Jak podłączyć w kuchni zmywarkę? Montaż zmywarki: instrukcja

2009-08-11 2:00
Jak podłączyć zmywarkę?
Autor: Piotr Mastalerz Zmywarkę najłatwiej podłączyć do podejść wodno-kanalizacyjnych do zlewozmywaka, stosując przeznaczone do tego trójniki. Na zdjęciu - zmywarka wbudowana w dolny ciąg szafek kuchennych. Po sprawdzeniu czy przewody zasilający i odpływowy nie mają załamań zmywarka jest gotowa do użycia.

Zmywarkę do naczyń można podłączyć nawet wtedy, gdy istniejąca instalacja wodno-kanalizacyjna nie jest do tego przystosowana. Nie trzeba wykonywać ani nowego punktu wodnego, ani jeszcze jednego bezpośredniego podłączenia do kanalizacji. Najprościej wodę do zmywarki doprowadzić z baterii zlewozmywakowej, a ścieki odprowadzić do syfonu zlewozmywaka.

Ze względów estetycznych najlepiej jest, by wszystkie podłączenia do zmywarki znalazły się za szafkami kuchennymi, a ze względu na wygodę – za szafką pod zlewem, bo przez nią będzie najwygodniejszy dostęp. Do podłączenia zmywarki jest potrzebne zwykłe gniazdo wtykowe 230 V z uziemieniem. Nie zaleca się stosowania przy tym przedłużaczy i rozgałęziaczy. Ze względów bezpieczeństwa przy montażu zmywarki gniazdo nie powinno się znaleźć bliżej niż 60 cm od punktu poboru wody.

Podłączenie zmywarki do instalacji

Do zmywarki powinna być doprowadzona woda zimna, jedynie niektóre modele zmywarek są przystosowane do korzystania z gorącej (to się opłaca, jeśli podgrzewają ją kolektory słoneczne albo pompa ciepła). Jeśli do podłączenia zmywarki dostosowujemy istniejącą instalację, najłatwiej ją przerobić, wstawiając trójnik w miejscu podłączenia wężyka baterii kuchennej. Dostępne są też specjalne zawory o średnicach i rodzajach przyłączy odpowiednich do przyłączenia baterii i zmywarki, a także baterie zlewozmywakowe ze zintegrowanym przyłączem do zmywarki i zaworem odcinającym.

Sprawdź też:

Jeżeli nie mamy w kuchni gotowego podejścia kanalizacyjnego do podłączenia węża odpływowego zmywarki, to możemy zmodyfikować syfon pod zlewem, wymieniając jego pionową rurę na taką z przeznaczonym do tego króćcem 1 1/2”. W instrukcji obsługi zmywarki jest podana wysokość, na jakiej powinna się znajdować końcówka węża odpływowego – zwykle 30-100 cm – ważna dla zapewnienia optymalnych warunków pracy pompy wypompowującej wodę z urządzenia.

Czego potrzeba do podłączenia zmywarki?

Elementy potrzebne do podłączenia zmywarki, można kupić w większości sklepów z artykułami instalacyjnymi. Potrzebne będą:

  • trójdrogowy zawór czerpalny 1”,
  • przedłużka 1”,
  • uszczelki
  • element syfonu zlewozmywakowego z bocznym podłączeniem

Do podłączenia zmywarki służy elastyczny wąż dostarczany z nią w komplecie. Na ogół nie jest zbyt długi (około 1,5 m), więc rurę z wodą trzeba doprowadzić blisko miejsca, w którym ma stanąć zmywarka. W ostateczności jest możliwa wymiana standardowego węża na dłuższy. Węże zmywarek są zakończone nakrętką 3/4”. Dlatego instalacja doprowadzająca wodę powinna być zakończona gwintem zewnętrznym o takim wymiarze. Aby móc w każdej chwili odłączyć zmywarkę od instalacji, na końcu rury najlepiej zamontować zawór odcinający.

Jak podłączyć pralkę? Prosta, filmowa instrukcja

Jak podłączyć zmywarkę: instrukcja

Pierwszą czynnością przy podłączaniu zmywarki do instalacji wodnej jest zakręcenie głównego zaworu wodociągowego w mieszkaniu, a następnie zdemontowanie baterii. Na przewodzie zimnej wody - większość zmywarek zasilana jest tylko zimną wodą - montuje się trójdrogowy zawór czerpalny. W przewód ciepłej wody wkręca się przedłużkę.

Wykonując te czynności należy pamiętać o zamontowaniu uszczelek. Następnie wystarczy założyć baterię i wąż zaworu przykręcić do zaworu czerpalnego.

Jeśli bateria jest sztorcowa, podłączenie takie wykonuje się identycznie. Jednak lepiej zrobić to pod zlewozmywakiem - wąż zmywarki będzie wtedy ukryty.

Brudną wodę ze zmywarki najlepiej odprowadzić do syfonu zlewozmywakowego. W tym celu należy wymienić górną kształtkę tego syfonu na kształtkę z bocznym podłączeniem, na które nasadza się wąż ściekowy ze zmywarki. Aby ten wąż się nie zsunął, można ścisnąć go cybantem. Zmywarki zasila się napięciem 220 V, a gniazdka, do których się je podłącza muszą mieć uziemienie.

Wymiary zmywarki i zużycie wody

Zmywarki montuje się zwykle w ciągu szafek kuchennych, a ich drzwi często obudowuje materiałem, z którego są zrobione szafki (specjalne modele zmywarek do zabudowy). Zmywarki do użytku w indywidualnych gospodarstwach domowych są produkowane najczęściej w dwóch rozmiarach (o szerokości 45 i 60 cm). W węższych można jednorazowo umyć osiem-dziewięć kompletów nakryć stołowych (łącznie z naczyniami do serwowania potraw), w szerszych – 12.

Sprawdź też:

Jeśli kuchnia jest niewielka i nie ma w niej miejsca na typową zmywarkę lub uznamy, że jest ona za duża na nasze potrzeby, można kupić urządzenie o mniejszych wymiarach (wysokości 46, szerokości 55 i głębokości 46 cm) przypominające wyglądem kuchenkę mikrofalową i zajmujące mniej więcej tyle samo miejsca. Zmieści się w nim najwyżej pięć kompletów nakryć. Można je ustawić na blacie kuchennym lub wbudować w szafkę. Zmywarki o pojemności 12 kompletów zużywają w cyklu normalnego zmywania (mycie wstępne, zmywanie i płukanie) około 20 l wody. Do umycia takiej liczby naczyń ręcznie pod bieżącą wodą potrzeba jej trzy-cztery razy więcej. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, zużycie wody będzie większe także wtedy, gdy do zmywania napełnimy komory zlewozmywaka. Objętość dwóch komór wynosi średnio około 20 l, a podczas takiego zmywania wodę w komorach trzeba przynajmniej raz wymienić. Podczas pełnego zmywania 12 kompletów zmywarka oprócz wody zużyje też od 1,1 do 1,6 kWh energii elektrycznej (przy założeniu, że koszt energii elektrycznej wynosi średnio 0,45 zł/kWh). Porównanie z kosztami zmywania ręcznego nie jest proste, ale też wypada na niekorzyść tego drugiego. Jeden z programów zmywarki jest zawsze oszczędny (zwany eko). Myjąc w nim średnio zabrudzone naczynia, zużyjemy jeszcze mniej wody – około 15 l i mniej więcej 1 kWh energii. Taka sama praca wykonana ręcznie będzie nas kosztować 40 l wody i 5 kWh prądu potrzebnego na jej podgrzanie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE