Jaki wybrać wentylator do mieszkania, by schłodzić powietrze podczas upałów

2022-06-28 10:16

Upały są męczące. Szybką ulgę przyniesie wentylator, który wprawi powietrze w ruch i sprawi, że poczujemy się lepiej. Jaki wentylator domowy wybrać?

Jest do wyboru wiele rodzajów wentylatorów. Ale każdy z nich ma ruchome śmigła, które służą do mieszania powietrza. Poruszające się z dużą prędkością cząsteczki powietrza są chłodniejsze niż nieruchome. Owiewający nas silny strumień powietrza, sprawia, że uczucie gorąca znika, co przynosi ulgę w upale. Zanim zdecydujemy się na kupno wiatraka, zobaczmy, na jakie szczegóły warto zwrócić uwagę.

Spis treści

  1. Rodzaje wentylatorów
  2. Śmigła najważniejsza część wentylatora
  3. Moc, pobór prądu i głośność wentylatora
  4. Wentylator: siła i kierunek nawiewu
  5. Wentylator ścienny do łazienki
  6. Wentylator sterowanie mechaniczne lub elektroniczne
  7. Wentylator biurkowy lub podłogowy
  8. Wentylator stojący
  9. Wentylator kolumnowy
  10. Wentylator ścienny
  11. Wentylator sufitowy

Rodzaje wentylatorów

Można kupić wentylator za 50 zł i taki za 1000, a nawet 2000 zł. Wszystko zależy od tego, do czego chcemy go zastosować. Na rynku znajdziemy wiatraki:

  • wentylator biurkowy,
  • wentylator podłogowy,
  • wentylator stojący,
  • wentylator kolumnowy,
  • wentylator ścienny,
  • wentylator sufitowy.

Maleńki biurkowy wiatrak możemy włączyć, żeby chłodził nas podczas pracy na komputerze, jeśli go ustawimy w miejscu pracy, lub podczas gotowania obiadu, jeśli postawimy go na blacie kuchennym. Stojący lub kolumnowy o większej mocy można ustawić w pokoju dziennym, żeby przynosił ulgę całej rodzinie podczas wspólnego spędzania wieczorów. Wentylator sufitowy można zainstalować w sypialni, a jego rytmicznie obracające się wielkie łopaty będą skutecznie mieszać powietrze w całym pomieszczeniu.

Śmigła najważniejsza część wentylatora

Żeby poruszać powietrzem i sprawić, że będzie ono silnie dmuchać w naszą stronę, każdy wiatrak ma śmigła. To łopatki wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu, zwykle stali lub aluminium, osadzone na wirniku, który wprawia je w ruch. Łopatek może być 2-6. Średnica śmigieł wiatraka to zwykle 40 cm. Taki wymiar mają najpopularniejsze modele wentylatorów biurkowych lub stojących. Można znaleźć też małe wiatraki biurkowe, których śmigła mają średnicę 10-20 cm, jak i znacznie większe modele np. sufitowe o średnicy śmigieł nawet 1,5 m. Im większa średnica i liczba śmigieł, tym bardziej efektywnie będzie on mieszał powietrze. Ważne jest bezpieczne osłonięcie śmigieł, tak żeby łopatki wprawione w szybki ruch nie mogły spowodować uszkodzeń. Zwykle są one osłonięte ażurową obudową z metalowych profili.

Wentylator
Autor: Westinghouse Wentylator sufitowy ma bardzo duże łopaty. Ich rozpiętość może wynosić ponad 1,5 m. WentylatorTurbo II ma 2 zestawy łopat do wymiany; kolorowe lub jasne drewniane. Cena 375 zł

Moc, pobór prądu i głośność wentylatora

Wentylatory są zasilane z sieci prądem i napięciu 220-240 V. O wydajności wentylatora decyduje jego moc. Im większą ma moc, tym szybciej mogą poruszać się śmigła, więc urządzenie będzie skuteczniej chłodzić. Przeciętnie moc domowych wiatraków wynosi 20-100 W. Z tym że większa moc, to również większy pobór prądu i większa głośność. Na przykład wentylator o mocy 90 W może hałasować na poziomie aż 70 dB. Dlatego dobrze jest szukać wentylatorów o dużej mocy, ale niskim zużyciu prądu oraz niskiej głośności. Na głośność ma również wpływ wielkość, liczba śmigieł, ich kształt i miejsce zamocowania.

Przeczytaj też: Najtańsze urządzenie do chłodzenia - postawisz je wszędzie i od razu działa

Wydajność wentylatora może być też określana przez podanie maksymalnego przepływu powietrza. W przypadku wentylatorów domowych może on wynosić od 20 do 500 m3/h. Niestety wiele z tych parametrów często nie jest podawane w opisach produktów, warto o nie dopytać obsługę sklepu albo wypróbować wiatrak w sklepie przed zakupem, choć nie z każdym typem jest to możliwe.

Wentylator
Autor: Castorama Wentylator biurkowy w wersji mini o średnicy 9 cm. Do postawienia na biurku obok laptopa, jest zasilany z portu USB. Cena 30 zł

Wentylator: siła i kierunek nawiewu

Wiatraki stosowane w domach obsługują przestrzeń w promieniu do 2-3 m od miejsca ich ustawienia. Wiele modeli wentylatorów sufitowych lub ściennych jest zaprojektowanych tak, żeby obsłużyły pomieszczenie o określonej powierzchni. Dla wygody użytkowników ważna jest możliwość regulacji siły nawiewu. Zwykle jest ona trzystopniowa, choć lepsze urządzenia mogą mieć 6 stopni regulacji. Wiele wentylatorów ma regulowany kąt nachylenia i/albo obrotu głowicy (nawet do 180o), co umożliwia skierowanie strugi mieszanego powietrza w określoną przestrzeń. Sposób ruchu głowicy zależy od sposobu jej zamocowania. Wygodna jest także regulowana wysokość pozycji głowicy wentylatora stojącego.

Wentylator
Autor: Castorama Prosty wentylator mechaniczny ma przycisk albo pokrętło do ustawienia stopnia mocy i nawiewu
Warto wiedzieć

Wentylator ścienny do łazienki

Przed kupnem wentylatora do łazienki sprawdźmy, jakie są wymiary otworu wentylacyjnego, w którym ma być umieszczony (zwykle 14 x 14 cm lub 15 cm średnicy). Obudowa wentylatora powinna go w całości zasłonić, ale wirnik nie może mieć średnicy większej niż wymiar otworu. Wiele wentylatorów jest przeznaczonych do zamontowania w kanałach o średnicy 10 cm, wykonanych specjalnie z myślą o zamontowaniu wentylatora, a nie o wentylacji grawitacyjnej, więc w tym wypadku są one za małe.

Przeczytaj też: Jaki wybrać KLIMATYZATOR: superporadnik >>>

Wydajność typowych wentylatorów łazienkowych to 100-250 m3/h. Im jest większa, tym szybciej zostaną usunięte zanieczyszczenia, jednak jednocześnie większy będzie pobór prądu i zwykle także poziom hałasu. Przed ostatecznym wyborem upewnijmy się, czy dźwięk wybranego urządzenia nie będzie dla nas zbyt dokuczliwy. Jeśli wentylator ma się znaleźć w pobliżu prysznica (w kabinie prysznicowej lub tuż nad nią), musimy kupić specjalną wersję ze szczelną obudową, najlepiej na napięcie 12 V zamiast 230 V. Trzeba mieć świadomość, że po zamontowaniu wentylatora ściennego wentylacja naturalna właściwie przestaje funkcjonować, bo wirnik wentylatora w znacznym stopniu zasłania wlot do kanału. Konieczne jest zatem częste uruchamianie wentylatora.

Wentylator sterowanie mechaniczne lub elektroniczne

Najprostszą obsługę wentylatora zapewnia mechaniczny włącznik on/off oraz 3-4 przyciski lub pokrętło z kilkoma ustawieniami do włączania określonego poziomu mocy i siły nawiewu. Wiele najnowocześniejszych urządzeń jest wyposażonych w elektroniczne sterowniki oraz pilot do zdalnej obsługi. Możliwe tryby pracy są przedstawiane na wyświetlaczu. Funkcja Normal to zwykła praca wiatraka. Funkcja Natural polega na mieszaniu różnych prędkości strumienia powietrza, co ma naśladować prawdziwy wiatr. Funkcja Sleep generuje delikatniejszy strumień powietrza, żeby zapobiec przeziębieniu na skutek spania w przeciągu. Najlepsze wentylatory można zaprogramować, np. żeby włączyły się o określonej porze.

Wentylator
Autor: HB Wentylator HB FS-1615ER sterowany elektronicznie z pilotem. Cena 230 zł

Wentylator biurkowy lub podłogowy

To niskie konstrukcje obejmujące głowicę ze śmigłami na niskiej podstawie. Mają zwykle szeroko rozstawione 3 nóżki lub stabilną podstawę o kilku punktach podparcia. Wentylatory biurkowe zwykle są mniejsze od podłogowych.

Wentylator
Autor: Castorama Wentylator podłogowy w kolorze czarnym o średnicy łopat 50 cm i mocy 90 W. Cena 100 zł

Wentylator stojący

To wysoka konstrukcja, na szczycie której jest umieszczona głowica z łopatkami. Bardzo wygodne są wentylatory z regulowaną wysokością głowicy. Profil z głowicą można wsunąć do lub wysunąć ze stojaka. Regulacja jest najczęściej możliwa w zakresie 100-150 cm. Ze względu na wysokość wentylatory stojące wymagają szerokiej, ciężkiej i stabilnej podstawy. Wentylatory z podstawą na kółkach można przesuwać w razie potrzeby w inne miejsce.

Wentylator
Autor: MPM Wentylator stojący sterowany pilotem z 3 opcjami wyboru prędkości i ruchomą głowicą. Cena 281 zł

Wentylator kolumnowy

Wyróżnia go budowa w kształcie wysokiej zabudowanej kolumny wewnątrz, której jest umieszczonych kilka małych śmigiełek jedno nad drugiem. Z przodu przed śmigłami zwykle jest kratka, która nie pozwala wsadzić ręki do wnętrza wentylatora, co mogłoby skończyć się poważnym urazem. Wygodne są ruchome żaluzje, które pozwalają kierować strumień powietrza w określone miejsce.

Wentylator
Autor: arena.pl Wentylator kolumnowy z obrotem kolumny i pilotem. Cena 240 zł

Wentylator ścienny

To często taka sama głowica, jak w wentylatorze podłogowym albo kolumnowym, ale umieszczona na wysięgniku służącym do zamocowania go na ścianie.  Jeśli wysięgnik jest ruchomy (przesuwany na boki albo góra-dół, można dostosować pozycję wentylatora do naszych potrzeb.

Wentylator
Autor: Casa Fan Wentylator ścienny Gordon Wall o średnicy łopat 46 cm. Można nim sterować za pomocą przycisków lub pilotem. Cena 803 zł

Wentylator sufitowy

To wygodne rozwiązanie, które może być połączone z oświetleniem umieszczonym na obudowie głowicy. Wentylatory sufitowe wyróżniają się wzornictwem. Można znaleźć modele wykonane z różnych materiałów i wykończone w dowolnym stylu, tak żeby były nie tylko funkcjonalne, ale i dekoracyjne. Taki wentylator jest umieszczany najczęściej centralnie w pomieszczeniu, więc warto wybierać modele, które obsłużą określoną przestrzeń. Wentylatory sufitowe ze względu na stabilność mocowania i przeznaczenie wyróżniają się rozpiętością śmigieł. Średnica konstrukcji może wynosić ponad 150 cm. Łopaty umieszczone pod sufitem nie wymagają osłony. Wentylatory sufitowe nie muszą mieć wielkiej mocy, ponieważ o ich skuteczności decyduje właśnie wielkość i rozpiętość łopat.

Wentylator
Autor: Daxton Fan Wentylator sufitowy Aster z oświetleniem i pilotem. Cena 490 zł
Sonda
Twój sposób na upały to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.