Miejsce na drewno w ogrodzie: jak i gdzie je przechowywać

2019-05-08 13:24

Znalezienie odpowiedniego miejsca na przechowywanie drewna w ogrodzie to prawdziwe wyzwanie. Najlepsze miejsce na drewno opałowe to oczywiście drewutnia, ale nie tylko. Ułożone w równy stos klocki drewna mogą być oryginalną i atrakcyjną ozdobą ogrodu. Trzeba tylko znaleźć takie miejsce, gdzie warunki do ich przechowywania będą odpowiednie.

Podczas planowania wielkości miejsca przeznaczonego na skład opału musimy uwzględnić ilość drewna jaka będzie nam potrzebna w sezonie. 
A ta zależy przede wszystkim od tego, jak często zamierzamy rozpalać ogień w domu. Jeżeli kominek będzie wykorzystywany tylko okazjonalnie, wystarczą 2 m przestrzenne opału. Jeśli jednak drewno jest głównym źródłem ogrzewania domu, to na sezon jesienno-zimowy będziemy go potrzebować 10-15 m przestrzennych (zależnie od kubatury budynku).

Miejsce na przechowywanie drewna w ogrodzie
Autor: Małgorzata Góra Zadaszony składzik na opał urządzony przy wiacie samochodowej to bardzo dobre rozwiązanie. Nie trzeba budować dodatkowych obiektów, a wygodny dojazd ułatwi rozładunek drewna

Przechowywanie drewna w ogrodzie – ile miejsca potrzeba

Wielkość potrzebnego miejsca na drewno zależy również od rodzaju surowca, jaki kupujemy. Jeśli zaopatrujemy się w drewno sezonowane, połupane na szczapy długości 30 cm i wysuszone, czyli takie, które od razu można wrzucić do pieca, wystarczy drewutnia odpowiadająca kubaturą bieżącemu zużyciu opału. Jeżeli jednak wybieramy tańsze drewno kominkowe niesezonowane, będziemy potrzebować miejsca na jego przechowywanie. Wtedy miejsce na drewno powinno być tak duże, żeby pomieściło 1,5-2-krotnie więcej opału, niż wynosi jego roczne zużycie, ponieważ połowę tego miejsca zajmie drewno świeże, które dopiero wysycha.

Miejsce na przechowywanie drewna w ogrodzie
Autor: Andrzej T. Papliński Solidna drewutnia z podziałem na sektory ułatwi sezonowanie drewna – z jednej strony leży świeże, a z drugiej – gotowe do palenia

Miejsce na drewno w ogrodzie – jak je przechowywać

Drewno w ogrodzie należy przechowywać w suchym, przewiewnym i najlepiej słonecznym miejscu. Nadaje się do tego lekka, zadaszona wiata z ażurowymi ścianami, najlepiej skierowana dłuższym bokiem na południe, by do jej wnętrza zaglądało jak najwięcej słońca.

Przeczytaj też:

Drewna nie można przechowywać bezpośrednio na ziemi, bo kontakt z wilgotnym podłożem sprawi, że zacznie butwieć. Lepiej go też nie układać na betonie lub folii. Jako podłoga w miejscu na drewno sprawdzi się ruszt z luźno ułożonych desek albo krawędziaków, który zapewni właściwą cyrkulację powietrza i przyspieszy przesychanie opału.

Miejsce na przechowywanie drewna w ogrodzie
Autor: Andrzej T. Papliński Drewno na opał można umieścić pod okapem dachu, najlepiej przy południowej ścianie domu...
Miejsce na przechowywanie drewna w ogrodzie
Autor: Piotr Mastalerz, projekt: Anna Kukawska ...lub w innych zadaszonych miejscach. Równo ułożone drewniane szczapy będą pasowały nawet do nowoczesnej bryły budynku

Miejsce na drewno dobrze jest zlokalizować tam, gdzie łatwo będzie dojechać samochodem dostawczym. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy drewno służy do regularnego ogrzewania budynku i jego zużycie jest duże. Obok miejsca na drewno powinien się znaleźć niewielki utwardzony plac, gdzie będzie można w razie potrzeby samemu je przygotować do sezonowania, czyli najpierw pociąć na krótsze odcinki, a następnie połupać na klocki – połówki lub ćwiartki.
 Miejsce do przechowywania drewna nie powinno być zlokalizowane zbyt daleko od drzwi wejściowych do domu – docenimy to zimą.

Przeczytaj też:

Drewno na opał najlepiej jest przechowywać w drewutni. Kto nie chce jej budować samodzielnie, może kupić gotową. Najprostsze drewutnie o pojemności od 1,4 m3 są dostępne w marketach budowlanych. Drewno można także przechowywać w osłoniętych przed deszczem miejscach przy domu lub w ogrodzie. Na przykład pod schodami, tarasem czy pod okapem dachu – najlepiej przy południowej elewacji domu, gdzie będzie słonecznie i ciepło. Drewno nie powinno dotykać ściany. Trzeba zostawić około 15-centymetrową szczelinę, by zapewnić właściwą cyrkulację powietrza i zapobiec wilgoci.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie