6 zalet ogrzewania płaszczyznowego Tweetop

2022-05-02 7:42 Materiał sponsorowany
Ogrzewanie płaszczyznowe Tweetop
Autor: Tweetop

W realiach XXI wieku zapewnienie najwyższej jakości środowiska wewnętrznego, mającego niebagatelny wpływ na komfort oraz jakość życia każdego z nas, staje się kluczowym aspektem przy doborze, projektowaniu i budowie współczesnych instalacji grzewczych. Stworzenie takich właśnie warunków zapewnia wodne ogrzewanie podłogowe, które istnieje już od czasów rzymskich, zaś w Skandynawii i Europie zachodniej od dziesięcioleci jest jednym z najczęściej stosowanych sposobów ogrzewania budynków. Do niedawna w Polsce, stanowiąc swego rodzaju luksus, tego typu sposób ogrzewania był mało popularny, jednakże postępujący rozwój energooszczędnych trendów, zmierzający do stosowania niskotemperaturowych źródeł ciepła, spowodował coraz powszechniejsze zastosowanie systemów ogrzewań płaszczyznowych we wszelkiego typu budynkach. Przyjrzyjmy się zatem, co jest siłą tak zwanych podłogówek.

1. Wysoka efektywność energetyczna

Woda transportuje energię 3500 razy bardziej efektywnie niż powietrze. Ze względu na fakt, iż wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej stanowi prawie 25% całkowitej emisji gazów cieplarnianych, to właśnie wodne ogrzewanie podłogowe, dużo efektywniejsze od systemów ogrzewania promiennikami lub wentylacją, stanowi ważny krok do ograniczenia tej emisji. W instalacjach tego typu grzejnikiem jest cała powierzchnia podłogi, dzięki czemu pomieszczenia są ogrzewane równomiernie, a miły dla nóg komfort cieplny sprawia, że czujemy się ogrzani w temperaturach niższych o ok. 2-3oC niż w przypadku użycia grzejników. Co równie ważne, systemy ogrzewań płaszczyznowych bardzo dobrze współpracują ze zrównoważonymi, ekologicznymi źródłami ciepła, takimi jak pompy ciepła. Więcej na ten temat w tym artykule

2. Komfort użytkowania

Niemal każdy kto kiedykolwiek przebywał w pomieszczeniach z zainstalowanym ogrzewaniem podłogowym, potwierdzi że jest to najbardziej komfortowa forma ogrzewania jaką można sobie wyobrazić. Pomyślmy tylko jak przyjemnie jest wyjść spod prysznica na ciepłą podłogę zamiast na zimne, twarde płytki lub wyobraźmy sobie położenie się zimą na ciepłej podłodze w piwnicy zamiast na chłodnym gresie. Powodem, dla którego podłogówka jest tak przyjazna dla nas jest fakt, iż najlepiej dopasowuje się do idealnej dla ludzkiego ciała krzywej grzewczej oraz zapewnia równomierne ciepło na całym obszarze podłogi. Dla porównania systemy grzewcze z wymuszonym obiegiem powietrza nie są w stanie sprostać tym potrzebom, ponieważ krzywa grzewcza w ich wypadku mocno odbiega od ideału. Poniższa grafika przedstawia sposób dystrybucji ciepła oraz konkretne wartości temperatur dla różnych miejsc wewnątrz pomieszczeń, gdzie po lewej stronie mamy zaprezentowane klasyczne ogrzewanie grzejnikowe, natomiast po prawej ogrzewanie podłogowe Tweetop.

Ogrzewanie płaszczyznowe Tweetop
Autor: Tweetop

3. Lepsza jakość powietrza w domu

W ogrzewaniu wodnym opartym o systemy grzejnikowe i płaszczyznowe, ciepło przekazywane jest na drodze tzw. konwekcji swobodnej, gdzie ruch gazu spowodowany jest przez różnice gęstości obszarów o różnej temperaturze. W przypadku grzejników ściennych, dochodzi wówczas do unoszenia się kurzu i alergenów w całym domu, co obrazuje poniższa grafika.

Ogrzewanie płaszczyznowe Tweetop
Autor: Tweetop

Jeszcze gorzej sytuacja prezentuje się przy zastosowaniu nagrzewnic i promienników, zwykle montowanych pod sufitem, w których ciepło transmitowane jest za pomocą dmuchaw. Powoduje to powstanie obiegu wymuszonego i sprawia, że gorące powietrze jest „dociskane” do podłogi, unosząc w górę wszystko co na niej zalega.

Ogrzewanie płaszczyznowe jest absolutnie wolne od tego typu niekorzystnych zjawisk ponieważ konwekcja w jego wypadku odbywa się równomiernie, kompletnie bez unoszenia z podłogi kurzu, dzięki czemu nawet alergicy mogą odetchnąć pełną piersią.

4. Cisza i spokój

Dobrze wyregulowany system ogrzewania podłogowego pracuje niezwykle cicho. Dzięki wykorzystaniu rozdzielaczy oraz zminimalizowaniu ilości złączek, w ogrzewaniu płaszczyznowym nie dochodzi do spowodowanych oporami hydraulicznymi znaczących turbulencji przepływu. Nie słyszymy zatem żadnych szumów oraz uderzeń hydraulicznych. Aby móc doświadczyć tego rodzaju ciszy, warto skorzystać z profesjonalnych usług projektowych firmy Tweetop w zakresie obliczeń hydraulicznych dla ogrzewań płaszczyznowych (podłogowych i ściennych).

5. Różne opcje sterowania

Jedną z najlepszych cech ogrzewań płaszczyznowych jest możliwość ich instalacji w dowolnych strefach sterowania. W praktyce oznacza to, że parter składający się z salonu, kuchni i jadalni może stanowić jeden obszar sterowany przez jeden termostat. Z kolei na piętrze, gdzie znajdują się sypialnie, możemy mieć możliwość ustawienia optymalnej temperatury w każdym pokoju. Tego typu opcje sterowania zwiększają zarówno komfort użytkowania, jak i wydajność systemu. Szczególnie dobrze sprawdza się to w przypadku dużych powierzchni otwartych, nawet do 150m2.

6. Wsparcie profesjonalistów Tweetop

Z pewnością niebagatelnym i wykraczającym poza opisane powyżej zalety ogrzewań płaszczyznowych dodatkiem, jest oferowane przez Tweetop doradztwo techniczno-projektowe. Realizowane przez dział techniczny firmy we współpracy z siecią przedstawicieli handlowych, stanowi istotne uzupełnienie oferty produktowej.

Wykonanie projektu instalacji ogrzewania podłogowego jest absolutnie niezbędne, ponieważ we właściwym doborze ogrzewania podłogowego jest zbyt wiele zmiennych wpływających na jakość pracy tego typu rozwiązań, aby można było poczynić założenia nie poparte obliczeniami. Najważniejszą z nich jest temperatura na powierzchni podłogi, która bezpośrednio wpływa na komfort cieplny, czyli możliwość delektowania się ciepłą atmosferą w pokoju. Jej wartość powinna być optymalna, czyli wystarczająco wysoka żeby było ciepło i odpowiednio niska żeby nie dostać żylaków. W praktyce oznacza to wartości rzędu 27oC w pomieszczeniach mieszkalnych i 33oC w łazienkach. Aby móc zapewnić odpowiednią temperaturę na powierzchni posadzki trzeba jednak wiedzieć, jak duży opór cieplny ma górna warstwa podłogi, czyli czy będą tam płytki ceramiczne, czy też deska barlinecka oraz przy jakich parametrach najefektywniej pracuje nasze źródło ciepła. Na podstawie uzyskanych informacji należy ustalić właściwą temperaturę zasilania układu, średnicę oraz rozstaw użytych rur, a więc tak naprawdę przygotować kompletny projekt.

Oznacza to, że decydując się na ogrzewanie podłogowe powinniśmy znaleźć doświadczonego dostawcę systemu, a takim bez wątpienia jest firma Tweetop. Kontaktując się z przedstawicielem handlowym lub dystrybutorem produktów firmy drogą mailową lub telefoniczną (link do kontaktów na stronie int: http://www.tweetop.pl/kontakt), uzyskujemy dostęp zarówno do bazy doświadczonych, współpracujących z Tweetop wykonawców, jak i zatrudnionych w firmie projektantów. W efekcie, zazwyczaj po siedmiu dniach od przekazania danych, takich jak m.in. rzuty budynku w formie skanów, otrzymujemy zwrotnie przeliczony projekt składający się z części obliczeniowo – kosztorysowej oraz rysunkowej.

Ogrzewanie płaszczyznowe Tweetop
Autor: Tweetop

Takie opracowanie trafia do przeszkolonego instalatora, który dzięki temu jest w stanie wycenić instalację, a następnie poprawnie ją wykonać. Na każdym etapie realizacji można bezpośrednio lub poprzez wykonawcę, czy doradcę techniczno-handlowego kontaktować się z działem technicznym Tweetop.

Drugą istotną korzyścią jest zapewniane przez Tweetop ubezpieczenie rur i kształtek, z których budowane jest ogrzewanie podłogowe. Ubezpieczenie do kwoty 4 mln PLN oferowane jest jako wynik współpracy z STU Ergo-Hestia. Polisa ubezpieczeniowa posiada indywidualny numer oraz informacje o beneficjencie ewentualnego odszkodowania (inwestorze zadania). Warunkiem uzyskania polisy jest wykonywanie robót przez firmę przeszkoloną przez Tweetop Sp. z o.o. oraz okazanie kopii dokumentów odbiorowych, w szczególności protokołu z prawidłowo przeprowadzonej próby ciśnieniowej.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE