Wiata na drewno, drewutnia czy stojak? Miejsce do przechowywania drewna w ogrodzie
Drewno opałowe musi być przechowywane w odpowiedni sposób. Znalezienie miejsca na składowanie drewna w ogrodzie nie jest łatwe. Najlepsze miejsce na drewno opałowe to oczywiście drewutnia lub wiata na drewno, ale nie tylko. Ułożone w równy stos klocki drewna mogą być oryginalną i atrakcyjną ozdobą ogrodu. Trzeba tylko znaleźć takie miejsce, gdzie warunki do ich przechowywania będą odpowiednie.
Autor: Andrzej Szandomirski
Gdy drewno kominkowe jest składowane przy podjeździe, to nie ma problemu z rozładunkiem zakupionego opału. Utwardzony nawierzchnia przyda się do cięcia drewna na szczapy
Podczas planowania wielkości miejsca przeznaczonego na skład opału musimy uwzględnić ilość drewna jaka będzie nam potrzebna w sezonie. Najlepiej jest postawić w ogrodzie drewutnię lub wiatę na drewno. Ile drewna opałowego potrzebujemy? To zależy przede wszystkim od tego, jak często zamierzamy rozpalać ogień w domu lub piecu na drewno. Jeżeli kominek będzie wykorzystywany tylko okazjonalnie, wystarczą 2 m przestrzenne opału. Jeśli jednak drewno jest głównym źródłem ogrzewania domu, to na sezon jesienno-zimowy będziemy go potrzebować 10-15 m przestrzennych (zależnie od kubatury budynku). Przeczytaj też: Ile drewna na opał potrzeba na zimę
Przechowywanie drewna opałowego w ogrodzie – ile miejsca potrzeba?
Wielkość potrzebnego miejsca na drewno zależy również od rodzaju surowca, jaki kupujemy. Jeśli zaopatrujemy się w drewno sezonowane, połupane na szczapy długości 30 cm i wysuszone, czyli takie, które od razu można wrzucić do pieca, wystarczy drewutnia odpowiadająca kubaturą bieżącemu zużyciu opału. Jeżeli jednak wybieramy tańsze drewno kominkowe niesezonowane, będziemy potrzebować miejsca na jego przechowywanie. Wtedy miejsce na drewno powinno być tak duże, żeby pomieściło 1,5-2-krotnie więcej opału, niż wynosi jego roczne zużycie, ponieważ połowę tego miejsca zajmie drewno świeże, które dopiero wysycha.
Wiata na drewno. Jak przechowywać drewno opałowe?
Drewno opałowe w ogrodzie należy przechowywać w suchym, przewiewnym i najlepiej słonecznym miejscu. Nadaje się do tego lekka, zadaszona wiata na drewno z ażurowymi ścianami, najlepiej skierowana dłuższym bokiem na południe, by do jej wnętrza zaglądało jak najwięcej słońca.
Przeczytaj też: Altana ogrodowa: projekt do samodzielnej budowy
Drewna opałowego nie można przechowywać bezpośrednio na ziemi, bo kontakt z wilgotnym podłożem sprawi, że zacznie butwieć. Lepiej go też nie układać na betonie lub folii. Jako podłoga w miejscu na drewno sprawdzi się ruszt z luźno ułożonych desek albo krawędziaków, który zapewni właściwą cyrkulację powietrza i przyspieszy przesychanie opału.
Miejsce na drewno dobrze jest zlokalizować tam, gdzie łatwo będzie dojechać samochodem dostawczym. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy drewno służy do regularnego ogrzewania budynku i jego zużycie jest duże. Obok miejsca na drewno powinien się znaleźć niewielki utwardzony plac, gdzie będzie można w razie potrzeby samemu je przygotować do sezonowania, czyli najpierw pociąć na krótsze odcinki, a następnie połupać na klocki – połówki lub ćwiartki. Miejsce do przechowywania drewna nie powinno być zlokalizowane zbyt daleko od drzwi wejściowych do domu – docenimy to zimą.
Przeczytaj też: Domki narzędziowe do ogrodu: jaki wybrać?
Drewutnia lub wiata na drewno
Drewno na opał najlepiej jest przechowywać w drewutni. Kto nie chce jej budować samodzielnie, może kupić gotową. Najprostsze drewutnie o pojemności od 1,4 m3 są dostępne w marketach budowlanych. Można też zdecydować się na zadaszoną wiatę na drewno. Drewno można także przechowywać w osłoniętych przed deszczem miejscach przy domu lub w ogrodzie. Na przykład pod schodami, tarasem czy pod okapem dachu – najlepiej przy południowej elewacji domu, gdzie będzie słonecznie i ciepło. Drewno opałowe nie powinno dotykać ściany. Trzeba zostawić około 15-centymetrową szczelinę, by zapewnić właściwą cyrkulację powietrza i zapobiec wilgoci.
Polecany artykuł: