Drewno opałowe. Jak obliczyć, ile go potrzeba? Jakie drewno da najwięcej ciepła? Wartość opałowa drewna - TABELA

2022-08-18 14:54
Drewno opałowe
Autor: GettyImages Na opał najlepsze jest drewno gatunków liściastych

Drewno opałowe - ile go potrzeba, by ogrzać dom? Przed sezonem grzewczym warto kupić tyle opału, by wystarczyło na całą zimę. Jeśli ogrzewasz dom drewnem, zobacz jak policzyć, ile drewna opałowego potrzebujesz na cały sezon grzewczy. Sprawdź, jakie drewno daje najwięcej ciepła.

Kluczową sprawą dla właścicieli kominków i pieców na drewno jest to, ile drewna opałowego trzeba zgromadzić przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, aby go nie zabrakło zimą. Obliczenie ilości potrzebnego na zimę opału oraz jego zakup przed rozpoczęciem sezonu sprawi, że nie spotkają nas przykre niespodzianki, takie jak brak dostępności opału w sprzedaży czy podwyżka cen drewna opałowego.

Jak obliczyć, ile drewna potrzeba na zimę?

Do obliczenia kosztów wytwarzania ciepła z drewna potrzebna jest informacja o jego kaloryczności, czyli wartości opałowej, a ta jest nieco inna dla każdego gatunku. W dodatku bardzo się zmniejsza wraz ze wzrostem wilgotności drewna. Trzeba mieć świadomość, że palenie mokrym drewnem nie tylko sprawia, że otrzymujemy z niego dużo mniej ciepła, ale też, że przy tym bardzo szybko zanieczyszcza się sadzą komin i palenisko.

Przeczytaj też: Będą dopłaty do drewna opałowego

Najlepiej, gdy wilgotność drewna opałowego nie przekracza 15%. Wtedy można przyjąć, że wartość opałowa drewna takiego jak brzoza (wartość opałową różnych gatunków drewna pokazujemy w tabeli w dalszej części artykułu) wynosi mniej więcej 1900 kWh/mp (mp – metr przestrzenny – najczęściej stosowana jednostka miary objętości drewna opałowego ułożonego w stosy, odpowiada mniej więcej 0,65-0,70 m3).

NIE PRZEGAP: Jak otrzymać 3000 zł dopłaty do pelletu w 2022 r. >>>

Jednak nie cała energia chemiczna drewna spalanego w kotle, piecu czy kominku zamienia się w ciepło dostarczane do pomieszczeń. Można przyjąć, że sprawność optymalnie działającego systemu grzewczego, w którym źródłem ciepła jest drewno, wynosi 70%. To znaczy, że z 1 mp takiego drewna można uzyskać 1900 ∙ 0,7 = 1330 kWh energii do ogrzewania domu.

Rodzaj drewna Gęstość [kg/m3] Wartość opałowa [kWh/mp]
Grab 720 2300
Dąb 630 2200
Buk 650 2200
Jesion 650 2200
Akacja 750 2100
Brzoza 580 1900
Klon 570 1900
Olcha 530 1600
Topola 450 1400
Wierzba 440 1400
Sosna 450 1700

Teraz potrzebna jest nam informacja o rocznym zapotrzebowaniu domu na tę energię. Jeśli mamy projekt domu, a ten został wybudowany zgodnie z tym projektem, możemy się posłużyć wartością, która w projekcie jest nazwana zapotrzebowaniem na energię użytkową budynku. W innym przypadku pozostaje nam przyjąć wartość orientacyjną. Policzymy ją przyjmując, że wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania 1 m2 ogrzewanej powierzchni wynosi:

  • 170-200 kWh/m2 w przypadku domów starych, nieocieplonych,
  • 140-160 kWhm2 w przypadku domów starych, ocieplonych,
  • 80-120 kWh/m2 w przypadku domów z lat 2002-2014,
  • 50-70 kWh/m2 w przypadku domów wybudowanych po 2014 r.,
  • 10-15 kWh/m2 w przypadku domów pasywnych.

Przeczytaj też: Jaki jest koszt ogrzewania domu - porównujemy ceny gazu, węgla, pelletu i prądu >>>

Drewno opałowe
Autor: GettyImages Obliczenie zapotrzebowania na energię do ogrzewania liczymy mnożąc wartość wskaźnika przez powierzchnię ogrzewanych pomieszczeń domu

Obliczenie zapotrzebowania na energię do ogrzewania liczymy mnożąc wartość wskaźnika przez powierzchnię ogrzewanych pomieszczeń domu.

Na przykład, dla domu o powierzchni 100 m2 i wskaźniku zapotrzebowania na energię 50 kWh/m2 otrzymamy wynik 100 x 50 = 5000 kWh. Ilość drewna opałowego potrzebnego do ogrzewania tego domu przez cały rok (sezon grzewczy) obliczamy dzieląc jego zapotrzebowanie na ciepło przez obliczoną wcześniej ilość energii uzyskiwaną z 1 mp drewna. Otrzymujemy wynik 5000/1330 = 3,76 mp. Co najmniej taką ilość drewna na opał powinniśmy zgromadzić, jeśli chcemy ogrzewać nim dom przez całą zimę.

Przeczytaj też: Pellet cena: ile trzeba zapłacić za dobrej jakości pelety >>>

uwaga!

Jeżeli palimy drewnem z mocno ograniczaniem dopływem powietrza (żeby wydłużyć czas palenia), to spalanie jest niepełne, a wtedy uzyskana w praktyce wartość opałowa drewna może być nawet o połowę mniejsza niż podana w tabeli!

Jakie drewno opałowe jest najlepsze?

Na opał najlepsze jest drewno gatunków liściastych - dębu, buka, jesionu, grabu, a z nich najbardziej kalorycznym (i najdroższym) gatunkiem jest grab, który spala się wolno, oddając przy tym sporą ilość ciepła i wytwarzając nieduży płomień. Następne w kolejności najlepsze są dąb, jesion i buk, ceniona jest również brzoza oraz drewno z drzew owocowych.

Przeczytaj też: Drewno kominkowe - czym palić w kominku?

Czy wszyscy Polacy będą mieli czym ogrzać domy?

Włącz podcast i sprawdź, co nas czeka tej zimy.

Listen to "Teraz zostało już tylko różaniec odmawiać - Bogusław Grabowski o kryzysie węglowym [Express Biedrzyckiej]" on Spreaker.