Projekt kuchni bez wad. Jak urządzić piękną i wygodną kuchnię

2018-11-20 15:46 Renata Gutowska
Kuchnia. Jak urządzić piękną i wygodną kuchnię?
Autor: Mariusz Bykowski Nie ma uniwersalnego wzorca bezbłędnej kuchni. Idealna kuchnia pwoinna być dopasowana do naszego stylu życia. Projekt kuchni: Przemysław Nowak, Lech Moczulski, Agata Krajewska/Mili Młodzi Ludzie

Projekt kuchni powinien się opierać na sprawdzonych rozwiązaniach. W dobrze urządzonej kuchni bez trudu pomieścisz wszystkie urządzenia, przygotujesz posiłki, nie przemierzając przy tym zbędnych kilometrów. Zobacz, na czym polega zasada trójkąta w kuchni, jak zaprojektować blaty kuchenne i szafy do zabudowy. Oceń swoją kuchnię. Sprawdź, czy nie popełniłeś błędów w projekcie kuchni i co możesz w niej zmienić.

Sposób urządzenia kuchni najlepiej planować już na etapie projektu. Mamy wtedy możliwość wypracowania wspólnie z architektem takiego układu, który będzie najbliższy naszym wyobrażeniom o kuchni idealnej. Jako inwestorzy mamy wówczas wpływ na proporcje projektowanego pomieszczenia, układ okien i drzwi oraz odpowiednie rozprowadzenie instalacji. Gdy decydujemy się na projekt gotowy kuchni lub wprowadzamy się do istniejącego domu bądź mieszkania, zanim zamówimy nowe meble i urządzenia, powinniśmy sprawdzić, czy proponowana aranżacja kuchni zapewni nam wygodę – i ewentualnie zaplanować inną. Może się to wiązać z koniecznością większych zmian, takich jak modyfikacja układu ścian lub umiejscowienia niektórych otworów.

Czasami kuchnia przed umeblowaniem wydaje się obszernym pomieszczeniem, w którym bez trudu znajdzie się miejsce dla wszystkich planowanych urządzeń, a na etapie aranżacji nagle okazuje się zupełnie nieustawna. Pomimo, wydawałoby się, nadmiaru wolnej przestrzeni nie ma gdzie ustawić lodówki, a większość urządzeń po zamontowaniu sprawia wrażenie niedopasowanych. Taka przykra niespodzianka może oznaczać, że na początku popełniono błąd projektowy...

Kuchnia bez wad
Autor: Marcin Czechowicz Jednym z najtrudniejszych do zagospodarowania miejsc w kuchni są narożniki. Żeby móc wygodnie wykorzystać tę przestrzeń, warto wykorzystać szafki i półki narożne

Projekt kuchni - jak uniknąć błędów?

Nie ma uniwersalnego wzorca na bezbłędny projekt kuchni. Innej kuchni potrzebują domatorzy lubiący gotować, innej – gospodarze często przyjmujący gości, jeszcze innej – para yuppies odgrzewająca dania w mikrofalówce. Sam musisz zdecydować, czy kuchnia ma być osobnym, zamkniętym pomieszczeniem, czy otwartą przestrzenią. Nie bez znaczenia jest również to, czy w kuchni wystarczy nam tylko kilka urządzeń, czy jesteśmy miłośnikami nowinek technicznych wyręczających nas w pracach kuchennych.

Zastanów się też, jak robisz zakupy. Jeżeli raz w tygodniu w supermarkecie, musimy mieć miejsce na spiżarnię lub dużą szafę do przechowywania produktów. To wszystko wpływa na potrzebną powierzchnię oraz liczbę i ustawienie szafek stojących i wiszących. Zatem decydując sie na konkretny projekt kuchni, weź pod uwagę własne potrzeby, upodobania i styl życia. Jest jednak kilka uniwersalnych zasad, bez których kuchnia nie będzie dobrze funkcjonować. Bez względu na jej charakter powinny być one przestrzegane.

Projekt kuchni - na czym polega zasada trójkąta?

Projektanci kuchni posługują się zasadą trójkąta, którego wierzchołki tworzą podstawowe urządzenia: zlewozmywak, lodówka i kuchenka. Boki tego trójkąta to drogi, którymi się poruszasz, przygotowując posiłki. Abyś nie przemierzał niepotrzebnych kilometrów, przyjmuje się, że odległości nie powinny być większe niż 210 cm między zlewozmywakiem a lodówką i kuchenką oraz 270 cm między lodówką a kuchenką.

Zobacz też:

Warto wiedzieć
kuchnia

Autor: Marcin Czechowicz

Ozdobne detale lub zioła pomogą w nadaniu wnętrzom przytulnego klimatu

Projekt kuchni - wybieramy systemy do zabudowy kuchennej

Dzisiaj wyposażenie szafek kuchennych i szuflad jest bardzo bogate, jest ono wynikiem stosowania zasad ergonomii oraz nowych możliwości technologicznych. Jeśli mamy wysoką i głęboką szafkę typu słupek, możemy zamontować w niej system cargo, czyli kosze lub półki na stelażu, który wysuwa się po otwarciu szafki. Posortowane rzeczy są dobrze widoczne – nie trzeba po nie sięgać w głąb.

Do szafki narożnej można zamontować karuzelę, czyli półki obrotowe przymocowane do osi. Warto też doposażyć szuflady, umieszczając w nich kratownice, przegrody drewniane, metalowe lub plastikowe, pozwalające porządkować przechowywane w nich przedmioty.

Newralgicznym miejscem w projekcie kuchni jest szafka pod zlewozmywakiem, gdzie zwykle umieszcza się kosz na śmieci. Najprostszym sposobem na jej zagospodarowanie jest kupno kosza-segregatora. Jego wyposażenie dobieramy do wielkości szafki i… ambicji ekologicznych. Mamy wybór: od najprostszych z dwoma pojemnikami po rozbudowane z sześcioma oraz dodatkowymi półkami i schowkami, np. na zużyte baterie i świetlówki. Segregator ułatwia utrzymanie czystości i porządku w kuchni, a dzięki nowym nawykom możemy zredukować ilość śmieci nawet o połowę.

kuchnia
Autor: Andrzej Szandomirski W wygodnej kuchni nie może zabraknąć pojemnej zabudowy

Projekt kuchni - urządzamy dużą kuchnię

W bardzo dużych kuchniach może funkcjonować więcej takich trójkątów. Kuchnie bowiem mieszczą więcej szafek, z których część możesz ustawić pośrodku, tworząc wyspę kuchenną lub półwysep. Możesz zamontować więcej różnego rodzaju sprzętów i znaleźć dla nich nowe miejsca, na przykład piekarnik nie musi być zainstalowany pod płytą kuchenną, tylko w oddzielnej szafce, tak zwanym słupku, w którym zamontujesz mikrofalówkę w wersji do zabudowy.

Zobacz także:

W nowoczesnej kuchni znajdziemy też szafy pełniące funkcję spiżarek i aneks jadalniany lub duży stół. W takiej sytuacji ważne jest takie ustawienie sprzętów, by wygodnie się z nich korzystało, a boki wyznaczonych urządzeniami trójkątów nie przecinały się, a przede wszystkim nie kolidowały z innymi ścieżkami, na przykład drogą do jadalni lub salonu.

Projekt kuchni - jaką długość powinny mieć blaty?

Łączna długość blatów kuchennych nie powinna być mniejsza niż 200 cm. Minimalna długość blatu na odstawienie garnków przy kuchence to 40 cm. Najlepiej, jeśli płaszczyzna odstawcza jest po obu jej stronach. Długość głównego blatu roboczego w każdej kuchni powinna wynosić co najmniej 80 cm. Może to być odcinek blatu obok zlewozmywaka (jest nieco mniejszy, jeżeli zlewozmywak ma ociekacz). Konieczny jest także blat przy lodówce na odstawienie zakupów. Przyjmuje się, że minimalna odległość blatu między urządzeniami to 40 cm, jednak w domu trudno polecać takie rozwiązanie. Nie zapewni wygody codziennego gotowania dla czteroosobowej rodziny.

Jaką długość powinny mieć ściany do zabudowy w kuchni?

Długość ścian do zabudowy nie może być zbyt mała – nie pomieścisz wtedy wszystkich urządzeń i całego wyposażenia. Pamiętaj, że otwarcie kuchni na pokój dzienny oznacza mniej ścian, przy których mogą stanąć szafki. Łatwiej sobie z tym poradzić, jeśli z kuchnią sąsiaduje spiżarnia, a przy jadalni jest miejsce na postawienie kredensu na zastawę.

Jaką szerokość powinna mieć kuchnia, by była wygodna?

Szerokość kuchni determinuje sposób jej zagospodarowania. Wąska, z jednym rzędem szafek musi mieć minimum 180 cm, z zabudową dwurzędową – minimum 240 cm. Każde 10 cm więcej to większa wygoda. Warto zwrócić uwagę, czy układ ścian i otworów w kuchni sprzyja wygodnemu rozmieszczeniu szafek. Między drzwiami lub oknem a narożnikiem kuchni przydaje się odpowiedni odstęp – 60 cm pozwoli ustawić tam szafki stojące, a 40 cm – wiszące. Pamiętaj, że kuchnia o nietypowym kształcie, na przykład wielokąta, może wymagać zaprojektowania droższych mebli robionych na zamówienie.

kuchnia
Autor: Andrzej Szandomirski Dobry projekt kuchni zapewni nam codzienną wygodę użytkowania tego ważnego pomieszczenia
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
anna
|

Kuchnia to moje serce domu, spędzamy tam wspólnie najwięcej czasu - gotujemy i biesiadujemy. Swoją wymarzoną kuchnię mam dzięki Studioinvita. :)

Osa
|

Rzeczywiście jest tam sporo zdjęc i aranżacji. dziex

karina
|

Czasami warto poszukac natchnień i inspiracji dla siebie. Dlatego polecam sięgnąc po inspiracje również tutaj http://www.kuchnie.apartame...
Na pewno znajdziecie coś ciekawego dla siebie.

lrhkvvzam
|

pl4SNE , [url=http://sqxbcizpqcqn.com/]sqxbcizpqcqn[/url], [link=http://kcnvyhdtdtiw.com/]kcnvyhdtdtiw[/link], http://gjziozlixrpg.com/

bajzlzo
|

euatpa , [url=http://potixowrctml.com/]potixowrctml[/url], [link=http://gyvtxyjkyiye.com/]gyvtxyjkyiye[/link], http://hyxxtjacsjll.com/

Roma
|

Adrian,Whether or not you've got time between court apnearapces, Staro Polska is the place to go. The food is amazing and the prices are more than reasonable. My oldest son has turned his friends on to their food and they go as a group most Sundays. Mmmmmm, I can taste those pierogis now!

Redakcja Muratordom.pl
|

Dziękujemy za wszystkie komentarze zamieszczone pod artykułem. Informujemy, że o nagrodzonej osobie napiszemy w newsletterze Muratordom.pl rozsyłanym w
dniu 4 listopada (dotyczy artykułów z newslettera z dnia 21 października).

Zapraszamy do kontynuowania zabawy. Konkurs trwa jeszcze tylko przez dwa tygodnie. W dzisiejszym newsletterze padła podpowiedź, pod którym artykułem należy umieścić komentarz by stać się potencjalnym zwycięzcą drugiej z kolei nagrody.

Pozdrawiamy
Redakcja Muratordom.pl

lasche
|

Wiertarki pewnie nie wygram ;) ale ... czytam Muratora od kilku lat i rozczarowala mnie tresc artykulu (przepraszam za brak Polskich liter). Tresc artykulu merytorycznie poprawna ale... spodziewalabym sie raczej nacisku na nietypowe , nowatorskie rozwiazania. O trojkacie ;) mozna przeczytac wszedzie, w google wpisujac haslo kuchnia. Gdybym miala napisac taki artykul i zainteresowac nim czytelnika skuilabym sie na niestandardowych rozwiazaniach, ktore pokazuja wykorzystanie owego trojkata, np. kuchnia ociupinka, kuchnia tramwaj, kuchnia z dwoma oknami. Standardowej kuchni poswiecilabym chwile. Poza tym galeria zdjec dobrana do artykulu jest monotematyczna, polaczenie nowoczesnej kuchni z tradycyjna jadalnia, dodatkami. Na prawde nie potrzeba az tylu zdjec ilustrujacych to samo. No chyba, ze cos przeoczylam i jest to artykul reklamowy. Zawsze powracalam do muratora z ciekawoscia chlonac wiedze i informacje o ktorych nie mialam pojecia. Niestety o tym artykule nie moge powiedziec, ze zapada w pamiec.

rania
|

Moja kuchnia (a raczej mini-kuchenka) jest zupełnym zaprzeczeniem zasad ergonomii :-) Zasady te znane mi były przed jej urzadzaniem, ale mimo to kuchnia jest jaka jest :-) Zamiast typowych szafek mam sosnowy kredensik, który mieści wszystkie zapasy. Długość blatu roboczego to u mnie... 70 cm... w dwóch kawałkach.. Rolę blatu pełni wiec stary stoł, który jest najbardziej przydatnym i wielofunkcyjnym sprzętem kuchennym :-) Zajmuje on znaczną część 6,7 m kw. pomieszczenia. To taka nasza niby-wyspa. Pod stołem ukryty jest odkurzacz i 2 balony z winem ;-) Zlew jest w samym rogu, dalej od razu kuchenka, potem piecyk gazowy, dalej pralka. Czyż to nie jest nieergonomiczne? Z samego opisu wynika, ze ogromnie. Ja jednak lubię swoją kuchnię, mimo że nie wygląda jak z katalogu przyjemnie się w niej gotuje. Może kiedyś, w nowym domu, będę miała piękne, lśniące sprzęty i meble tworzace osławiony roboczy trójkąt. Może kiedyś...

Anulek2005
|

Kuchnia powinna być na pierwszym miejscu wygodna, na drugim miejscu wygodna, a na trzecim ... wygodna. Problemem jest tylko zdefiniowanie tej "wygody". Każdy musi przed zaprojektowaniem kuchni szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie "Co robię i jak w kuchni". Od tego zależy nasze późniejsze szczęście (bądź nieszczęście) z korzystania z kuchni. A co do marudzenia o przyłączach .... Jak szaleć, to szaleć - moim zdaniem lepiej raz trochę skuć i zmienić układ, niż później walczyć w niewygodnej kuchni. A .... i jeszcze jedno - nie dajmy się naporom mody (i "studiów" kuchennych). Kuchnia ma się podobać osobom najczęściej w niej przebywającym a nie projektantowi. Tyle ode mnie. Powodzenia!