Jaki grzejnik elektryczny zużywa najmniej prądu? Najbardziej energooszczędne grzejniki elektryczne
Najbardziej ekonomiczne są grzejniki elektryczne, które mają dobry stosunek jakości do ceny. Ważne jest także odpowiednie dobranie mocy grzejnika oraz możliwość sterowania nim. Jaki grzejnik elektryczny zużywa najmniej prądu? Co to znaczy energooszczędny grzejnik elektryczny?
Spis treści
- Najbardziej energooszczędny grzejnik akumulujący ciepło
- Odpowiednia moc grzejnika elektrycznego
- Moc grzejnika a cena
- Sterowanie grzejnikiem elektrycznym
Grzejniki elektryczne mogą stanowić główne źródło ogrzewania domu lub jego uzupełnienie. Wobec wysokich cen prądu należy wybrać grzejniki, które będą w najwyższym stopniu energooszczędne i ekonomiczne. Przyjmuje się, że grzejniki elektryczne przekształcają 1 kWh energii elektrycznej w 1 kW energii cieplnej. Generalnie, ich sprawność jest więc podobna. Jak wybrać grzejniki elektryczne, które będą pobierać jak najmniej prądu, a jednocześnie zapewnią komfort cieplny.
Najbardziej energooszczędny grzejnik akumulujący ciepło
Najbardziej energooszczędnym grzejnikiem elektrycznym jest taki, który jest wyposażony w element w jak najwyższym stopniu akumulujący ciepło. Są one wydajne nawet po wyłączeniu zasilania. Nie pobierają już prądu, a jeszcze ogrzewają pomieszczenie. Do takich urządzeń można zaliczyć grzejniki olejowe, akumulacyjne, ceramiczne. W tych grzejnikach nagrzany olej albo wkład z ceramiki lub innego materiału magazynującego ciepło będzie jeszcze długo oddawał ciepło. Większość grzejników elektrycznych nagrzewa się od grzałki, a po wyłączeniu zasilania szybko stygnie. Mogą mieć one wkład aluminiowy, który nieco przedłuża ten etap.
Odpowiednia moc grzejnika elektrycznego
Żeby grzejniki elektryczne nie zużywały zbyt dużo prądu, ich moc powinna być dostosowana do zapotrzebowania na ciepło. Jest ono różne zależnie od stopnia ocieplenia domu oraz wielkości i rodzaju pomieszczenia. W domach o niezbyt wydajnej termoizolacji przyjmuje się - w przybliżeniu – że na 1 m2 powierzchni trzeba zapewnić moc 100 W. W nowo budowanych domach energooszczędnych wystarczyć może tylko 75 W na 1 m2 powierzchni. Wielkości te przyjmuje się dla pomieszczeń o typowej wysokości, czyli 2,7-2,9 m. Po przeliczeniu na kubaturę pomieszczeń można przyjąć średnio 40 W/m3. Dobierając grzejniki do łazienki lub pokoju kąpielowego, trzeba pamiętać, że powinno tam być cieplej (temperatura wewnętrzna powinna wynosić około 25°C). Dlatego należy przyjąć większą moc grzejnika do łazienki – na poziomie około 130 W/m2. Grzejniki o różnych wymiarach (wysokości i szerokości) mogą mieć tę samą moc.
Moc grzejnika a cena
Na rynku znajdziemy grzejniki elektryczne o mocy od 300 do 3000 W. Mają one różną wielkość i kształt. Można więc łatwo dobrać moc grzejnika do potrzeb, a jego wymiary do miejsca, którym dysponujemy. Trzeba jednak pamiętać, że grzejniki o większej mocy są droższe. Warto zwrócić uwagę na ich wyposażenie. Wiele grzejników ma dodatkowy wentylator, który pobiera prąd, więc nie będą energooszczędne. Pod tym względem sprawdzą się grzejniki, których działanie możemy kontrolować i programować.
Sterowanie grzejnikiem elektrycznym
Najbardziej energooszczędne będę te grzejniki elektryczne, którymi można precyzyjnie sterować. Termostat wyłączy zasilanie, gdy temperatura otoczenia osiągnie żądaną wartość. Programator, na przykład tygodniowy, umożliwi włączanie grzejników o takiej porze, żeby w domu było odpowiednio ciepło, w momencie gdy do niego wracamy. Gdy jesteśmy w pracy, temperatura w domu może być niższa. Grzejniki mają też zazwyczaj funkcję chroniącą przed zbyt niską temperaturą w domu, która mogłaby dopuścić do powstania jakichś zniszczeń. Przydatną funkcją jest obniżenie temperatury ogrzewania, gdy czujnik wykryje jej nagły spadek, na przykład na skutek otwarcia okien.