Dopłaty do prądu 2022. Jak dostać dodatek do energii elektrycznej? Ile wynosi dodatek do prądu?

2022-08-28 9:59
Dopłaty do prądu
Autor: GettyImages Dopłaty do prądu maja zrekompensować wzrost kosztów energii elektrycznej

Dopłata do prądu w ramach dodatku osłonowego - można jeszcze składać wnioski. Prąd zdrożał i czekają nas kolejne podwyżki. Sprawdź, czy przysługuje Ci dofinansowanie do prądu, jak złożyć wniosek o dopłatę, jaka jest wysokość dodatku do energii elektrycznej.

Rząd przyjął ustawy o dopłatach do ogrzewania dla wszystkich. Na pomoc finansową mogą liczyć zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i mieszkańcy bloków. Dopłaty do prądu i dopłaty do gazu w ramach dodatku osłonowego są uzależnione od dochodu. Pozostałe dodatki do ogrzewania nie mają żadnych progów dochodowych.

Od ponad 20 lat nie notowano w Polsce takich podwyżek cen prądu, gazu, paliw, w tym surowców grzewczych. Sezon grzewczy dopiero przed nami, a ceny gazu, węgla, pelletów szaleją. Ponadto są kłopoty z zaopatrzeniem w te surowce. Ten olbrzymi wzrost cen energii elektrycznej, gazu, a także żywności to spore obciążenie dla budżetu domowego, zwłaszcza najbiedniejszych obywateli. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Columbus Energy - aż 70 proc. Polaków odczuło wzrost cen energii elektrycznej i cieplnej w gospodarstwach domowych w ciągu ostatniego roku. Z badania wynika również, że prawie połowa Polaków (48 proc.) deklaruje, że wydatki na energię elektryczną i cieplną przekraczają 10 proc. ich domowego budżetu. By uchronić gospodarstwa domowe przed podwyżkami, rząd wprowadził dofinansowanie do prądu w postaci dodatku osłonowego. Na dotację nie może jednak liczyć każdy. Aby otrzymać dofinansowanie do prądu należy spełnić określone warunki.

Nie przegap: Stałe ceny prądu w 2022 r. - dla kogo? Rząd przyjął plan zamrożenia cen energii dla tych, którzy mało jej zużyją! Jak z tego skorzystać?

Jak uzyskać dopłatę do prądu? Komu przysługuje wsparcie?

Spis treści

 1. Dla kogo dopłaty do prądu 2022?
 2. Jaka wysokość dofinansowania do prądu?
 3. Kiedy przysługuje wyższa dopłata do prądu
 4. Dopłaty do prądu 2022 wniosek – jak złożyć?
 5. Do kiedy złożyć wniosek o dopłaty do prądu?
 6. Dofinansowanie do prądu - kiedy wypłata?
 7. Obniżka akcyzy na surowce energetyczne

Dla kogo dopłaty do prądu 2022?

Wysokość dofinansowania do prądu zależy od liczby osób w gospodarstwie domowym, a także od rodzaju źródła ogrzewania w domu. Najważniejszym warunkiem, jaki należy spełnić, aby otrzymać świadczenie, jest kryterium dochodowe. Dopłaty do prądu przysługują gospodarstwu domowemu, którego przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają:

 • 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym,
 • 1500 na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

W przypadku wniosku o dopłaty do prądu złożonego do 31 lipca 2022 r. brany jest pod uwagę dochód za 2020 r, po 1 sierpnia 2022 r. dochód za 2021 r. Gdy wniosek o wypłatę dodatku dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złoży więcej niż jedna osoba, dodatek będzie przyznany temu, kto złożył wniosek jako pierwszy.

Jaka wysokość dofinansowania do prądu?

 • 400 zł otrzyma jednoosobowe gospodarstwo przy miesięcznym dochodzie nieprzekraczającym 2100 zł,
 • 600 zł otrzyma 2-3 osobowe gospodarstwo, której budżet nie przekracza 1500 zł miesięcznie na osobę,
 • 850 zł uzyska 4-5 osobowe gospodarstwo o miesięcznym dochodzie nieprzekraczającym 1500 zł na osobę,
 • 1150 zł dostanie gospodarstwo 6 i więcej osobowe, którego miesięczny dochód nie przekracza 1500 zł na osobę.

Kiedy przysługuje wyższa dopłata do prądu

Wyższe dofinansowanie do prądu przysługuje tym gospodarstwom domowym, które spełniają kryteria dochodowe wynikające z ustawy oraz ich głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, trzon kuchenny, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi.

Przeczytaj też: Dopłaty od ogrzewania dla wszystkich - od kiedy i jak składać wnioski

Przy w/w kryteriach dochodowych dodatek wynosi więc:

 • 500 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego,
 • 750 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób,
 • 1062,50 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób,
 • 1437,50 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

Co istotne, aby ubiegać się o wyższy dodatek, niezbędnym warunkiem jest złożony wniosek o wpis źródła ogrzewania domu lub mieszkania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku (CEEB). Czas na złożenie obowiązkowej deklaracji mija 30 czerwca 2022 roku. 

NIE PRZEGAP: Deklaracja do CEEB - musisz zgłosić, czym ogrzewasz swój dom, inaczej zapłacisz karę  >>>

Jak znaleźć dobrego fachowca?

Przeczytaj też o innych format dopłat, z których możesz skorzystać:

Dopłaty do prądu 2022 wniosek – jak złożyć?

Wniosek o dopłaty do prądu składa się w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej ten wniosek. Dokument może być złożony w gminie, bądź drogą elektroniczną. W przypadku drogi elektronicznej, wniosek należy podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnić z wykorzystaniem profilu zaufanego.

Informacja o przyznaniu dodatku świadczenia jest przekazywana na wskazany przez wnioskodawcę adres poczty elektronicznej lub wnioskodawca zostaje poinformowany o możliwości odebrania informacji o przyznaniu dodatku osłonowego w urzędzie.

Dopłaty do prądu 2022 wniosek pdf

POBIERZ wzór wniosku o przyznanie dofinansowania do prądu

Do kiedy złożyć wniosek o dopłaty do prądu?

Przyjmowanie wniosków o dopłaty do prądu trwa do 31 października 2022 roku, później nie będą one rozpatrywane!

Dofinansowanie do prądu - kiedy wypłata?

Pierwsze wnioski o dofinansowanie do prądu można było składać do 31 stycznia 2022 r., wówczas ich wypłata jest realizowana w dwóch ratach do 31 marca i do 2 grudnia.

Ci, którzy nie złożyli wniosku w pierwszym terminie, nadal mogą to zrobić. Należy złożyć wniosek do 31 października. W tym przypadku wypłata całego dodatku zostanie zrealizowana do 2 grudnia 2022 r.

Obniżka akcyzy na surowce energetyczne

Oto źródła energii, które są objęte obniżoną stawką akcyzy albo z niej zwolnione:

 • prąd,
 • paliwa silnikowe,
 • lekki olej opałowy.

W ramach tarczy inflacyjnej do 31 października br. będzie obowiązywała również obniżka akcyzy na prąd, zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, obniżka stawek akcyzy na niektóre paliwa silnikowe (olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG) oraz czasowe wyłączenie z opodatkowania podatkiem handlowym sprzedaży niektórych paliw. Niższa akcyza obowiązuje również na lekki olej opałowy.

Listen to "ZAMROZIMY CENY PRĄDU przy średnim poziomie zużycia - P. Muller [SEDNO SPRAWY]" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE