Spis treści
- Warunki Techniczne 2026. Nowe przepisy dotyczące ogrodzeń
- Inne istotne zmiany w WT 2026. Fotowoltaika, akustyka, windy
Warunki Techniczne 2026. Nowe przepisy dotyczące ogrodzeń
Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaprezentowało projekt nowych Warunków Technicznych. Największe zmiany zaplanowano dla budynków wielorodzinnych, ale nie tylko ich mieszkańcy odczują nowelizację przepisów.
W sferze domów jednorodzinnych jedną z istotniejszych zmian będzie zakaz umieszczania na ogrodzeniach do 2,2 m wysokości ostrych elementów – szpikulców, drutu kolczastego, tłuczonego szkła itp. Dziś taki przepis też obowiązuje, ale tylko dla ogrodzeń do 1,8 m wysokości. Teraz przepisy zostaną zaostrzone.
Zmiana ta podyktowana jest zwiększeniem bezpieczeństwa ludzi i zwierząt. Zdarzały się bowiem przypadki poważnego zranienia większych zwierząt próbujących przeskakiwać przez ogrodzenia o wysokości 1,8 m zakończonych ostrymi elementami, lub zranienia przez wysokie osoby poruszające się przy ostro zakończonym ogrodzenie np. na hulajnodze elektrycznej.

i
Inne istotne zmiany w WT 2026. Fotowoltaika, akustyka, windy
Prace nad nowymi przepisami wciąż trwają i szczegóły mogą się jeszcze zmienić, ale warto przypomnieć najważniejsze propozycje rządu. W planach jest m.in. obowiązek montażu fotowoltaiki lub paneli solarnych – głównie na budynkach użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego, ale także na budynkach gospodarczych o powierzchni powyżej 250 m² („gdy jest to odpowiednie pod względem: technicznym i funkcjonalnym oraz ekonomicznym”). Ta część przepisów wejdzie w życie 31 grudnia 2026 r.
Kolejna duża zmiana dotknie ocieplania budynków. Zaostrzenie przepisów przeciwpożarowych sprawi, że niemożliwe stanie się ocieplanie większych budynków wyłącznie styropianem, gdyż w termoizolacji obowiązkowe staną się bariery ogniowe z niepalnej wełny mineralnej. Część branży uważa, że może to podnieść koszty termomodernizacji m.in. budynków wielorodzinnych.
W przypadku bloków dwie istotne zmiany to nowe przepisy mające poprawić akustykę pomieszczeń mieszkalnych oraz obowiązek montażu wind w starszych budynkach mieszkalnych oraz budynkach użyteczności publicznej. Niestety, koszty dobudowy wind spadną na mieszkańców. Większość z omawianych zmian ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2026 r.
- Przejdź do galerii: Najpiękniejsze domy w Polsce
