Jak wyczyścić żelazko? Domowe sposoby na czyszczenie żelazka

2019-10-28 10:24
Żelazko
Autor: gettyimages Żelazko warto czyścić regularnie - będzie wtedy służyć przez długi czas

Jak wyczyścić brudne lub przypalone żelazko? Sposobów jest kilka i sprawdzają się na pewno te domowe! Podpowiadamy, jak skutecznie czyścić żelazko.

Żelazko wymaga czyszczenia co jakiś czas. Choćby z powodu zbierającego się kurzu w środku lub na jego stopie grzewczej. W ten sposób może pobrudzić ubrania, jak i uszkodzić sam sprzęt! Dlatego nawet gdy żelazko jest czyste, to warto je czyścić, by działało przez długi czas. Co ważne, pamiętajmy, by żelazko przed czyszczeniem nie było podłączone do prądu i ostygło.

Jak wyczyścić żelazko octem

Czyszczenie żelazka octem to najłatwiejszy domowy sposób. Myjemy żelazko szmatką nasączoną wodą z octem. Żelazko powinno być lekko nagrzane, ale nie gorące! I oczywiście nie może być podłączone do prądu.

Innym rozwiązaniem jest wyczyszczenie żelazka roztworem octu i soli (proporcje 1:1). Taką mieszankę wlewamy do naczynia i podgrzewamy. Gdy zacznie wrzeć, moczymy w niej szmatkę i czyścimy żelazko. Po usunięciu osadu przemywamy żelazko wodą destylowaną.

Sposoby na czyszczenie żelazka: patyczki do uszu

Otwory parowe w stopie żelazka, które są trudno dostępne, możemy wyczyścić za pomocą patyczków higienicznych zakończonych wacikami – czyli patyczkami do uszu. Zanurzamy je w roztworze octu i soli. Pamiętajmy, by nie usuwać zabrudzeń ostrymi przedmiotami, ponieważ to zarysuje teflonową powłokę żelazka!

Odkamienianie żelazka

Również w żelazku osadza się kamień z twardej wody. Tutaj sprawdzi się także ocet. Przygotowujemy mieszaninę złożoną w połowie z octu i w połowie z wody, wlewamy ją do komory parowej i pozwalamy substancji wyparować. Po oczyszczeniu żelazka trzeba powtórzyć czynność, ale używając już czystej wody. Co ważne, nie rozpoczynamy prasowania dopóki cały ocet nie wyparuje z wnętrza urządzenia.

Jak wyczyścić przypalone żelazko?

W przypadku przypalonego żelazka również możemy użyć do czyszczenia sody. Najpierw usuwamy pęsetą kawałki przypalonej tkaniny. Następnie możemy użyć samodzielnie zrobionej pasty z dwóch łyżeczek sody oczyszczonej i jednej łyżeczki wody destylowanej. Pastę nanosimy na całą przypaloną powierzchnię żelazka i zostawiamy na kwadrans. Następnie mokrą ściereczką ściągamy pastę, delikatnie szorujemy i ściągamy przypalenie. Potem żelazko czyścimy mokrą gąbką.

Żelazko
Autor: gettyimages Do czyszczenia przypalonego żelazka można użyć samodzielnie zrobionej pasty z dwóch łyżeczek sody oczyszczonej i jednej łyżeczki wody destylowanej

Ocet na przypalone żelazko

Jeśli soda nie upora się z przypalonym żelazkiem, to warto spróbować roztworu z octu i sody w proporcji 1:1. Składniki podgrzewamy lekko w naczyniu, następnie nanosimy na przypaloną powierzchnię żelazka i delikatnie pocieramy.

Oczywiście, gdy żelazko jest mocno przypalone, nie zdołamy go uratować. Taka zarysowana powierzchnia i w dodatku chropowata powłoka uniemożliwi korzystanie z niego. Nie ma co nawet próbować prasować ubrań takim żelazkiem, bo tylko zniszczymy tkaniny. Żelazko należy do sprzętów, o których zapominamy przy pielęgnacji. Ważne, by pamiętać o regularnym czyszczeniu żelazka – wtedy będzie służyło nam o wiele dłużej.