Jak dostać dopłaty do gazu w 2022 r.? Do kiedy wniosek?

2022-06-23 12:42
dopłaty do gazu
Autor: Piotr Mastalerz Aby otrzymać dofinansowanie do gazu 2022, trzeba zgłosić czym ogrzewamy dom do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB)

Kto może dostać dopłaty do gazu 2022 i ile wynosi dofinansowanie do gazu? Inflacja uderza w nasze portfele, dlatego wiele osób szuka sposobów na obniżenie rachunków za gaz, które w 2022 r. wzrosły i to znacząco.

Ceny gazu w 2022 r. mocno poszły w górę, co niewątpliwie jest ogromnym problemem dla tych, którzy ogrzewają swoje domy gazem. Na początku roku wiele osób otrzymało o kilkaset procent wyższy rachunek za gaz niż rok wcześniej o tej samej porze. Dlaczego gaz jest coraz droższy? Zwiększa się popyt na gaz, ze względu na politykę klimatyczną UE oraz odejście od tzw. kopciuchów. Do tego dochodzi wojna na Ukrainie oraz szalejąca inflacja. Nie bez znaczenia jest fakt, że pod koniec kwietnia 2022 - Gazprom, rosyjski dostawca gazu, całkowicie wstrzymał dostawy tego surowca dla Polski. 

Ale to nie jedyne podwyżki z jakimi przyszło nam się zmierzyć w 2022 r. Inflacja bije rekordy, tak drogo nie było od lat. Drastyczne podwyżki cen prądu, paliwa, materiałów budowlanych, żywności, stale rosnące raty kredytów to wszystko znacząco uderza w domowe budżety.

W ramach Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej wprowadzono dodatek osłonowy, który ma zrekompensować gwałtownie rosnące ceny. To świadczenie pieniężne, które ma na celu zapewnienie wsparcia finansowego osobom o niskich dochodach, a także ich ochronę przed ubóstwem energetycznym. Kto może skorzystać z pomocy? Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dofinansowanie do gazu 2022?

Co, jeśli nie gaz? Jakie ogrzewanie wybrać

Spis treści

 1. Dopłaty do gazu 2022 – dla kogo?
 2. Wysokość dofinansowania do gazu
 3. Dopłaty do gazu 2022 dla osób o nieco wyższych dochodach
 4. Dopłaty do gazu 2022 – jak złożyć wniosek
 5. Dopłaty do gazu 2022 - wniosek online
 6. Jak sprawdzić czy dofinansowanie do gazu zostało przyznane?
 7. Ceny gazu w 2022 już nie wzrosną?

Dopłaty do gazu 2022 – dla kogo?

Przy przyznawaniu dopłaty do gazu obowiązuje kryterium dochodowe. Dofinansowanie do gazu przysługuje:

 1. w jednoosobowym gospodarstwie domowym, w którym wysokość miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 2100 zł,
 2. w wieloosobowym gospodarstwie domowym, w którym wysokość miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 1500 zł.

WAŻNE! Jeżeli złożymy wniosek o dofinansowanie do gazu w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 lipca 2022 r., to przedstawiamy dochody z 2020 roku. Składając wniosek od 1 sierpnia 2022 r. do 31 października 2022 r. ujawniamy dochody z 2021 r. Zasiłek rodzinny oraz pielęgnacyjny nie wliczają się do dochodu.

Przeczytaj też: Wzrost cen w 2022 roku - za co płacimy więcej

Wysokość dofinansowania do gazu

Dodatek osłonowy przysługuje za okres od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. Kwota dodatku uzależniona jest od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Dofinansowanie do gazu 2022 wynosi:

 • 400 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego;
 • 600 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób,
 • 850 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób,
 • 1150 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

Wyższe kwoty dofinansowania w ramach dodatku osłonowego przysługują osobom, w których gospodarstwach domowych głównym źródłem ogrzewania jest m.in. kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi. Ale należy spełnić dodatkowy warunek - urządzenie to powinno być zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

WAŻNE: Jak złożyć deklarację do CEEB - za brak zgłoszenia grozi grzywna >>> 

W takim wypadku wysokość dofinansowania do gazu wynosi:

 • 500 zł w gospodarstwie jednoosobowym ,
 • 750 zł w gospodarstwie 2-3 osobowym,
 • 1062,50 zł w gospodarstwie 4-5 osobowym, 
 • 1437,50 zł w gospodarstwie 6- i więcej osobowym. 

Dopłaty do gazu 2022 dla osób o nieco wyższych dochodach

W przypadku dodatku osłonowego obowiązywać będzie tzw. zasada "złotówka za złotówkę". Oznacza to, że dodatek ten będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł.

NIE PRZEGAP: formy dofinansowania, z których warto skorzystać w 2022 r.:

Dopłaty do gazu 2022 – jak złożyć wniosek

Wnioski o dopłaty do gazu można było składać do 31 stycznia 2022 r., wówczas jego wypłata jest realizowana w dwóch ratach do końca marca i do 2 grudnia. Osoby, które nie złożyły wniosku o dofinansowanie do gazu w pierwszym terminie nadal mogą to zrobić do 31 października. W tym przypadku wypłata całego dodatku zostanie zrealizowana do 2 grudnia 2022 r.

Wnioski o dofinansowanie do gazu można składać do urzędu gminy lub miasta, a także drogą internetową.

Dopłaty do gazu 2022 - wniosek online

Wniosek o dodatek do gazu można złożyć online. Należy zalogować się na swój profil na portalu ePUAP, a następnie wybrać zakładkę o nazwie “Pismo ogólne do podmiotu publicznego”. Konieczne będzie opatrzenie wniosku podpisem elektronicznym - za pomocą profilu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Wzór wniosku o dofinansowanie do gazu można znaleźć TUTAJ ↓↓↓

Dopłaty do gazu 2022 wniosek pdf

POBIERZ wzór wniosku o przyznanie dofinansowania do gazu

Jak sprawdzić czy dofinansowanie do gazu zostało przyznane?

Przyznanie dofinansowania do gazu nie wymaga wydania decyzji. Informacja o przyznaniu dotacji przekazywana jest na wskazany przez wnioskodawcę adres poczty elektronicznej, a w przypadku braku wskazania poczty elektronicznej wnioskodawca zostaje poinformowany o możliwości odebrania informacji o przyznaniu dofinansowani w urzędzie.

Ceny gazu w 2022 już nie wzrosną?

To dobre wiadomości dla wszystkich, którzy obawiają się kolejnych podwyżek. Ceny gazu w 2022 roku już nie wzrosną. Rząd zapowiedział wprowadzenie przepisów, które mają utrzymać państwową kontrolę nad cenami gazu. Ma to uchronić przed gwałtownymi podwyżkami przede wszystkim odbiorców indywidualnych. Urząd Regulacji Energetyki przez kolejne lata będzie zatwierdzał propozycje nowych taryf składane przez spółki energetyczne. Taryfowanie gazu dla gospodarstw domowych ma zostać przedłużone do 2027 roku.

SPRAWDŹ: Ceny gazu do 2027 r. pod kontrolą URE. Przez 6 lat ceny gazu będą regulowane >>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE