Jak wyczyścić piekarnik? Domowe sposoby na mycie piekarnika

2021-05-12 21:30
Czyszczenie piekarnika
Autor: gettyimages Środki niechemiczne są dobrą alternatywą do czyszczenia piekarnika

Czyszczenie piekarnika wcale nie musi być zmorą. O ile robimy to regularnie, nie dopuszczamy do tego, że osiądzie na nim tłuszcz, a przez szybkę nic nie widać. I jak zwykle okazuje się, że najlepsze są domowe sposoby na czyszczenie piekarnika.

Żeby wyczyścić piekarnik skutecznie nie trzeba wcale używać środków chemicznych, które mają intensywny zapach czy drażnią osoby będące alergikami. Wystarczą nam naturalne środki jak woda, soda czy ocet.

Czyszczenie piekarnika
Autor: gettyimages Woda, soda i ocet - sposób na czyszczenie piekarnika

Czyszczenie piekarnika: woda z sodą i octem

Wnętrze piekarnika można wyczyścić mieszaniną: 1 łyżka sody oczyszczonej, 1 łyżka octu, 1 łyżki wody. Wszystkie składniki mieszamy i pędzelkiem nakładamy na zabrudzone miejsca. Zostawiamy na kilka godzin. Potem piekarnik czyścimy szmatką zwilżoną ciepłą wodą, do której można dodać trochę płynu do mycia naczyń.

Czyszczenie piekarnika: preparat z ciepłej wody i octu

Żeby skutecznie wyczyścić piekarnik może też użyć samej wody z octem. Szykujemy roztwór 1:1 octu i ciepłej wody. Jeżeli jesteśmy wrażliwi na zapach octu, to można dodać do przygotowanej mieszanki kroplę płynu do mycia naczyń albo olejku eterycznego. Po wymyciu urządzenia przecieramy je czysta szmatką zwilżoną ciepłą wodą. W ten sposób brud wewnątrz piekarnika zostanie zlikwidowany.

Czyszczenie piekarnika
Autor: gettyimages Do czyszczenia rusztu można także użyć pasty z wody, sody i octu

Czyszczenie rusztu i szyby piekarnika

Do czyszczenia bardzo zabrudzonego rusztu można oczywiście użyć pianki do czyszczenia grilla, ale gdy stawiamy na naturalne metody, można przygotować tę samą pastę co do czyszczenia wnętrza piekarnika. Czyli zmieszać łyżkę sody, łyżkę wody i łyżkę octu. Nakładamy mieszankę na szorstką gąbkę do mycia naczyń i przecieramy ruszt.

Przeczytaj też:

Brudną szybę piekarnika również można wyczyścić używając tej samej pasty. Na szorstką gąbkę do mycia naczyń nakładamy pastę i przecieramy szybę. Jeżeli brud jest stary i trudny do czyszczenia używamy pasty do zębów! Nakładamy ją na szczotkę i w ten sposób poradzimy sobie z zanieczyszczeniami. Trzeba uważać, żeby nie porysować szyby piekarnika.

Czyszczenie piekarnika
Autor: gettyimages Odkręcone gałki namaczamy w wodzie z octem winnym

Czyścimy gałki piekarnika

O wiele łatwiej dbać o czystość nowoczesnych piekarników, bo te zwykle mają chowane pokrętła, które „wychodzą” tylko, gdy chcemy ustawić parametry pieczenia. Ponieważ są chowane, to zdecydowanie mniej się brudzą, a panel piekarnika jest gładki i łatwo czyszczący.

Jeśli jednak mamy pokrętła (gałki) niechowane, to odkręcone namaczamy w wodzie z octem winnym. Odstawiamy na kilkanaście minut. Potem doczyszczamy szczoteczką do paznokci, płuczemy w wodzie i wycieramy do sucha.

Piekarnik czyszczący się sam! Pyroliza

Istnieje technologia, która nas wyręczy w czyszczeniu piekarnik. Jest nią pyroliza. Na rynku są dostępne piekarniki z taką funkcją samoczyszczącą. Na czym ona polega? Piekarnik jest nagrzewany do wysokiej temperatury – zaschnięte resztki jedzenia czy tłuszcz rozpadają się pod wpływem gorąca. Po tym „zabiegu” przeciera się urządzenie wewnątrz ściereczką i jest czysty! Oczywiście, jeżeli piekarnik jest mocno zabrudzony, to taki sposób nie pomoże i trzeba sięgnąć dodatkowych metod.

Drugą technologią jest czyszczenie katalityczne. W piekarnikach są umieszczone panele katalityczne. Czyszczenie również polega na spalaniu zabrudzeń. Podczas pieczenia brud zostaje wychwytywany i zamieniany w popiół. Obydwie metody mają wady i zalety, ale niewątpliwie są ułatwieniem w procesie sprzątania w kuchni.

Przeczytaj też:

Czyszczenie piekarnika
Autor: Photo by Josh Hemsley on Unsplash Sprawdzone domowe sposoby na porządki to piękna kuchnia

Warto korzystać z postępu technologii również przy czyszczeniu piekarników, ale dobre, stare sposoby naszych babć sprawdzą się także w momencie, gdy technologia zawiedzie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE