Dualna czujka ruchu i pasywne czujki podczerwieni: zastosowanie

2021-11-22 14:04

Jeżeli system alarmowy przyrównalibyśmy do zmysłów, to czujki ruchu byłyby jego oczami. Producenci systemów alarmowych oferują różne modele czujek o innym wyglądzie i funkcjonalnościach. Jak działa dualna czujka ruchu, a jak pasywne czujki podczerwieni?

Czujka ruchu Satel
Autor: materiały prasowe Satel Czujka ruchu SLIM-PIR-LUNA ma nowoczesną soczewkę, precyzyjny algorytm detekcji i mechanizm kompensacji temperatury, które minimalizują przypadki fałszywych alarmów. Wyposażona w białe diody LED, załączane zdalnie lub w reakcji na ruch w obszarze jej detekcji. Dzięki temu może być stosowana np. w korytarzach do wygodnego poruszania się bez włączania głównego oświetlenie lub jako lampka nocna

Każdy z systemów alarmowych musi być przystosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. Z tego powodu nie może istnieć uniwersalna czujka ruchu, która sprawdzałaby się wszędzie i w każdych warunkach. Przykładowo jeden model może dobrze sprawować się w pomieszczeniach, gdzie znajdują się cieki wodociągowe, podczas gdy ten sam typ detektora w ogólnie nie zda egzaminu w kuchni. Podobnie istnieją czujki ruchu, które zostały zaprojektowane z myślą o posiadaczach zwierząt domowych, czy też o tym, by poza zapewnieniem bezpieczeństwa ułatwiały nam też codzienne funkcjonowanie.

Twoje bezpieczeństwo w domu: Czujki i centrala alarmowa

Czujka podczerwieni

Czujki ruchu dzielimy na dwie podstawowe grupy. Pierwszą z nich są pasywne czujki podczerwieni (PIR), które określa się również mianem czujek przestrzennych. Nazwa ta nie jest przypadkowa. Wynika ze sposobu działania urządzenia. Pasywna czujka podczerwieni analizuje promieniowanie podczerwone emitowane w pomieszczeniu przez inne obiekty. Jeżeli urządzenie wykryje coś co odbiega od temperatury otoczenia, to zgłasza alarm. Warto zwrócić uwagę, że odmienną temperaturą może wyróżniać się zarówno człowiek, jak i pies, czy nagrzane przez słońce okno oraz kominek.

Dualna czujka ruchu

Drugą grupę stanowią czujki dualne. Możemy je zastosować, jeżeli obawiamy się, iż tradycyjna czujka PIR będzie narażona na zmiany temperatur. Czujki dualne charakteryzują się dwoma rodzajami detekcji, dzięki którym są skuteczniejsze i dużo mniej podatne na fałszywe alarmy. Pierwszym z nich jest system analizy temperatury otoczenia opisany przy czujkach podczerwieni, natomiast drugi opiera się na emisji i analizie fal mikrofalowych. Czujka działa wtedy podobnie jak radar. Zamontowany w niej nadajnik wysyła sygnał, który odbijając się od obiektu trafia z powrotem do czujki. Umieszczony odbiornik analizuje, czy wykryte obiekty się poruszają. Gdy ruch zostanie wykryty i dodatkowo czujnik podczerwieni wykryje wzrost temperatury, wtedy urządzenie przekaże informacje o zdarzeniu do centrali, która uruchomi alarm. Podobnie jak tradycyjna czujka PIR, czujka dualna nie może być montowana w każdym dowolnym miejscu.

Czujki ruchu: bezpieczeństwo dla każdego

Czujki ruchu różnią się od siebie nie tylko budową i sposobem detekcji zagrożenia, ale także zastosowaniem. Przykładowo na rynku znajdziemy urządzenia, które przeznaczone są dla właścicieli trzymających w domu małe zwierzęta domowe. Detektory, które badają przestrzeń ignorując przy tym naszych pupili, oferują niemal wszyscy liczący się producenci czujek. W katalogach możemy znaleźć też urządzenia, które nie tylko strzegą nas i naszego dobytku, ale także pomagają w codziennym życiu. Przykładowo znajdziemy czujki ruchu, z wbudowanym zestawem diod LED oświetlających w nocy np. schody na piętro. Projektanci i producenci tego typu urządzeń oferują czujki o różnych kształtach i wyglądzie. Jeżeli nie możemy umieścić tradycyjnej czujki w rogu pomieszczenia, to nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy wykorzystali owalny detektor przeznaczony do montażu na suficie. Przeszkadza ci, że tradycyjna czujka zbyt rzuca się w oczy i nie pasuje do wystroju? Rozwiązaniem może być detektor o neutralnych kształtach. Krótko mówiąc, producenci systemów alarmowych prezentują szeroki wybór czujek, aby maksymalnie dostosować się do wymagań i oczekiwań użytkowników. Obecnie niemal każdy znajdzie odpowiednie urządzenie dla siebie i swojego domu. Wystarczy odrobina wiedzy oraz fachowa pomoc instalatora.

Nowoczesne czujki ruchu: komponenty systemu alarmowego

  • Czujki dualne z funkcją antymaskingu

W jednej obudowie są umieszczone czujka podczerwieni (PIR) i czujka mikrofalowa (MW ). Zwiększa to niezawodność oraz dokładność detekcji. Antymasking jest funkcją wykrywania prób maskowania lub blokowania czujki materiałami pochłaniającymi promieniowanie podczerwone. Czujki dualne z funkcją antymaskingu potrafią też odróżnić człowieka od zwierzęcia. Jedne nie reagują na zwierzęta o masie do 25 kg, inne nawet na większe – 40-kilogramowe. Są odporne na czynniki wywołujące fałszywe alarmy – ruch zasłon, wysoką temperaturę, działanie klimatyzatorów, padające na nie promienie słoneczne. Niektóre z takich czujek mają możliwość przełączenia trybu pracy z AND na OR. W trybie AND alarm zostanie podjęty, jeśli intruza zidentyfikują obie czujki – PIR i MW. W trybie OR do uruchomienia procedury alarmowej wystarczy wskazanie tylko z jednej czujki. Czujki dualne kosztują 120-300 zł.

  • Czujki ruchu z optyką zwierciadlaną

To pasywne czujki ruchu wyposażone w lustra segmentowe. Eliminują one występowanie tak zwanej martwej strefy tuż poniżej czujki i poprawiają czułość detekcji. Kosztują 89-200 zł.

  • Dualne czujki zbicia szyby

Stanowią połączenie czujki zbicia szyby i czujki wstrząsowej (sejsmicznej). Pierwsza reaguje na dźwięk tłuczonego szkła (a nawet odgłos cięcia szyby), druga na mocne szarpnięcie skrzydłem okiennym. Kosztują 100-200 zł.

  • Dualne czujki zewnętrzne

Dualne czujki zewnętrzne mają duży zasięg, więc mogą nadzorować znaczną część nawet dużej posesji. Kosztują od 230 do 1200 zł.

  • Zewnętrzne czujki laserowe

Zewnętrzne czujki laserowe są bardzo precyzyjne. Kąt ich działania sięga 190°. Mają wysoką czułość, którą można samodzielnie regulować. Są też bardzo odporne na fałszywe alarmy. Zawdzięczają to mechanizmowi do analizy prędkości poruszania się obiektu i jego odległości od czujki. Są wyposażone w automatykę do kształtowania indywidualnych stref detekcji. Mają też wspomnianą wcześniej funkcję antymaskingu. Należą do najdroższych czujek – jedna kosztuje do 29 tys. zł.

  • Kontaktrony wpuszczane

Czujki kontaktronowe składają się z dwóch elementów. Jeden montuje się na ościeżnicy okiennej lub drzwiowej, drugi na skrzydle. Póki jeden jest blisko drugiego, pole elektromagnetyczne między nimi nie zostaje przerwane. Gdy jednak ktoś otworzy okno lub drzwi, dochodzi do przerwania tego pola, a to znak, by wszcząć alarm. Tradycyjne kontaktrony są montowane na zewnątrz ram i pozostają widoczne. Nowocześniejsze są miniaturowe kontaktrony wpuszczane, mocowane w otworze wykonanym w materiale. Kosztują niewiele – od 18 zł za sztukę. Droższe są modele bezprzewodowe, zasilane z baterii – kosztują mniej więcej 70 zł.

  • Czujki uniwersalne

Dzięki możliwości ustawienia jednego z kilku trybów pracy możemy wybrać, czy tego typu czujka będzie działać jako czujka ruchu, czy jako wstrząsowa, przemieszczenia przedmiotu, kontaktron, czujnik temperatury albo zalania. Koszt – około 200 zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.