Wiata na drewno kominkowe. Zobacz jak łatwo można zrobić wiatę na drewno

2023-03-31 16:49

Ażurowa wiata na drewno kominkowe jest najlepsza, bo drewno kominkowe trzeba przechowywać w suchym i przewiewnym miejscu. Dobrze, gdy wiata na drewno kominkowe stylem pasuje do domu i otoczenia. 

Wiata na drewno
Autor: Marcin Czechowicz, projekt: Jerzy Milewski z zespołem ELM PROJEKT STUDIO Konstrukcję nośną wiaty na drewno kominkowe tworzą krawędziaki osadzone na płycie fundamentowej. Do nich, w odstępach, przymocowano deski. Elementy drewniane zaimpregnowano i pomalowano na kolor nawiązujący do elewacji domu. Pokrycie dachowe wykonano z blachy

Niewielka wiata na drewno kominkowe, poza tym, że jest miejscem magazynowania drewna opałowego, jest także istotnym elementem wystroju posesji. Jej forma, kolorystyka oraz materiały, z których jest zbudowana, nawiązują do architektury domu i sposobu wykończenia elewacji. Ponieważ umieszczono ją na granicy działki, potrzebuje mniej przestrzeni niż konstrukcja wolno stojąca.

Przeczytaj również:

Gdzie postawić wiatę na drewno kominkowe?

Najlepiej jeśli miejsce, gdzie stoi drewutnia, jest nasłonecznione przez większą część dnia. Im więcej ciepłych promieni słońca będzie padało na magazynowane drewno, tym szybciej ono przeschnie, a wtedy wzrośnie jego wartość opałowa. Dlatego, o ile to możliwe, warto wiatę na drewno ustawić dłuższym bokiem w kierunku południa – wtedy do jej wnętrza będzie docierało najwięcej słońca.

Jest to szczególnie istotne w przypadku składowania świeżego drewna. Musi ono być sezonowane przez co najmniej 1-2 lata, czyli przechowywane do czasu, aż z jego tkanek wyparuje nadmiar wody.

Warto sprawdzić:

Jakim drewnem nie palić w kominku?

Do spalania w domu nadaje się drewno, którego wilgotność wynosi nie więcej niż 20-25%. Mokry materiał gorzej się pali i daje mniej ciepła, poza tym jest bardziej szkodliwy. Dym i sadza, które powstają w czasie jego spalania, nie dość, że osadzają się na ścianach kominka i w przewodach kominowych, powodując ich szybsze zużycie, to jeszcze znacznie bardziej zanieczyszczają atmosferę.

Wiata na drewno
Autor: Marcin Czechowicz, projekt: Jerzy Milewski z zespołem ELM PROJEKT STUDIO Część wiaty na drewno kominkowe ma pełne ściany, dzięki czemu powstał niewielki schowek na narzędzia, chroniący przy okazji składowane drewno przed namakaniem. Drzwi do schowka znajdują się w ścianie szczytowej wiaty

Jak zrobić wiatę na drewno kominkowe?

Drewutnia musi być ażurowa, żeby był zapewniony swobodny przepływ powietrza. Szczelne ściany mogłyby się przyczynić do butwienia drewna, zwłaszcza jeśli przechowywany materiał nie jest zupełnie suchy. Warto również zrobić ażurową podłogę, na przykład w postaci rusztu z desek zawieszonego kilkanaście centymetrów nad powierzchnią gruntu. Dzięki temu drewno będzie dobrze odizolowane od wilgotnego podłoża, lepsza też będzie cyrkulacja powietrza.

Dach wiaty na drewno kominkowe powinien być spadzisty z wyraźnym okapem. To zapewni szybkie odprowadzanie wody opadowej i zapobiegnie namakaniu składowanego opału.

Drewno użyte do budowy wiaty musi być solidnie zaimpregnowane przed sinizną i innymi grzybami powodującymi butwienie, a także przed szkodnikami żerującymi w drewnie.

Wielkość wiaty na drewno kominkowe zależy od tego, czy drewno jest podstawowym materiałem służącym do ogrzewania domu, czy też kominek jest rozpalany okazjonalnie. W tym drugim przypadku wystarczy niewielka drewutnia o powierzchni 3,5-4 m².

Sprawdź koniecznie nasz gotowy projekt wiaty na drewno:

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie