Jak obniżyć rachunki za prąd? Co zużywa najwięcej energii? Na te sprzęty uważaj, to najwięksi pożeracze prądu!

2022-12-19 14:36
Kuchnia
Autor: Marcin Grabowiecki; Projekt: Ewa Stankiewicz-Swiniarska, Bartosz Swiniarski/Studio Ewa Stankiewicz Architekt Należy zwrócić szczególną uwagę na eksploatację takich urządzeń jak: lodówka, kuchnia, zmywarka oraz piekarnik. To dzięki tym urządzeniom zużywamy najwięcej prądu w domu.

Jak ograniczyć zużycie prądu, a tym samym obniżyć rachunek za prąd i skorzystać z zamrożenia cen energii? Zużycie prądu przy obecnych cenach energii to duże obciążenie dla domowego budżetu. Płyta indukcyjna, czajnik i piekarnik to urządzenia, które wg Polaków zużywają najwięcej prądu. Czy to prawda? Co pochłania najwięcej energii elektrycznej? W sieci dostępne są specjalne kalkulatory, które pomogą wyliczyć, w jaki sposób zmniejszyć pobór energii i ograniczyć rachunki.

Cena prądu w 2023 roku będzie na poziomie prądu z 2022 roku. Pod warunkiem limitu zużycia do 2000 kWh rocznie. Musimy się więc nauczyć gospodarować energią elektryczną w każdym domu. Warto wiedzieć, jakie urządzenia w domu pobierają jej najwięcej. Zmiana nawyków i racjonalne używanie sprzętów to konkretne pieniądze, które zostaną w naszej kieszeni. Na początku warto od razu wymienić wszystkie źródła światła w domu na żarówki ledowe. Rząd uruchomił dodatkowe wsparcie dla oszczędnych.

Obniżone rachunki za prąd za mniejsze zużycie energii. Limit 2000 kWh

Ceny prądu mocno poszybowały w górę. Według zapowiedzi ekspertów to niestety nie koniec podwyżek w tym roku. Wysokie rachunki za energię elektryczną spędzają sen z powiek wielu z nas. I choć realnie nie mamy wpływu na wzrost cen prądu, to możemy obniżyć wysokość rachunków za energię i skorzystać z Tarczy Solidarnościowej. Jednym z jej założenie jest premiowanie przez rząd oszczędność energii. Wszyscy będą mogli skorzystać z zamrożenie cen prądu w przyszłym roku, ale jest jeden warunek. Nie można przekroczyć limitu 2000 kWh zużycia energii do końca 2022 r. Jeśli się nam to uda, to w 2023 roku będziemy mieć stawki ze energię tegoroczne. Jak przekroczymy, dostawca energii sam z automatu podniesienie nam opłaty.

Przeczytaj też: Kto będzie sprawdzał, ile prądu zużyjesz? Czy będzie trzeba zgłaszać zużycie, by mieć niższą cenę prądu?

Powszechną praktyką powinno być racjonalne korzystanie z energii oraz możliwie maksymalna redukcja jej zużycia. Pozwoli to na uzyskanie finansowych oszczędności i wzmocnienie stabilizacji systemu elektroenergetycznego.

Nie przegap: Podwyżki cen prądu w 2023 roku. Prezes URE zatwierdził taryfy. Wiemy, jaka będzie wysokość rachunku za prąd

Przykładowo, zużycie roczne energii przy świeceniu średnio 3 godziny dziennie dla 10 źródeł światła typu halogen to koszt aż 262,80 zł. Jeśli zaś zamienimy je na światła typu LED, to cena zużycia prądu wyniesie jedynie 35 zł! Z kolei podjęcie decyzji o zakupie mniejszej zmywarki (45 zamiast 60 cm) przy 100 cyklach mycia rocznie pozwoli nam zaoszczędzić niemal 20 zł (50,40 zł zamiast 68,40 zł). A jeśli do tego zdecydujemy się prać nasze ubrania w temperaturze 40 stopni C, zamiast 60, przy 50 cyklach prania zaoszczędzimy na tym 20 zł. Natomiast jeśli uwielbiamy oświetlenie ogrodowe, warto rozważyć lampki solarne, które nie będą generowały żadnych kosztów energii elektrycznej. Warto pamiętać jednak, że zarówno wybór sprzętów z uwzględnieniem klasy energetycznej, jak i sposób korzystania z każdego z nich, przekłada się na realne zużycie prądu, a co za tym idzie – wysokość naszych domowych rachunków za energię elektryczną.

Spis treści

 1. Obniżone rachunki za prąd za mniejsze zużycie energii. Limit 2000 kWh
 2. Co pobiera najwięcej prądu w domu?
 3. Ile prądu zużywa płyta indukcyjna?
 4. Ile prądu zużywa piekarnik?
 5. Ile prądu zużywa lodówka?
 6. Ile prądu zużywa pralka?
 7. Co zużywa najwięcej prądu? Rozbieżność między deklaracjami Polaków a praktyką
 8. Ile zapłacimy rocznie za zużycie prądu?
 9. Jak sprawdzić co zużywa najwięcej prądu?
 10. Oszczędzanie energii - te praktyki mają sens
 11. Jak oszczędzać prąd - specjalne kalkulatory online
 12. Zamrożenie cen prądu
 13. Rachunek za prąd z dopłatą

Co pobiera najwięcej prądu w domu?

Wiedza o tym, które urządzenie zużywają największą ilość prądu, pomoże kontrolować jego zużycie. Eksperci PGNiG sprawdzili, ile prądu zużywają poszczególne sprzęty domowe i które z nich generują największe zużycie. Przygotowali szacunkowe zestawienie energochłonności najpopularniejszych urządzeń RTV i AGD. Są to wyniki uśrednione, bo jedne gospodarstwa domowe mogą częściej używać danego sprzętu, inne rzadziej.

Rodzaj urządzenia Roczne zużycie energii elektrycznej
Płyta indukcyjna 748,25 kWh
Piekarnik elektryczny 496,4 kWh
Lodówka 270 kWh
Czajnik elektryczny 240 kWh
Zmywarka 237 kWh
Komputer stacjonarny 197,1 kWh
Odkurzacz 156 kWh
Pralka 143 kWh
Laptop 138,7 kWh
Telewizor 128 kWh
Kuchenka mikrofalowa 51,1 kWh
Żelazko 26 kWh
Telefon komórkowy 2,48 kWh

Ile prądu zużywa płyta indukcyjna?

Płyty indukcyjne to zdecydowanie najbardziej "prądożerny" sprzęt, z którego większość korzysta na co dzień. Pobór energii jest w dużej mierze związany z liczbą pól grzewczych, z których korzystamy. Zakładając, że używamy np. dwóch pól o mocy 2300 W i 1800 W przez około 30 minut dziennie, otrzymujemy dzienne zużycie energii elektrycznej: 2,05 kWh i roczne zużycie energii elektrycznej: 748,25 kWh.

Ile prądu zużywa piekarnik?

Warto również sprawdzić, ile kosztuje użytkowanie piekarnika elektrycznego. Najczęściej rozgrzewamy go do 200 °C, a jego moc to ok. 2000 W. Grzałka piekarnika pracuje w tym czasie około 40 minut. Przyjęto, że używamy piekarnika codziennie. Dzienne zużycie energii elektrycznej to: 1,36 kWh, a roczne zużycie energii elektrycznej: 496,4 kWh. Należy pamiętać, że nie należy niepotrzebnie otwierać piekarnika podczas pieczenia. Podczas takiej operacji ucieka dużo ciepła, które piekarnik musi ponownie wytworzyć. 

Ile prądu zużywa lodówka?

Lodówka w ciągu roku pobiera najwięcej prądu - to sprzęt, który pracuje bez przerwy, 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Na konkretne wartości zużycia energii wpływ ma wiele czynników. Przyjmuje się jednak, że średnia lodówka klasy A++ pobiera rocznie około 270 kWh. Co istotne, najwięcej mocy zużywa ona wtedy, gdy musi schłodzić swoje wnętrze – w sytuacji, gdy zbyt często ją otwieramy lub wkładamy do niej ciepłe produkty.

Ile prądu zużywa pralka?

Pralka to również sprzęt, którego nie może zabraknąć w podstawowym wyposażeniu domu. Nowoczesne pralki potrafią być bardzo energooszczędne, ale oczywiście generują koszty. W przypadku gospodarstw domowych z dziećmi pierze się właściwie codziennie, a przynajmniej 5 dni w tygodniu. Analizowano koszty pracy pralki z klasą energetyczną A++. Dzienne zużycie energii elektrycznej to 0,55 kWh; roczne zużycie energii elektrycznej przez pralkę to 143 kWh.

Co zużywa najwięcej prądu? Rozbieżność między deklaracjami Polaków a praktyką

Z kolei wyniki badania przeprowadzonego przez IBRiS dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej pokazują, że za najbardziej energochłonne urządzenie w przeciętnym gospodarstwie domowym Polacy uważają:

 • klimatyzację - wskazała na nią niemal połowa badanych (47 proc.).
 • na drugim miejscu znalazła się płyta indukcyjna/elektryczna (27 proc.)
 • ponadto 26 proc. ankietowanych za pobierające najwięcej prądu urządzenia uznało piekarnik i czajnik elektryczny
 • co czwarty respondent wskazał lodówkę,
 • a na kolejnych miejscach znalazła się m.in. pralka i suszarka do ubrań (po 17 proc.).

Ile zapłacimy rocznie za zużycie prądu?

Tymczasem, jak wynika z rankingu domowych urządzeń pobierających najwięcej energii elektrycznej przygotowanego przez portal enerad.pl, w przypadku przeciętnego gospodarstwa domowego używającego taryfy G11 urządzeniami, które rocznie pobierają najwięcej prądu, a co za tym idzie - kosztują nas najwięcej - jest kuchenka elektryczna (według zestawienia kosztująca ponad 800 zł rocznie) i bojler elektryczny (ponad 600 zł rocznie). Na kolejnych miejscach rankingu znalazł się czajnik elektryczny (około 175 zł rocznie), zmywarka do naczyń (ponad 150 zł rocznie) oraz lodówka (około 150 zł rocznie).

Jak sprawdzić co zużywa najwięcej prądu?

Powyższe obliczenia warto przeprowadzić samodzielnie, dopasowując je do konkretnego gospodarstwa domowego - w końcu każdy z nas używa sprzętów z różną częstotliwością. Jeśli chcemy sprawdzić, co zużywa najwięcej prądu, należy przygotować do tego kilka danych:

 • czas pracy urządzenia,
 • moc danego urządzenia,
 • koszt 1 kWh,
 • taryfa prądu.

Należy zapisać, ile czasu pracują poszczególne urządzenia. Następnie sprawdzić moc każdego sprzętu (W). Taka informacja podawana jest w instrukcji, a także na tabliczce znamionowej sprzętu. To ważne, ponieważ konkretne urządzenia zużywają różną ilość energii elektrycznej. Kolejnym etapem jest sprawdzenie na fakturze za energię jaka jest cena za 1 kWh. Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na to, czy jest stała stawka za prąd (taryfa G11), czy też jest ona różna w zależności od konkretnych godzin.

Kiedy mamy już wszystkie niezbędne dane, to wówczas należy pomnożyć moc urządzenia i jego czas pracy. Otrzymany wynik dzielimy przez tysiąc, żeby uzyskać wartość w kWh. Otrzymaną wartość mnożymy jeszcze przez cenę 1 kWh z faktury za energię elektryczną i uzyskujemy kwotę, którą kosztuje nas korzystanie z danego urządzenia.

Oszczędzanie energii - te praktyki mają sens

Wysokie opłaty za prąd to problem prawie każdej rodziny, dlatego już dziś warto wprowadzić zmiany, które pozwolą zaoszczędzić na rachunkach. Zacznij od małych rzeczy. Przekonaj się, że oszczędzanie energii nie jest trudne - wystarczy zmiana nawyków, które w dłuższej perspektywie pozwolą zaoszczędzić prąd oraz obniżyć rachunki. Rozsądne użytkowanie domowych sprzętów, przekłada się na oszczędności. Oto kilka podstawowych przykładów:

 • w czajniku elektrycznym powinniśmy gotować tylko tyle wody, ile realnie w danym momencie potrzebujemy – zmniejszy to nie tylko czas jej przygotowania, ale również zużycie prądu;
 • uważajmy, aby nie wstawiać do lodówki ciepłych potraw, przez które „zmusimy” ją do bardzo intensywnej pracy;
 • podobnie, nie powinniśmy pozostawiać lodówki zbyt długo otwartej, ponieważ wówczas będzie pobierała bardzo dużo prądu, aby wrócić do swojej poprzedniej temperatury;
 • odwrotnie wygląda sytuacja w przypadku piekarnika – jeśli zbyt często go otwieramy, aby sprawdzić czy danie jest już gotowe, wydłużamy czas jego przygotowania i znacznie zwiększamy ilość pobieranego przez urządzenie prądu;
 • każde włączone pranie generuje zużycie prądu, warto więc zaczekać, aż pralka będzie pełna i włączać ją z mniejszą częstotliwością.

Jak oszczędzać prąd - specjalne kalkulatory online

Ceny energii biją rekordy. Warto szukać oszczędności, aby zmniejszyć rachunki za prąd, które są coraz większym obciążeniem. Co zużywa najwięcej prądu w domu?

Część dostawców prądu zaczyna różnego typu kampanie uświadamiające ludziom, jak zużycie energii można ograniczyć. Jedną z tego typu inicjatyw jest Kalkulator Online - Szkoda Prądu od firmy E.ON Polska, który ma pomóc Polakom wyliczyć, w jaki sposób mogą zmniejszyć pobór energii i tym samym – swoje rachunki.

System będzie mógł wyliczyć przybliżone zużycie prądu poszczególnych jego elementów, znaleźć problematyczne punkty i podać szacunkowe, całkowite zużycie prądu w gospodarstwie. Narzędzie pozwala przyjrzeć się codziennym nawykom, które związane są z wykorzystywaniem energii elektrycznej. Przedstawia także propozycje prostych działań, które pozwalają zmniejszyć zużycie prądu.

Zamrożenie cen prądu

Według zapowiedzi cena prądu w 2023 będzie rekordowo wysoka. Wszystko wskazuje na to, że rachunki za energię elektryczną będą dwukrotnie wyższe niż obecnie. Duża podwyżka cen prądu wynika z rekordowo wysokich cen węgla, które z kolei są wynikiem wojny w Ukrainie i embargiem na rosyjski węgiel. Rosną również koszty zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla (CO2), a polska energetyka w większości oparta jest na tym paliwie.

NIE PRZEGAP: Dopłaty do ogrzewania węglem - kto i kiedy będzie mógł się o nie ubiegać?

Rachunek za prąd z dopłatą

W związku z rosnącymi cenami energii elektrycznej rząd wprowadził dodatek osłonowy, który ma ograniczyć negatywne skutki podwyżek. To element tarczy antyinflacyjnej. Ma on na celu zapewnić wsparcie finansowe osobom o niskich dochodach, a także uchronić ich przed ubóstwem energetycznym. Aby otrzymać dofinansowanie do prądu należy spełnić określone warunki. 

SPRAWDŹ: Dopłaty do prądu 2022 - komu przysługuje wsparcie? Jak złożyć wniosek? >>>

Listen to "Czy w Polsce powinna powstać elektrownia atomowa?" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.