Wędzarnia czy grill murowany? Z czego budować, jakie wybrać i gdzie je postawić? Sprawdź praktyczny poradnik

2023-04-20 17:12

Wędzarnia ogrodowa sprawdzi się, jeśli chcemy sami przygotowywać wędliny. Jak zrobić własną i gdzie ją postawić w ogrodzie? A może lepiej wybudować murowany grill ogrodowy? Zobacz kilka ogólnych zasad, które mogą ci pomóc w samodzielnym wykonaniu grilla i wędzarni.

Wędzarnia w ogrodzie - czy można ją wybudować samodzielnie?

Samodzielna budowa wędzarni jest dużo bardziej skomplikowana, niż budowa grilla. Nie jest to niemożliwe, ale warto wcześniej zasięgnąć porady eksperta.

Wędzarnia ogrodowa składa się z:

  • miejsca wydzielonego na palenie drewna, czyli paleniska oraz
  • przewodu dymowego, czyli kanału, przez który do komory wędzarniczej przedostaje się dym.

Wymiary paleniska wędzarni muszą być zbliżone do wymiarów komory wędzarniczej, aby możliwe było osiągnięcie temperatury między 60 a 90oC. Wymaga to odpowiedniej izolacji termicznej i skutecznej wentylacji.

O tym, jak zbudować własną wędzarnię z cegieł, klinkieru, beczki, a także jakim drewnem palić w jej środku, przeczytasz więcej w tym artykule: Wędzarnia domowa - zrób to sam. Budowa wędzarni krok po kroku

Najlepsze miejsce na wędzarnię ogrodową

Gdzie postawić wędzarnię w ogrodzie? Przede wszystkim musimy pamiętać, że miejsce, gdzie zamierzamy postawić wędzarnię i przyrządzać smakowite i aromatyczne potrawy, powinno być suche. Jest to spowodowane faktem, iż ziemia mokra kumuluje ciepło, zabierając je tym samym z naszego paleniska. Palenisko nie może być również zbyt duże, gdyż wówczas kontrolowanie temperatury staje się kłopotliwe. Jeśli decydujemy się na murowaną wędzarnię - warto wybrać takie miejsce, aby zapach unoszący się z niej, nie przeszkadzał naszym domownikom, gościom oraz sąsiadom.

Grill murowany - jak zrobić go samemu?

Grille murowane coraz mocniej zyskują na popularności, prześcigając powoli swoje przenośne i często jednoroczne odpowiedniki. Solidne wykonanie sprawi, że grill będzie nam służył wiele lat. Istotną kwestią jest materiał, na jaki się zdecydujemy. Do prac tego typu zaleca się użycie:

  • bloczków betonowych,
  • cegieł klinkierowych
  • lub kamienia naturalnego.

Przy wyborze warto pamiętać, że grill, poza swoim podstawowym przeznaczeniem, może pełnić funkcję dekoracyjną w ogrodzie.

Kiedy uda się już zmierzyć z wyborem materiału i miejsca w ogrodzie, trzeba przygotować fundament odpowiedniej wielkości. Tu świetnie sprawdzą się bloczki fundamentowe lub wylewka cementowa. Konstrukcję grilla najlepiej jest wznosić z pojedynczych cegieł. Łatwiej wówczas zapanować nad ogólną bryłą i dopasowaniem takich elementów jak wnęka na węgiel, miejsce na akcesoria do grillowania, blat roboczy, czy komin. Komin, mimo że nie jest koniecznym elementem ogrodowego grilla, często jest budowany ze względów dekoracyjnych czy też praktycznych, jak ochrona przed dymem. Do murowania należy wykorzystać silnie wiążącą zaprawę murarską.

Warto wiedzieć

Ruszt jest częścią grilla, która musi być ruchoma. Umożliwia to czyszczenie oraz regulację wysokości, co ma może mieć wpływ na jakość grillowanych potraw. Przymocowanie rusztu na stałe sprawi, że całość będzie o wiele mniej praktyczna.

grill ogrodowy
Autor: Andrzej Szandomirski Grill murowany może z powodzeniem stanowić element dekoracyjny naszego ogrodu.

Jak samodzielnie zbudować grill z klinkieru? Zobacz instrukcję, krok po kroku, jego wykonania w naszej galerii zdjęć:

Fachowe grillowanie. Jak rozpalić grilla ogrodowego?
Pozostałe podkategorie