12 sposobów na oszczędzanie ciepła w domu i mieszkaniu. Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie?

2023-10-13 12:16

Oto 12 prostych sposobów na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Trudny sezon grzewczy przed nami. Jak utrzymać ciepło w mieszkaniu i płacić mniej? Nie trzeba marznąć, żeby korzystać z ciepła rozsądnie. Wystarczy obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o 1 stopień, by zauważyć różnicę w rachunkach. Oto kilka zasad, które warto wdrożyć jeszcze tej zimy.

Zatrzymywanie ciepła w mieszkaniu
Autor: GettyImages Wystarczy delikatnie skręcić grzejnik, żeby mieć pozytywny wpływ na środowisko i domowe rachunki

Spis treści

  1. Jaka temperatura w mieszkaniu jest optymalna?
  2. Jeden stopień mniej to niższe zużycie ciepła o około 5-8 procent
  3. Co zrobić, by utrzymać ciepło w mieszkaniu?  

Polacy nagminnie przegrzewają swoje mieszkania, a zbyt wysoka temperatura nie jest korzystna dla zdrowia, klimatu, a także domowego budżetu. Jak więc ogrzewać mieszkanie, aby było w nim ciepło, ale jednocześnie nie przepłacać? Jak mądrze regulować temperaturę w domu?   

Nadchodząca zima będzie trudna. Ceny paliw oraz energii elektrycznej są wysokie. Najskuteczniejszą metodą ograniczenia kosztów ciepła jest zaawansowana termomodernizacja i wymiana źródeł ciepła. Są to jednak kosztowne i czasochłonne inwestycje. Jednak jest wiele działań, które można podjąć w krótkim czasie i relatywnie niskim kosztem.

Jaka temperatura w mieszkaniu jest optymalna?

Polskie Towarzystwo Alergologiczne potwierdza, że najzdrowsza temperatura dla człowieka to 20°C. Architekci i projektanci uważają ten próg za najlepszy dla stanu ścian budynku. Taką temperaturę podają producenci grzejników, jako oczekiwaną w pomieszczeniu i mając ją na względzie dobieramy grzejniki do pomieszczeń. Choć jest to wskazywana w wielu źródłach odpowiednia temperatura warto poszukać własnego komfortu. Dzięki zmianie średniej temperatury w pomieszczeniu tylko o stopień wiele możemy zyskać.

Utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych ma wpływ na nasze zdrowie, pozwala także efektywnie zarządzać energią cieplną w domu i ograniczać jej zużycia. Każdy z nas inaczej odczuwa temperaturę, ale można przyjąć pewne standardy za uniwersalne i warto ich przestrzegać ustawiając domowy system grzewczy. Według ogólnych zaleceń temperatura w mieszkaniu powinna wynosić między 18 a 22°C. Trudno podać jedną wartość dla wszystkich pomieszczeń. Temperatura powinna być ustawiana indywidualnie, ponieważ każde z nich pełni inną funkcję.

Optymalna temperatura w poszczególnych pomieszczeniach w mieszkaniu to:

  • pokój dzienny: 20-22 st. C.,
  • kuchnia: 16-19 st. C.,
  • sypialnia: 17-19 st. C.,
  • łazienka: 22-24 st. C.,
  • pokój dziecięcy: 20-22 st. C. 

Jeden stopień mniej to niższe zużycie ciepła o około 5-8 procent

Najważniejsze, by zacząć kontrolować swoje kaloryfery i nie przegrzewać mieszkań, szkodząc w ten sposób sobie i naturze. Czy wiesz, że wystarczy obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o 1 stopień, by zauważyć różnicę w rachunkach?

Ostatnie badania wykazują, że ponad połowa Polaków przegrzewa mieszkania, utrzymując średnią temperaturę na poziomie 22°C i więcej. Eksperci zdecydowanie rekomendują utrzymywanie jej o 1-2°C niżej. Zmiana może wydawać się niewielka, lecz przynosi sporo korzyści i przede wszystkim pozwala obniżyć wysokość rachunków za ciepło o około 5-8 proc rocznie

Obniżenie temperatury w mieszkaniu pozwoli zredukować wydatki na ciepło, pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie, a także poprawi jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy. Zdaniem ekspertów Politechniki Warszawskiej, gdyby we wszystkich mieszkaniach w Polsce panowała temperatura 20°C obniżylibyśmy emisję CO2 wynikającą z produkcji ciepła o 2 mln ton rocznie, czyli o 10%. Do pochłonięcia takiej ilości dwutlenku węgla potrzeba 30 mln drzew.

Co zrobić, by utrzymać ciepło w mieszkaniu?  

Obniżając temperaturę w mieszkaniu, oszczędzamy na wielu poziomach jednocześnie. Przede wszystkim obniżamy wartość rachunków. Żeby nie marnować, nie trzeba wiele. Wystarczy zmienić nawyki. Nie trzeba wielkich inwestycji. Wystarczy zastosować kilka prostych wskazówek, które obniżą zużycie ciepła i wysokość rachunków. 

Proponowane porady są łatwe do zastosowania i praktycznie bezkosztowe. Ich codzienne powtarzanie zbuduje nowe nawyki. Oto sposoby oszczędzania ciepła:

Odpowietrzaj kaloryfery 

Grzejniki powinny być właściwe przygotowane do dostarczania ciepła. Kaloryfery dobrze jest dokładnie wyczyścić z kurzu i zanieczyszczeń, a także odpowietrzyć. To ostatnie jest szczególnie ważne, aby grzejnik prawidłowo wykonywał swoją funkcję. Przeczytaj: Jak odpowietrzyć kaloryfer - instrukcja krok po kroku

Nie zasłaniaj grzejników

Nie zasłaniaj grzejników meblami, firankami i zasłonami. Usuń również ozdobne obudowy grzejników. Kaloryfery potrzebują przestrzeni około 10 cm wokół siebie, żeby prawidłowo odprowadzać ciepło do otoczenia. 

Korzystaj z zaworów termostatycznych

Oszczędne ogrzewanie mieszkania wiąże się także z regulacją temperatury. Zaleca się montaż urządzenia do automatycznej regulacji temperatury (np. zaworów i głowic termostatycznych) na grzejnikach w każdym pomieszczeniu – dostępne są urządzenia ręczne (ze skalą od 2 do 5, gdzie liczby określają temperaturę) i smart, w których można dostosowywać temperaturę bardzo precyzyjnie, np. podnosić temperaturę na 2 godziny przed pobudką, aby optymalizować zużycie.

Reguluj temperaturę w pomieszczeniach

Nie ma potrzeby grzania mieszkania, w którym Cię nie ma. Kiedy opuszczasz na dłużej mieszkanie, obniżenie temperatury pomieszczeń o kilka stopni nie wpłynie na komfort cieplny, a ograniczy zużycie energii (można w ten sposób obniżać także temperaturę w niezamieszkanych częściach budynku). Pamiętajmy jednak, aby nie zakręcać kaloryferów całkowicie. Podczas dłuższej nieobecności średnia temperatura w domu powinna oscylować w granicach 15-16°C.

Przeczytaj też: Jak działa termostat i jak go używać. Ustawienie termostatu grzejnikowego - na tych błędach tracisz pieniądze

Stosuj ekrany zagrzejnikowe

Ekran zagrzejnikowy to niedrogi sposób na wydajne ograniczanie strat cieplnych w domach i mieszkaniach. Występuje on w postaci maty, którą przytwierdza się bezpośrednio za grzejnikiem. Dzięki temu, ciepło dotychczas pochłaniane przez chłodniejszą powierzchnię, odbija się i wraca do wnętrza pomieszczenia. W ten sposób możemy zaoszczędzić do 5% ciepła.

Zadbaj o szczelne okna i drzwi

Ważną kwestią jest szczelność okien i drzwi, które mogą wpuszczać sporo zimnego powietrz z zewnątrz. Warto wymienić uszczelki jeśli są stare. Aby sprawdzić, gdzie występuje nieszczelność, wystarczy przejechać dłonią wzdłuż futryny okiennej, a następnie dokupić uszczelkę i nakleić ją na brzeg futryny, w miejscach powstawania przeciągów.

Wietrz mieszkanie szybko i intensywnie 

Regularne wietrzenie ułatwia utrzymanie właściwej wilgotności powietrza. Na 10 minut przed wietrzeniem należy przykręcić kaloryfer aby nie marnować ciepła. Następnie przewietrzyć pomieszczenie krótko, lecz intensywnie, przez kilkanaście minut. Po zamknięciu okien odkręcić kaloryfer ponownie. Szybkie, intensywne wietrzenie powoduje mniejsze utraty ciepła niż długotrwale uchylone okno. Dzięki zakręceniu termostatu z wyprzedzeniem, unikamy sytuacji, w której termostat, rejestrując spadek temperatury wywołany otwarciem okna, automatycznie zintensyfikuje grzanie, aby zapobiec wyziębieniu pomieszczenia.

Wyreguluj okna na zimę

Ona można regulować na lato i zimę. Opcja zimowa i letnia różnią się dociskiem okna do framugi, co wystarcza, by zmienić intensywność wymiany powietrza. Paroma ruchami zmniejszysz lub zwiększysz docisk, co zmieni ilość przepuszczanego powietrza. 

Przeczytaj też: Jak oszczędzać na ogrzewaniu? Regulacja okien pomoże zatrzymać ciepło w domu

Odsłaniaj okna w dzień, zasłaniaj na noc

Gdy świeci słońce, odsłoń całkowicie swoje okna. Nie dość, że wpuścisz więcej światła, to podgrzejesz mieszkanie. Używaj na noc żaluzji, zasłon lub okiennic, które zasłaniając okna, zapobiegają zbędnym utratom ciepła.

Zmniejsz temperaturę przed snem

Komfort snu jest większy, gdy panuje niższa temperatura. Idealna temperatura do regeneracji mieści się w zakresie 17-18°C.

Unikaj suszenia ubrań na kaloryferach

Suszenie ubrań na kaloryferze także prowadzi do marnowania ciepła. Postępując w ten sposób, zasłaniamy część grzejnika i tym samym odbieramy mu powierzchnię grzewczą, zakłócając obieg ciepła w pomieszczeniu. Jeśli musimy, suszmy rzeczy w pobliżu grzejnika, a nie bezpośrednio na nim.

Zadbaj o części wspólne budynku, w którym mieszkasz

Warto zamykać drzwi i okna na klatkach schodowych, w piwnicach. Nie należy doprowadzać do zbytniego wychłodzenia budynku. Spowoduje to zwiększony pobór ciepła przy uruchomieniu ogrzewania, a tym samym większe koszty. Grzejniki również nie muszą grzać na maksymalnym stopniu, wystarczy by było ciepło, nie gorąco.