| muratordom.pl » Ogród » Nawierzchnie, ogrodzenia » Ogrodzenia kute: galeria zdjęć pięknych ogrodzeń metalowych
Ogrodzenia kute [GALERIA]

Ogrodzenia kute: galeria zdjęć pięknych ogrodzeń metalowych

Ogrodzenia kute zawsze były atrakcyjną propozycją. Często też stanowiły powód zazdrości – z racji niezwykłego wzoru oraz ceny. Z czasem zakładów kowalskich ubywało, a popularniejsze stawały się innego rodzaju ogrodzenia. Dzisiaj ogrodzenia metalowe możesz kupić w supermarkecie budowlanym, choć artyzmem nie dorównują ogrodzeniom kutym. Zobacz galerię zdjęć ogrodzeń i bram kutych.

Parki, pałace, dawne posiadłości często opasane były ogrodzeniami metalowymi, wykonywanymi przez kowali. Wielu z nich to prawdziwi artyści, których kunsztowne prace zdobiły niejedną posesję. Dzisiaj ogrodzenia i bramy kute takie najczęściej widzimy przy parkach lub ogrodach. Czy warto je mieć wokół domu? Metal jest materiałem plastycznym, daje się formować i kształtować. Dlatego ogrodzenia i bramy kute dobrze się sprawdzają tam, gdzie trzeba zrobić łagodne łuki lub zaokrąglenia. Z reguły ogrodzenia kute to strzeliste pręty (nazywane tez tralkami) zakończone ozdobnymi grotami. Ilość i rodzaj elementów dekoracyjnych zależy oczywiście od wyboru inwestora, ale należy pamiętać, by z dekoracyjnością nie przesadzać. Ogrodzenia kute zrobione na indywidualne zamówienie będą niepowtarzalne i sprawią, że ogrodzenie będzie optycznie lżejsze. Ponadto przyda się wgląd na to, co dzieje się poza posesją, zwłaszcza gdy obok bujnie rozwija się przyroda.

Ogrodzenia kute dawniej i dziś

Ogrodzenia kute zawsze były atrakcyjną propozycją, często też powodem zazdrości – z racji kunsztu kowala włożonego w ich wykonanie oraz ceny. Z czasem ubywało zakładów kowalskich, popularniejsze stawały się innego rodzaju ogrodzenia, bo w tej dziedzinie również rządzi moda. Dzisiaj metalowe ogrodzenia produkowane masowo można kupić w supermarketach budowlanych i chociaż dobrze wykonane i estetyczne, artyzmem nie dorównują kutym. Te ostatnie ogrodzenia kute robi się na zamówienie, więc mamy pewność, że nie znajdziemy podobnego.

Autor: Röben

Dekoracyjność lubi towarzystwo prostoty, dzięki czemu ogrodzenie zwraca na siebie większą uwagę. W przypadku tego ogrodzenia skupienie wzroku na dekoracyjnym, perfekcyjnie wykonanym przęśle jest oczywiste. Kunszt ręcznej roboty podkreśla otoczenie, w jakim znalazły się przęsła – klinkierowe murowane elementy, czyli podmurówka oraz słupki, tworzące swego rodzaju ramę dla dekoracyjnych obrazów, jakimi w tym przypadku są kute przęsła. Zaoblone krawędzie tych ram nawiązują do łagodnych linii przęseł. Czerwony kolor klinkieru ładnie kontrastuje z czernią przęseł. Decydując się na tego rodzaju ogrodzenie trzeba bardzo dokładnie przemyśleć jego kształt i…budować jednocześnie, bowiem mocowanie przęseł do wymurowanych już klinkierowych ram będzie bardzo trudne o ile nie niemożliwe (zawsze można znaleźć sposób, by je wewnątrz zamontować, ale nie będzie to mocowanie mocne i trwałe, gwarantujące stabilne osadzenie przęsła w murze). Fot. RÖBEN

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Ogrodzenie i bramy kute: ceny

Ogrodzenie kute możesz zamówić także dziś, ale najpierw zorientuj się w cenach – nie są tanie. Pracownie kowalskie mogą się znajdować daleko od naszego miejsca zamieszkania, a to dodatkowo podniesie cenę. Oferują one ogrodzenia kute robione według zaprojektowanych przez siebie wzorów (często są to stylizowane wzory roślinne), dają też możliwość zrealizowania się inwestorowi – w ramach możliwości, jakie stwarza materiał, zrobią ogrodzenie kute według jego projektu.

Jeśli twoje ogrodzenie domu nie jest zbyt długie – warto się pokusić, bo efekt może być zachwycający. Innym rozwiązaniem jest na przykład zamówienie tylko kutej bramy wjazdowej i furtki, ewentualnie także furtki do wiaty śmietnikowej.

Jeszcze jednym ze sposobów na oryginalne ogrodzenie kute może być zamówienie go w odlewni. Będzie żeliwne, odlewane w formach według wzorów pracowni albo własnych zaprojektowanych przez inwestora. Opcja z realizacją ogrodzenia według własnego pomysłu jest droższa niż realizacja projektu pracowni.

Ogrodzenia kute: galeria zdjęć

Zobacz inspiracje na ogrodzenia kute w różnym stylu. Jak je dopasować do charakteru domu, z czym łączyć, jakie wybrać wzory.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Prawidłowy montaż ogrodzenia. Porady architekta...

Budowa ogrodzenia trwałego i funkcjonalnego - krok po kroku. Praktyczna porada architekta krajobrazu. Dowiedz...

Jak dopasować ogrodzenie do stylu domu? 26 zdjęć...

Płot, furtka i brama wejściowa składające się na ogrodzenie wokół domu powinny tworzyć zgraną całość,...

Formalności prawne przy budowie ogrodzenia. Czy...

Obecnie formalności związane z budową ogrodzenia zależą jedynie od jego wysokości. Jeżeli ogrodzenie nie...

Ile kosztuje ogrodzenie. Przykładowe kosztorysy 9...

Od czego zależy cena ogrodzenia? Czy decydują o tym materiały? A może równie duże znaczenie ma...

Jaka myjka ciśnieniowa? Wybieramy urządzenie do...

Myjka ciśnieniowa to bardzo popularne urządzenie myjące. Wykorzystujemy je do mycia elewacji, czyszczenia...