Czyszczenie szyby kominka - jak domowym sposobem wyczyścić szybę w kominku?
Brudna szyba w kominku nie wygląda estetycznie i zasłania to, co najważniejsze, czyli ogień. Radzimy, jak i czym szybko wyczyścić szybę od kominka? Jak wyczyścić szybę kominka popiołem? Sposoby na czyszczenie szyby kominkowej domowym sposobem.
Spis treści
- Dlaczego szyba kominka się brudzi?
- Jak wyczyścić lekko zabrudzoną szybę kominka?
- Czyszczenie szyby kominka popiołem
- Jaki środek do czyszczenia szyby kominka?
- Galeria: pomysły na kominek w salonie
- Do czyszczenia szyby kominka nie wolno używać wody!
Czyszczenie kominka i szyby to jedna z najbardziej uciążliwych czynności w domu. Szyba kominkowa jest tłusta i osmolona. Dokładne jej umycie jest więc dość trudne i męczące. Podpowiadamy, jak sobie z tym poradzić. Poznaj sprawdzone, domowe sposoby na czyszczenie szyby kominka i dowiedz się, dlaczego nie warto robić tego wodą!
W żadnym katalogu żadnego producenta kominków nie znajdziemy zdjęcia z szybą kominka w takim stanie, w jakim ona jest, gdy w kominku się pali. Nawet kominki z kurtyną powietrzną lub pirolizą nie chronią szyby przed brudzeniem, jeśli będziemy w kominku palić po swojemu, a nie według zaleceń producenta. W pierwszym przypadku (kurtyna powietrzna) zwiększa się ilość drewna potrzebna do ogrzania domu lub pomieszczenia, w drugim trzeba utrzymywać wysoką temperaturę (około 300° C), w obu – używania bardzo wysokiej jakości suchego drewna, co wpływa na koszt ogrzewania.
Dlaczego szyba kominka się brudzi?
Przyczyny zabrudzenia szyby kominka mogą być trzy:
- złej jakości lub wilgotny opał,
- ograniczona prędkość spalania - w tym przypadku regulatorem (zazwyczaj znajduje się pod szybą kominkową) trzeba zwiększyć powierzchnię wlotu powietrza do spalania,
- zatkanie szczeliny wokół szyby kominka, przez co jej wewnętrzna powierzchnia nie może być owiewana przez powietrze. Szczeliny trzeba oczyścić.
Jak wyczyścić lekko zabrudzoną szybę kominka?
Jeśli sadza tylko delikatnie powleka szybę kominkową do jej usunięcia wystarczyć może nawet zwykły, ale dobrze rozpuszczający tłuszcze płyn do mycia naczyń. Niewielką ilość płynu (kilka kropel) wyciskamy na wilgotną i miękką ściereczkę i przecieramy szybę. Na koniec szybę kominkową polerujemy starymi gazetami (gazeta to nie to samo, co kolorowy magazyn, tych ostatnich do tego celu nie używamy, tak samo, jak nie spalamy ich w kominku). Powinno wystarczyć. Jeśli nie – czynność należy powtórzyć.
Czyszczenie szyby kominka popiołem
Domowym, skutecznym i przede wszystkim tanim sposobem jest czyszczenie szyby kominka popiołem. Pod warunkiem, że my mamy pewność, że w popiele nie ma nawet drobinki, która może porysować, a tym samym uszkodzić szybę. Jak się czyści szybę popiołem? Prosto, ale uciążliwie – niewielką ilość popiołu rozrabia się z odrobiną wody na gęstą papkę, nakłada na ściereczkę lub gazetą i dotąd przeciera szybę, aż będzie czysta. Warto to robić w rękawiczkach, bo sadza świetnie się osadza na tym, na czym tylko może.
Czyszczenie szyby w kominku nie może powodować zabrudzenia innych przedmiotów w domu, a zwłaszcza podłóg. Dlatego jeśli będzie to czynność wymagająca (bardzo zabrudzona szyba) warto zdjąć drzwiczki i szybę kominkową czyścić na zewnątrz, w garażu albo piwnicy. W innym przypadku wystarczyć może rozłożenie pod kominkiem folii, a na niej gazet, w które będzie wsiąkał mokry brud i osadzał się pył. Warto też – przed czyszczeniem szyby – dokładnie usunąć z kominka popiół, by się nie roznosił po całym domu. Wystarczy bowiem delikatny nawet ruch powietrza (na przykład wydychanego przez nos), by otoczenie kominka pokryło się szarym kurzem.
Jaki środek do czyszczenia szyby kominka?
Gdy szyba kominka jest bardziej zabrudzona, możemy do jej umycia kupić specjalistyczny płyn do czyszczenia szyb kominkowych. Nadają się także do tego płyny do czyszczenia piekarników oraz grilli (trzeba jednak uważać, by czyścić nimi tylko szkło, a nie także metalową ramę drzwiczek – mogą powstać nieusuwalne plamy), a także płyny do czyszczenia płyt ceramicznych.
Niewielkie ilości preparatu nanosimy na szybę, a później delikatnie zbieramy – miękką i ledwie wilgotną ściereczką lub gazetami. Do skutku. Jeżeli na szybie są uporczywe zabrudzenia – można je próbować usunąć skrobakiem (takim samym, jak do płyt ceramicznych).
Galeria: pomysły na kominek w salonie
Autor: PROJEKTY MURATORA
W projekcie domu usytuowanie kominka jest ściśle związane z lokalizacją komina i układem pomieszczeń. Przed wyborem projektu warto sprawdzić, czy będzie nam odpowiadało. Wnętrze pochodzi z projektu Muratora - sprawdź szczegóły Dom Bezpieczny c296
Do czyszczenia szyby kominka nie wolno używać wody!
Do czyszczenia szyb kominkowych nie powinno się używać wody, dlatego preparaty z ich powierzchni zbieramy gazetami lub ledwie wilgotnymi ściereczkami, a także wszelkie środki chemiczne zawierające elementy ścierne. To samo dotyczy ściereczek – muszą być miękkie i chłonne.