Ile prądu zużywa klimatyzacja i inne instalacje w domu

2022-07-27 15:16
Ile zużywa prądu wentylacja
Autor: Piotr Mastalerz Instalacja grzewcza, wentylacja mechaniczna, czy klimatyzacja mogą znacząco wpłynąć na wysokość rachunków za prąd

Sprawdzamy, ile prądu zużywa klimatyzacja i wentylacja. Jak obliczyć zużycie energii elektrycznej. Mało kto wie, ile energii elektrycznej pochłaniają różne instalacje w domu. Tymczasem instalacja grzewcza, klimatyzacja, wentylacja mechaniczna, system alarmowy oraz instalacja antyoblodzeniowa wpływają na wysokość rachunków za prąd.

Coraz głośniej mówi się o konieczności oszczędzania energii elektrycznej, m.in. poprzez oszczędne używanie klimatyzacji w lecie i zmniejszenie ogrzewania w zimie. W przeciętnym domu jednorodzinnym zużywa się miesięcznie kilkaset kilowatogodzin energii elektrycznej. Szacuje się, że rocznie w 4-osobowej rodzinie potrzeba około 4500 kWh. Jaka wartość z tej puli przypada na urządzenia wchodzące w skład instalacji grzewczej, klimatyzacji czy alarmowej? Sprawdzamy, ile prądu zużywa klimatyzacja i wentylacja, a ile instalacja grzewcza.

Jak obliczyć pobór prądu?

Powszechnie stosowaną jednostką zużycia energii elektrycznej jest kilowatogodzina (kWh). Określa ona ilość energii, jaką zużywa urządzenie o mocy jednego kilowata (kW) pracujące w ciągu godziny. Aby obliczyć ilość zużytej przez nie energii, należy pomnożyć moc urządzenia, którą można odnaleźć na tabliczce znamionowej lub w instrukcji obsługi, przez czas jego pracy.

Przykładowo grzejnik elektryczny o mocy 1200 W pracujący przez 1,5 godziny zużywa 1,8 kWh (1200 W = 1,2 kW, czyli 1,2 kW x 1,5 h = 1,8 kWh). Tak wyliczoną ilość zużytej energii mnoży się przez aktualną cenę 1 kWh. W ten sposób otrzymamy kwotę, jaką musimy zapłacić za eksploatację danego urządzenia. Zakładając, że cena jednej kilowatogodziny w standardowej taryfie całodobowej wynosi około 0,77 zł (w skład ceny wchodzą koszt energii oraz opłaty: systemowa i sieciowa), za korzystanie z grzejnika przez 1,5 godziny zapłacimy około 1,39 zł.

Przeczytaj też: Rekordowe ceny energii! Ile zapłacimy za prąd

Informację o orientacyjnym rocznym zużyciu energii urządzeń elektrycznych znajdziemy też w ich danych technicznych i na etykietach efektywności energetycznej.

Ile prądu zużywa wentylacja mechaniczna

W domach z wentylacją mechaniczną wywiewną wentylator centralny o mocy 25 W (0,025 kW) pracujący przez całą dobę z wydajnością 200 m³ na godzinę pobiera dziennie 0,6 kWh. Doba pracy wentylacji kosztuje więc około 46 gr. Miesięcznie jest to 14 zł, a w skali roku około 170 zł. Nie jest to więc zbyt wygórowana cena za zapewnienie przez cały rok w domu świeżego powietrza. W przypadku wentylacji nawiewno-wywiewnej (np. z rekuperacją), gdzie zarówno napływ świeżego, jak i usuwanie zużytego powietrza jest wymuszany przez wentylatory, zużycie prądu będzie przynajmniej dwukrotnie większe.

Ile prądu zużywa klimatyzacja

Niemały wpływ na wysokość rachunku za energię elektryczną ma klimatyzacja. Maksymalny pobór prądu przez klimatyzator typu split o nominalnej mocy chłodniczej 3,5 kW wynosi około 1,1 kW, ale podczas eksploatacji jest nieco mniejszy - przyjmijmy, że średnio wynosi 0,8 kW. Zakładając, że w ciągu doby klimatyzacja jest włączona przez 4 godziny, dziennie zużywa prądu 3,2 kWh. Upały nie występują codziennie, więc załóżmy, że klimatyzacja pracuje od czerwca do września (przez 4 miesiące) średnio po 20 dni w miesiącu. Otrzymamy wtedy, że rocznie klimatyzacja zużywa 256 kWh energii elektrycznej, co daje koszt około 200 zł. Przeczytaj też, jak prawidłowo używać klimatyzację i nie dopuścić do 9 najgorszych błędów, które popełniają użytkownicy klimatyzacji

Ile prądu zużywa instalacja grzewcza

Popularne kotły gazowe czy olejowe oprócz paliwa do swojej pracy potrzebują również energii elektrycznej. Maksymalny pobór prądu przez przykładowy kondensacyjny kocioł jednofunkcyjny (czyli taki, który zasila instalację grzewczą, np. z grzejnikami, oraz ogrzewa wodę użytkową w osobnym zasobniku) o mocy grzewczej 19 kW wynosi około 92 kW. Szacuje się, że w ciągu roku pracuje on 3000 godzin – ok. 2000 godzin w czasie sezonu grzewczego oraz 1000 godzin na potrzeby ogrzewania wody użytkowej (nie zawsze jednak z tak wysoką, maksymalną mocą) – w tym czasie zużywa średnio około 270 kWh. Przyjmując koszt jednej kilowatogodziny na poziomie 0,77 zł, za energię elektryczną zużytą na potrzeby eksploatacji kotła zapłacimy rocznie około 208 zł. Dla porównania, zbliżoną ilość energii zużywa w ciągu roku wolno stojąca chłodziarko-zamrażarka klasy E (dawniej A++).

Przeczytaj też: Ile prądu zużywa pompa ciepła

Ile prądu zużywa system alarmowy

To, ile prądu zużywa system alarmowy, zależy od jego złożoności, czyli liczby urządzeń, które wchodzą w skład instalacji. Standardowy (przewodowy) system, zbudowany z centrali alarmowej, dziesięciu pasywnych czujek ruchu oraz manipulatora, zużywa rocznie około 30 kWh. Koszt eksploatacji takiej instalacji w skali roku będzie się więc kształtował na poziomie 23 zł. Trzeba jednak wiedzieć, że zużycie energii np. przez czujki ruchu w dużej mierze zależy również od zasięgu i czułości ich działania. Im ustawienia są bardziej precyzyjne, tym zużycie energii będzie większe. Warto więc zadbać o optymalne nastawienie tych urządzeń.

Przeczytaj też: Jaki sprzęt AGD i RTV zużywa najwięcej prądu w domu?

Ile prądu zużywa instalacja antyoblodzeniowa

Instalacja antyoblodzeniowa opiera się głównie na elektrycznych przewodach grzejnych, dzięki którym śnieg czy lód nie zalega na ogrzewanych powierzchniach. Przewody te w zależności od potrzeb układa się na połaciach dachowych, w rynnach czy pod materiałem wykończeniowym podjazdu, przydomowego chodnika lub schodów prowadzących do drzwi wejściowych. Zakładając, że moc grzejna przewodu ma zwykle od 20 do 40 W na metr, a łączna długość zabezpieczonych rynien wynosi około 30 m, moc przewodów na całej powierzchni rynien będzie wynosić 600 lub 1200 W. Jeśli taka instalacja będzie pracowała przez 10 godzin dziennie, zużyje 6-12 kWh. W mroźnym miesiącu mimo wszystko nie będzie pracować codziennie, więc koszt jej eksploatacji raczej nie przekroczy 150 zł miesięcznie w najzimniejszym okresie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE