Jak powinno się palić w kominku? Jak palić w kominku, żeby nie dymiło i szyba była czysta?

2024-12-27 15:14

Ciepło bijące z kominka i możliwość obserwowania płomieni skaczących po polanach drewna to przyczyny, dla których większość właścicieli domów chce mieć kominek. Jak palić w kominku, żeby nie dymiło i żeby szyba była czysta? Jak ustawić szyber? Jakim drewnem palić w kominku?

palenie w kominku
Autor: Andrzej Szandomirski Jak prawidłowo palić w kominku?

Spis treści

  1. Pal suchym drewnem
  2. W kominku pal kalorycznym drewnem liściastym
  3. Pal małymi polanami
  4. Układaj drewno luźno
  5. Zapewnij dopływ powietrza
  6. Palenie w kominku od góry
  7. Dokładaj do kominka mało, a często

Efekty spalania każdego opału, także drewna w kominku, zależą przede wszystkim od dwóch rzeczy: jakości paliwa oraz ilości dostarczonego powietrza. Dobrze jest też poznać kilka praktycznych wskazówek, jak palić, żeby na szybie nie powstawały czarne osady niweczące efekt dekoracyjny i przyjemność z palenia w kominku.

Pal suchym drewnem

Zacznijmy od odpowiedzi na ostatnie pytanie postawione we wstępie, bo ono jest najważniejsze. Do palenia w kominku trzeba mieć przygotowane drewno suche. Na potrzeby domowe nie będziemy kupować wilgotnościomierza i sprawdzać zawartości wilgoci w każdym polanie. Jeśli chcemy palić w zimie w kominku, to nie kupujemy drewna jesienią. Drewno do kominka powinno być odpowiednio wysezonowane, to znaczy przechowywane na świeżym powietrzu w przewiewnym i zadaszonym miejscu. Najlepiej przez rok, a jeszcze lepiej przez dwa lata. Nawet jeśli sprzedawca zapewnia, że drewno jest suche, lepiej, żeby jeszcze poleżało.

W kominku pal kalorycznym drewnem liściastym

Do palenia w kominku najbardziej nadaje się drewno liściaste, ponieważ nie zawiera żywic – podczas spalania będzie powstawać niewiele sadzy, która może zanieczyścić szybę i komin. Najwyższą wartość opałową ma drewno grabu, buku, jesionu, dębu. Z iglastego świerka lub sosny można przygotować tylko cienkie drzazgi do rozpalania w kominku.

Pal małymi polanami

Drewno do palenia w kominku powinno być porąbane na nieduże szczapy, o wadze do 1-1,5 kg. Drewno suche jest lekkie. Mając jakąś wiedzę o drewnie, wystarczy je zważyć w dłoni.

Układaj drewno luźno

Polana drewna powinny być ułożone w luźny stos, tak żeby mogło między nimi krążyć powietrze. Włożenie do kominka kilku szczap drewna ciasno jedna obok drugiej, zdusi ogień, a nie o to chodzi. Podobnie będzie, gdy załadujesz kominek wielkimi klockami.

Murator Google News
Autor:

Zapewnij dopływ powietrza

Żeby dobrze wykorzystać możliwości kominka, drewno powinno palić się sporym płomieniem, a nie tlić. Do tego konieczny jest stały dopływ dużej ilości powietrza. W nowoczesnych kominkach z zamkniętą komorą spalania trzeba zapewnić dolot powietrza z zewnątrz budynku albo z pomieszczeń niemieszkalnych, na przykład piwnicy. Dolot wykonuje się w trakcie budowy domu. To przewód wentylacyjny najczęściej ukryty w warstwach podłogi.

Instalator może wykonać na dolocie przepustnicę (szyber) do regulowania dopływu powietrza. W kominkach jest także fabryczny szyber, ale pozwala on regulować dopływ powietrza w znacznie mniejszym zakresie. Powietrze jest potrzebne podczas całego okresu palenia. Jeśli chcesz mieć czystą szybę, pal intensywnie. Zamknąć dopływ powietrza najlepiej jest dopiero wtedy, gdy chcemy wygasić kominek.

Palenie w kominku od góry

Duży płomień w górze komory spalania to jest to, co szybko nagrzewa komin i zapewnia ciąg. Paląc od góry, unikniesz dymu w salonie podczas rozpalania w kominku. W komorze spalania trzeba ułożyć najpierw duże polana, a na górze trochę drobnych drzazg do rozpalenia ognia. Kawałki drewna powinny być leżeć z pewnymi odstępami od siebie i w różnych kierunkach, tworząc luźny stos. Zapalamy ogień od góry, używając rozpałki do grilla lub podpalonej drzazgi.

Dokładaj do kominka mało, a często

Gdy drewno się wypali i powstanie dużo żaru, dokładamy 1-2-3 polana, zależnie od wielkości wkładu, tak żeby nadal był duży płomień, a nie przyduszony ogień.

Murowane starcie
Ogrzewanie - Piec czy kominek? MUROWANE STARCIE