Kto będzie sprawdzał, ile prądu zużyjesz? Czy będzie trzeba zgłaszać zużycie, by mieć niższą cenę prądu?

2022-09-16 21:20
zgaś światło
Autor: BP Techem, sklep.techemznaki.pl Znak informacyjny "zgaś światło" wiesza się w obiektach, aby osoby znajdujące się na ich terenie, pamiętały o konieczności wyłączania źródeł światła, a tym samym zmniejszały zużycie energii elektrycznej. Warto pamiętać o tym w domu, jeśli chcemy kontrolować zużycie prądu i zmieścić się w limicie 2000 kWh rocznie

Zamrożenie cen prądu na dotychczasowym poziomie ma dotyczyć tych, którzy zużyją mniej niż 2000 kWh. Powyżej tego pułapu można się spodziewać podwyżek cen prądu, i to nie małych! Jak będzie sprawdzane zużycie prądu, od którego zależy, w jakiej taryfie za niego zapłacisz? Czy trzeba będzie składać wnioski lub inne dokumenty? Czy będą kontrole zużycia energii?

Nowa tarcza rządu polega na wsparciu konsumentów energii elektrycznej. Wszystkie gospodarstwa domowe będą miały obniżone rachunki za prąd w przyszłym roku. Rząd wprowadził zamrożenie cen energii elektrycznej. Na czym to polega? Będziemy mieć cenę prądu w 2023 roku na takim samym poziomie jak w 2022 roku, ale pod warunkiem, że zużyjemy nie więcej niż 2 tys. kWh rocznie. Jeszcze nie znamy ostatecznej ceny prądu, URE na pewno podniesie taryfy do końca roku i można się spodziewać, że ceny energii elektrycznej wzrosną.

Jak będzie sprawdzane zużycie prądu? Czy trzeba zgłosić zużycie energii?

Zamrożenie cen prądu ma się odbywać automatycznie. Oznacza to, że gospodarstwa domowe nie muszą wypełniać żadnych wniosków, żeby dostać obniżone stawki za prąd. Nie ma też konieczności zgłaszania zużycia prądu za 2022 rok. Nie musimy samodzielnie sprawdzać licznika. Zużycie prądu sprawdzi za nas dostawca energii, z którym mamy podpisaną umowę na dostarczanie energii elektrycznej do domu lub mieszkania. Umowę można zawrzeć na sprzedaż i dystrybucję energii elektrycznej z jedną w wielkich spółek państwowych - grup energetycznych Energa, Enea, Tauron, PGE, E.On lub z jednym z mniejszych producentów i dystrybutorów prądu, np. PGNiG. Te przedsiębiorstwa obsługują indywidualnych odbiorców i dostarczają prąd po cenach zgodnych z taryfami zatwierdzonymi przez Urząd Regulacji Energetyki oraz wystawiają faktury za energię elektryczną.

Przeczytaj też: Ile to jest 2000 kWh? Takie zużycie energii ma gwarantować niższe stawki za prąd. Jak się w nim zmieścić?

- Po stronie tej propozycji gospodarstwo domowe nie ma żadnych obowiązków biurokratycznych, nie składa żadnych dokumentów. To dostawca energii będzie na podstawie rachunków oceniał poziom zużycia. I automatycznie cena za prąd będzie obniżona - powiedziała Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa.

Dla kogo wyższy limit zużycia prądu? Jakie złożyć dokumenty?

Tarcza przewiduje wyższy poziom rocznego zużycia energii do 2600 kWh dla wybranych gospodarstw domowych, do którego nie będzie podwyżki cen prądu w przyszłym roku. Zwiększony limit będzie obowiązywał rodziny, w których jest osoba niepełnosprawna, rodziny wielodzietne (troje lub więcej dzieci) oraz gospodarstwa rolne.

Żeby skorzystać z limitu zużycia energii 2600 kWh rocznie trzeba będzie dostarczyć dokumenty do dostawcy energii elektrycznej, z którym mamy podpisaną umowę. Jeśli chodzi o rolników obniżenie cen energii będzie realizowane na podstawie zaświadczenia z urzędu skarbowego o zapłaceniu podatku rolnego. W przypadku dużych rodzin takim dokumentem będzie karta dużej rodziny, a w przypadku osób z niepełnosprawnością dokument potwierdzający niepełnosprawność.

Kto sprawdzi zużycie prądu? Co się stanie jak zostanie przekroczony limit 2000 kWh?

Dostawca energii będzie sprawdzał w ciągu roku nasze zużycie prądu. Co się stanie, jeśli zostanie przekroczony roczny limit zużycia prądu w gospodarstwie domowym, uprawniający do zniżki za energię elektryczną? - W takiej sytuacji podczas wystawiania rachunków za prąd, zostanie zastosowana druga wyższa taryfa energii elektrycznej (Urząd Regulacji Energii ma zatwierdzić nowe, wyższe taryfy do końca tego roku) - wyjaśniła Anna Moskwa.

Nie jesteśmy zobowiązani przez ustawodawcę do sprawdzania zużycia energii elektrycznej, ale nikt nie ma wątpliwości, że warto to robić we własnym zakresie. Pozwoli to kontrolować ilość zużywanego prądu na bieżąco i nie przekroczyć, uprawniającego do zniżki, limitu 2000 kWh (i podwyższonego limitu 2600 kWh). Wiele osób nie wie, ile zużywa prądu w mieszkaniu, bo się tym nigdy nie interesowało. Lektura rachunków za prąd i sprawdzanie licznika mogą stać się bardzo popularnymi zajęciami w wielu domach. Na pewno warto postawić na oszczędzanie energii i wiedzieć, co pożera najwięcej prądu. Zgaś światło!

Przeczytaj też: Jak obniżyć rachunki za prąd? Co zużywa najwięcej energii? Na te sprzęty uważaj!