Prezes URE zatwierdził taryfy na prąd. Wiemy, jaka będzie wysokość rachunku
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy. Choć cena za MWh pozostaje zamrożona to i tak nie unikniemy podwyżek rzędu 83 a 91 zł miesięcznie. Jest to spowodowane podniesieniem podatku VAT, wzrostem kosztów dystrybucji i inflacją.
Prezes URE zatwierdził taryfy na sprzedaż energii elektrycznej do odbiorców w gospodarstwach domowych czterem tzw. sprzedawcom z urzędu (PGE Obrót, Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót) oraz, w tym roku wyjątkowo jednej z firm pełniących funkcję sprzedawcy z urzędu, która dotychczas była zwolniona z obowiązku przedkładania taryf do zatwierdzenia – Tauron Sprzedaż GZE.
Regulator zatwierdził również taryfy pięciu największym dystrybutorom energii (OSD): PGE, Tauron, Enea, Energa i Stoen Operator. Taryfy dystrybucyjne zatwierdzane są dla odbiorców wszystkich grup taryfowych (również dla biznesu i przemysłu).
Jak będą wyglądały rozliczenia za energię w 2023 roku?
W związku z wyjątkową i niestabilną sytuacją na rynkach surowców (węgla i gazu), ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie szeregu rozwiązań, które mają chronić w 2023 roku odbiorców uprawnionych (w tym głównie gospodarstwa domowe) przed rosnącymi kosztami energii elektrycznej. Nie oznacza to jednak braku konieczności prowadzenia przez regulatora postępowań taryfowych. Zatwierdzone przez Prezesa URE taryfy, o ile nie będą obowiązywały wprost odbiorców w gospodarstwach domowych, wskażą uzasadnione koszty, jakie ponoszą przedsiębiorstwa energetyczne.
- Tegoroczne taryfy, kalkulowane tak jak zawsze w oparciu o kategorię kosztów uzasadnionych, będą stanowiły podstawę do obliczenia poziomu i wypłaty rekompensat należnych przedsiębiorstwom energetycznym - zaznacza Rafał Gawin, Prezes URE.
le zapłacimy za prąd w 2023 roku?
W 2023 roku roku ceny energii dla odbiorców w gospodarstwach domowych do określonych limitów zużycia (2 tys. kWh / 2,6 tys. kWh / 3 tys. kWh) zostały zamrożone na poziomie taryf dla spółek obrotu ze stycznia 2022 roku. Co więcej, za zużycie energii ponad te wielkości, sprzedawca energii nie będzie mógł pobrać ceny wyższej niż 0,693 zł/kWh. Stawki opłat dystrybucyjnych dla odbiorców w gospodarstwach domowych również zostały zamrożone do ww. limitów zużycia. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Ile to jest 2000 kWh? Takie zużycie energii ma gwarantować niższe stawki za prąd. Jak się w nim zmieścić?
Jeżeli natomiast odbiorca w gospodarstwie domowym zużyje w ciągu roku więcej energii niż wskazane limity zużycia – za każdą kilowatogodzinę (kWh) dostarczoną ponad limit będą obowiązywały stawki opłat dystrybucyjnych zgodne z zatwierdzonymi przez Prezesa URE taryfami operatorów na 2023 rok.
URE podał procentowe i nominalne zmiany rachunku za energię elektryczną w skali jednego miesiąca dla odbiorców w grupach taryfowych G11 przy rocznym zużyciu na poziomie 2,5 tys. kWh, po przekroczeniu
Operator Systemu Dystrybucyjnego/Sprzedawca z urzędu |
Łączna zmiana rachunku za energię elektryczną na miesiąc | |
[%] | [zł/miesiąc] | |
ENEA Operator/ENEA | 60 | 84,60 |
ENERGA Operator/ENERGA Obrót | 56,7 | 88,30 |
PGE Dystrybucja/PGE Obrót | 60,5-61 | 90,80 |
Tauron Dystrybucja/ Tauron Sprzedaż/ Tauron Sprzedaż GZE | 59-61 | 83,10-85,40 |
Zamrożenie cen prądu w 2023 roku
Przypomnijmy, że przyjęte w ustawie z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku rozwiązania w zakresie ochrony ww. grupy odbiorców zakładają, że niezależnie od wzrostu cen energii elektrycznej na rynku hurtowym w roku 2023 w rozliczeniach z odbiorcami stosuje się ceny za obrót energią elektryczną tzw. cenę maksymalną na poziomie:
- 785 zł/MWh – w przypadku odbiorców użyteczności publicznej oraz małych i średnich przedsiębiorstw,
- 693 zł/MWh – w przypadku odbiorców w gospodarstwach domowych.
Wprowadzono w niektórych przypadkach wyższe limity zużycia prądu umożliwiające zamrożenie cen prądu. Są to 2,6 MWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami i 3 MWh w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników. Aby z nich skorzystać, konieczne jest złożenie oświadczenia i dokumentów. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Wniosek o zamrożenie cen prądu - WZÓR. Kiedy trzeba złożyć oświadczenie?
Jak zmieniają się ceny i stawki opłat w zatwierdzonych taryfach?
Przyczyną rosnących od wielu miesięcy cen energii elektrycznej jest niestabilna sytuacja na rynkach surowców, przede wszystkim gazu i węgla, która przekłada się na wysokie ceny prądu w obrocie hurtowym. Natomiast najważniejszymi czynnikami wpływającymi na wzrost taryf w sektorze dystrybucji są:
- wysokie koszty zakupu energii elektrycznej na pokrycie strat sieciowych,
- wzrost taryfy operatora systemu przesyłowego, czyli Polskich Sieci Elektroenergetycznych,
- rosnąca inflacja,
- inwestycje w rozwój i modernizację sieci elektroenergetycznych.