Zmywarka: jaką kupić? Wybieramy zmywarkę do zabudowy lub wolnostojącą

2019-02-20 16:25
Zmywarka Electrolux
Autor: materiały prasowe Electrolux Zmywarkę do zabudowy zamontowano na wygodnej wysokości, dzięki czemu łatwo ją obsługiwać. Na zdjęciu Electrolux Comfort Lift AirDry ESL7845RA – klasa efektywności A+++, szer. 60 cm, na 13 kompletów, 7 programów, sygnał dźwiękowy, czas pozostały do końca programu wyświetlany na podłodze, wskaźnik soli i nabłyszczacza, regulacja górnego kosza nawet z zładunkiem, dolny kosz z 4 składanymi stojakami, szuflada na sztućce, poziom hałasu 42 dB, cena od ok. 3900 zł

Zmywarka to urządzenie niezbędne w kuchni. Korzystanie z niej na pewno wymaga mniej wysiłku i nie zabiera tyle czasu co ręczne mycie naczyń. Jaką kupić zmywarkę? Na co zwrócić uwagę przy wyborze zmywarki do zabudowy i wolnostojącej.

Zmywarka ma wiele zalet, bo oszczędza nie tylko nasz czas, ale jak przekonują producenci również wodę, oczywiście, jeśli zmywamy pod bieżącą wodą. W przypadku, gdy myjemy naczynia w miednicy, a w drugiej je płuczemy możemy potrzebować mniej wody, ale... Po pierwsze nasza zastawa nie będzie zbyt sterylna, a po drugie, wycierając np. szkło trudno będzie się pozbyć smug. Kolejna zaleta zmywarki to możliwość mycia w wysokiej temperaturze  (nawet 70°C), która zabija większość drobnoustrojów.

Ile to kosztuje zmywanie w zmywarce?

Oczywistą wadą zmywarek jest ich energochłonność – pożerają prąd. Trzeba też do nich kupować stosunkowo drogie tabletki bądź proszek, sól zmiękczającą i płyn nabłyszczający. Jeden cykl zmywania w nowoczesnej zmywarce pochłania 0,8-1 kWh energii elektrycznej. Opakowanie 70 trzyskładnikowych tabletek do zmywarek zawierających już środek zmiękczający i nabłyszczający kosztuje mniej więcej 60 zł. Wynika z tego, że jedno mycie kosztuje blisko 1,35 zł, nie licząc kosztów wody i odprowadzania ścieków, które trzeba ponieść także wtedy, kiedy zmywa się naczynia ręcznie. Do tego dochodzi jeszcze cena zmywarki – od 900 zł w górę. Ale za wygodę i oszczędność czasu zawsze warto zapłacić. Wśród tych, którzy już mają zmywarkę, próżno szukać kogoś gotowego z niej zrezygnować.

Zmywarka Electrolux
Autor: materiały prasowe Electrolux Zmywarkę do zabudowy zamontowano na wygodnej wysokości, dzięki czemu łatwo ją obsługiwać. Na zdjęciu Electrolux Comfort Lift AirDry ESL7845RA – klasa efektywności A+++, szer. 60 cm, na 13 kompletów, 7 programów, sygnał dźwiękowy, czas pozostały do końca programu wyświetlany na podłodze, wskaźnik soli i nabłyszczacza, regulacja górnego kosza nawet z zładunkiem, dolny kosz z 4 składanymi stojakami, szuflada na sztućce, poziom hałasu 42 dB, cena od ok. 3900 zł

Zmywarka do zabudowy czy wolnostojąca

Pierwsza decyzja to wybór rodzaju sprzętu: zmywarka do zabudowy czy wolnostojąca. Ma to istotny wpływ właściwie tylko na estetykę. Zabudowana zmywarka z ukrytym panelem sterującym jest zupełnie niewidoczna, co w wielu aranżacjach kuchni jest ważną zaletą. Zmywarka wolnostojąca ma front taki jak lodówka – biały bądź srebrny – i jest zwykle wyposażona we własny zintegrowany blat w tym samym kolorze znajdujący się na wysokości 85 cm, czyli na poziomie blatów kuchennych w typowych zabudowach. Nie rzuca się w oczy jedynie w kuchni z białymi lub srebrnymi szafkami. Warto też pamiętać, wybierając zmywarkę w kolorze srebrnym, o powłoce zabezpieczającej przed odciskami linii papilarnych, w przeciwnym razie będą wyglądały, jakby były brudne.

Zmywarka wolnostojąca może się okazać jedynym rozsądnym rozwiązaniem, jeżeli mamy w kuchni szafki wolnostojące albo decydujemy się na zakup zmywarki do wcześniej umeblowanego pomieszczenia, w którym nie przewidzieliśmy na nią miejsca w zabudowie kuchennej. Oprócz zmywarek o typowych wymiarach odpowiadających gabarytom szafek kuchennych, mamy do wyboru także niewielkie zmywarki wolnostojące do ustawienia na blacie kuchennym – odpowiednie do małej kawalerki.

Wielkość zmywarki i jej pojemność

Teoretycznie nie jest to kwestia pierwszorzędna, ale co z tego, że wybierzemy idealną – naszym zdaniem – zmywarkę, która się nie zmieści w kuchni albo będzie za mała. Dlatego warto dokładnie wymierzyć miejsce i do niego dobrać urządzenie o odpowiednich gabarytach. W sprzedaży są zmywarki o szerokości 45, 60 i 90 cm. To, co będziemy zmywać też ma ogromne znaczenie. Najczęściej w zmywarkach mieści się od 6 do 16 kompletów naczyń. Jeśli często gotujemy i pieczemy, to nawet, gdy jesteśmy sami lub we dwójkę, warto wybrać zmywarkę z pojemną komorą i ruchomymi koszami, które w razie, czego można wyjąć lub złożyć, by postawić garnek czy dużą blachę do ciasta.

Jeżeli nie mamy miejsca na dużą zmywarkę, możemy kupić taką o szerokości 45 cm, mieszczącą 9-10 kompletów naczyń. Na jedno mycie w wąskiej zmywarce zużywa się najczęściej 8-10 l wody . Zmywarki nablatowe (wysokości 50-55 cm) mieszczą 6 kompletów naczyń i myją je w mniej więcej 7 l wody.

Zmywarka: programy do zmywania i temperatury

Producenci zmywarek często mają własne nazwy programów do zmywania oraz wprowadzają swoje parametry, które są związane ze stopniem zabrudzenia naczyń. Zakres temperatur waha się najczęściej od 40 do 65 stopni, a programy trwają od 30 do 185 minut. Programy zmywania naczyń najczęściej spotykane to:

  • intensywny - tego programu używa się do mycia garnków lub bardzo zabrudzonych naczyń z zaschniętymi resztkami potraw. Czas trwania programu jest najdłuższy – ponad 100 minut, a temperatura zmywania najwyższa +70°C
  • normalny - przeznaczony do mycia średnio zabrudzonych naczyń – zmywanie odbywa się zazwyczaj w temperaturze +65°C i trwa około 90 minut. Na początku cyklu naczynia są płukane – to tak zwane zmywanie wstępne, które może stanowić również osobny program, a potem myte detergentem (mycie zasadnicze), płukane, nabłyszczane i suszone. Mycie wstępne polega na wstępnym opłukaniu naczyń, które będą później zmywane. Zmywarka pojemności dwunastu kompletów zużywa w tym cyklu około 4–5 litrów wody
  • krótki - służy do mycia naczyń lekko zabrudzonych. Krótszy czas programu uzyskano, rezygnując z mycia wstępnego i stosując niższą temperaturę ok. +40°C, +50°C. Czas trwania programu jest różny w zależności od modelu zmywarki
  • typu Eco – czyli zalecany przez producentów i najbardziej efektywny pod względem poboru wody oraz energii - w tym programie do zmywania stosuje się nowoczesne detergenty z zawartością enzymów. Zmywanie odbywa się w temperaturze około +50°C, ponieważ wówczas enzymy działają najefektywniej. Wyniki mycia są porównywalne z myciem tradycyjnymi środkami w temperaturze +65°C.

Oczywiście mogą też być inne nazwy i programy, a zakres temperatur oraz poboru wody większy lub mniejszy, ale to już zależy od marki urządzenia. Warto wiedzieć, że można też spotkać program ½ wsadu (pobiera tylko połowę ilości wody i zmywa naczynia kosza dolnego), nocny czy też higieniczny (z myślą o najmłodszych).

Gadżeciarze chcący kupić zmywarkę do zabudowy ze zintegrowanym, czyli niewidocznym po zamknięciu drzwi, panelem sterującym powinni poszukać modelu wyświetlającego na podłodze informacje o stanie pracy urządzenia albo czas pozostały do końca zmywania.

Wyposażenie zmywarki: nowoczesne funkcje

Dodatkową atrakcją przyczyniającą się do zmniejszenia kosztu eksploatacji zmywarki są układy sterujące, które automatycznie dostosowują czas mycia i temperaturę wody do stopnia zabrudzenia naczyń. Zmywarka
pracuje wtedy tylko tak długo, jak to jest potrzebne, żeby naczynia były czyste, nierzadko podgrzewając wodę do niższej temperatury niż w przypadku ręcznie wybranego programu. Skutkuje to mniejszym poborem energii. Zmywarka może mieć też funkcję rozpoznawania właściwości użytych detergentów. Dostosowuje do nich
przebieg procesu zmywania tak, by efekt był zadowalający w skróconym cyklu.

Zmywarka pobiera dużo energii nie tylko do podgrzewania wody, ale też do suszenia naczyń. Suszenie jest skuteczniejsze i trwa krócej, gdy zmywarka ma wentylator wymuszający ruch powietrza w jej wnętrzu. Niektórzy producenci stosują też mechanizm automatycznie uchylający jej drzwi w celu zwiększenia cyrkulacji powietrza. W najdroższych modelach zmywarek znajdują się minerały (zeolity) zdolne absorbować dużo wilgoci, w wyniku czego emitują ciepło. Dzięki temu zmywarka znajduje się w najwyższej klasie energetycznej i jednocześnie bardzo skutecznie suszy naczynia.

Przeczytaj także:

Osobom rozliczającym się z zakładem energetycznym w taryfie dwustrefowej albo mającym własne panele fotowoltaiczne przyda się funkcja ustawienia włączenia zmywarki w określonym czasie. Dzięki niej urządzenie będzie mogło działać, korzystając z taniego lub nawet darmowego prądu wtedy, gdy nikogo nie ma w domu.

Obawy o zalanie mieszkania rozwiewa system zabezpieczający przed wypływem wody. W razie wystąpienia przecieku elektrozawór natychmiast odcina jej dopływ do urządzenia, a pompa odprowadza do kanalizacji tę, która już jest w zmywarce.

Kosze w zmywarce

Każda zmywarka jest  wyposażona w kosze. Najczęściej są 2 lub 3, mają specjalne separatory dla ułatwienia załadunku i łatwo się je wysuwa. Niektóre modele zmywarek mają specjalne wkładki na filiżanki oraz sztućce. W większości zmywarek można kosze wyjmować lub składać (powiększa się wtedy komora), jeśli chce się stawić duże naczynia. Tańsze są zmywarki z koszami lakierowanymi, które po uszkodzeniu zewnętrznej powłoki szybko korodują. W droższych zmywarkach są one ze znacznie trwalszej stali nierdzewnej. Wyższe modele mają więcej praktycznych uchwytów i podpórek na naczynia, na przykład zabezpieczające kieliszki przed potłuczeniem. Zmywarki bywają też wyposażone w wewnętrzne oświetlenie i dodatkową górną szufladę na sztućce, dzięki czemu na dole jest więcej miejsca na garnki i talerze. Do mycia srebrnych sztućców można dokupić specjalną kasetę na srebrne sztućce.

Sprawdź też:

Odpowiedni załadunek - zgodny ze schematem pokazanym w instrukcji – ma duży wpływ na efektywność zmywania. Nadmierna liczba naczyń (większa niż przewiduje instrukcja) sprawi, że nie będą one dobrze umyte. Za mała natomiast „uderzy nas po kieszeni” - zmywarka pobierze wodę do optymalnej dla swojej pojemności liczby naczyń – oczywiście jeśli nie będzie to program ½ wsadu.

Zmywarka: jakie środki do zmywania

Można używać tradycyjnych – proszków czy detergentów w płynie albo stosować tabletki do zmywarek typu „3 w 1”, które są wygodne, a więc coraz bardziej popularne. Jednak trzeba pamiętać, że tabletki mogą się do końca nie rozpuścić, zwłaszcza podczas programu krótkiego. Warto więc wypróbować to, co się bardziej opłaca. Tabletki jednak nie zawsze wystarczają. Na wielu zmywarkach znajdują się piktogramy informujące o konieczności dosypania soli (dla uzupełnienia złoża) lub dolania środka nabłyszczającego (nie będzie zacieków na szkle i np. szklanki lub kieliszki będą miały piękny połysk). To bardzo ważne, bo w przeciwnym razie możemy doprowadzić nawet do zniszczenia zmywarki.

Warto wiedzieć

Najnowsze rozwiązania w zmywarce

Są w sprzedaży zmywarki wyposażone w sensory dostosowujące ilość wody do stanu zabrudzenia naczyń. Specjalny czujnik sprawdza wielokrotnie stan czystości wody i dobiera tylko tyle świeżej i podgrzewa do takiej temperatury, jak jest to niezbędne. Może też znaleźć się sensor załadunku, rozpoznający poziom wody w zmywarce. Automatycznie dostosowuje go do zmywanego załadunku, a to zapewnia optymalne zużycie wody zależnie od liczby naczyń, oszczędza także energię elektryczną. Są również w sprzedaży zmywarki, które mają zbiorniki na wodę z najczystszego płukania. Ta właśnie zgromadzona woda jest potem wykorzystywana przy kolejnym zmywaniu. Nie można też pominąć możliwości sterowania oraz kontrolowania pracy zmywarki za pomocą smartfona lub tabletu (na odległość). Oczywiście im więcej takich nowinek, tym zmywarka będzie droższa.

Zmywarka: głośność

Dla wielu osób, to bardzo ważny parametr, zwłaszcza gdy zmywarka stoi w aneksie kuchennym otwartym na pokój. Nowoczesne urządzenia pracują przy 40 do 55 dB, przy czym 50 dB to tyle ile wynosi normalna rozmowa dwóch osób. Jeśli zatem nie chcemy, by zmywarka zakłócała nam, np. rozmowę ze znajomymi lub oglądanie ulubionego programu TV, wybierzmy tę najcichszą.

Co myć, a czego nie myć w zmywarce

Do zmywarki można wkładać niemal wszystkie naczynia. Na pewno jednak nie nadają się do mycia mechanicznego rzeczy drewniane, ręcznie zdobione (np. stara porcelana), ani te, na których jest to wręcz napisane. Wprawdzie producenci oferują już zmywarki z programami delikatnymi, ale nadal lepiej nie myć w nich kryształów oraz sztućców platerowanych (powlekane srebrem) i oczywiście tych części urządzeń drobnego AGD, w których umieszczony jest silnik. Bez obaw na pewno można myć wszystko, co ma symbol na spodzie (lub informację pisemną), że może być bezpiecznie myte w zmywarce.

Radzi ekspert

Czy się kierować, wybierając zmywarkę

Najważniejszą funkcją zmywarki jest oczywiście jakość pracy, którą za nas wykona. Pamiętajmy, że strumień z ramienia natryskowego powinien dotrzeć w każde zagłębienie naczynia i domyć każdy zakamarek. Powinniśmy zwrócić uwagę na to, jak w modelu, który nas interesuje, rozprowadzana jest woda – to akurat w zmywarkach się zmienia, pojawiają się nowe rozwiązania, takie jak system Water Spinner. Podobnie jest ze sposobem i efektywnością suszenia oraz wygłuszeniem. Warto też pamiętać, że niektóre rzeczy się zmieniają, ale ważne są tylko pozornie – mam na myśli liczbę programów. Tak naprawdę przeciętny użytkownik i tak najczęściej korzysta z 2, czasem 3. Istotne jest, żeby program automatyczny optymalnie dostosowywał parametry zmywania do wsadu, a program najkrótszy w zmywarce ułatwiał nam życie, gdy dom pełen gości, a brakuje naczyń. W innych nagłych sytuacjach docenimy zalety składanych czy regulowanych na wysokość koszy. To się doskonale sprawdza, gdy chcemy do górnego kosza włożyć tylko filiżanki i kieliszki, podczas gdy na umycie czekają też duże garnki – wszystko można pomieścić, zależy to tylko od kreatywności projektanta zmywarki. Jak w każdym elektrycznym sprzęcie gospodarstwa domowego, warto sprawdzić zużycie energii. Eksperci Amica wyliczyli, że zmywarka z wysoką klasą energetyczną to w porównaniu z podobnym urządzeniem starszej generacji nawet do sześćdziesięciu cykli pracy rocznie „za darmo”. To jednak nie wszystko – jeżeli mamy tańszą taryfę nocną za pobór energii, zaoszczędzimy też mając do dyspozycji funkcję typu opóźniony start. Podsumowując – myślę, że jest jak z większością urządzeń AGD: warto szukać tego, co użyteczne, a nie gadżetów, o których zapomnimy miesiąc po zakupie.

podpowiada Małgorzata Fuszpaniak, menadżer Grupa Amica

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE