Co zużywa najwięcej prądu? Sprawdź, które urządzenia domowe pobierają najwięcej energii

2022-06-23 12:42
Kuchnia xp
Autor: Monika Filipiuk-Obałek Należy zwrócić szczególną uwagę na eksploatację takich urządzeń jak: lodówka, kuchnia, zmywarka oraz piekarnik. To dzięki tym urządzeniom zużywamy najwięcej prądu w domu

Dowiedz się, co zużywa najwięcej prądu w domu. Ceny energii biją kolejne rekordy. Tak drogo jeszcze nie było. Warto szukać oszczędności, aby zmniejszyć rachunki za prąd, które są sporym obciążeniem dla domowego budżetu. Wiedza o tym, które urządzenia elektryczne pobierają największą ilość prądu, pomoże kontrolować jego zużycie.

Ceny prądu w 2022 r. mocno poszybowały w górę. Według zapowiedzi ekspertów to niestety nie koniec podwyżek. Wysokie rachunki za energię elektryczną spędzają sen z powiek wielu z nas. I choć realnie nie mamy wpływu na wzrost cen prądu, to możemy obniżyć wysokość rachunków za energię. 

Spis treści

 1. Co pobiera najwięcej prądu w domu?
 2. Ile prądu zużywa płyta indukcyjna?
 3. Ile prądu zużywa piekarnik?
 4. Ile prądu zużywa lodówka?
 5. Ile prądu zużywa pralka?
 6. Jak sprawdzić co zużywa najwięcej prądu?
 7. Ograniczenie zużycie energii elektrycznej
 8. Klasa energetyczna urządzeń RTV AGD
 9. Tryb czuwania stand-by
 10. Rachunek za prąd z dopłatą
 11. Podwyżka cen prądu w 2023 r.

Co pobiera najwięcej prądu w domu?

Wiedza o tym, które urządzenie zużywają największą ilość prądu, pomoże kontrolować jego zużycie. Eksperci PGNiG sprawdzili, ile prądu zużywają poszczególne sprzęty domowe i które z nich generują największe zużycie. Przygotowali szacunkowe zestawienie energochłonności najpopularniejszych urządzeń RTV i AGD. Są to wyniki uśrednione, bo jedne gospodarstwa domowe mogą częściej używać danego sprzętu, inne rzadziej.

Rodzaj urządzenia Roczne zużycie energii elektrycznej
Płyta indukcyjna 748,25 kWh
Piekarnik elektryczny 496,4 kWh
Lodówka 270 kWh
Czajnik elektryczny 240 kWh
Zmywarka 237 kWh
Komputer stacjonarny 197,1 kWh
Odkurzacz 156 kWh
Pralka 143 kWh
Laptop 138,7 kWh
Telewizor 128 kWh
Kuchenka mikrofalowa 51,1 kWh
Żelazko 26 kWh
Telefon komórkowy 2,48 kWh

Ile prądu zużywa płyta indukcyjna?

Płyty indukcyjne to zdecydowanie najbardziej "prądożerny" sprzęt, z którego większość korzysta na co dzień. Pobór energii jest w dużej mierze związany z liczbą pól grzewczych, z których korzystamy. Zakładając, że używamy np. dwóch pól o mocy 2300 W i 1800 W przez około 30 minut dziennie, otrzymujemy dzienne zużycie energii elektrycznej: 2,05 kWh i roczne zużycie energii elektrycznej: 748,25 kWh.

Ile prądu zużywa piekarnik?

Warto również sprawdzić, ile kosztuje użytkowanie piekarnika elektrycznego. Najczęściej rozgrzewamy go do 200 °C, a jego moc to ok. 2000 W. Grzałka piekarnika pracuje w tym czasie około 40 minut. Przyjęto, że używamy piekarnika codziennie. Dzienne zużycie energii elektrycznej to: 1,36 kWh, a roczne zużycie energii elektrycznej: 496,4 kWh. Należy pamiętać, że nie należy niepotrzebnie otwierać piekarnika podczas pieczenia. Podczas takiej operacji ucieka dużo ciepła, które piekarnik musi ponownie wytworzyć. 

Ile prądu zużywa lodówka?

Lodówka w ciągu roku pobiera najwięcej prądu - to sprzęt, który pracuje bez przerwy, 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Na konkretne wartości zużycia energii wpływ ma wiele czynników. Przyjmuje się jednak, że średnia lodówka klasy A++ pobiera rocznie około 270 kWh. Co istotne, najwięcej mocy zużywa ona wtedy, gdy musi schłodzić swoje wnętrze – w sytuacji, gdy zbyt często ją otwieramy lub wkładamy do niej ciepłe produkty.

Ile prądu zużywa pralka?

Pralka to również sprzęt, którego nie może zabraknąć w podstawowym wyposażeniu domu. Nowoczesne pralki potrafią być bardzo energooszczędne, ale oczywiście generują koszty. W przypadku gospodarstw domowych z dziećmi pierze się właściwie codziennie, a przynajmniej 5 dni w tygodniu. Analizowano koszty pracy pralki z klasą energetyczną A++. Dzienne zużycie energii elektrycznej to 0,55 kWh; roczne zużycie energii elektrycznej przez pralkę to 143 kWh.

Jak sprawdzić co zużywa najwięcej prądu?

Powyższe obliczenia warto przeprowadzić samodzielnie, dopasowując je do konkretnego gospodarstwa domowego - w końcu każdy z nas używa sprzętów z różną częstotliwością. Jeśli chcemy sprawdzić, co zużywa najwięcej prądu, należy przygotować do tego kilka danych:

 • czas pracy urządzenia,
 • moc danego urządzenia,
 • koszt 1 kWh,
 • taryfa prądu.

Należy zapisać, ile czasu pracują poszczególne urządzenia. Następnie sprawdzić moc każdego sprzętu (W). Taka informacja podawana jest w instrukcji, a także na tabliczce znamionowej sprzętu. To ważne, ponieważ konkretne urządzenia zużywają różną ilość energii elektrycznej. Kolejnym etapem jest sprawdzenie na fakturze za energię jaka jest cena za 1 kWh. Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na to, czy jest stała stawka za prąd (taryfa G11), czy też jest ona różna w zależności od konkretnych godzin.

Kiedy mamy już wszystkie niezbędne dane, to wówczas należy pomnożyć moc urządzenia i jego czas pracy. Otrzymany wynik dzielimy przez tysiąc, żeby uzyskać wartość w kWh. Otrzymaną wartość mnożymy jeszcze przez cenę 1 kWh z faktury za energię elektryczną i uzyskujemy kwotę, którą kosztuje nas korzystanie z danego urządzenia.

Ograniczenie zużycie energii elektrycznej

Wysokie opłaty za prąd to problem prawie każdej rodziny, dlatego już dziś warto wprowadzić zmiany, które pozwolą zaoszczędzić na rachunkach. Zacznij od małych rzeczy. Przekonaj się, że oszczędzanie energii nie jest trudne - wystarczy zmiana nawyków, które w dłuższej perspektywie pozwolą zaoszczędzić prąd oraz obniżyć rachunki.

Klasa energetyczna urządzeń RTV AGD

Kupując nowy sprzęt AGD wybieraj ten energooszczędny, najlepiej w klasie  A+++ lub A++. To oznaczenie jest olbrzymim ułatwieniem: dzięki niemu w łatwy sposób możesz określić, jak efektywny będzie sprzęt, który zamierzasz kupić. Najwyższa klasa A+++ to aż 40% oszczędności energii względem klasy A i 15% w stosunku do A+. Pozbądź się więc przestarzałych sprzętów, których klasa energooszczędna pozostawia wiele do życzenia. 

Tryb czuwania stand-by

Nie pozostawiaj sprzętu w trybie stand-by, to jeden z najbardziej podstępnych pożeraczy prądu. Urządzenia znajdujące się w „stanie uśpienia” również pobierają prąd. Stand-by jest sygnalizowany świecącą się diodą i umożliwia szybkie włączenie sprzętu - choć telewizor nie działa, to wciąż pobiera energię elektryczną - po to, by być gotowym do szybkiego uruchomienia. 

Przeczytaj też: Jak czytać rachunek za prąd? Jakie pozycje są na fakturze i co one oznaczają

Chociaż urządzenia elektryczne w stanie czuwania pobierają niewielką moc, to biorąc pod uwagę, jak wiele jest ich w naszych domach, ta część energii to kilkanaście procent tego, co sprzęt zużywa podczas pracy.

Rachunek za prąd z dopłatą

W związku z rosnącymi cenami energii elektrycznej rząd wprowadził dodatek osłonowy, który ma ograniczyć negatywne skutki podwyżek. To element tarczy antyinflacyjnej. Ma on na celu zapewnić wsparcie finansowe osobom o niskich dochodach, a także uchronić ich przed ubóstwem energetycznym. Aby otrzymać dofinansowanie do prądu należy spełnić określone warunki.

SPRAWDŹ: Dopłaty do prądu 2022 - komu przysługuje wsparcie? Jak złożyć wniosek? >>>

Podwyżka cen prądu w 2023 r.

Cena prądu w 2023 będzie rekordowo wysoka. Wszystko wskazuje na to, że rachunki za energię elektryczną będą dwukrotnie wyższe niż obecnie. Duża podwyżka cen prądu wynika z rekordowo wysokich cen węgla, które z kolei są wynikiem wojny w Ukrainie i embargiem na rosyjski węgiel. Rosną również koszty zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla (CO2), a polska energetyka w większości oparta jest na tym paliwie.

NIE PRZEGAP: Dopłaty do węgla - kto i kiedy będzie mógł się o nie ubiegać?

Listen to "Czy w Polsce powinna powstać elektrownia atomowa?" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE