że nie wpisują tam prawdy, a ma to na celu jedynie zdobycie dopłaty 3000 zł. Więcej na ten temat przeczytaj tutaj: Zmiana deklaracji CEEB przed złożeniem wniosku o dopłatę do ogrzewania? Urzędnicy przyjrzą się zmianom w deklaracjach! Pamiętajmy, że informacje przedstawione we wniosku o wypłatę dodatku węglowego składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń - zgodnie z art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym.

Przeczytaj koniecznie: Deklarację CEEB możesz złożyć także po terminie. Pośpiesz się, potem będą kary!

Przeczytaj też, kto może dostać dopłaty do prądu oraz dopłaty do gazu jeszcze w tym roku.

Błyskawiczne embargo na węgiel z Rosji było błędem?

Włącz podcast i posłuchaj rozmowy z byłym wicepremierem i ministrem gospodarki, Januszem Steinhoffem.

Listen to "Były wicepremier wprost: Rezygnacja z rosyjskiego węgla z dnia na dzień była błędem [Express Biedrzyckiej]" on Spreaker.