Dodatek węglowy 2022. Sprawdź, jak złożyć wniosek o dodatek węglowy i dostać 3 tys. dopłaty do ogrzewania

2022-08-06 10:01
Wniosek o dodatek węglowy
Autor: GettyImages Wyjaśniamy, jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy, żeby dostać dopłatę i kiedy będzie wypłata świadczenia

Dodatek węglowy to jednorazowe dofinansowanie w wysokości 3000 zł. Aby go otrzymać, należy złożyć odpowiedni wniosek. Od kiedy i gdzie można będzie składać wnioski o dodatek węglowy? Jak go wypełnić? Jakie dane należy podać, aby otrzymać świadczenie? Dowiedz się wszystkiego już teraz. Składanie wniosków o dodatek węglowy ruszy niebawem.

Sejm przyjął ustawę o dodatku węglowym w wysokości 3 tys. zł. Dofinasowanie ma przysługiwać gospodarstwom domowym ogrzewającym się węglem kamiennym. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Czytaj więcej: Dodatek węglowy 3000 zł - dla kogo dofinansowanie, od kiedy, na jakich warunkach

Przypomnijmy, że 4 sierpnia ustawę o dodatku węglowym przegłosował z poprawkami Senat. Poprawki senackie rozszerzały dodatek węglowy również na inne gospodarstwa domowe, m.in. te, które ogrzewają swój dom pelletem, gazem czy olejem opałowym. 5 sierpnia Sejm odrzucił propozycję Senatu.

Tu dowiesz się więcej o propozycji rządu: Dopłaty do ogrzewania - kto dostanie i ile?

Wniosek o dodatek węglowy - od kiedy można składać

Możliwość składania wniosku o dodatek węglowy pojawi się wraz z wejściem w życie ustawy, co oznacza, że składanie wniosków o dodatek węglowy ruszy najprawdopodobniej jeszcze w tym miesiącu.

Do kiedy wniosek o dodatek węglowy

Wnioski o wypłatę dodatku węglowego w wysokości 3 tys. zł można będzie składać do 30 listopada 2022 r. Gmina ma 30 dni na rozpatrzenie pisma i wypłatę świadczenia.

Gdzie złożyć wniosek

Wnioski o dodatek węglowy będzie można składać w urzędzie gminy lub urzędzie miasta, a jego wzór będzie jednolity dla całej Polski. 

Jak wypełnić wniosek o przyznanie dodatku węglowego

Wniosek o dodatek węglowy składa się z dwóch części. W pierwszej części wnioskodawca zobowiązany jest do podania podstawowych danych:

  • imię i nazwisko,
  • obywatelstwo,
  • PESEL
  • adres zamieszkania,
  • numeru telefonu oraz adresu e-mail - dane nieobowiązkowe,
  • numer konta bankowego, na które mają zostać wypłacone pieniądze.

W formularzu należy również podać dane dotyczące wielkości gospodarstwa domowego i jego członków oraz informację dotyczącą źródła ogrzewania.

W drugiej części wniosku znajduje się oświadczenie, potwierdzające, że podane informacje są zgodne z prawdą.

WAŻNE! W przypadku złożenia wniosku o dodatek węglowy 3000 zł przez więcej niż jednego członka tego samego gospodarstwa domowego, przyznawany jest on temu z wnioskodawców, który złożył wniosek jako pierwszy.

Dodatek węglowy 2022 wniosek pdf

Oto wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego

Dodatek węglowy tylko dla zgłoszonych w CEEB

Przypominamy, że aby otrzymać dodatek węglowy, należy wpisać swoje gospodarstwo domowe do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Bez tego dodatek węglowy nie może zostać wypłacony. Przy wypłacie dodatku węglowego nie będzie brane pod uwagę kryterium dochodowe, a sam dodatek będzie zwolniony z opodatkowania.

Przeczytaj też, kto może dostać dopłaty do prądu oraz dopłaty do gazu jeszcze w tym roku.