| muratordom.pl » Budowa » Farby, kleje, zaprawy » Impregnacja drewna. Jak zabezpieczać tarcicę konstrukcyjną

Impregnacja drewna. Jak zabezpieczać tarcicę konstrukcyjną

Czas użytkowania więźby dachowej, drewnianego szkieletu lub legarów podpodłogowych można wydłużyć dzięki impregnacji drewna. Zobacz, jakimi metodami zabezpiecza się drewno konstrukcyjne.

Prawidłowe zabezpieczenie drewna preparatami chemicznymi gwarantuje, że konstrukcja będzie mogła być użytkowana przez wiele lat, nie tracąc swoich właściwości, przede wszystkim parametrów wytrzymałościowych. Jest to ważne ze względu na bezpieczeństwo i komfort mieszkańców. Impregnacja jest istotna jeszcze z innych powodów:

  • konstrukcje są zwykle zamknięte, osłonięte na przykład izolacją bądź warstwą wykończeniową na elewacji, co nie daje możliwości okresowej oceny stanu drewna i ewentualnej naprawy w sytuacjach, gdy zainfekowane drewno zaczyna tracić wytrzymałość;
  • ze względów ekonomicznych do wykonywania elementów konstrukcyjnych rzadko stosuje się dziś drewno stare, twarde, a częściej młode i bielaste, które jest bardziej podatne na biodegradację.

Elementy z drewna konstrukcyjnego są narażone na szkodliwe czynniki, takie jak wilgoć, grzyby domowe i pleśniowe oraz owady – techniczne szkodniki drewna. Drewno zaimpregnowane jest bardziej odporne na korozję biologiczną i zagnieżdżenie się szkodników. Ma też mniejszą higroskopijność oraz jest odporniejsze na wahania temperatury i poziomu wilgoci w otoczeniu. Zaleca się również zastosowanie środków ognioochronnych ograniczających rozprzestrzenianie się ognia. Dzięki bogatej ofercie impregnatów dostępnych na rynku inwestor ma możliwość wybrania metody impregnacji oraz zakresu, w jakim drewno ma być zabezpieczone. Wybierając produkty do ochrony i dekoracji elementów eksploatowanych na zewnątrz, warto zwrócić uwagę na to, aby zawierały filtry UV odporne na promieniowanie słoneczne. Profilaktycznie chronić należy także drewno, które nie jest narażone na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych, ale mogą się w nim zagnieździć owady.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Przygotowanie drewna konstrukcyjnego

Tarcica konstrukcyjna powinna być pozbawione kory, zdrowa. Trzeba unikać elementów pokrytych porostami, z przebarwieniami, naciekami, niewielkimi otworkami o regularnych kształtach. Te objawy świadczą o tym, że drewno jest zakażone grzybami bądź spenetrowane przez szkodniki, co znacznie obniża jego wytrzymałość techniczną. Drewno powinno być suche. Jego wilgotność powinna wynosić 15-18% (tak zwany stan powietrznie suchy). Szacuje się, że drewno o wilgotności powyżej 30% ma o 60-75% mniejszą wytrzymałość na zginanie niż to o wilgotności poniżej 18%. Z kolei to całkowicie pozbawione wody jest bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Wpływ na wytrzymałość elementów konstrukcyjnych z drewna ma również jego obróbka. Te prosto spod piły są bardziej narażone na zniszczenie, korozję biologiczną i uszkodzenia mechaniczne niż drewno strugane, ciosane. Te drugie mają bardziej gładką oraz spójną powierzchnię, więc wilgoci i owadom trudniej dostać się do środka.

Suszenie drewna

Odpowiednią wilgotność można uzyskać w wyniku suszenia naturalnego przez składowanie w stosach na przekładkach (w sztaplach) na odkrytej przestrzeni. Można ją obniżyć również w procesie suszenia w suszarniach. Na budowie drewno należy składować bez kontaktu z glebą. Przed wbudowaniem trzeba je wysezonować przez minimum dwa tygodnie, chroniąc przed opadami. Jeżeli na budowę trafi wilgotne drewno, należy je przykryć na przykład folią wstępnego krycia i pozostawić do przeschnięcia, do momentu, aż osiągnie wilgotność na wymaganym poziomie. W przeciwnym, gdy konstrukcja zostanie przedwcześnie zbudowana, będzie bardziej podatna na odkształcenia i biodegradację. Warto dodać, że podczas impregnacji wilgotność drewna może okresowo wzrosnąć do nawet 20%. Po zabezpieczeniu warto je ponownie przesuszyć w przewiewnym, zadaszonym miejscu. 

Autor: Andrzej Szandomirski

Impregnacja drewna budowlanego jest konieczna, żeby zapewnić jak najdłuższe jego użytkowanie

WARTO WIEDZIEĆ

Kiedy impregnacja jest skuteczna

Zależy to między innymi od gatunku drewna, jego wilgotności, rodzaju impregnatu oraz technologii nakładania preparatu chemicznego. Ważna jest nasiąkliwość drewna (wartość oznaczana zwykle jako W). Stopień możliwego nasycenia drewna zależy od jego ciężaru właściwego wyrażonego w g/cm3 – im większy jest ciężar właściwy drewna, tym mniejsza jest jego nasiąkliwość. Właściwości drewna są istotne, ponieważ zawsze muszą być uwzględniane w czasie planowania technologii impregnacji – metody nakładania i rodzaju preparatu. Dla przykładu, drewno sosnowe ma nasiąkliwość aż o 40% większą niż drewno dębowe (przy wilgotności 15%). Drewno gęste jest twarde i trudniej będzie wchłaniać impregnat, więc lepiej zabezpieczyć je przez malowanie. Skuteczność zabezpieczenia drewna zależy też od tego, czy środek zostanie zastosowany zgodnie z przeznaczeniem i normą zużycia. Drewno wilgotne lepiej będzie wchłaniało impregnaty wodne. Gdybyś chciał użyć preparatu rozpuszczalnikowego, woda zawarta w drewnie będzie stanowić barierę dla nośnika impregnatu.

Autor: Andrzej Szandomirski

Podczas montażu należy dokładnie zabezpieczyć łączenia i miejsca cięcia mechanicznego drewna

Impregnacja drewna

Samodzielne zabezpieczanie drewna jest trudne i może nie dać zamierzonego efektu, dlatego warto zlecić prace specjalistom bądź kupić drewno już zaimpregnowane w tartaku. Jest ono zwykle zabarwione na przykład na zielono, aby uwidocznić zakres i dokładność ochrony. Przed zakupem trzeba się dowiedzieć, jaką metodą i jakim preparatem materiał został zabezpieczony. Istnieje kilka technik impregnacji drewna – jeżeli są one rekomendowane przez producenta danego preparatu zabezpieczającego, możesz mieć pewność, że są skuteczne. Aby tak rzeczywiście było, należy ściśle przestrzegać zaleceń w zakresie proporcji preparatu, norm zużycia oraz czasu kąpieli.

Impregnacja ciśnieniowa

Jest zalecana do zabezpieczania elementów w bardzo dużym stopniu narażonych na zagrzybienie, na przykład mających stykać się z gruntem. Takie zabezpieczenie jest wykonywane w autoklawach, w których w warunkach podwyższonego ciśnienia impregnat wnika w głąb drewna. W przypadku elementów o niewielkim przekroju może przeniknąć je w całości. Elementy grubsze i zrobione z drewna twardego zostaną nasycone na głębokość kilkunastu milimetrów, czyli tylko w części bielastej. Obróbka drewna trwa zwykle kilkanaście minut. Impregnacja ciśnieniowa jest zalecana do zabezpieczania elementów więźby oraz obiektów architektury ogrodowej. Dziś metoda ta jest najbardziej powszechna. Impregnaty w niej wykorzystywane są bardzo słabo wymywalne, więc zabezpieczone drewno po utrwaleniu się impregnatu, czyli po mniej więcej 48 godzinach, może przebywać okresowo na otwartej przestrzeni. Stosuje się głównie impregnaty solne.

Autor: Artur Bułatowicz

Więźbę dachową buduje się z wielkich elementów poddanych w tartaku impregnacji preparatem solnym

Kąpiel impregnacyjna

Polega na całkowitym zanurzeniu drewna w wannie w przygotowanym roztworze impregnatu na czas wynikający z zaleceń producenta (może to trwać nawet kilkadziesiąt minut). W tartakach są olbrzymie wanny, do których bale lub kantówki są przenoszone mechanicznie. W warunkach domowych jest to drogie rozwiązanie, które można ewentualnie zastosować do zabezpieczenia elementów o niedużych rozmiarach. Ale trzeba sobie zdawać sprawę, że musisz mieć wielki pojemnik i przygotować bardzo dużo preparatu, który później wymaga utylizacji. Podczas kąpieli składniki impregnatu z roztworu są wchłaniane przez drewno, a znajdująca się w nim woda przenika do roztworu impregnacyjnego i powoduje jego rozcieńczenie. Należy kontrolować czas kąpieli oraz stężenie roztworu, najlepiej badając jego gęstość areometrem. W razie konieczności trzeba dodawać impregnatu. Podczas kąpieli środek wnika tyllko na kilka-kilkanaście milimetrów, ale skuteczność tej metody jest wystarczająca do zabezpieczania drewna na konstrukcje wewnątrz obiektu. Stosuje się impregnaty solne, lecz przy tej metodzie są one łatwo wypłukiwane przez deszcz, dlatego zaleca się składowanie zabezpieczonego drewna pod dachem bądź jego odbiór z tartaku i natychmiastowe wykorzystanie.

Malowanie i natrysk

Skuteczność tych zabiegów zależy od użytego środka i liczby naniesionych warstw. Impregnację tą metodą można przeprowadzić na dwa sposoby: wcierając preparat pędzlem lub rozprowadzając go za pomocą urządzenia do natrysku. Najlepiej wcześniej przygotować odpowiednią ilość preparatu i całkowicie zużyć, wielokrotnie nanosząc go na elementy. Jednokrotne malowanie lub natrysk nie wystarczą. Liczba warstw zależy od struktury, parametrów drewna i zdolności wchłaniania przez nie roztworu impregnującego. Zwykle jest to jednak od 2 do 8 warstw nakładanych z uwzględnieniem przerw zalecanych przez producenta na wyparowanie wprowadzonych do drewna wody lub rozpuszczalnika. Pierwszą należy nałożyć bardzo obficie na powierzchnię elementu, tak żeby drewno było dobrze namoczone, i odczekać aż wchłonie preparat. Kolejne - po całkowitym wchłonięciu przez drewno impregnatu. Każda następna warstwa  poprawia warunki wnikania, czyli wprowadza środek na większą głębokość. W tej metodzie stosuje się impregnaty wodne i rozpuszczalnikowe.

Nowoczesne kleje do płytek. Zaprawy klejące do gresu i płytek ceramicznych

Do wykonywania okładzin z płyt i płytek ceramicznych, płytek kamiennych, gresu, szkła,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Prace malarskie. Przygotowanie ścian do malowania

Czeka cię wykończenie nowego domu? Pamiętaj, że przygotowanie ścian do malowania jest równie ważne,...

Drewniany taras - czyszczenie i impregnacja...

Po zimie należy wykonać wiosenne porządki na posesji. Drewniany taras również potrzebuje lekkiego...

Zaprawy murarskie i tynkarskie - co warto o nich...

Jakość i rodzaj zastosowanej zaprawy murarskiej lub tynkarskiej wpływa w istotny sposób na trwałość...

Czym malować pomieszczenia? Biała farba do ścian...

Aby jak najdłużej cieszyć się białymi wnętrzami, należy stosować białe farby do ścian wysokiej jakości,...

Ekspert odpowiada: Jak przygotować mieszankę...

Ile należy dać wapna hydratyzowanego i cementu na całą zawartość betoniarki? Czy jest jakiś przepis na...