Ogrodzenia drewniane. Płoty i przęsła z desek [GALERIA]

2019-08-20 13:43

Drewniane ogrodzenia i płoty pomimo konieczności regularnej konserwacji mają wiele atutów: estetyczny wygląd, pasują do ogrodów różnego typu, łatwo komponują się z otoczeniem, a duży wybór gotowych rozwiązań na rynku daje elastyczne możliwości aranżacji. Pełny płot drewniany skutecznie izoluje posesję, a jednocześnie zachwyca bezpretensjonalnym wdziękiem. Drewniane ogrodzenie ażurowe otwiera zaś widok na posesję i łączy przestrzeń prywatną z przestrzenią wspólną. Obejrzyj ciekawe ogrodzenia drewniane w galerii zdjęć.

Drewno daje ogromne możliwości kształtowania linii, stopnia prześwitu, barwy i faktury ogrodzenia. Jaki wybrać płot z drewna? Drewniane ogrodzenia sprawdzają się w każdym miejscu, gdyż łatwo wkomponowują się w architekturę ogrodu i otoczenia (zarówno na wsi, jak i w mieście). Do ich budowy najczęściej wykorzystuje się drewno sosnowe, świerkowe i modrzewiowe. Surowce są łatwo dostępne, cechuje je jednak średnia wytrzymałość. Należy pamiętać, że większość gatunków iglastych ma drewno żywiczne. W trakcie wysychania, gdy jego objętość się zmniejsza, wypływa żywica, co może obniżyć walory estetyczne konstrukcji. Taka sytuacja powstanie po zamontowaniu drewna niewysuszonego, a także w trakcie długich upalnych dni.

Te lepsze gatunkowo drewno, np. dębowe - z reguły używa się jedynie do produkcji słupów ogrodzeniowych. Bardzo dobrze sprawdza się w trudnych warunkach, na przykład w kontakcie z gruntem lub wodą. Inne cenione w pomieszczeniach gatunki, jak drewno jesionowe – rzadko stosuje się w ogrodzie ze względu na słabą dostępność.

Można rozważyć również budowę ogrodzenia z drewna egzotycznego (żywotnik olbrzymi, merbau, tatajuba, massaranduba). W tym wypadku materiał jest znacznie bardziej wytrzymały na niekorzystne warunki atmosferyczne, często w ogóle nie wymaga impregnacji, jednak takie ogrodzenie będzie kilkukrotnie droższe w porównaniu z krajowymi materiałami. Poza tym trzeba długo czekać na materiał, bo zwykle jest sprowadzany na zamówienie.

Sprawdź też: nowoczesne ogrodzenia - zdjęcia i inspiracje >>>

Ceny sztachet z drewna krajowego są podobne, więc nie powinny decydować o wyborze. Pozostawione w postaci naturalnej drewno starzeje się w sposób szlachetny – z biegiem czasu patynowieje i nabiera srebrzysto-szarej barwy, jednak nawet wytrzymałe gatunki warto pielęgnować, by wydłużyć ich żywotność.

Jaki płot drewniany wybrać?

Poszczególne ogrodzenia drewniane mogą mieć różny wygląd - frakturę, kształt i wielkość. Warto dostosować je do stylu urządzania oraz potrzeb.

  • Płot drewniany osłonowy

Można wykorzystać go do wyznaczenia granic działki lub odgrodzenia się od mniej „reprezentatywnej” części, np. gospodarczej. Płot drewniany osłonowy z reguły jest pełny (tylko czasem wprowadza się drobne elementy, np. ażurowe). Dzięki temu zapewnia komfort chroniąc przez ciekawskim okiem i niepożądanymi gośćmi (np. psem sąsiada). Taki płot drewniany pasuje do ogrodów różnego typu - od miejskich po naturalistyczne oraz orientalne.

  • Płot drewniany lamelowy

Płot lamelowy w porównaniu z płotem osłonowym jest dużo bardziej dekoracyjny. Płoty lamelowe częściej mają oryginalny kształt. Mogą być pełne, częściowo pełne lub w całości ażurowe (wtedy najczęściej wykorzystuje się je do uprawy pnączy w ogrodzie).

  • Płot drewniany sztachetowy

Drewniane sztachety od dekad kojarzone są z ogrodami wiejskimi. Obecnie z reguły buduje się zabudowane płoty drewniane sztachetowe – z fundamentem i murowanymi słupkami. Takie ogrodzenie pasuje do ogrodów większości typów (poza naturalistycznymi i leśnymi).

  • Płot drewniany myśliwski

To jedno z najpiękniejszych ogrodzeń drewnianych, szczególnie dobrze prezentujące się w ogrodach leśnych i na działkach rekreacyjnych. Pełni ozdobną funkcję i wyznacza granice działki. Niestety ma też swoje wady – nie tworzy bariery, która ochroniłaby ogród przed szkodnikami (np. zającami). Ponadto w minimalnym stopniu zasłania ogród (to zaleta jeśli zielony zakątek chcemy wyeksponować i wada, gdy bardziej zależy nam na spokoju).

  • Płot drewniany kratowy

Z reguły używa się go do oddzielenia poszczególnych elementów na działce. Wykorzystuje się go jako podpory do uprawy pnączy w ogrodzie.

Sprawdź też:

Zabezpieczanie drewnianego ogrodzenia

Wszelkie elementy drewniane w ogrodzeniach powinny być przynajmniej raz na kilka lat pokrywane materiałem ochronnym (impregnatem, bejcą, itp.). Na zewnątrz nie należy używać lakieru do konserwacji ogrodzenia – nie daje oddychać drewnu, łuszczy się i szybko traci funkcjonalność. Oczywiście warto także zadbać, aby drewno nie miało kontaktu z gruntem.

Sprawdź też:

Wiele środków przeznaczonych do pielęgnacji drewnianych konstrukcji to preparaty dekoracyjno-ochronne. Poza zabezpieczeniem drewna przed działaniem czynników zewnętrznych nadają mu pożądaną barwę i podkreślają rysunek słojów (dostępna jest bogata paleta barw, co pozwala mniej szlachetnemu drewnu imitować gatunki egzotyczne lub dopasować kolor sztachet do innych elementów otczenia). Drewno, z którego zbudowane jest ogrodzenie można też zabezpieczać specjalnym olejem, należy się jednak liczyć z tym, że zabieg wymaga powtarzania – nawet raz w roku.

Ze względu na to, że taka pielęgnacja polega tylko na powierzchniowym zabezpieczeniu drewna, niezależnie od wyboru środka warto dodatkowo zastosować impregnat, który przeciwdziała rozwojowi grzybów i owadów. Nanosi się go na oczyszczoną powierzchnię elementów przed ich malowaniem i montażem. Przy wyborze impregnatu trzeba zwrócić uwagę na to, czy potraktowane nim drewno można wykończyć innym środkiem (na przykład lakierem). Można również kupić sztachety poddane impregnacji, jednak wiąże się to z wyższą ceną materiału.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie