Grzejnik zimny na dole, ciepły na górze? Jak odpowietrzyć grzejnik zimny na dole? Co zrobić żeby grzejnik lepiej grzał?

2024-01-23 11:44

Czasem dzieje się coś tak dziwnego, że grzejnik jest gorący w górnej części, a zimny na dole. Mamy centralne ogrzewanie, ale nie działa ono prawidłowo. Dlaczego grzejnik grzeje tylko do połowy? Dlaczego kaloryfery są zimne na dole? Co zrobić, kiedy nie grzeje dół grzejnika? Podpowiadamy, co zrobić, żeby grzejnik grzał prawidłowo?

Zimny grzejnik na dole, ciepły na górze?
Autor: Getty Images Co zrobić, gdy grzejnik jest zimny na dole, a ciepły na górze?

Spis treści

  1. Zbyt wolny przepływ wody w instalacji
  2. Grzejnik może mieć zakręcony zawór dopływowy
  3. Grzejnik może mieć zakręcony zawór odpływowy
  4. Zbyt mały dopływ gorącej wody
  5. Grzejnik może być zapowietrzony
  6. Grzejnik może być zamulony

To, że grzejnik nie ma takiej samej temperatury na całej swojej powierzchni, jest normalne, pod warunkiem że różnica jest nieduża, na poziomie 10-15oC. Gdy kaloryfer jest zdecydowanie zimniejszy na dole, a cieplejszy u góry, trzeba poszukać przyczyny tego zjawiska. Podpowiadamy, jakie mogą być typowe powody tej usterki i jak je usunąć

Zbyt wolny przepływ wody w instalacji

Przede wszystkim warto sprawdzić, jak jest ustawiona pompa obiegowa zasilająca centralne ogrzewanie. Zwykle instalatorzy wybierają najmniejszą nastawę jej biegu, co może dawać zbyt słaby przepływ wody. W takiej sytuacji można zwiększyć bieg na drugi lub trzeci.

Grzejnik może mieć zakręcony zawór dopływowy

Bywa, że w przerwie między sezonami grzewczymi została przeprowadzona wymiana grzejników i nie sprawdzono ich zasilania. Jeżeli teraz, gdy jest to potrzebne, grzejnik nie działa, tak jak powinien, sprawdźmy, czy zawór dopływowy jest otwarty. Żeby zwiększyć dopływ wody, trzeba odkręcić zawór dopływowy. Zwykle na zaworze znajdują się śruby, które można regulować kluczem płaskim lub imbusowym. Należy robić to delikatnie, z wyczuciem, ponieważ zbyt duże otwarcie może spowodować wypływ wody z grzejnika.

Grzejnik może mieć zakręcony zawór odpływowy

Drugim powodem, dla którego grzejnik może być u góry ciepły, a na dole zimny, może być brak przepływu wody. Żeby to sprawdzić, należy odkręcić zawór odpływowy (zawór powrotu), który jest na dole grzejnika po przeciwnej stronie niż dopływ z głowicą termostatyczną. Jest on przykryty zaślepką, więc trzeba ją zdjąć. Zależnie od typu zaworu do jego regulacji – w tym wypadku odkręcenia – może być potrzebny klucz imbusowy albo śrubokręt płaski. Odkręca się go do momentu wyczucia lekkiego oporu.

Zbyt mały dopływ gorącej wody

Żeby zwiększyć zasilanie grzejnika gorącą wodą, trzeba zwiększyć nastawę wstępną zaworu dopływowego. Najpierw należy zdjąć głowicę termostatyczną na nim osadzoną. Żeby to zrobić, trzeba odkręcić jej pierścień. Wtedy zobaczymy zawór, na którym jest sześciokątna śruba z oznaczeniami cyfrowymi (lub innymi wskazującymi, że coś jest większe lub mniejsze). Jeśli kropka lub nacięcie na obwodzie wskazuje nastawę O lub 1, warto ją zwiększyć, żeby zintensyfikować dopływ gorącej wody. Kluczem płaskim przekręcamy śrubę zaworu, tak żeby wskaźnik wypadał na większej pozycji, np. 2 lub 3. Zależnie od typu zaworu może być tam też pierścień. Przekręcając nim w prawo lub lewo, obserwujemy przepływ wody i zmianę w grzejniku.

Grzejnik może być zapowietrzony

Żeby pozbyć się z grzejnika powietrza, które nie powinno się w nim znajdować, należy odkręcić zawór znajdujący się na przeciwległym do dopływu końcu grzejnika, u góry. Robi się to kluczem płaskim lub specjalnym kluczykiem do odpowietrzania grzejników. Śrubę w zaworze należy poluzować. Jeśli jest w nim powietrze, wtedy usłyszymy, jak wylatuje. Gdy świst ustanie, to znaczy, że grzejnik jest odpowietrzony. Podczas tego procesu trzeba pod zawór podstawić naczynie na wodę, żeby nie zalać podłogi. Na miejsce zajęte wcześniej przez powietrze napłynie gorąca woda, która powinna teraz wypełniać całe jego wnętrze.

Grzejnik może być zamulony

Po latach eksploatacji, zwłaszcza gdy w domu jest twarda woda, w grzejnikach mogło zebrać się sporo osadów. żeby zwiększyć przepływ wody, zamulony grzejnik należy przepłukać, a to wymaga jego demontażu. Przed zdjęciem kaloryfera konieczne jest zamknięcie zaworów dopływowego i odpływowego, w przeciwnym wypadku zalejemy mieszkanie. Gdy grzejnik zdemontujemy, można zanieść go do łazienki i intensywnie wypłukać mocnym strumieniem wody.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.