Jak oszczędzać prąd - 23 sposoby na niższe rachunki za energię elektryczną

2022-07-14 12:03
Oszczędzanie energii
Autor: GettyImages Ceny prądu rosną, co bezpośrednio przekłada się na zasobność naszych portfeli. Warto więc wiedzieć, jak oszczędzać prąd i energię w domu

Czekają nas gigantyczne podwyżki cen prądu. Oto wskazówki, jak oszczędzać prąd i obniżyć rachunki za energię. Bez oszczędzania pojawią się niedobory energii! Czasami wystarczy niewielka zmiana nawyków lub inwestycja w energooszczędne sprzęty, by zmniejszyć wysokość rachunków za prąd.

Apelujemy do naszych klientów, abyśmy przede wszystkim oszczędzali energię, żebyśmy nie mieli problemów z niedoborem ciepła, energii elektrycznej w zimie – stwierdził Wojciech Dąbrowski - szef PGE.

Od lipca 2022 r. PGNiG Obrót Detaliczny podnosi dla gospodarstw domowych cenę energii elektrycznej do stawki ok. 1,39 zł/kWh netto! Do tego trzeba doliczyć znaczną podwyżkę opłaty handlowej – do 28,45 zł miesięcznie. 

To niestety nie koniec podwyżek cen prądu. Od listopada br. trzeba liczyć się z nowym cennikiem, zgodnie z którym klienci za każdą zużytą kWh zapłacą po 1,70 zł i prawie 35 zł opłaty handlowej. W opłatach uwzględniona jest jesienna podwyżka i VAT, który wróci po zakończeniu tarczy antyinflacyjnej.

Szacuje się, że ceny prądu w porównaniu ze styczniem wzrosną o 300%!

Wysokie opłaty za prąd to problem prawie każdej rodziny, dlatego już dziś warto wprowadzić zmiany, które pozwolą zaoszczędzić na rachunkach. Wprawdzie zdecydowanie największą część energii zużywanej podczas eksploatacji domu pochłania ogrzewanie, ale można również oszczędzać, korzystając z wielu innych domowych urządzeń.

Przeczytaj też: Gigantyczne podwyżki cen prądu jeszcze w tym roku

Zacznij od małych rzeczy. Przekonaj się, że oszczędzanie energii nie jest trudne - wystarczy zmiana nawyków, które w dłuższej perspektywie pozwolą zaoszczędzić prąd oraz obniżyć rachunki.

Ile płacimy za prąd w 2022 r.

Od 1 stycznia 2022 średni wzrost rachunku statystycznego gospodarstwa domowego rozliczanego kompleksowo (sprzedaż i dystrybucja w grupie G11) wyniesie ok. 24% w stosunku do roku 2021. Oznacza to, że w 2022 r. rachunki za energię wzrosną około 21 złotych netto miesięcznie.

Przeczytaj też: Jak skorzystać z DOPŁAT do prądu >>>

Podwyżki cen prądu powodują, że coraz większa liczba osób szuka oszczędności. Rachunki za energię elektryczną są jednym z podstawowych wydatków w każdym domu. Nadszedł więc czas, aby zadać sobie pytanie: jak oszczędzać prąd? W efekcie nie tylko damy odetchnąć naszemu portfelowi, ale także zadbamy o środowisko naturalne, przyczyniając się do lepszego klimatu.

Ogniwa fotowoltaiczne. Przyłączyć się do sieci, czy gromadzić energię?

Jak oszczędzać prąd - sprawdzone sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej w domu

Oszczędzanie energii elektrycznej wymaga odrobiny wysiłku, ale kiedy wejdzie w nawyk, staje się bardzo proste. Szczególnie warto zwrócić uwagę na eksploatację takich urządzeń jak: lodówka, kuchenka, zmywarka oraz piekarnik. To dzięki tym urządzeniom zużywamy najwięcej prądu w domu. Aby zmniejszyć rachunki za prąd wystarczy wprowadzić w życie następujące rady:

 • wymień żarówki na energooszczędne

Żarówki energooszczędne zdecydowanie pomagają przy oszczędzaniu prądu. Zużycie przez nie energii jest około pięciu razy mniejsze niż przez tradycyjne żarówki dające tyle samo światła. Jest to więc inwestycja, która zdecydowanie szybko się zwróci.

Ważne! Ze względu na to, że częste włączanie i wyłączanie skraca żywotność żarówek energooszczędnych, najlepiej używać ich tylko w miejscach, w których światło włącza się na dłużej. Jeśli wychodzimy z pomieszczenia na krótko, nie wyłączajmy ich, bo w momencie ponownego uruchomienia zużyją więcej energii niż przez kilka minut świecenia.

Przeczytaj też:

Co musisz wiedzieć o LED? Sekrety dobrego i taniego oświetlenia >>>

  Jak oszczędzać prąd
  Autor: GettyImages Żarówki energooszczędne pozwalają zaoszczędzić nawet 80 proc. energii
  • wyłączaj światło w pomieszczeniach, z których nie korzystasz

  Wychodząc z pomieszczenia pamiętaj o wyłączeniu światła. Warto wypracować w sobie ten nawyk, gdyż jest to bardzo duża oszczędność prądu. Wyłączaj zawsze światła, które nie są w danej chwili potrzebne. Jeśli nie przebywasz w pomieszczeniu, po prostu zgaś w nim światło

  W czasie wykonywania czynności, które nie wymagają oświetlenia sufitowego korzystaj z lampki o niskim poborze mocy - mniej intensywne oświetlenie również pozwoli zaoszczędzić energię elektryczną.

  • pracuj przy świetle dziennym

  Korzystanie z naturalnego światła, kiedy tylko jest to możliwe, może znacznie zmniejszyć ilość energii elektrycznej zużywanej w ciągu dnia. Warto więc ustawić biurko przy oknie, aby móc jak najdłużej wykorzystywać światło słoneczne.

  • odłączaj ładowarkę z gniazdka

  Ładowarka do telefonu komórkowego czy do laptopa pobiera prąd nawet wtedy, gdy nie jest podłączona do urządzenia, a znajduje się w kontakcie. W związku z tym, aby zaoszczędzić na prądzie wystarczy ją odłączyć na czas kiedy nie jest używana i potrzebna.

  Przeczytaj też:

  Nowoczesne gniazda i łączniki. Wybieramy osprzęt elektryczny przyjazny instalatorom >>>

   Jak oszczędzać prąd
   Autor: GettyImages Ładowarka do telefonu czy do laptopa pobiera prąd nawet wtedy, gdy nie jest podłączona do urządzenia, a znajduje się w kontakcie
   • wyłączaj sprzęty, z których nie korzystasz

   Nie pozostawiaj sprzętu w trybie stand-by. Urządzenia znajdujące się w „stanie uśpienia” również pobierają prąd. Stand-by jest sygnalizowany świecącą się diodą i umożliwia szybkie włączenie sprzętu - choć telewizor nie działa, to wciąż pobiera energię elektryczną - po to, by być gotowym do szybkiego uruchomienia. 

   Wyciągnięcie wtyczki z gniazdka, jeżeli urządzenie nie jest używane, pozwoli oszczędzać prąd każdego dnia. Można również kilka urządzeń z funkcją stand-by podłączyć do listwy zasilającej, która posiada kilka gniazdek. To rozwiązanie dzięki któremu można szybko i wygodnie odłączyć od prądu wszystkie podłączone do niego urządzenia za pomocą jednego przycisku znajdującego się na listwie.

   Dobra rada
   Nietanie czuwanie

   Autor: Kalbar

   Gdy nie oglądasz telewizji, wyłącz telewizor. Nie pozostawiaj go też w trybie czuwania, bo wtedy również zużywa energię elektryczną

   Wyłącz stand-by

   Jeśli chcesz oszczędzać energie elektryczna w domu, nie zapomnij o malutkiej świecącej diodzie na urządzeniach domowych, zwanej stand-by – stan czuwania. Średnio w Polsce na gospodarstwo domowe przypadają cztery urządzenia z włączonym stanem czuwania – razem zużywają tyle energii co żarówka 20 W. Niby mało, ale wszystkie te małe diodki wypalają w Polsce w ciągu roku tyle prądu, ile wytwarza przez rok średniej wielkości elektrownia. Gdyby tylko połowę urządzeń domowych odłączyć od sieci, do atmosfery dostałoby się 1 mln ton CO2 mniej!

   • wybieraj sprzęty energooszczędne 

   Kupując nowy sprzęt AGD wybieraj ten energooszczędny, najlepiej w klasie  A+++ lub A++. To oznaczenie jest olbrzymim ułatwieniem: dzięki niemu w łatwy sposób możesz określić, jak efektywny będzie sprzęt, który zamierzasz kupić. Najwyższa klasa A+++ to aż 40% oszczędności energii względem klasy A i 15% w stosunku do A+. Pozbądź się przestarzałych sprzętów, których klasa energooszczędna pozostawia wiele do życzenia. 

   O ilości zużywanej przez urządzenia elektryczne energii świadczy klasa energetyczna. Ekolodzy i zwolennicy oszczędzania energii powinni szerokim łukiem omijać wszystkie urządzenia o klasie energetycznej gorszej niż A. Tym bardziej że większość obecnie produkowanych urządzeń się w niej mieści. Dotyczy to lodówek, pralek i zmywarek, a więc największych pożeraczy energii elektrycznej. Producenci lodówek zwykle informują, jakie jest ich roczne zużycie energii, więc łatwo znaleźć urządzenie najbardziej energooszczędne.

    Jak oszczędzać prąd
    Autor: GettyImages Należy wybierać sprzęty z jak najlepszą klasą energetyczną. Kupując nowy sprzęt AGD wybieraj ten energooszczędny, najlepiej w klasie  A+++ lub A++
    • zamykaj okna, kiedy w domu włączone jest ogrzewanie

    Warto wiedzieć, w jaki sposób wietrzyć pomieszczenie, by nie marnować niepotrzebnie energii. Przykręcaj grzejniki w trakcie wietrzenia – zimno napływające zza okna spowoduje mocniejsze nagrzewanie się urządzenia. Nie wietrz pomieszczenia za długo. Lepiej robić to częściej a krócej, niż jednorazowo przez długi czas. Pamiętaj, by otworzyć okno na oścież i nie robić przeciągu.

    • podczas odkurzania reguluj moc pracy urządzenia

    Reguluj moc pracy urządzenia w czasie odkurzania, zwiększając ją do maksimum tylko wtedy, gdy na mniejszej mocy odkurzacz sobie nie radzi. Regularnie wymieniaj również worki, ponieważ przy ich wypełnieniu spada wydajność odkurzania i wzrasta pobór energii. Wymieniaj systematycznie filtry - zanieczyszczone wpływają na większe zużycie energii.

    • prasuj za jednym razem więcej ubrań

    Nie prasuj pojedynczych ubrań, ale poczekaj aż zbierze się ich więcej, tak żeby zbyt często nie rozgrzewać żelazka. Prasowanie zaczynaj od tkanin wymagających niższej temperatury - nie będzie wówczas konieczne schładzanie żelazka.

    Przeczytaj też:

    Jak wyczyścić żelazko? Domowe sposoby na czyszczenie żelazka>>>

    • wyłącz bojler, jeżeli nie potrzebujesz ciepłej wody

    Jeżeli bojer jest włączony nieustannie podgrzewa wodę i w ten sposób zużywa energię. Dlatego należy go wyłączyć, gdy nikogo nie ma w domu. Można także wyposażyć go w specjalny sterownik, który będzie uruchamiał urządzenie z odpowiednim wyprzedzeniem.

    • korzystaj z oświetlenia zewnętrznego z czujnikiem ruchu

    Jeżeli chcesz oświetlić dom od zewnątrz, zamontuj instalację reagującą na ruch. Pozwoli to na duże oszczędności prądu. Oświetlenie z czujnikiem ruchu zapala się tylko wtedy kiedy ktoś przechodzi, a po kilku sekundach gaśnie. Nie będziesz musiał pamiętać o ciągłym włączaniu i wyłączaniu światła przed domem.

    • wybierz odpowiednią taryfę

    Dobrym sposobem na zaoszczędzenie będzie dobranie odpowiedniej taryfy prądu. Niektóre taryfy zakładają mniejsze opłaty za energię zużywaną nocą lub w weekendy tzw. taryfa "nocna" i taryfa "weekendowa". Warto na te godziny zaplanować niektóre czynności, tj. pranie. 

    • zmień dostawcę prądu

    Sposobem na to, aby obniżyć rachunki za prąd, może być również zmiana dotychczasowego dostawcy energii. Porównaj koszty, jakie ponosisz, z ofertami innych firm i sprawdź, czy jest możliwość aby płacić mniej.

    Jak oszczędzać prąd w kuchni

    Szczególnie warto zwrócić uwagę na eksploatację takich urządzeń jak: lodówka, kuchnia, zmywarka oraz piekarnik. To dzięki tym urządzeniom zużywamy najwięcej prądu w domu

    • uruchamiaj tylko pełną zmywarkę i pralkę

    Aby oszczędzać prąd w przypadku pralki i zmywarki niezwykle istotne jest, aby uruchamiać je dopiero po pełnym ich załadowaniu. Jeśli praca pralki i zmywarki ma być ekonomiczna, trzeba włączać je dopiero wtedy, gdy zbierzemy tyle ubrań i tyle naczyń, by załadować je do pełna. Lepiej unikać programów z wysoką temperaturą. Do prania przy użyciu detergentów na ogół wystarczy 40 st.C. Korzystajmy z programów ekonomicznych z wydłużonym czasem płukania i skróconym wirowania.

    By móc umyć naczynia w wodzie o niższej temperaturze i w krótszym cyklu, nie powinniśmy czekać, aż zaschną na nich resztki jedzenia. Kłóci się to z zaleceniem, by załadować zmywarkę do pełna – tu trzeba znaleźć złoty środek. Na pewno mniejszy problem mają z tym liczne rodziny, bo ich zmywarki napełniają się szybko. Unikajmy też korzystania z programu suszenia naczyń w zmywarce. Wyłączenie tej funkcji (skorzystanie z programu EKO lub BIO) umożliwia zmniejszenie zużycia energii przez zmywarkę o mniej więcej 30%.

    Pralka
    Autor: Michał Skorupski Korzystaj z pralki i zmywarki tylko wtedy, gdy są wypełnione - dzięki temu możesz rzadziej je włączać
    • zminimalizuj czas, przez który będą otwarte drzwi lodówki

    Gdy wyjmujesz jedzenie z lodówki otwieraj drzwi niezbyt szeroko i na krótko. Pamiętaj, żeby je starannie zamknąć. Niedomknięta lodówka zużywa więcej prądu, aby ochłodzić ciepłe powietrze, które wpada do jej wnętrza przez uchylone drzwi. 

    • ustaw lodówkę z dala od źródeł ciepła

    Lodówkę ustaw z dala od źródeł ciepła – przede wszystkim od grzejnika, kuchni i piekarnika – oraz zabezpiecz przed nasłonecznieniem. Wokół lodówki (przede wszystkim z tyłu) musi być zapewniony swobodny obieg powietrza. W jej zabudowie muszą być odpowiednio duże kratki wentylacyjne, których nie można niczym zasłonić. Brak wentylacji powoduje wydłużenie cykli pracy agregatu, przez co lodówka może zużywać nawet kilka razy więcej energii.

    Także z tego względu trzeba regularnie czyścić z kurzu znajdujący się na tylnej ścianie lodówki skraplacz oraz rozmrażać ją. Kurz i lód utrudniają wymianę ciepła, przez co lodówka zużywa więcej prądu.

    • nie wkładaj ciepłych potraw do lodówki

    Lodówka niepotrzebnie marnować będzie prąd by je schłodzić. Aby ograniczyć powstawanie szronu, należy nie wstawiać do niej ciepłych produktów. By niepotrzebnie nie ogrzewać jej wnętrza, trzeba ją otwierać jak najrzadziej i na jak najkrótszy czas. Jej drzwi muszą być szczelne. Jeżeli nie są, powinno się wymienić uszczelkę.

    Gdy chcemy rozmrozić produkty z zamrażalnika, włóżmy je do lodówki, oczywiście odpowiednio wcześniej. Dzięki temu, że są bardzo zimne, będą odbierać ciepło z jej wnętrza – odciążą pracę agregatu i pozwolą zmniejszyć zużycie energii przez lodówkę.

    Przeczytaj też:

    Jak przechowywać owoce i warzywa >>>

    Lodówka
    Autor: Marcin Grabowiecki Wokół lodówki (przede wszystkim z tyłu) musi być zapewniony swobodny obieg powietrza
    • gotuj na płytach ze zmienną wielkością grzejnika

    Kupując kuchnię elektryczną z płytą ceramiczną, wybierz te ze zmienną wielkością grzejnika, by niepotrzebnie nie nagrzewać zbyt dużej powierzchni płyty, gotując w małym naczyniu. Najlepiej, gdy garnek ma średnicę o blisko 2 cm większą od średnicy elementu grzejnego. Powinien mieć też gładkie i czyste dno. Ponieważ płyta elektryczna długo stygnie, warto wyłączać ją kilka minut przed zakończeniem gotowania.

    • stosuj specjalne naczynia do płyty indukcyjnej

    Mniej energii (o blisko 25%) zużywają płyty indukcyjne, w których nie ma elementów grzejnych, a ciepło jest wytwarzane dzięki zjawisku indukcji elektromagnetycznej bezpośrednio w dnie naczynia. Z tego względu konieczne jest stosowanie specjalnych naczyń ze stali ferromagnetycznej. Za to zdecydowanie większa część wytworzonego ciepła niż w przypadku płyt ceramicznych jest wykorzystana do podgrzewania potraw. 

    • gotuj w czajniku dokładnie tyle wody ile potrzebujesz

    Napełniając czajnik, wlewajmy tylko tyle wody, ile akurat potrzebujemy. Czas gotowania będzie krótszy, a zużycie energii znacznie mniejsze. Gotowanie na zapas nie ma sensu, w końcu woda ostygnie i trzeba będzie ją gotować ponownie. Nalewając jej więcej, tracimy tyle procent energii, o ile więcej nalaliśmy.

    Usuwanie kamienia z czajnika również zmniejsza pobór energii o 10 proc.

    • dania gotuj pod przykryciem

    Dania gotuj pod przykryciem, w niewielkiej ilości wody. Potrawy ugotują się przez to szybciej.

    • nie otwieraj drzwiczek piekarnika podczas pieczenia

    Piekąc w piekarniku, nie otwierajmy go niepotrzebnie. Podczas takiej operacji ucieka dużo ciepła, które piekarnik musi ponownie wytworzyć. Warto wybierać piekarniki z termoobiegiem i korzystać z tej funkcji. Dzięki niej wnętrze piekarnika szybciej się nagrzewa.

    • wyłączaj piekarnik przed zaplanowanym końcem pieczenia

    Piekarnik wyłączajmy kilka minut przed zakończeniem pieczenia. To także pozwoli zaoszczędzić znaczny procent energii, bez wpływu na jakość przyrządzanych potraw – temperatura w piekarniku w tym czasie nie obniży się znacznie, gdy będzie on zamknięty.  Zgromadzone wcześniej ciepło w zupełności wystarczy, by potrawa się dogotowała.

    Przeczytaj też:

    Jak wyczyścić piekarnik? Domowe sposoby na mycie piekarnika >>>

    Kuchnia
    Autor: Monika Filipiuk-Obałek Piekąc w piekarniku, nie otwierajmy go niepotrzebnie
    Listen to "O sytuacji kredytobiorców (złotówkowych i walutowych) w kryzysowych czasach" on Spreaker.
    Czy artykuł był przydatny?
    Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
    Podziel się opinią
    Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE