Stelaż podtynkowy WC Cersanit AQUA - test produktu

2023-12-13 14:19 Materiał sponsorowany

Montując stelaż podtynkowy WC warto zwrócić uwagę na jego typ. Poznaj możliwości i wymagania mechanicznego i pneumatycznego systemu spłukiwania wody. Testujemy stelaż podtynkowy AQUA z firmy Cersanit.

Stelaże Cersanit
Autor: CERSANIT Systemy podtynkowe wymagają zabudowania płytami g-k. Po ostatecznym wykończeniu, jedynym elementem zdradzającym ich obecność jest przycisk spłukujący

Spis treści

  1. Wisząca miska WC
  2. AQUA 50 MECH QF vs. AQUA 50 PNEU QF - dwa dostępne systemy spłukiwania wody
  3. Obejrzyj test stelaża podtynkowego WC Cersanit AQUA. Zobacz różnicę między mechanicznym a pneumatycznym systemem spłukiwania wody
  4. Zbiorniki najwyższego bezpieczeństwa
  5. Cersanit AQUA to 10 i 25 lat gwarancji
  6. Oszczędne spłukiwanie wody
  7. Przycisk – wisienka na torcie
  8. Ułatwienia montażowe
  9. Dozowanie kostek odświeżających
  10. Podsumowanie testu modeli AQUA 50 MECH QF i AQUA 50 PNEU QF

Wisząca miska WC

To dziś rozwiązanie standardowe. Żeby ją zamocować do ściany potrzebny jest specjalny podtynkowy stelaż, który po zabudowaniu łazienki pozostanie niewidoczny oraz przycisk spłukujący, jako element natynkowy współpracujący ze stelażem.

Dzięki stelażowi miskę łatwo umieścić na odpowiadającej nam wysokości. Łatwiej też zadbać o czystość podłogi w łazience.

Łazienka z wiszącym WC
Autor: CERSANIT Pod wiszącą miskę WC łatwo jest dotrzeć ze szczotką odkurzacza lub mopem

AQUA 50 MECH QF vs. AQUA 50 PNEU QF - dwa dostępne systemy spłukiwania wody

Najbardziej popularne systemy spłukujące działają na zasadzie mechanicznego spuszczania wody. Stelaż podtynkowy do wc Cersanit AQUA 50 MECH QF ma prosty, niezawodny mechanizm obsługiwany dedykowanym mu przyciskiem. Naciskając klawisz przycisku popychamy ramię otwierające przepust wody.

W stelażu podtynkowym Cersanit AQUA 50 PNEU QF za uruchomienie zaworu spustowego odpowiada przepływ sprężonego powietrza, co jest gwarancją zdecydowanie płynniejszej i cichszej pracy przycisków

Wysokiej jakości zawory pneumatyczne zapewniają stabilne i powtarzalne działanie systemu oraz wysoki komfort eksploatacji.

Taki system spłukiwania jest również łatwiejszy w montażu i praktycznie bezawaryjny.

Obejrzyj test stelaża podtynkowego WC Cersanit AQUA. Zobacz różnicę między mechanicznym a pneumatycznym systemem spłukiwania wody

Zbiorniki najwyższego bezpieczeństwa

Szczelność zbiorników i innych elementów instalacji podtynkowej ma kluczowe znaczenie. Łatwo sobie bowiem wyobrazić przeciek, do którego dochodzi w zamkniętym układzie, którego naprawa wiązać się musi z demontażem płytek, zabudowy gipsowo-kartonowej i rozmontowaniem mechanizmów baterii.

W stelażach podtynkowych kolekcji AQUA wykorzystano nowoczesne, bezpieczne, jednoczęściowe zbiorniki wytwarzane w technologii rozdmuchu. Są one wykonane z jednego kawałka tworzywa, więc nie mają zgrzewów, stanowiących najsłabsze ogniwo takiej konstrukcji. Cersanit daje 10 lat gwarancji na cały system.

Cersanit AQUA to 10 i 25 lat gwarancji

Cersanit udziela 10 lat gwarancji na wszystkie elementy stelaża i 25 lat gwarancji na dostępność części zamiennych.

Ukłonem w stronę klientów jest Unikatowy Numer Identyfikacyjny. Oznaczone są nim wszystkie stelaże AQUA. Pozwala to na łatwe rozpoznanie produktu oraz pomoc przy ewentualnym serwisie i wymianie części eksploatacyjnych.

Zbiornik Cersanit AQUA
Autor: CERSANIT Dzięki technologii rozdmuchu, w jakiej wykonany jest zbiornik, nie dojdzie do jego rozszczelnienia

Oszczędne spłukiwanie wody

Testując oba systemy podtynkowe łatwo zauważyć, że zaprojektowano je także z myślą o oszczędzaniu wody. Jeden i drugi model mają możliwość regulacji zakresów spłukiwania wody. Sami więc możemy ustawić ilość wody odpowiednią dla naszych potrzeb.

W systemie spłukiwania mechanicznym i pneumatycznym zawory dają możliwość regulacji w zakresie 2/4 L; 3/5 L oraz 3/6 L.

Stelaże mechaniczne zostały wyposażone w mechanizm regulacji siły strumienia wody. Odbywa się to poprzez przekręcenie pomarańczowej tulei, która znajduje się przy podstawie korpusu mechanicznego zaworu spustowego. Co ważne, w celu zmiany natężenia strumienia nie trzeba demontować ceramiki. Do elementów znajdujących się wewnątrz zbiornika mamy wygodny dostęp przez otwór rewizyjny, widoczny po zdjęciu przycisku. To bardzo istotna funkcja, która pomaga wyregulować dynamikę spłukiwanej wody tak, aby nie wychlapywała się poza miskę WC.

Stelaże Cersanit
Autor: CERSANIT Stelaże Cersanit AQUA, dzięki możliwości regulacji strumienia i siły spłukiwania pozwalają oszczędniej gospodarować wodą

Przycisk – wisienka na torcie

Pneumatyczne przyciski spłukujące mają nowoczesny i elegancki design, który idealnie pasuje do współczesnych łazienek. Są dostępne w różnych kolorach i wzorach, co pozwala na zastosowanie ich we wnętrzach o różnych stylu. W zależności od wybranego rodzaju, mogą być one dyskretnym elementem wykończenia lub stanowić ważny i ciekawy punkt przyciągający uwagę. Przyciski pneumatyczne są ciche i nie wymagają użycia dużej siły, wystarczy delikatny dotyk, aby uruchomić mechanizm spłukujący.

Technologia ta pozwala na precyzyjne, płynne i ciche działanie przycisków, przez co spłukiwanie toalety jest wyjątkowo wygodne. Poza tym rozwiązanie to nie wymaga dodatkowych regulacji mechanizmu spłukującego.

Bardzo szeroki wybór przycisków do spłuczek dedykowany jest też systemom z mechanicznym spłukiwaniem. Znajdziesz zatem przyciski delikatnie wystające nad zabudowę stelaża, ale też dostępny jest typ przycisków licowanych ze ścianą.

Pamiętaj! Do zestawu podtynkowego pneumatycznego możesz dopasować wyłącznie przycisk pneumatyczny, a do zestawu mechanicznego tylko przycisk mechaniczny.

Przycisk
Autor: CERSANIT Do stelaży AQUA dedykowane są wysokiej jakości przyciski, inne do systemu mechanicznego, inne do pneumatycznego

Ułatwienia montażowe

Miska WC powinna zostać zawieszona na takiej wysokości, która pozwoli na wygodne korzystanie z niej. W stelażach podtynkowych AQUA każdy zbiornik został wyposażony w oznaczenie, tak zwanego jednego metra. Znaczniki umieszczone są w widocznych miejscach od frontu, po prawej i lewej stronie. Dzięki nim, monter może bez problemu określić wysokość miski ponad wykończoną podłogą.

W przypadku indywidualnych i niestandardowych projektów wysokość montażu trzeba obliczyć, korzystając z rysunku technicznego ceramiki.

Innym ułatwieniem jest kod kolorystyczny poszczególnych elementów. Te, które wymagają montowania lub wyregulowania są wyróżnione jaskrawym kolorem pomarańczowym. Dzięki temu osoba montująca stelaż ma pewność, że żaden istotny krok nie zostanie pominięty. Zastosowanie kodu kolorystycznego sprawia, że montaż jest intuicyjny i prosty, nawet dla kogoś, kto nigdy wcześniej tego nie robił.

Prosty montaż możliwy jest też dzięki stopom stelaża, które służą do łączenia go z posadzką. Stopy można obracać w 4 kierunkach co 90 stopni, więc instalator zdoła wybrać ich najbardziej korzystną i optymalną w danych warunkach pozycję. Stopy zostały poddane galwanizacji, co znacznie zmniejsza ich podatność na korozję i gwarantuje długie lata bezpiecznego użytkowania.

Dodatkowym udogodnieniem jest wyposażenie stelaży podtynkowych AQUA w hamulce zamontowane wewnątrz profilu ram. Mechanizm ten ułatwia wygodne, szybkie i stabilne ustawienie stelaża na wybranej wysokości. Dzięki zastosowaniu hamulców, stelaż nie opada samoczynnie podczas regulacji (w trakcie doboru odpowiedniej wysokości, śruba mocowania powinna być lekko dokręcona). Również za sprawą wbudowanych hamulców, regulacja wysokości odbywa się bez potrzeby dodatkowego podpierania stelaża podczas montażu.

W stelażach podtynkowych Cersanit zastosowano kolano odpływowe z czterostopniowym systemem regulacji głębokości. W zależności od warunków instalacyjnych, element ten można ustawić w jednej z czterech pozycji oraz skierować na bok i do dołu. Zaproponowane rozwiązanie pozwala na elastyczne dopasowanie kolana do otworu odpływowego w łazience.

Stelaże AQUA zostały również wyposażone w praktyczne elementy montażowe QUICK FIX pozwalające na wygodną instalację : równoległą do ściany lub w narożniku pomieszczenia. Uchwyty typu QUICK FIX mają możliwość obrotu wokół własnej osi o 360°. Stopa uchwytu mocującego jest również uchylna w zakresie -45° i +45°, co umożliwia łatwe dostosowanie położenia i montaż na nierównej ścianie lub w narożniku.

Warto też zwrócić uwagę na wężyk obecny w zestawie AQUA. Ma on dwie końcówki o-ring, których szczelność uzyskuje się poprzez dokręcanie ręką. Wewnątrz zbiornika jest mało miejsca i konieczność skorzystania z dodatkowych narzędzi byłaby trudna i znacznie spowolniłaby prace montażowe. Ręką łatwo jest sięgnąć do wężyka i dokładnie go przykręcić.

Ułatwienia montażowe
Autor: CERSANIT W stelażach linii Aqua, elementy montażowe i regulacyjne maja kolor pomarańczowy

Dozowanie kostek odświeżających

Wewnątrz zbiornika, w miejscu łatwo dostępnym po zdjęciu przycisku, umieszczony jest specjalny koszyczek przystosowany do kostek odświeżających. Jego zaletą jest to, że włożona do niego kostka, rozpuszcza się powoli i odświeża toaletę za każdym razem, gdy następuje spłukiwanie wody. System ten jest idealnym rozwiązaniem w powiązaniu z miskami bezkołnierzowymi Cersanit, gdzie brak kołnierza nie wyklucza stosowania środków odświeżających.

Dozowanie kostek
Autor: CERSANIT Wygodne dozowanie kostek odświeżających zapewnia podajnik z koszyczkiem

Podsumowanie testu modeli AQUA 50 MECH QF i AQUA 50 PNEU QF

Jak wykazał nasz test, obydwa stelaże dają wiele korzyści. Ich zastosowanie przyczyni się do oszczędności, a to dzięki możliwości regulacji ilości wody i siły spłukiwania. Funkcja FRESH SYSTEM poprawi jakość higieny. Wygodny montaż jest z kolei zagwarantowany dzięki technologii QUICK FIX, regulowanym stopom i hamulcom. 

Istotną przewagą prezentowanych stelaży podtynkowych WC od firmy Cersanit AQUA nad innymi okazuje się wysoki poziom bezpieczeństwa - zasługa szczelnych, monolitycznych zbiorników na wodę wytwarzanych w technologii rozdmuchu.

Zarówno system pneumatyczny, jak i mechaniczny działają w wygodny i niezawodny sposób. Na czym polegają różnice między nimi? Wynikają one z zastosowanych zaworów spłukujących oraz różnych modeli dedykowanych przycisków spłukujących (inne do systemu mechanicznego, inne do pneumatycznego). Oba systemy na pewno spełnią oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.