Lodówka side by side do dużej kuchni. Wybieramy lodówki dwudrzwiowe

Lodówki side by side często przyciągają kupujących nie tylko designem, ich ceny też nie porażają zwłaszcza przy zakupie ratalnym. Zanim jednak zdecydujemy się na wybór lodówko-zamrażarki side by side, warto się dowiedzieć, co sprawdzić przed zakupem.
Lodówka side by side to idealny wybór do eleganckich, współczesnych kuchni, w których królują nowoczesne technologie ułatwiające życie. Ponieważ chłodziarko-zamrażarkę kupuje się „na lata”, warto sprawdzić kilka ważnych parametrów. Niektóre z nich wyczytamy z etykiety energetycznej. O inne trzeba jeszcze dopytać sprzedawcy, bo nie każdy kieruje się tymi samymi kryteriami, wybierając nowoczesną lodówkę – dla jednych ważne jest zużycie energii elektrycznej, dla innych design urządzenia, czy dodatkowe funkcje. Kiedy planujemy zakup lodówki side by side, wymiary to kluczowa rzecz, którą powinniśmy zweryfikować, by swobodnie zmieściła się w kuchni w przeznaczonym dla niej miejscu.
Lodówka side by side wymiary - ile miejsca w kuchni
Już na wstępie trzeba wiedzieć ile potrzebujemy miejsca na ustawienie urządzenia. Wymiary lodówki side by side są bowiem większe od tradycyjnych. Typowe lodówki, czyli „słupki” z chłodziarką na górze i zamrażalnikiem na dole (rzadziej odwrotnie) mają ok. 60 cm szerokości, 65 cm głębokości i nawet do 200 cm wysokości. Lodówko-zamrażarka side by side jest przede wszystkim szersza. Ma najczęściej od ok. 80 cm szerokości i od 70 cm głębokości, wysokość - do ok. 190 cm. W modelach side by side mamy osobno zamrażarkę oraz chłodziarkę i zależnie od typu – albo są to dwie części w jednej obudowie przedzielone słupkiem (tzw. amerykański) i odseparowane jedno od drugiego, albo dwa osobne urządzenia tej samej wysokości zestawione razem i mogą być zarówno wolno stojące, jak też do zabudowy. Zresztą niektóre firmy takie rozwiązania właśnie proponują. Na taki sprzęt AGD potrzeba więcej miejsca w kuchni. Jednak wymiary to jedno, bo dodatkowo każdy producent określa w instrukcji, w jakiej odległości lodówka musi się znajdować od źródła ciepła, np. od kuchenki, czy kaloryfera (ok. 30 cm), a także od ściany (ok. 5 cm z każdej strony i ponad 20 cm od góry). W sprzedaży pojawiły się już lodówki side by side, których producenci nie stawiają wymogów dotyczących odległości od ścian.
Lodówka side by side z kostkarką
Jeszcze jedną ważną kwestią przy wyborze urządzenia jest możliwość podłączenia do wody, jeśli lodówka multidoor ma taką opcję dla kostkarki, oraz gniazdo z uziemieniem – AGD, mające kontakt z wodą czy wilgocią muszą być włączone do takich gniazd, a to już wyznacza konkretne miejsce w kuchni. Istnieją jednak także lodówki, które możemy ustawić w dowolnym miejscu, bez podłączenia wody. W takiej opcji lodówki mają na wyposażeniu pojemnik do wody - na przykład w lodówkach Samsung, w modelach np.: RS68A8540B1, RS68A8531B1, RS68A8520S9.
Lodówka side by side wolnostojąca lub do zabudowy
Lodówki side by side dostępne są w obu wersjach. Jeśli więc mamy naprawdę dużą kuchnię, to możemy pozwolić sobie na zestawienie dwóch osobnych sprzętów – i chłodziarki, i zamrażarki – oczywiście obydwa urządzenia o tej samej wysokości. Mało tego obydwa mogą być wolnostojące i wcale nie muszą być przeznaczone do zabudowy, choć te drugie na pewno potrzebują nieco mniejszej powierzchni.
Przeczytaj też: Kupujemy chłodziarkę do wina
W klasycznych modelach lodówek side by side charakterystyczny jest pionowy słupek dzielący urządzenie na dwie połowy - z jednej strony mamy zamrażarkę, z drugiej chłodziarkę, bo konstrukcja typu europejskiego polega na zestawieniu chłodziarki i zamrażarki zazwyczaj o tych gabarytach i stylistyce, które są zespolone łącznikiem bądź maskownicą. Lodówka side by side typu amerykańskiego – zbudowana jest na bazie jednej bryły z pionową ścianą, dzielącą komory.

Jak korzystać z lodówki side by side
Żeby kupiona lodówka side by side dobrze spełniała swoje zadania warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach jej użytkowania.
1. Nie zapełniać komór lodówki side by side ponad miarę, brak przewiewu sprawi, że produkty szybciej się będą psuły, a temperatura w komorze będzie zbyt wysoka.
2. Jeśli nie ma komory na gorące dania – produkty trzeba chować do lodówki (zamrażarki) odpowiednio schłodzone.
3. Nie należy zbyt długo trzymać otwartych drzwi lodówki multidoor, bo to podnosi temperaturę w komorach i zwiększa się pobór energii elektrycznej.
4. Jeśli chcemy rozmrozić porcję potrawy, warto wstawić ją wcześniej do chłodziarki, to odda chłód innym produktom.
5. Lodówka side by side powinna stać na stabilnym, równym i suchym podłożu.
6. Zarówno chłodziarka, jak i zamrażarka muszą być podłączone do gniazda z uziemieniem.
7. Zawsze trzeba stosować się do zaleceń producenta (instrukcja)!
Klasa energetyczna lodówki side by side
To jeden z pierwszych wyznaczników wyboru lodówki side by side. Dla wielu kupujących jest chyba najważniejszą z klas, bo ma niebagatelny wpływ na to, jak dużo będziemy (w sumie) płacili za energię elektryczną. Klasa mówi nam ile energii elektrycznej potrzebuje urządzenie rocznie (informacja na etykiecie energetycznej), a nawet dziennie, by sprawnie działało. Oczywiście najlepiej jest wybierać lodówki side by side z symbolem C, bo oznacza to, że pobierają jeszcze mniej energii elektrycznej. Jest to tym bardziej istotne, że mamy do czynienia z urządzeniami większymi niż tradycyjne. Wprawdzie lodówka w klasie C pochłonie ok. 70 kWh rocznie mniej niż ta w klasie F, to jednak trzeba będzie zapłacić za nią drożej. Ponieważ ceny energii są zróżnicowane regionalnie, a także mają tendencję wzrostową trzeba przekalkulować – co się bardziej opłaca, czy kupić lodówkę droższą, ale oszczędniejszą (koszty zwrócą się dopiero po latach) czy tańszą, która pobierze więcej energii.
Polecany artykuł:

Pojemność lodówki side by side
Pojemność to kolejny, istotny podczas wyboru lodówki side by side wskaźnik, bo skoro już decydujemy się na duże urządzenie, to powinno być pojemniejsze od tradycyjnego. Typowe zamrażarki mieszczą ok. 60-110 l, a chłodziarki 180-300 l. Posiadając lodówkę side by side w kuchni w zamrażarkach mieścimy od 120 l, a w chłodziarkach od ok. 340 l. Największe dostępne lodówki side by side, np. Space Max marki Samsung, mogą pochwalić się pojemnością aż 634 l (409 l chłodziarki i 225 l zamrażarki)l. Warto przy tym zwrócić uwagę, że w zamrażarkach typowych dla tego rodzaju urządzeń mamy najczęściej 2-3 półki i szuflady, a bywa że i dyspenser na wodę i kostki, a ten podobnie jak mniejsze półki umieszczany jest na drzwiach. Przy zakupie lodówki lodówki side by side należy sprawdzić, czy kostkarka i podajnik wody są specjalnie zaprojektowane tak, by zajmować jak najmniej miejsca.
Polecany artykuł:
Ważne funkcje lodówek side by side w kuchni
- Szybkie chłodzenie
Szybkie chłodzenie jest istotne, gdy przynosimy zakupy i chcemy schować je do lodówki, zwłaszcza w upalne lato. Trzeba bowiem wiedzieć, że wkładając „nagrzane” zakupy podniesiemy temperaturę w komorze chłodziarki, a więc będzie musiała pobrać więcej energii, by temperatura się ustabilizowała. To oczywiście wiąże się z tym, że więcej zapłacimy za prąd.
- Szybkie zamrażanie
Szybkie zamrażanie bardzo ważne dla tych osób, które robią mrożonki – im szybciej produkt zostanie zamrożony, tym straci mniej wartości.
- Funkcje multimedialne
Inteligentny dom to już nie tylko sterowana zdalnie brama czy drzwi. Nowoczesne lodówki lodówki side by side powinny być wyposażone w ekran i aplikacje, umożliwiające nie tylko kontrolę nad urządzeniem, ale też pozostawianie domownikom wiadomości, rysunków czy notatek. W połączeniu z systemami SmartHome możemy łatwiej przygotowywać listy zakupów lub posiłki.
- Klasy zamrażania
Klasy zamrażania oznaczane są gwiazdkami (maks. 4) im jest ich więcej, tym niższą temperaturę można osiągnąć w zamrażarce, minimalna wynosi -24°C, są jednak urządzenia, osiągające -32°C.
- Klasy klimatyczne
Do tej pory mało kto zwracał uwagę na klasy klimatyczne, ale w związku z upałami... Parametr ten mówi bowiem, jaki jest optymalny zakres temperatury otoczenia dla danej chłodziarki, określa w jakim środowisku najlepiej działa. I tak klimat subnormalny (SN) – jest dla urządzeń pracujących w temperaturach od +10 do +32°C; klimat normalny (N) – dla temperatur od +16 do +32°C; klimat subtropikalny (ST) – przy temperaturach od +18 do +38°C; klimat tropikalny (T) – dla urządzeń chłodniczych pracujących w temperaturach od +18 do +43°C.
- Funkcja wakacje
Funkcja wakacje (nazwy mogą się nieco różnić) – sprawia, że wyjeżdżając na kilka dni nie musimy wyłączać urządzenia, temperatura w komorach pozwala utrzymać świeżość produktów, przy czym pobór energii elektrycznej jest niższy niż normalnie.
- System NoFrost
System NoFrost sprawia, że produkty chłodzone, a zwłaszcza mrożone nie pokrywają się szronem, więc takie urządzenia nie wymagają rozmrażania.
- Funkcja Food Showcase
Dostępna jest np. w modelu RH69B8941B1 marki Samsung. Specjalna budowa lodówki lodówki side by side pozwala na otworzenie tylko drzwi zewnętrznych i wygodne sięgnięcie po pewne artykuły, bez potrzeby otwierania wszystkich drzwi i zaburzania pracy chłodzenia (a przez to marnowania energii).

Przy wyborze lodówki lodówki side by side, która jest dość duża i stanowi ważny element wyposażenia kuchni, zwróćmy uwagę na materiał, z jakich wykonane są np. butelki do wody czy szuflady na żywność. Powinien być pozbawiony Bisfenolu (BPA), który może szkodzić naszemu zdrowiu.
Lodówka side by side czarna czy biała?
Wygląd chłodziarki jest równie ważny, co jej parametry i wymiary. Lodówki side by side najczęściej wybierane są w kolorze czarnym, białym oraz metalicznym. Czarne lodówki side by side to rozwiązanie wyjątkowo eleganckie i nowoczesne, pasujące do minimalistycznych - ale nie tylko - aranżacji kuchni. Obudowa wykonana z połyskującego materiału w mocnym kolorze, nadaje lekkości i podkreśla klasyczny charakter. Ponadto takie gładkie wykończenie odbija światło i sprawia,że wnętrze wydaje się większe. Czarna lodówka side by side to intrygujący element wnętrza, który przyciąga wzrok, odróżniając się od reszty wystroju czy sposobu wykończenia. Standardowa biała lodówka side by side świetnie sprawdzi się natomiast w kuchniach tradycyjnych, urządzonych w jasnych barwach, z drewnianymi lub pastelowymi akcentami.

Ważne detale i wyposażenie lodówki side by side
Od nich w dużej mierze zależy łatwość obsługi lodówki side by side w kuchni. Na uwagę zasługują m.in.:
- Półki w lodówkach side by side – ich wysokość można regulować, co jest ważne gdy chcemy wstawić wyższe naczynie, najczęściej jest ich 6-8 (w urządzeniach siede by side), są szklane (najlepiej gdy zostały zrobione ze szkła tzw. bezpiecznego) z barierkami, które chronią np. przed rozlaniem się cieczy na niższe poziomy, łatwo też utrzymać je w czystości oraz wyjąć, chociaż mogą być mocowane na wysuwanych prowadnicach teleskopowych (łatwo wysunąć), bywają umieszczone także na drzwiach, a na uwagę zasługują również druciane półki na wina, pozwalające trunkom leżakować; niektóre z półek mają też górne zamknięcie, np. te na nabiał, dzięki czemu sery nie wysychają;
- Specjalne szuflady-pojemniki na owoce i warzywa oraz na wędliny – można je spotkać w wielu modelach chłodziarek, mają regulowaną wilgotność i pozwalają dłużej zachować świeżość produktów;
- Balkoniki – najczęściej umieszcza się je na drzwiach i służą do stawiania butelek; balkoniki zamykane – doskonale sprawdzają się do przechowywania nabiału, mogą być umieszczane na drzwiach;
- Pojemniki na kosmetyki – niektóre preparaty, w tym także lekarstwa wymagają trzymania w chłodzie, pojemniki na nie bywają umieszczane na najwyższej półce, z dala od dzieci;
- Powłoki antybakteryjne – pokryte są nimi wnętrza komór, a zawierają jony srebra, zapobiegające rozwojowi bakterii czy pleśni wewnątrz;
- Filtr antybakteryjny – chroni przed rozwojem drobnoustrojów oraz pochłania nieprzyjemne zapachy;
- Podajnik lodu - po wybraniu odpowiedniej funkcji z otworu (zwykle umieszczonego na drzwiach) wypadają kostki lodu, lód kruszony lub płynie oczyszczona przez filtr woda – woda może znajdować się w specjalnym zbiorniku (trzeba ją wówczas uzupełniać) bądź urządzenie ma hydrauliczne podłączenie i samo pobiera wodę; ciekawym rozwiązaniem jest na przykład Dual Auto Ice Maker w modelu RH69B8941B1 firmy Samsung. Dzięki tej opcji wyposażenia możemy szybko uzyskać aż dwa rodzaje lodu: w kostkach i w mniejszych Ice Bites™. To niezwykle przydatne w okresie nie tylko w okresie letnim: schłodzimy napoje szybko i tak jak lubimy, nie martwiąc się też o kończący się lód. Pojemnik jest w stanie wygenerować aż 2,3 kg lodu dziennie - a przechowywać do 3,8 kg;
- Podajnik wody - dzięki niemu od razu możemy napić się czystej i schłodzonej wody prosto z lodówki; to jednak nie wszystko, wspomniany wyżej model lodówki Samsung wyposażony jest w Beverage Center™. To prawdziwe centrum napojów; lodówka wyposażona jest w samodzielnie dopełniany pojemnik pełen przefiltrowanej wody, do której można dodać ulubione zioła czy owoce; to niezwykle wygodna opcja, gwarantująca stały dostęp do pysznych i zdrowych napojów;
- Oświetlenie – tradycyjne żarówki nie tylko pobierają więcej energii, ale też oddają ciepło, co podnosi temperaturę, w odróżnieniu od coraz częściej stosowanych diod LED, których małe rozmiary nie zabierają również miejsca w komorze;
- Samodomykające się drzwiczki lodówki – drzwi domykają się automatycznie;
- Sygnał otwartych (lub zbyt długo otwartych) drzwi lodówki – trzeba pamiętać, że otwieranie chłodziarki czy zamrażarki podnosi temperaturę w komorze – dlatego coraz częściej urządzenia emitują sygnał dźwiękowy, informujący o otwartych drzwiach, a jeśli zbyt długo je przytrzymujemy lodówka informuje, że podnosi się temperatura;

Czyszczenie lodówki side by side
To, że mamy system NoFrost nie znaczy, że urządzeń chłodniczych nie musimy trzymać w czystości. Do mycia komór, ze względu na własne bezpieczeństwo, najlepiej jest wykorzystać specjalnie do tego przeznaczone preparaty albo użyć czystej wody z płynem do naczyń. Ani „agresywne” środki czyszczące, ani ostre szmatki nie są wskazane. Szczególną uwagę trzeba poświęcić na dokładne oczyszczenie uszczelki, bo w niej potrafią gromadzić się resztki produktów!
Polecany artykuł: