Ceny prądu zamrożone dla tych, którzy zużywają najmniej energii. Nowe plany rządu

2022-09-15 19:24
Zużycie energii
Autor: Piotr Mastalerz Warto nauczyć się oszczędzać energię, żeby mieć zamrożone ceny prądu w 2022 r. Jest nowy plan rządu

Zamrożenie cen prądu to plan rządu na to, by pomóc Polakom w dobie kryzysu. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia Tarczy Solidarnościowej. Na czym będzie polegała obniżka ceny za energię elektryczną w 2022 r.? Jakie bonusy za jej oszczędzanie w przyszłym roku? Oszczędności na rachunkach nawet do 150 zł miesięcznie! Jest też wsparcie dla firm energochłonnych w ramach tarczy. Pojawił się też obowiązek oszczędzania energii przez administrację i samorządy.

Jakie będzie wsparcie do rachunków za prąd? Na czym ma polegać zamrożenie cen prądu i bonus za niższe zużycie energii? Są planu rządu o wsparciu do wysokich cen energii elektrycznej. Na konferencji Mateusz Morawiecki potwierdził wcześniejsze obietnice Jarosława Kaczyńskiego, które padły na spotkaniu z wyborcami w Pruszkowie. Premier przedstawił założenia Tarczy Solidarnościowej. Dotyczy ona zarówno gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw oraz administracji publicznej. Najważniejszym elementem dla indywidualnych odbiorców jest gwarantowana cena energii na poziomie z 2022 r. Jeśli tarcza nie weszłaby w życie, to od stycznia 2023 r. musielibyśmy już płacić nawet o 100, 200 czy nawet 300 procent wyższe rachunki za prąd. Tarcza Solidarnościowa zamraża ceny i blokuje podwyżki cen prądu dla gospodarstw domowych. Łączny koszt nowej tarczy przekracza 30 mld zł.

- Przedstawiamy Tarczę Solidarnościową, ma chronić Polaków przed gwałtownymi, 3-4-krotnymi wzrostami cen energii - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Tarcza Solidarnościowa założenia

Przedstawiamy założenia i mechanizmy Tarczy Solidarnościowej, którą wprowadził rząd w związku z kryzysem energetycznym.

  • zamrożenie cen prądu dla gospodarstw domowych pod warunkiem zużycia do 2000 kWh
  • ograniczenie zużycie energii o 10 procent rocznie w przyszłym roku będzie nagrodzone dodatkowym rabatem, obniżką o 10 procent całego rachunku za prąd
  • obowiązkowa oszczędność energii w administracji publicznej o 10 procent od 1 października!
  • wsparcie dla przedsiębiorstw energochłonnych
  • wydłużenie obniżki VAT-u na energię, ciepło i gaz - do końca października można składać wnioski o dodatek osłonowy, a do końca listopada wnioski o dodatek energetyczny na wszystkie inne źródła ciepła.

Zamrożenie cen prądu dla 2000 kWh

- Chcemy wprowadzić zasadę zamrożenia cen energii elektrycznej na poziomie roku 2022, ale do pewnego poziomu zużycia prądu - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Przeczytaj też: Obowiązkowa oszczędność energii przez samorządy. Wygaszanie oświetlenia ulic, witryn sklepowych, wymiana żarówek w lampach ulicznych

- Jednym z punktów jest brak wzrostu kosztów energii elektrycznej od stycznia. Wiem, że jest wysoka inflacja, ale chcemy ją dusić. A wiec wszystkie gospodarstwa domowe bez wyjątku będą miały gwarantowaną cenę prądu do 2000 kWh rocznie. To w porównaniu do tego, co oferują firmy energetyczne, oszczędności nawet na poziomie 150 zł miesięcznie - powiedział Mateusz Morawiecki.

Stała cena prądu, czyli na tym samym poziomie co w 2022 r. ma być dla tych, którzy zużyją rocznie maksymalnie do 2000 kWh energii elektrycznej. Wyższy limit zużycia energii będzie obowiązywał dla gospodarstw domowych z osobami niepełnosprawnymi oraz wielodzietnych, a także dla gospodarstw rolnych.

Jak zostanie wdrożony mechanizm zamrożenia cen prądu?

Anna Moskwa wyjaśniła, że każde gospodarstwo domowe z automatu będzie miało stawkę za energię elektryczną z 2022 r., która odpowiada zużyciu do 2000 kWh rocznie. Nie będzie trzeba składać żadnych wniosków. Dostawca energii na podstawie wystawianych nam rachunków będzie oceniał poziom zużycia prądu i automatycznie cena za energię będzie obniżona. Jeśli zostanie przekroczony roczny limit zużycia prądu w gospodarstwie domowym, podczas wystawiania rachunków, zostanie zastosowana druga wyższa taryfa (Urząd Regulacji Energii ma zatwierdzić nowe, wyższe taryfy pod koniec tego roku).

Przeczytaj też: Kto będzie sprawdzał, ile prądu zużyjesz? Czy będzie trzeba zgłaszać zużycie, by mieć niższą cenę prądu?

Jeśli chodzi o rolników obniżenie cen energii będzie realizowane na podstawie jednego dokumentu - zaświadczenia z urzędu skarbowego o zapłaceniu podatku rolnego. W przypadku dużych rodzin takim dokumentem będzie karta dużej rodziny, a w przypadku osób z niepełnosprawnością dokument potwierdzający niepełnosprawność.

- Po stronie tej propozycji gospodarstwo domowe nie ma żadnych obowiązków biurokratycznych, nie składa żadnych dokumentów. To dostawca energii będzie na podstawie rachunków oceniał ten poziom zużycia. I automatycznie ta cena za prąd będzie obniżona - powiedziała Anna Moskwa na konferencji z premierem.

Komu przysługuje wyższy limit rocznego zużycia energii

- W przypadku gospodarstw domowych z osobami niepełnosprawnymi będzie to 2,6 tys. kWh. Podobnie w przypadku rodzin 3+, a więc takich, gdzie jest trójka i więcej dzieci - tam także limit, do którego nie będzie żadnej podwyżki, wynosi 2,6 tys. kWh - powiedział premier.

Wyższy limit rocznego zużycia energii elektrycznej ma dotyczyć także gospodarstw rolniczych. - Tu także będzie to 2600 kWh rocznie - powiedział premier.

Rabat za mniejsze zużycie energii - obniżka o 10% rachunku za prąd

Ograniczenie zużycia energii przez gospodarstwo domowe o 10 procent w 2023 roku w porównaniu z rokiem 2022 zostanie nagrodzone dodatkowym bonusem. Będzie to rabat w postaci dodatkowa obniżka o 10 procent całego rachunku za prąd. To kolejna, druga duża zachęta do oszczędzania energii elektrycznej w domu i mieszkaniu.

Czy roczne zużycie prądu do 2 tys. kWh jest możliwe?

Zużycie energii elektrycznej jest wprost proporcjonalne do wielkości domu i ściśle związane z liczbą osób, które w nim na co dzień przebywają. Jednoosobowe gospodarstwo domowe zużywa średnio prądu od mniej więcej 800 do blisko 1600 kWh rocznie, a czteroosobowe – od około 1400 do mniej więcej 4700 kWh. Rozpiętość jest znaczna, ponieważ zależy od sposobu korzystania z prądu oraz energochłonności zainstalowanych w domu urządzeń AGD i RTV.
 Aby zużywać mniej energii elektrycznej, trzeba wyposażyć dom w urządzenia o wyższej klasie energetycznej i korzystać z nich w sposób przemyślany.
 Warto więc nauczyć się: Jak skutecznie ograniczyć zużycie prądu w domu >>>

Premier Mateusz Morawicki powiedział na konferencji, że będzie cały system, który ma zachęcać zarówno do oszczędności i ograniczania zużycia energii, a jednocześnie ograniczyć skutki podwyżek cen prądu. Czyli zerowa inflacja dotycząca cen prądu.

Przeczytaj też: Co zużywa najwięcej prądu w domu? Sprawdzamy! Czas obniżyć rachunki za energię

Takie rozwiązania zapowiadał już wcześniej rzecznik rządu Piotr Müller: " - Jeśli nie przekroczy się pewnego poziomu zużycia energii, to będzie się płaciło mniejsze ceny za energię elektryczną".

Tarcza Solidarnościowa dla firm energochłonnych

Premier przedstawił również mechanizm wsparcia dla firm najbardziej energochłonnych. Ma on polegać na dofinansowaniu zakupów energii elektrycznej i gazu, ale warunkiem wypłacenia wsparcia będzie wzrost cen energii dla firmy o minimum 100 proc. Ma on objąć takie firmy, jak huty, producentów szkła, ceramiki, stali, czy azotów, które zatrudniają łącznie nawet 500 tys. osób i dostarczają komponenty dla całej gospodarki.

- Pakiet dla przedsiębiorstw energochłonnych jest bardzo istotny dla łańcuchów dostaw – powiedział Waldemar Buda, szef resortu rozwoju.

Pieniądze w ramach Tarczy Solidarności będą wypłacane firmom za pośrednictwem NFOŚiGW. Program ma ruszyć jeszcze w tym roku, ale potrzebuje notyfikacji Komisji Europejskiej.

Ponadto przedsiębiorcy będą mogli przyłączać do sieci nowe źródła. - Wielu przedsiębiorców pyta o możliwość podpięcia źródła odnawialnego do sieci. Zapewnimy to od przyszłego roku - zapewnił premier.

Obowiązkowa oszczędność energii w obiektach administracji publicznej

Administracja rządowa i publiczna w ramach Tarczy Solidarnościowej została zobowiązane do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej o 10 procent już od 1 października 2022 r. Pisaliśmy o tym w artykule: Mniejsze zużycie to niższe stawki? Tak rząd chce zachęcić do oszczędzania energii

Urzędy będą musiały obniżyć konsumpcję energii. Energooszczędne oświetlenie uliczne to kolejne rozwiązanie. Ma być zmodernizowane, by zużywało o wiele mniej energii. Bedzie wsparcie dla samorządów jeszcze przed zimną w realizacji tego planu.