Dopłata do gazu. Jak dostać dopłatę do ogrzewania gazem? Ile wynosi dodatek?

2022-09-08 14:29
dopłaty do gazu
Autor: Piotr Mastalerz Aby otrzymać dofinansowanie do gazu 2022, trzeba zgłosić czym ogrzewamy dom do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB)

Dopłata do gazu 2022 - dodatek dla ogrzewających gazem. Jak otrzymać dopłaty do gazu? Ile wynosi kwota dodatku do gazu i jakie warunki trzeba spełnić? Wyjaśniamy, jak uzyskać dofinansowanie do ogrzewania gazem LPG lub gazem ziemnym i podajemy wysokości poszczególnych dopłat. Do kiedy złożyć wniosek?

Dopłaty do gazu mają ratować domowe budżety. Rosnąca inflacja, wojna w Ukrainie, problemy z dostawami surowca - to wszystko sprawiło, że ceny gazu biją rekordy. Jeśli ogrzewasz dom gazem, możesz otrzymać nawet kilkaset złotych dopłaty. Sprawdź, jak otrzymać dofinansowanie do gazu. Komu należy się dodatek osłonowy za prąd i gaz?

Spis treści

 1. Jakie są dopłaty do gazu w 2022 r.?
 2. Dofinansowanie do gazu LPG 500 zł
 3. Dlaczego nie ma dopłaty do gazu?
 4. Wzrost cen gazu
 5. Komu należy się dopłata do gazu w 2022 r.?
 6. Ile wynosi dopłata do gazu?
 7. Jak uzyskać wyższy dodatek osłonowy za gaz?
 8. Dopłaty do gazu dla osób o wyższych dochodach
 9. Dopłaty do gazu wniosek - ważne terminy
 10. Kiedy wypłaty dodatku do gazu
 11. Gdzie składać wniosek o dopłatę do gazu?
 12. Jak złożyć wniosek o dopłaty do gazu 2022 online
 13. Jak sprawdzić czy dofinansowanie do gazu zostało przyznane?
 14. Ceny gazu w 2022 już nie wzrosną

Jakie są dopłaty do gazu w 2022 r.?

Mamy dwie możliwości uzyskania dopłat do gazu. Jedna to dodatek do gazu wypłacany w ramach dodatku osłonowego. Drugą możliwość uzyskania dopłaty do gazu mają osoby, które ogrzewają dom gazem płynnym LPG. Przypomnijmy, że rząd przygotował kompleksowe rozwiązania dla wszystkich źródeł ciepła: Dodatek do ogrzewania 2022 - jak wypełnić wniosek o dodatek energetyczny

Jakie są dopłaty do ogrzewania gazem? Czy mając ogrzewanie gazowe należy się dodatek osłonowy? W naszym artykule, wyjaśniamy zasady przyznawania dopłat do gazu w ramach dodatku osłonowego. Uwaga! Ta dopłata do gazu ziemnego jest uzależniona od dochodu.

Dofinansowanie do gazu LPG 500 zł

Dodatek do gazu płynnego w ramach dopłat do ogrzewania wynosi 500 zł. Świadczenie jest wypłacane jednorazowo i nie jest zależne od dochodu. Warunkiem otrzymania dodatku będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Zatem każda rodzina, która korzysta z gazu jako źródła ogrzewania, ma mieć prawo do dodatku gazowego. Przeczytaj więcej na ten temat: 500 zł dopłaty do gazu LPG. Komu przysługuje i jak dostać dopłatę do gazu płynnego?

Dlaczego nie ma dopłaty do gazu?

Rząd nie przewidział jednorazowego dodatku dla tych gospodarstw domowych, które ogrzewają domy kotłem gazowym zasilanym gazem ziemnym. Nie było nawet planów ustanowienia takiego dodatku. Wynika to z tego, że ceny gazu ziemnego dla gospodarstw domowych i instytucji pożytku publicznego zostały zamrożone w ramach rządowej tarczy antyinflacyjnej, która obowiązuje do końca 2022 r. Ponadto zrezygnowano z opodatkowania sprzedaży tego paliwa podatkami akcyzowym i VAT. Ochrona taryfowa przed wzrostem kosztów ogrzewania gazem ziemnym ma zostać przedłużona do końca 2027 r. Dodatek nie jest przewidziany także dla tych, którzy korzystają z ciepła systemowego. W tym wypadku Urząd Regulacji Energetyki zablokuje możliwość wzrostu stawek opłat ponad ustalony limit 150,95 zł/GJ dla ciepła wytwarzanego na podstawie gazu ziemnego lub oleju opałowego i 103,82 zł/GJ dla ciepła wytwarzanego w pozostałych źródłach.

Wzrost cen gazu

Gaz ciągle i szybko drożeje. W lipcu ceny gazu osiągnęły rekordowy poziom 227,5 euro za megawatogodzinę na holenderskiej giełdzie. Mocny wzrost cen gazu w 2022 r. niewątpliwie jest dużym problemem dla tych, którzy ogrzewają swoje domy gazem. Na początku roku wiele osób otrzymało o kilkaset procent wyższy rachunek za gaz niż rok wcześniej o tej samej porze. Dlaczego gaz jest coraz droższy? Zwiększa się popyt na gaz ze względu na politykę klimatyczną UE oraz odejście od tzw. kopciuchów. Do tego dochodzi wojna na Ukrainie oraz szalejąca inflacja. Nie bez znaczenia jest fakt, że pod koniec kwietnia 2022 - Gazprom, rosyjski dostawca gazu, całkowicie wstrzymał dostawy tego surowca dla Polski. 

Ale to nie jedyne podwyżki z jakimi przyszło nam się zmierzyć w 2022 r. Inflacja bije rekordy, tak drogo nie było od lat. Drastyczne podwyżki cen prądu, paliwa, materiałów budowlanych, żywności, stale rosnące raty kredytów to wszystko znacząco uderza w domowe budżety.

W ramach rządowej tarczy antyinflacyjnej wprowadzono dodatek osłonowy, który ma zrekompensować gwałtownie rosnące ceny. To świadczenie pieniężne, które ma na celu zapewnienie wsparcia finansowego osobom o niskich dochodach, a także ich ochronę przed ubóstwem energetycznym. Kto może skorzystać z pomocy? Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dofinansowanie do gazu w 2022 r.?

Co, jeśli nie gaz? Jakie ogrzewanie wybrać

Komu należy się dopłata do gazu w 2022 r.?

Przy przyznawaniu dopłaty do gazu obowiązuje kryterium dochodowe. Dofinansowanie do gazu przysługuje:

 1. w jednoosobowym gospodarstwie domowym, w którym wysokość miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 2100 zł,
 2. w wieloosobowym gospodarstwie domowym, w którym wysokość miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 1500 zł.

WAŻNE! Jeżeli złożyliśmy wniosek o dofinansowanie do gazu w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 lipca 2022 r., to przedstawialiśmy dochody z 2020 r. Składając wniosek od 1 sierpnia 2022 r. do 31 października 2022 r. ujawniamy dochody z 2021 r. Zasiłek rodzinny oraz pielęgnacyjny nie wliczają się do dochodu.

Ile wynosi dopłata do gazu?

Dodatek osłonowy przysługuje za okres od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. Wysokość dopłaty do gazu uzależniona jest od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Ile wynosi dofinansowanie do gazu 2022:

 • 400 zł dopłaty do gazu dla gospodarstwa domowego jednoosobowego;
 • 600 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób,
 • 850 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób,
 • 1150 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

Jak uzyskać wyższy dodatek osłonowy za gaz?

Wyższe kwoty dofinansowania do gazu w ramach dodatku osłonowego przysługują osobom, w których gospodarstwach domowych głównym źródłem ogrzewania jest m.in. kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi. Ale należy spełnić dodatkowy warunek - urządzenie to powinno być zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

WAŻNE: Jak złożyć deklarację do CEEB - terminy >>> 

W takim wypadku wysokość dofinansowania do gazu wynosi:

 • 500 zł w gospodarstwie jednoosobowym ,
 • 750 zł w gospodarstwie 2-3 osobowym,
 • 1062,50 zł w gospodarstwie 4-5 osobowym, 
 • 1437,50 zł w gospodarstwie 6- i więcej osobowym. 

Dopłaty do gazu dla osób o wyższych dochodach

W przypadku dodatku osłonowego obowiązywać będzie tzw. zasada "złotówka za złotówkę". Oznacza to, że dodatek do gazu będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł.

NIE PRZEGAP: formy dofinansowania, z których można skorzystać w 2022 r.:

Dopłaty do gazu wniosek - ważne terminy

Wniosek o dopłaty do gazu na rok 2022 możemy złożyć w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej do dnia 31 października 2022 r. Przyjmowanie i weryfikacja wniosku o dofinansowanie odbywa się praktycznie automatycznie.

Kiedy wypłaty dodatku do gazu

Wnioski o dopłaty do gazu można było składać do 31 stycznia 2022 r., wówczas jego wypłata jest realizowana w dwóch ratach - pierwsza została już wypłacona do końca marca, z kolei druga - do 2 grudnia. Osoby, które nie złożyły wniosku o dofinansowanie do gazu w pierwszym terminie nadal mogą to zrobić do 31 października. W tym przypadku wypłata całego dodatku do gazu zostanie zrealizowana do 2 grudnia 2022 r.

Gdzie składać wniosek o dopłatę do gazu?

Wniosek o przyznanie dodatku do gazu może być złożony w gminie, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej ten wniosek, bądź drogą elektroniczną.

Wzór wniosku o dofinansowanie do gazu można znaleźć TUTAJ ↓↓↓

Dopłaty do gazu 2022 wniosek pdf

POBIERZ wzór wniosku o przyznanie dopłaty do gazu

Jak złożyć wniosek o dopłaty do gazu 2022 online

Wniosek o dodatek do gazu można złożyć online. Należy zalogować się na swój profil na portalu ePUAP, a następnie wybrać zakładkę o nazwie “Pismo ogólne do podmiotu publicznego”. Konieczne będzie opatrzenie wniosku o dopłatę do gazu podpisem elektronicznym - za pomocą profilu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Jak sprawdzić czy dofinansowanie do gazu zostało przyznane?

Przyznanie dofinansowania do gazu nie wymaga wydania decyzji. Informacja o przyznaniu dopłaty do gazu przekazywana jest na wskazany przez wnioskodawcę adres poczty elektronicznej, a w przypadku braku wskazania poczty elektronicznej wnioskodawca zostaje poinformowany o możliwości odebrania informacji o przyznaniu dofinansowani w urzędzie.

Ceny gazu w 2022 już nie wzrosną

Czy ceny gazu wzrosną w  2022 r.? Rząd zapowiedział wprowadzenie przepisów, które mają utrzymać państwową kontrolę nad cenami gazu. Ma to uchronić przed gwałtownymi podwyżkami przede wszystkim odbiorców indywidualnych. Urząd Regulacji Energetyki przez kolejne lata będzie zatwierdzał propozycje nowych taryf składane przez spółki energetyczne. Taryfowanie gazu dla gospodarstw domowych ma zostać przedłużone do 2027 r.

SPRAWDŹ: Ceny gazu do 2027 r. pod kontrolą URE. Przez 6 lat ceny gazu będą regulowane >>>

Rozebrana stodoła pójdzie na opał?

Tak do zimy szykują się mieszkańcy wsi. Posłuchaj!

Listen to "ZAMARZNIEMY i będzie spokój z nami! Polacy z NAJBIEDNIEJSZEJ GMINY szykują się do ZIMY." on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE