8 błędów w aranżacji kuchni: jak ich uniknąć podczas planowania przestrzeni kuchennej

2023-02-12 15:38
Przytulna kuchnia
Autor: Eugeniusz Filipiuk W kuchni spędzamy dużo czasu. Warto zaprojektować ją tak, żeby móc wygodnie przygotowywać posiłki.

W aranżacji wnętrza kuchni wypracowano pewne zasady, które mają służyć jej funkcjonalności i ergonomice. Często jednak projektując wnętrze kuchni, popełniamy błędy, przez co później niewygodnie jest nam w niej pracować. Oto najczęściej popełniane błędy oraz sposoby ich uniknięcia.

O tym, jak będziemy korzystać z kuchni, trzeba pomyśleć już w trakcie projektowania domu albo wybierania mieszkania. Pierwszym wyborem jest wielkość i kształt kuchni. Nie powinna być ona za mała, bo trudno w niej będzie się poruszać, ani za duża, bo się nabiegamy w czasie gotowania obiadu. Warto zastanowić się nad pozycją okien i drzwi oraz nad tym, jak to wpłynie na możliwość aranżacji kuchni. Nasze wybory zdecydują, czy kuchnię będzie można zabudować jedno- lub dwustronnie albo w kształcie litery L lub U.

Kolejnym krokiem jest rozmieszczenie podstawowych urządzeń, czyli kuchni, lodówki i zlewozmywaka. Równie ważne jest dobre oświetlenie stref roboczych i miejsca na jadalnię. To wymaga doprowadzenia instalacji elektrycznej i wodnej w określone miejsca. 

Przedstawiamy 7 aranżacji wnętrz kuchennych, w których zrobiono typowe błędy. Wskazujemy też, jak powinno być prawidłowo.

1. Błędy w aranżacji kuchni: zbyt wiele otworów

Aranżacja kuchni
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy W tej kuchni jest zbyt dużo okien i drzwi

W tej kuchni nie ma gdzie ustawić szafek i podstawowego wyposażenia. Przyczyną tego jest nadmiar otworów w ścianach. W efekcie do zabudowy można wykorzystać pas wzdłuż okna i krótki fragment ściany sąsiadującej z salonem. Do kuchni prowadzi szerokie wejście z salonu, a dodatkowo są w niej drzwi do pomieszczenia gospodarczego, w którym może być także spiżarnia. Podwójne okno naprzeciwko wejścia sprawia, że kuchnia jest doskonale doświetlona. Jednak zmniejsza ono powierzchnię, na której mogą być powieszone szafki. Zupełnie zbyteczne w tej kuchni są podwójne drzwi tarasowe. Do ogrodu można wyjść przez szerokie drzwi znajdujące się w sąsiadującym z kuchnią salonie.

Zobacz także:

Zlikwidowanie drzwi pozwoli wykonać wzdłuż tej ściany funkcjonalną zabudowę obejmującą także szafki wiszące. Dodatkowym błędem jest to, że zlewozmywak jest naprzeciwko salonu, a dokładniej części jadalnianej. Wokół zlewu jest zawsze największy bałagan. Osoby siedzące przy stole będą miały widok na blat roboczy, na który odstawia się brudne naczynia. W kuchniach otwartych na salon zlewozmywak powinien być umieszczony w tym ciągu roboczym, którego nie widać z reprezentacyjnej części mieszkania.

2. Niedobra aranżacja wnętrza kuchni

Aranżacja kuchni
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Wnętrze tej kuchni zostało nieprawidłowo zaprojektowane

Ta kuchnia została źle urządzona. Bardzo długi blat roboczy wykonano wzdłuż przejścia do jadalni. W związku z tym wejście do kuchni jest wąskie i znajduje się z boku pomieszczenia. Stolik śniadaniowy umieszczono w ciemnym narożniku tak, że domownicy jedzą posiłki, patrząc na ścianę. Wyspa kuchenna jest za mała, bo nie ma miejsca na blaty robocze obok kuchni. W związku z tym jest ona kompletnie niefunkcjonalna. Ponadto w dość dużej kuchni można było ją umieścić tradycyjnie - od strony jadalni. Dobrym rozwiązaniem byłoby zaprojektowanie jej w większym rozmiarze, tak żeby było przy niej miejsce do spożywania posiłków.

Zobacz także:

W kuchni jest bardzo mało zabudowy, bo nie wykorzystano długiej ściany naprzeciwko jadalni, która jest idealna do tego zastosowania. Można tam zbudować zestaw szafek kuchennych, w którym można by ukryć niewygodny narożnik naprzeciwko wejścia. Długa ściana bez okna pozwala stworzyć tam zabudowę na całą jej wysokość, np. z wykorzystaniem wysokich szafek cargo, w których można stworzyć strefę przechowywania. Obok warto umieścić wysoką lodówkę.

3. Zbyt ciasno rozmieszczono wyposażenie kuchenne

Aranżacja kuchni
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy W tej kuchni zlewozmywak jest za blisko kuchenki

W aranżacji kuchni trzeba przestrzegać funkcjonalnych i bezpiecznych odległości między urządzeniami. Tu zlewozmywak jest za blisko kuchenki. Między tymi urządzeniami powinien znajdować się wygodny blat kuchenny. Minimalna odległość to 30 cm obok kuchni, żeby można było odstawić garnek na bok. Ale ponieważ obok jest zlew, który też wymaga przestrzeni roboczej, warto, żeby blat był dłuższy - miał na przykład 60 cm. Drugim problemem jest zagrożenie bezpieczeństwa. Podczas mycia naczyń można zalać ogień w kuchence gazowej. Woda pryskająca na boki podczas płukania warzyw lub owoców może padać na rozgrzane naczynia i płytę grzewczą.

Zobacz koniecznie:

4. Złe miejsce na lodówkę

Aranżacja kuchni
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Lodówka została umieszczona na końcu ciągu roboczego obok drzwi do spiżarni

Miejsce lodówki jest bardzo ważne. Powinno się wygodnie do niej sięgać w trakcie przygotowywania posiłków. Równie ważne jest sprawne umieszczanie w niej żywności podczas rozpakowywania zakupów. Tu pozornie jest wszystko zaaranżowane dobrze - lodówka jest na końcu ciągu roboczego. Na dodatek jest obok spiżarni. Problemem jest konflikt drzwi lodówki i drzwi do spiżarni. Nie można wygodnie wkładać przedmiotów tu lub tu. Otwarcie drzwi lodówki blokuje wejście do spiżarni, otwarcie drzwi do spiżarni blokuje dostęp do lodówki. Żeby wygodnie rozpakowywać zakupy, lodówka powinna być umieszczona w innym miejscu, np. tam gdzie kuchenka. W zabudowie kuchni znajdują się dwa narożniki. Żeby były funkcjonalne, warto zastosować w nich specjalne szafki z wyposażeniem, które wyciąga z głębi narożnika półkę na garnki lub produkty spożywcze.

5. Kuchenka przy wejściu do kuchni

Aranżacja kuchni
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Kuchnię umieszczono na końcu ciągu roboczego

Kuchenka została zainstalowana na końcu ciągu roboczego obok wejścia do kuchni. Takie rozwiązanie nie jest ani wygodne, ani bezpieczne. Nie ma blatu z jednej strony kuchenki, więc nie ma miejsca pod ręką do odkładania narzędzi kuchennych. Na dodatek nie ma miejsca po prawej stronie, a większość z nas jest praworęczna, więc machinalnie chcemy odstawić garnek na prawą stronę, a tu nie mamy gdzie. Na dodatek takie umieszczenie kuchenki nie jest bezpieczne. Wchodząc lub wychodząc z kuchni można strącić garnek z gorącą wodą albo patelnię z rozgrzanym tłuszczem, co może grozić poparzeniami. W tej kuchni zdecydowanie lepiej byłoby umieścić kuchenkę bliżej narożnika tego blatu albo po drugiej stronie wejścia - w pewnej odległości od lodówki.

6. Złe miejsce na lodówkę

Aranżacja kuchni
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy W tej kuchni lodówka jest w konflikcie z miejscem do jedzenia

W tej kuchni lodówka jest zainstalowana pozornie prawidłowo - na końcu ciągu roboczego z zachowaniem dużego odstępu od kuchni. Jednak lodówka jest obok stolika śniadaniowego. W założeniu przy stoliku będą siedzieć dwie osoby, a krzesła będą ustawione tak jak na rysunku. Przy takim układzie można otwierać lodówkę i sięgać do niej po produkty spożywcze. Życie jednak rządzi się swoimi prawami. Siedzenie z twarzą zwróconą ku ścianie albo tyłem do kuchni nie jest przyjemne. Każdy woli mieć przed sobą jakiś widok. Zdecydowanie wygodniej będzie jeść śniadanie, siedząc pod ścianą, a wtedy dostęp do lodówki zostanie zablokowany. Dlatego w tej kuchni lodówkę można ustawić wszędzie indziej, ale nie w tym kąciku.

7. Kuchenka i zlewozmywak w narożnikach

Zabudowa
Autor: Rys. Agnieszka i Marek Sterniccy W tej kuchni w narożniakch umieszczono kuchenkę i zlewozmywak, co jest niewygodne

Taki układ zabudowy jest bardzo niekorzystny, ponieważ nie wykorzystuje całej przestrzeni kuchni. Ponadto w głębi za kuchenką i zlewozmywakiem powstały strefy, do których jest utrudniony dostęp. Niewygodnie będzie sprzątać te fragmenty zabudowy. Nie warto stawiać tam przyborów kuchennych, bo będą one bardzo głęboko. Na rynku są systemy wyposażenia zabudów kuchennych obejmujące szafki narożne z wysuwanymi albo obrotowymi półkami. W pierwszym z nich półka wysuwa się podczas otwierania drzwiczek i na pierwszym planie znajdują się przedmioty, które były przechowywane w jej głębi. W drugim systemie półki są obrotowe i możemy je przekręcić, żeby przysunąć do siebie tę część, w której jest potrzebny nam sprzęt. Tego rodzaju ruchome półki w dużych narożnych szafkach są zwykle stosowane do przechowywanych garnków, rondli, patelni.

8. Kuchenka w narożniku

Aranżacja kuchni
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Umieszczenie kuchenki w samym narożniku jest nieprawidłowe

Jeśli kuchenkę zainstalujemy na końcu blatów przy ścianie, będzie ograniczona strefa robocza. Znów nie mamy miejsca z jednej strony kuchenki, żeby odstawić czajnik lub odłożyć łyżkę. Ponadto korzystanie z kuchenki w narożniku będzie niewygodne i niebezpieczne. Dostęp do palników pod ścianą będzie utrudniony, bo będziemy mieć mało przestrzeni. Para buchająca z garnka może nas poparzyć, bo będzie odbijać się od ściany.

Sonda
Jaka kuchnia jest najlepsza?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają