Klimatyzer (klimator) zamiast klimatyzatora. Najtańsze urządzenie do chłodzenia

2022-06-20 11:49
Klimatyzer
Autor: Małgorzata Drobnik Klimatyzer może pracować w zamkniętym pomieszczeniu (bez wystawionej na zewnątrz rury z ciepłym powietrzem), ale na względny chłód można liczyć tylko w jego bezpośrednim sąsiedztwie

Tańszą alternatywą dla przenośnego klimatyzatora jest klimatyzer (lub klimator). Można go postawić w każdym pomieszczeniu i nie potrzebuje żadnej instalacji. Jak działa klimator i kiedy warto go kupić?

Klimatory mogą pracować w pomieszczeniach zamkniętych i nie potrzebują żadnej instalacji. Wystarczy je podłączyć do gniazda elektrycznego standardowej, jednofazowej instalacji elektrycznej. Klimatyzer to najtańsze wśród przenośnych urządzeń chłodzących. Tańsze mogą być tylko wentylatory, ale one jedynie wprawiają w ruch gorące powietrze w pomieszczeniu, dzięki czemu w zetknięciu z rozgrzaną skórą człowieka wydaje się ono (choć nie jest) chłodniejsze.

Co to jest klimator (klimatyzer)?

W klimatyzerach nie ma gazowego czynnika chłodniczego. Funkcję chłodzącą pełni specjalny materiałowy wkład nasączony zimną wodą, przez który wentylator przetłacza powietrze czerpane z pomieszczenia. Po delikatnym schłodzeniu jest ono z powrotem wydmuchiwane do pomieszczenia. Jest to rozwiązanie proste, ekologiczne, ale niestety mało wydajne. Powietrze jest w odczuwalny sposób schładzane jedynie w niewielkiej przestrzeni, więc efekt daje się odczuć jedynie w pobliżu klimatyzera.

W klimatyzerach (klimatorach) czynnikiem chłodzącym jest po prostu zimna woda.

Klimatyzer
Autor: Małgorzata Drobnik Do ochładzania powietrza w klimatyzerze służy zbiornik z wodą i kostkami lodu albo wkładem chłodzącym, takim jak w lodówach turystycznych

Klimatyzer jak działa?

Zaletą klimatyzatera jest prostota instalacji. Nie ma przewodów, które trzeba wyprowadzać na zewnątrz, wystarczy tylko podłączyć kabel zasilający do gniazda, napełnić zbiornik wodą i uruchomić. Aby poprawić efekt chłodzenia, zbiornik na wodę można wypełnić kostkami lodu, albo w wodzie umieścić wkład chłodzący (podobny jak w lodówkach turystycznych), którego zawartość należy uprzednio zamrozić w domowej zamrażarce.

Przeczytaj też: Jaki wybrać KLIMATYZATOR: superporadnik >>>

Klimatyzer w odróżnieniu od klimatyzatora nie osusza powietrza, lecz je nawilża. Nie należy go więc ustawiać w bezpośrednim sąsiedztwie sprzętów elektronicznych, ani materiałów narażonych na zamoknięcie, na przykład papierowych dokumentów. Klimatyzer może pełnić funkcję urządzenia wspomagającego, z którego będzie można korzystać podczas największych upałów, jak z nieco ulepszonej wersji wentylatora.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE