Klimatory mogą pracować w pomieszczeniach zamkniętych i nie potrzebują żadnej instalacji. Wystarczy je podłączyć do gniazda elektrycznego standardowej, jednofazowej instalacji elektrycznej. Klimatyzer to najtańsze wśród przenośnych urządzeń chłodzących. Tańsze mogą być tylko wentylatory, ale one jedynie wprawiają w ruch gorące powietrze w pomieszczeniu, dzięki czemu w zetknięciu z rozgrzaną skórą człowieka wydaje się ono (choć nie jest) chłodniejsze.
Co to jest klimator (klimatyzer)?
W klimatyzerach nie ma gazowego czynnika chłodniczego. Funkcję chłodzącą pełni specjalny materiałowy wkład nasączony zimną wodą, przez który wentylator przetłacza powietrze czerpane z pomieszczenia. Po delikatnym schłodzeniu jest ono z powrotem wydmuchiwane do pomieszczenia. Jest to rozwiązanie proste, ekologiczne, ale niestety mało wydajne. Powietrze jest w odczuwalny sposób schładzane jedynie w niewielkiej przestrzeni, więc efekt daje się odczuć jedynie w pobliżu klimatyzera.
W klimatyzerach (klimatorach) czynnikiem chłodzącym jest po prostu zimna woda.

i
Klimatyzer jak działa?
Zaletą klimatyzatera jest prostota instalacji. Nie ma przewodów, które trzeba wyprowadzać na zewnątrz, wystarczy tylko podłączyć kabel zasilający do gniazda, napełnić zbiornik wodą i uruchomić. Aby poprawić efekt chłodzenia, zbiornik na wodę można wypełnić kostkami lodu, albo w wodzie umieścić wkład chłodzący (podobny jak w lodówkach turystycznych), którego zawartość należy uprzednio zamrozić w domowej zamrażarce.
Przeczytaj też: Jaki wybrać KLIMATYZATOR: superporadnik >>>
Klimatyzer w odróżnieniu od klimatyzatora nie osusza powietrza, lecz je nawilża. Nie należy go więc ustawiać w bezpośrednim sąsiedztwie sprzętów elektronicznych, ani materiałów narażonych na zamoknięcie, na przykład papierowych dokumentów. Klimatyzer może pełnić funkcję urządzenia wspomagającego, z którego będzie można korzystać podczas największych upałów, jak z nieco ulepszonej wersji wentylatora.
Polecany artykuł: