Jak zabezpieczyć drewno w ogrodzie

2024-04-12 9:51 Materiał sponsorowany

Drewniane płoty, domki narzędziowe czy pergole oprócz funkcji praktycznej, mają również istotne walory estetyczne. Drewno doskonale komponuje się z ogrodem, nadając mu naturalny i przyjazny wygląd.

Impregnacja drewna produktami V33
Autor: V33

Jednakże warunki pogodowe takie jak deszcze, śniegi czy intensywne nasłonecznienie mogą szybko i skutecznie pozbawić drewno zachwycającego blasku. Na szczęście o właściwą konserwację i zabezpieczenie drewnianych powierzchni możemy zadbać własnymi siłami. Wystarczy, że sięgniemy po odpowiedni produkt do zabezpieczenia drewnianych powierzchni. 

Ochrona przed słońcem i deszczem

Może się wydawać, że latem, gdy jest słonecznie i ciepło, przy stosunkowo niewielkiej ilości opadów, drewno ogrodowe jest bezpieczne. Nic bardziej mylnego. Promienie słońca atakują powierzchniowe warstwy drewna i powodują ich utlenianie, które objawia się utratą koloru drewna (szarzeniem), a także osłabieniem jego zewnętrznej struktury.

Z tego względu drewno wystawione na działanie promieni słonecznych powinno być zabezpieczone produktami zawierającymi filtry anty-UV, które chronią powierzchnie drewniane przed szkodliwym działaniem słońca. W przypadku Impregnatu Protect+ V33 skuteczną ochronę przed promieniami słonecznymi zapewnia technologia UV Protect. Filtry anty- UV oraz pigmenty zawarte w tym impregnacie zapobiegają zmianom koloru oraz niszczeniu struktury powierzchni.

Pod wpływem opadów i wysokiej wilgotności powietrza drewno na zmianę pęcznieje i kurczy się, co jest określane mianem zmian objętościowych. Zmiany te są potęgowane wahaniami temperatur i prowadzą do uszkodzenia struktury drewna poprzez powstawanie mikroszczelin. Dlatego ważne jest, aby produkt zabezpieczający drewno był odporny na kurczenie i rozkurczanie drewna.

Impregnat V33 Protect+ jest opracowany na bazie innowacyjnej formuły z zawartością włókien drzewnych. Włókna drzewne w nim zawarte wiążą się z powierzchnią drewna, wzmacniając je i poprawiając jego wytrzymałość mechaniczną i stabilność strukturalną, pomagają tym samym zredukować skurcze i pęcznienie drewna.

Impregnacja drewna produktami V33
Autor: V33

Kluczowy etap zabezpieczenia drewna - przygotowanie powierzchni

Dysponując odpowiednim produktem możemy przystąpić do zabezpieczenia drewna. Punktem wyjścia jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Drewno nowe oraz surowe, niezabezpieczone wcześniej żadnymi środkami należy doprowadzić do gładkości poprzez szlifowanie papierem ściernym. Dopiero na drewno suche, czyste i oczyszczone z pyłu możemy nałożyć impregnat biobójczy chroniący przed biokorozją oraz produkt wykończeniowy, jakim jest Impregnat Protect + V33.

Przy drewnie wcześniej malowanym impregnatem, lazurą lub lakierobejcą trzeba ocenić stan poprzedniej powłoki. Jeśli powłoka jest w stanie nienaruszonym, wystarczy dokonać zmatowienia powierzchni, odpylić i nałożyć warstwę renowacyjną nowego impregnatu.

Gdy powłoka jest zniszczona lub widoczne są ślady biokorozji, starą warstwę usuwamy mechanicznie papierem ściernym lub przy pomocy Żelu do usuwania starych powłok V33, a następnie szlifujemy aż do odsłonięcia surowego drewna.

Zabezpieczanie przed biokorozją

Chcąc jak najskuteczniej zabezpieczyć drewno przed biokorozją, przed nałożeniem warstwy wykończeniowej należy nałożyć na całą zabezpieczaną powierzchnię impregnat biobójczy (np. Impregnat do drewna budowlanego V33). Impregnat biobójczy można stosować jedynie na drewno surowe, gdyż musi on wniknąć w głąb zabezpieczanej powierzchni. Powłoki na powierzchni drewna uniemożliwią wnikniecie impregnatu.

Oleje i impregnaty V33
Autor: V33

Malowanie drewna

Właściwe zabezpieczenie drewna produktem powłokotwórczym, jakim jest impregnat Protect+ polega na naniesieniu na jego powierzchnię dwóch lub trzech warstw, w odstępie minimum 3 godzin. Ilość warstw będzie zależała od koloru oraz ekspozycji na słońce. Jeśli zabezpieczamy powierzchnię wyeksponowaną na południe lub południowy zachód, wówczas zalecane jest nałożenie trzech warstw impregnatu. Dodatkowa warstwa jest także zalecana w przypadku najjaśniejszych kolorów.  Malowanie drewna impregnatem musi być przeprowadzane w warunkach pogodowych zapewniających właściwe wysychanie – optymalna temperatura nakładania waha się pomiędzy 10oC a 25oC. Powierzchnia drewna nie może być mocno nagrzana, dlatego nie zaleca się malowania w pełnej ekspozycji słonecznej. Gorące drewno może sprawić, że produkt zbyt szybko zaschnie na powierzchni i nie zachowa pełnych właściwości.

Impregnacja drewna produktami V33
Autor: V33

Piękny i naturalny efekt na lata

Poza funkcją ochronną włókna drzewne zawarte w impregnacie Protect+ zwiększają przyczepność produktu do powierzchni, zapewniając jeszcze większa trwałość impregnacji. Pozwalają jednocześnie zachować naturalny, matowy i przez wiele osób bardzo pożądany wygląd i fakturę surowego drewna na malowanej powierzchni.

Ogrodzenia, pergole, elementy ozdobne – Impregnat Protect+ doskonale zadba o elementy architektury ogrodowe i sprawi, że ten szlachetny materiał, jakim jest drewno, zamiast szarzeć, będzie zachwycał pięknym usłojeniem i głębią koloru również po wyjątkowo deszczowych jesieniach i mroźnych zimach.

Partnerzy
Pozostałe podkategorie