Nowoczesne ogrodzenia frontowe. Jakie ogrodzenia są modne?
Zobacz nowoczesne ogrodzenia frontowe z drewna, metalu, betonu i kamienia. Podpowiadamy, jak dopasować stylistycznie ogrodzenie do nowoczesnego domu o prostej, geometrycznej formie. Jakie ogrodzenia są teraz modne? Jakie ogrodzenie wybrać od frontu domu?
Autor: Piotr Mastalerz
Efektowne rośliny posadzone przy wejściu i wjeździe odpowiednio je zaakcentują. Gdy nie ma na nie miejsca w gruncie przylegającym do działki, można je posadzić we wbudowanych w ogrodzenie donicach wyłożonych wewnątrz izolacją chroniącą mur przed wchłanianiem wilgoci
Spis treści
- Ogrodzenie frontowe z drewna
- Nowoczesne ogrodzenia panelowe
- Nowoczesne ogrodzenia z betonu
- Ogrodzenia frontowe murowane
- Nowoczesne ogrodzenie: gabiony
Ogrodzenie frontowe z drewna
Drewno kojarzy się z budownictwem tradycyjnym, tymczasem bardzo często pojawia się na elewacji nowoczesnych brył i w ogrodzeniach takich posesji. Drewno jest bardzo wyraziste, narzuca swój styl. Dlatego takie rozwiązania często są razem ujęte w projekcie. Na ścianach domu zwykle są okładziny elewacyjne z desek zamocowanych na styk. W nowoczesnym drewnianym ogrodzeniu takie same elementy mogą być ułożone luźniej, tworząc ażurową barierę. Deski w wydaniu nowoczesnym są proste, kanciaste, zwykle smukłe, bez zaokrągleń, szpiczastych zakończeń, falowanych krawędzi. Często są połączone z tynkowanymi słupkami albo murkami, które stanowią dla nich neutralne tło.
Nowoczesne ogrodzenia panelowe
W wersji nowoczesnej metalowe ogrodzenie może mieć postać paneli zbudowanych z różnej wielkości kształtowników. Ich forma jest prosta, oszczędna, zgeometryzowana. Osoby lubiące otwarte posesje mogą wybrać jako nowoczesne ogrodzenie lekkie panele z wypełnieniem z siatki stalowej. Zwykle ma ona wzór prostokątów lub kwadratów. Taka siatka jest dyskretna, prawie niewidoczna. Mocniejsze zaznaczenie granic posesji stworzą długie i wąskie kształtowniki zamocowane z odstępami.
Osoby chcące zbudować wyraziste nowoczesne ogrodzenie mogą wybrać panele z szerokimi, grubymi profilami ustawionymi bardzo gęsto, tak że utworzą nawet pełną zasłonę. Poziomy lub pionowy układ kształtowników może nawiązywać do detali na elewacji, np. balustrady balkonu, żaluzji. Profile mogą być lekko nachylone, co sprawi, że nowoczesne ogrodzenie będzie wyglądać dynamiczniej.
Nowoczesne ogrodzenia z betonu
To tańszy sposób na uzyskanie efektu kamienia. Z pustaków zalewowych można szybko zbudować podmurówkę i słupy albo murki w ogrodzeniu. Wnętrze pustaków wypełnia się betonem, co stabilizuje konstrukcję. Ich wierzch wygląda jak kamień łupany. Nie są to jednak nieregularne bryły jak kamień polny, ale kwadraty lub prostokąty, zwłaszcza bardzo wydłużone, co jest w tej chwili bardzo modne. Mur z takich pustaków wygląda bardzo solidnie, ale dzięki jasnej barwie lekko zarazem. Łączy tradycję i nowoczesność.
Ogrodzenia frontowe murowane
Nowoczesne ogrodzenia kamienne są dość masywne, a przede wszystkim szerokie. Zajmują pas szerokości 30-60 cm, więc nadają się raczej na duże działki. Z kamieni można zbudować pełny mur albo tylko podmurówkę i słupy albo fragmenty muru, między którymi zostanie zamocowane wypełnienie z dowolnego materiału.
Bardzo popularne są także nowoczesne ogrodzenia z elementami wykonanymi z płasko ułożonych kamieni łamanych. Można tu wykorzystać łamane elementy z piaskowca, łupków, kwarcytu, wapieni, gnejsu, granitu. Wybór kamieni jest bardzo duży, więc można bez trudu dopasować kolorystykę takiego ogrodzenia do elewacji nowoczesnego domu.
Nowoczesne ogrodzenie: gabiony
Najmodniejsze są obecnie nowoczesne ogrodzenia gabionowe. Składają się one z ażurowych metalowych pojemników wypełnionych kamieniami. Kosze są zwykle zrobione z drutu zgrzewanego o grubości 5 mm. W ich wnętrzu można umieścić kamienie polne, rzeczne otoczaki, kostkę granitową, kamienie łamane, np. wapień lub gnejs, a nawet bryły szkła.
Autor: Piotr Mastalerz
Efektowne rośliny posadzone przy wejściu i wjeździe odpowiednio je zaakcentują. Gdy nie ma na nie miejsca w gruncie przylegającym do działki, można je posadzić we wbudowanych w ogrodzenie donicach wyłożonych wewnątrz izolacją chroniącą mur przed wchłanianiem wilgoci