Nowoczesne gniazda i łączniki. Wybieramy osprzęt elektryczny przyjazny instalatorom

2018-05-23 9:33 Anna Kazimierowicz
Nowoczesne gniazda i łączniki
Autor: Piotr Mastalerz Producenci osprzętu elektrycznego przygotowują go w wielu kolorach, tak żeby gniazda pasowały do koloru ścian albo wystroju wnętrz. Na szarej ścianie jest szary łącznik, a na białej - białe gniazdo z tej samej kolekcji

Nowoczesne gniazda i łączniki elektryczne stanowią nie tylko użytkowy element wyposażenia. Powinny również pasować do wystroju wnętrz. Wybór osprzętu elektrycznego czeka każdego podczas wykańczania domu lub mieszkania. Zobacz, jak wybrać estetyczne gniazda i łączniki, które jednocześnie będą przyjazne instalatorom.

Zanim kupisz gniazda i łączniki

Żeby kupić odpowiednie gniazda i łączniki, trzeba skonsultować się z elektrykiem, który będzie je instalował. On zrobi nam dokładną listę, ile i jakich elementów należy kupić. Ile łączników prostych albo schodowych potrzebujemy. Podpowie wybór gniazd do urządzeń telekomunikacyjnych, włączników do elektrycznych rolet lub markiz itp. Mają one określone oznaczenia branżowe i trzeba się tego trzymać. Elektroinstalator wskaże też, ile i jakich ramek wielokrotnych nam się przyda, żeby umieścić równo obok siebie kilka gniazd. Niektórzy producenci zapraszają do tworzenia swoich produktów nie tylko projektantów, ale również instalatorów.

Estetyka nowoczesnych gniazd i łączników

Na rynku jest bardzo duży wybór osprzętu elektrycznego. Jeśli nie mamy wygórowanych wymogów estetycznych, można zlecić elektrykowi, żeby kupił białe, szare lub czarne gniazda i łączniki. Można też obejrzeć z nim kilka popularnych kolekcji dostępnych w najbliższej hurtowni elektrycznej albo markecie budowlanym. Jednak gdy ważny jest dla nas nie tylko kolor, ale także styl osprzętu elektrycznego, warto samemu obejrzeć ofertę rynkową. Chyba wszyscy producenci mają sklepy internetowe, co pozwala zobaczyć bardzo wiele wzorów.

Ramki nowoczesnych łączników i gniazd są przede wszystkim wykonane z dobrej jakości tworzyw sztucznych. Mogą być lśniące lub matowe. Mają proste, geometryczne kształty, ostro cięte krawędzie. W kolekcjach jest wiele kolorów. W ostatnich latach najmodniejsze są odcienie szarości, srebra, grafitu. Są serie osprzętu w stylu high-tech do pokojów młodzieżowych i w bajkowych kolorach dla dzieci. W niektórych kolekcjach można łączyć ramki i klawisze w innych barwach. Modne są delikatne kolorowe akcenty w osprzęcie w postaci barwnych wstawek albo podświetleń w różnych barwach.

Gniazda i łączniki wybierz z jednej kolekcji

Gniazda i łączniki oczywiście najlepiej kupować w seriach, w których wszystkie urządzenia pasują do siebie wizualnie. Wiele z nich ma budowę modułową – kilka różnych elementów, na przykład włącznik światła, ściemniacz, przycisk do sterowania żaluzją, gniazdo 230 V, komputerowe, telefoniczne i telewizyjne, umieszcza się wtedy w sąsiadujących ze sobą puszkach i z zewnątrz zasłania wspólną ozdobną ramką, tak zwaną wielokrotną.

Dostępne są też zaślepki do niewykorzystywanych otworów w ramce. Umożliwia to przygotowanie w ścianie puszek na moduły, które mogą być zainstalowane w przyszłości. Unika się wtedy ponownego wykonywania prac wykończeniowych. Zaletą konstrukcji modułowej jest możliwość łatwej wymiany samej zewnętrznej ramki bądź klawiszy, bez mechanizmów – gdy się zniszczą bądź w celu dostosowania wyglądu osprzętu do zmienianego wystroju wnętrza.

WIDEO: Jaki wybrać osprzęt elektryczny?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE