| muratordom.pl » Ogród » Nawierzchnie, ogrodzenia » Ogrodzenie klinkierowe. Jak prawidłowo wymurować płot z klinkieru?

Ogrodzenie klinkierowe. Jak prawidłowo wymurować płot z klinkieru?

Ogrodzenie klinkierowe jest trwałe i nie wymaga konserwacji, jedynie corocznej pielęgnacji. Poza tym klinkier ma wiele barw, więc łatwo dopasować go do kolorystyki domu. Jeśli więc zdecydowałeś się na ogrodzenie z klinkieru, sprawdź jak je dobrze wymurować.

Zalety ogrodzenia klinkierowego

Klinkier jest odporny na działanie mrozu, wody, zanieczyszczeń powietrza. Nie kruszy się, nie porasta glonami. Nie wymaga konserwacji, jedynie mycia co jakiś czas. Ponieważ to materiał ceramiczny wytwarzany z takich samych surowców jak dachówki, jest równie długowieczny jak one. Jest też solidny i pasuje prawie do każdego domu, od utrzymanego w stylu dworkowym do bardzo nowoczesnego.

Różnorodność kolorów i faktur klinkieru

Do wyboru mamy wiele kolorów i wzorów cegieł klinkierowych. Łatwo więc dobrać je do kolorystyki budynku. Oprócz rdzawoczerwonych można kupić elementy utrzymane w różnych odcieniach szarości, żółci, brązu, czerwieni, a także białe (choć kosztują więcej od pozostałych). Do wyboru są też cegły cieniowane, których kolor jest niejednolity.

Powierzchnia elementów klinkierowych może mieć różne faktury – być gładka lub ryflowana, a także nieregularnie nierówna.

Płot z klinkieru lubi towarzystwo drewna i metalu

Klinkier dobrze harmonizuje z innymi materiałami budowlanymi – drewnem, metalem czy tynkiem. Decydując się na wybudowanie z niego ogrodzenia, zyskujemy trwałe ogrodzenie, które w niezmienionym stanie przetrwa lata.

Budowa ogrodzenia - prawidłowe murowanie klinkieru

Ogrodzenie z klinkieru wymaga fundamentu. Zanim rozpocznie się murowanie, na fundamencie trzeba ułożyć izolację poziomą z papy lub folii. Chroni to ogrodzenie przed podciąganiem wody z gruntu. Przed pękaniem zabezpieczą je zaś dylatacje rozmieszczone co 10-15 m.

Wewnątrz słupków ogrodzeniowych murowanych z klinkieru trzeba umieścić zbrojenie. Wykonuje się je z prętów stalowych średnicy 8-10 mm połączonych strzemionami średnicy 3-4 mm rozmieszczonymi co 15-10 cm. Wnętrze słupków wraz ze zbrojeniem zalewa się betonem. Słupki mają rozmiary wynikające z wielkości cegieł. Najpopularniejsze cegły mają wymiary 25 x 12 x 6,5 cm, co przy zastosowaniu półtorej cegły pozwala wymurować słupek o przekroju 38 x 38 cm.

W trakcie pracy należy sięgać po cegły z różnych palet, mieszając je ze sobą. Poszczególne partie materiału mogą się bowiem nieznacznie różnić się między sobą kolorem.

Do murowania elementów z klinkieru należy używać specjalnie przeznaczonych do tego celu zapraw, dzięki czemu unikniemy pojawiania się wykwitów na klinkierze.

Cegły można murować na pełną spoinę, z jednoczesnym formowaniem fug, albo zastosować niepełną spoinę, która później zostanie uzupełniona droższą zaprawą do spoinowania w wybranym kolorze. Także ona musi być przeznaczona specjalnie do spoinowania cegieł i płytek klinkierowych.

Spoiny powinny być wklęsłe i dokładnie wypełniać miejsce pomiędzy cegłami, by zapobiec wnikaniu między nie wilgoci, która stanowi zagrożenie dla trwałości konstrukcji.

Akcesoria do ogrodzeń klinkierowych

Klinkierowe poziome części ogrodzenia trzeba zabezpieczać od góry przed niekorzystnym działaniem wody opadowej, by nie wnikała w głąb konstrukcji przez spoiny pomiędzy elementami. Gdyby do tego doszło, mróz może zniszczyć zawilgoconą konstrukcję. Producenci oferują więc szereg akcesoriów ułatwiających wykończenie ogrodzenia klinkierowego tak, by nie groziła mu woda.

Do ochrony wierzchołków słupków służą gotowe czapy ceramiczne lub betonowe. Czapa powinna wystawać kilka centymetrów poza obrys słupka i mieć kapinos chroniący przed zaciekaniem wody na jego ścianki. Zamiast czapy można użyć gotowych kształtek ogrodzeniowych z ceramiki. Produkowane są w różnych wzorach i kolorach, więc łatwo je dopasować do wybranych cegieł. Stosując te elementy, trzeba pamiętać o dokładnym wypełnieniu spoin pomiędzy nimi.

Słupki można też nakryć dachówkami ceramicznymi albo gontami – najlepiej takim samym materiałem, jaki stanowi pokrycie domu. Gdy używamy drewna, nie powinniśmy zapominać o zaimpregnowaniu go przed ułożeniem.

WARTO WIEDZIEĆ

Jak pielęgnować ogrodzenie klinkierowe?

Aby ogrodzenie z klinkieru dobrze się prezentowało, wystarczą przeprowadzane raz w roku zabiegi pielęgnacyjne.

Powierzchnia cegieł jednak się brudzi. Stopień jej zabrudzenia zależy od tego, jak jest wykończona. Najmniej brudzą się cegły gładkie, o wiele bardziej ryflowane i ręcznie formowane.

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest mycie ogrodzenia za pomocą myjki ciśnieniowej. Trzeba przy tym dbać, by cegły zbytnio nie nasiąkły wodą. Efektem ich zbytniego zamoczenia może być pojawienie się na ich powierzchni wykwitów.

Zbytniemu zawilgoceniu zapobiega pokrycie go impregnatem zmniejszającym chłonność. Chroni on powierzchnię ceramiki przed wnikaniem brudu i czyni ją gładszą, co sprawia, że osadzające się na niej podczas eksploatacji zanieczyszczenia łatwo spłukuje deszcz. Impregnację stosuje się raz na trzy-siedem lat, w zależności od użytego preparatu.

Ścieżki ogrodowe i nawierzchnie w ogrodzie. GALERIA ZDJĘĆ OGRODÓW

Przynajmniej dwie utwardzone nawierzchnie potrzebne są w ogrodzie. Jedna ścieżka ogrodowa –...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Sprytny sposób na ścieżki ogrodowe - bruk...

Drewno i żwir to materiały, które znajdziemy właściwie w każdym ogrodzie. Naturalnym jest więc myśl,...

Pomysły na ogrodzenie domu. Nowoczesne systemy...

Ogrodzenie to wizytówka domu i ogrodu, dlatego jego wygląd ma ogromne znaczenie. Wybór...

Ogrodzenie drewniane, betonowe i plastikowe....

Kupując gotowe ogrodzenie domu, otrzymujesz wszystko, co niezbędne do jego montażu. Oprócz ogrodzeń...

Jak odnowić drewniane ogrodzenia, a jak...

Nawet najlepiej wykonane płoty i ogrodzenia po pewnym czasie niszczeją. Szczególną uwagę należy...

PetraZen - wszystko, czego potrzebujesz od murku...

Murki gabionowe to niebanalny, unikatowy wygląd, doskonałe zabezpieczenie terenu i gwarancja poczucia...

Czyszczenie i pielęgnacja kostki brukowej przed...

Podpowiadamy, jak czyścić, impregnować i pielęgnować kostkę brukową, aby przetrwała zimę w nienagannym stanie.