Ogrodzenia kute, czyli GALERIA ZDJĘĆ niezwykle pięknych ogrodzeń metalowych
Ogrodzenia kute połączone z klinkierem
Dekoracyjność lubi towarzystwo prostoty, dzięki czemu ogrodzenie zwraca na siebie większą uwagę. W przypadku tego ogrodzenia skupienie wzroku na dekoracyjnym, perfekcyjnie wykonanym przęśle jest oczywiste. Kunszt ręcznej roboty podkreśla otoczenie, w jakim znalazły się przęsła – klinkierowe murowane elementy, czyli podmurówka oraz słupki, tworzące swego rodzaju ramę dla dekoracyjnych obrazów, jakimi w tym przypadku są kute przęsła. Zaoblone krawędzie tych ram nawiązują do łagodnych linii przęseł. Czerwony kolor klinkieru ładnie kontrastuje z czernią przęseł. Decydując się na tego rodzaju ogrodzenie trzeba bardzo dokładnie przemyśleć jego kształt i…budować jednocześnie, bowiem mocowanie przęseł do wymurowanych już klinkierowych ram będzie bardzo trudne o ile nie niemożliwe (zawsze można znaleźć sposób, by je wewnątrz zamontować, ale nie będzie to mocowanie mocne i trwałe, gwarantujące stabilne osadzenie przęsła w murze). Fot. RÖBEN
foto: Röben
Ogrodzenie kute z wzorem
Jeśli nie możesz znaleźć bramy i furtki pasujących do posesji i odpowiadających na estetyczne zapotrzebowanie, rozwiązaniem jest zamówienie ich u artysty kowala. Przemyślane nagromadzenie wzorów w jednym przęśle kutego ogrodzenia nie będzie przytłaczać. W tym znajdziemy koszyki (motyw z przeplecionych i skręconych prętów) ułożone symetrycznie po obu stronach przęsła oraz mnogość zaoblonych, zawijanych i układanych poziomo tralek. Przejrzystość dekoracja ta zawdzięcza temu, że trzymano się symetrii – wzory rozchodzą się od środka ku brzegom przęseł. Całość kutego ogrodzenia sprawia wrażenie przemyślanej kompozycji.
foto: Andrzej Szandomirski
Ogrodzenie kute - łuki i zaokraglenia
Tu zastosowano bardzo prosty zabieg nadający lekkości ogrodzeniu – murowane i obłożone kamiennymi płytkami słupki są znacznie od siebie oddalone, a poszczególne przęsła kute dzielą i łączą jednocześnie metalowe słupki składające się z czterech połączonych na górze w kopułę prętów.
foto: Agnieszka Mike-Jeziorska
Ogrodzenie murowane z kutymi przęsłami
Pełne murowane ogrodzenie opasujące posesję może się być zbyt masywne i monotonne. Warto to przełamać, montując co kilka, kilkanaście metrów kute przęsła.
foto: Tomasz Myśluk
Ogrodzenie kute z ozdobnymi słupkami
Ozdobą tego ogrodzenia – w przeciwieństwie do poprzednich – są słupki, a nie przęsła. Te ostatnie przypominają bowiem zwykłe płaskowniki. Natomiast słupki to prawdzie dzieła sztuki, z ozdobną, rzeźbioną podstawą, zakończone kulami. Przypominają nieco starodawne studnie. Całość ustawiona na wysokim cokole obłożonym kamieniami spełnia swoje zadanie, a efektowne łączy dwa materiały: kamień i metal, przywodząc na myśl dawne domostwa.
foto: Wiktor Greg
Ogrodzenie kute z motywem roślinnym
Połączenie murowanego pełnego ogrodzenia z ażurowym. Pełna część obłożona jest płytkami, tak samo jak słupki i cokół w części ażurowej. Tworzą ją przęsła ozdobione motywem leżącej gałęzi. Fantazyjnie wygięte na zewnątrz tralki są dodatkową dekoracją. Zakończenie ich grotem gwarantuje bezpieczeństwo. Fot. SEMMELROCK
foto: SEMMELROCK
Ogrodzenia kute z ozdobnymi kamieniami
Ogrodzenie jak precyzyjnie przez jubilera wykonana kolia z ozdobnymi kamieniami. Niby nic wielkiego i nadzwyczajnego, bo ogrodzenie składa się jedynie z metalowych prętów. Ale sposób ich połączenia oraz wyginania decyduje o wrażeniu. Przypominają źdźbła wysokich traw rozwianych na wietrze – kamienie, jak krople rosy, zdobią elementy położone najniżej, bo z górnych źdźbeł wiatr już strącił krople.
Na dole ogrodzenie jest gęściejsze, więc stanowi dobrą zaporę dla większych zwierząt, w środkowej części powyginane tralki uniemożliwiają wspinanie się, a górne utrudniają przedostanie się na drugą stronę. Rozwiązanie tyleż proste, co niezwykle efektowne i zachowujące wszystkie cechy, jakie powinno mieć dobre ogrodzenie: dopasowane do posesji, eleganckie, sprawiające wrażenie lekkiego oraz zapewniające bezpieczeństwo. Uwagę warto jeszcze zwrócić na to, że zrobiono je w wersji ciągłej, bez słupków i powtarzających się przęseł, co dodatkowo potęguje efekt artystyczny.
foto: Tomasz Myśluk
Ogrodzenie kute z kamieniami
Kamienie, którymi ozdobiono prezentowane na poprzednim zdjęciu ogrodzenie są zwykłe otoczaki. W tak niepospolity sposób wykorzystane nabierają – zwłaszcza z daleka – cech wyjątkowych, przywodząc na myśl kamienie szlachetne, jakimi ozdabia się kolie.
foto: Tomasz Myśluk
Ogrodzenia kute ze zdobieniami
Motywem ozdobnym tegop kutego ogrodzenia są okręgi umieszczone symetrycznie w dolnej części przęsła między tralkami oraz zamknięta w okręgu rozeta, którą ulokowano w środku każdego z przęseł. Między metalowymi przęsłami nie ma murowanych słupków, więc całość wygląda przejrzyście i lekko. Połączenie przęseł metalowymi słupkami zrobionymi z prętów to świadomy zabieg i warto go stosować, gdy ogrodzenie – tak jak w tym przypadku – jest bardzo długie.
foto: Wiktor Greg
Ogrodzenie kute - brama i furtka
W tym przypadku bramę wjazdową oraz furtkę zrobiono z metalowych ram, które wypełnione są motywami gałęzi i liści. Elementy dekoracyjne są położone blisko siebie, więc zachowana jest niezbędna właścicielom przejrzystość oraz bezpieczeństwo. Z kolei furtka do wiaty śmietnikowej zrobiona jest na zasadzie rewersu – motywy roślinne są od wewnątrz przysłonięte metalowym ekranem, który zasłania pojemniki na śmieci.
foto: Wiktor Greg
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...