Czyszczenie szyby kominka - sprawdzone sposoby na brudną szybę w kominku

2021-11-26 11:26
Szyba w kominku
Autor: Piotr Mastalerz Brudna szyba w kominku zasłania to co najważniejsze w kominku - ogień

Brudna szyba w kominku nie wygląda estetycznie i zasłania to, co najważniejsze, czyli ogień. Jak i czym czyścić szybę kominkową? Oto domowe sposoby na czyszczenie szyby kominka. 

W żadnym katalogu żadnego producenta kominków nie znajdziemy zdjęcia z szybą w takim stanie, w jakim ona jest, gdy w kominku się pali. Nawet kominki z kurtyną powietrzną lub pirolizą nie chronią szyb przed brudzeniem, jeśli będziemy w kominku palić po swojemu, a nie według zaleceń producenta.

W pierwszym przypadku (kurtyna powietrzna) zwiększa się ilość drewna potrzebna do ogrzania domu lub pomieszczenia, w drugim trzeba utrzymywać wysoką temperaturę (około 300° C), w obu – używania bardzo wysokiej jakości suchego drewna, co wpływa na koszt ogrzewania.

Sadza - główny powód zabrudzeń szyby kominkowej

To, co osadza się na szybkie kominkowej nazwa się sadza (albo kopeć) i powstaje w wyniku niepełnego spalania produktów zawierających w swoim składzie znaczne ilości węgla. Sadza jest czarna, brzydka, tłusta i dość odporna na działanie wielu czynników chemicznych. Dlatego między innymi ważny jest dobór odpowiedniego preparatu, który pomoże ją usunąć z kominkowej szyby.

Szyba kominka: jak czyścić delikatne zabrudzenia

Jeśli sadza tylko delikatnie powleka szybę kominkową do jej usunięcia wystarczyć może nawet zwykły, ale dobrze rozpuszczający tłuszcze płyn do mycia naczyń. Niewielką ilość płynu (kilka kropel) wyciskamy na wilgotną i miękką ściereczkę i przecieramy szybę. Na koniec polerujemy ją starymi gazetami (gazeta to nie to samo, co kolorowy magazyn, tych ostatnich do tego celu nie używamy, tak samo, jak nie spalamy ich w kominku). Powinno wystarczyć. Jeśli nie – czynność należy powtórzyć.

Konserwacja kominka. Jak wyczyścić kominek z wkładem?

Czyszczenie szyby kominkowej: większe smugi

Gdy szyba kominka jest bardziej zabrudzona – kupujemy specjalistyczny płyn do czyszczenia szyb kominkowych. Nadają się także płyny do czyszczenia piekarników oraz grilli (trzeba jednak uważać, by czyścić nimi tylko szkło, a nie także metalową ramę drzwiczek – mogą powstać nieusuwalne plamy), a także płyny do czyszczenia płyt ceramicznych.

Niewielkie ilości preparatu nanosimy na szybę, a później delikatnie zbieramy – miękką i ledwie wilgotną ściereczką lub gazetami. Do skutku. Jeżeli na szybie są uporczywe zabrudzenia – można je próbować usunąć skrobakiem (takim samym, jak do płyt ceramicznych).

Galeria: pomysły na kominek w salonie

Warto wiedzieć

Dlaczego brudzi się szyba kominka?

Rada: Przyczyny zabrudzenia szyby kominka mogą być trzy. Pierwsza to znów złej jakości lub wilgotny opał. Druga tkwi w ograniczonej prędkości spalania. Rozwiązanie jest proste. Regulatorem zwiększ powierzchnię wlotu powietrza do spalania. Trzecia to zatkanie szczeliny wokół szyby kominka, przez co jej wewnętrzna powierzchnia nie może być owiewana przez powietrze. Szczeliny trzeba oczyścić.

Czyszczenie szyby kominka: czy woda to dobry pomysł?

Do czyszczenia szyb kominkowych nie powinno się używać wody, dlatego preparaty z ich powierzchni zbieramy gazetami lub ledwie wilgotnymi ściereczkami, a także wszelkie środki chemiczne zawierające elementy ścierne. To samo dotyczy ściereczek – muszą być miękkie i chłonne.

Czyszczenie szyby kominkowej popiołem – czy to mam sens?

Ma, pod warunkiem, że my mamy pewność, że w popiele nie ma nawet drobinki, która może porysować, a tym samym uszkodzić szybę. Jak się czyści szybę popiołem? Prosto, ale uciążliwie – niewielką ilość popiołu rozrabia się z odrobiną wody na gęstą papkę, nakłada na ściereczkę lub gazetą i dotąd przeciera szybę, aż będzie czysta. Warto to robić w rękawiczkach, bo sadza świetnie się osadza na tym, na czym tylko może.

Sprawdź też:

Czyszczenie szyby w kominku nie może powodować zabrudzenia innych przedmiotów w domu, a zwłaszcza podłóg. Dlatego jeśli będzie to czynność wymagająca (bardzo zabrudzona szyba) warto zdjąć drzwiczki i szybę czyścić na zewnątrz, w garażu albo piwnicy. W innym przypadku wystarczyć może rozłożenie pod kominkiem folii, a na niej gazet, w które będzie wsiąkał mokry brud i osadzał się pył. Warto też – przed czyszczeniem szyby – dokładnie usunąć z kominka popiół, by się nie roznosił po całym domu. Wystarczy bowiem delikatny nawet ruch powietrza (na przykład wydychanego przez nos), by otoczenie kominka pokryło się szarym kurzem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE