Brama przesuwna - wygodny wjazd na posesję. Zagadnienia montażowe, ceny

2019-12-12 9:46 Anna Kazimierowicz
Brama przesuwna
Autor: Mariusz Bykowski Brama przesuwna to wygodne rozwiązanie wjazdu na działkę

Brama przesuwna jest najczęściej montowana we wjeździe na działkę , ponieważ jest wygodna, łatwa w obsłudze i nie zajmuje miejsca na podjeździe. Mimo sporego ciężaru otwiera się ją i zamyka lekko, nie trzeba do tego wielkiej siły. Można ją zamontować praktycznie na każdej działce.

Brama przesuwna otwiera się na bok, więc wymaga wolnego miejsca w linii ogrodzenia z prawej lub lewej strony, zależnie na którą z nich będzie się otwierać. I to jest właściwie jedyne wymaganie montażowe przy tego typu bramie wjazdowej. Wolna przestrzeń musi być dość długa - odpowiada mniej więcej sumie szerokości wjazdu oraz długości przeciwwagi bramy.

Bramę przesuwną można zainstalować w narożniku działki, ale wtedy nie ma wyboru strony, na którą będzie się otwierać. Ze względu na usytuowanie domu i ścieżki prowadzącej od furtki do wejścia może zaistnieć sytuacja, że otwarte skrzydło bramy przesuwnej zablokuje furtkę. Ale przecież wtedy domownicy będą wjeżdżać na posesję samochodem. Hipotetyczna sytuacja, że w tym samym czasie goście będą chcieli wejść furtką, może się zdarzyć niezwykle rzadko.

Brama przesuwna
Autor: Małgorzata Góra, projekt domu Iwona Fabrowicz/Lipińscy Studio Brama przesuwna jest blisko narożnika działki, więc nie było wyboru kierunku, w którym może się otwierać. W pozycji otwartej zablokuje furtkę

Brama przesuwna: budowa

Brama wjazdowa przesuwna ma konstrukcję samonośną. Przesuwa się ją na rolkach jezdnych zamontowanych na stopach fundamentowych pod przeciwwagą. Skrzydło bramy składa się z części głównej zamykającej wjazd na działkę oraz stanowiącej jej przedłużenie trójkątnej przeciwwagi, która zapewnia stabilność całej konstrukcji. Skrzydło przesuwa się na wysokości kilku-kilkunastu centymetrów nad podjazdem i nie wymaga tam podparcia. Jest osadzone na rolkach jezdnych zamocowanych na fundamencie pod przeciwwagą. Na wysokości początku przeciwwagi montuje się słupek, często z ramką u góry, wzdłuż którego przesuwa się brama. Ma to zapewnić ustawienie bramy w pozycji pionowej. Na drugim końcu montuje się słupek, przy którym brama się domyka, np. zamkiem hakowym.

Trójkątna przeciwwaga może mieć różne wymiary zależnie od wielkości i ciężaru skrzydła bramy przesuwnej, co wiąże się też z rodzajem jego wypełnienia. Zwykle jej długość odpowiada 30-40%  długości skrzydła. Przeciętnie przeciwwaga ma 2 m długości.

Brama przesuwna
Autor: Andrzej Szandomirski Na pierwszym planie przeciwwaga bramy przesuwnej oparta na rolkach jezdnych zamontowanych na stopach fundamentowych. U góry skrzydło jest objęte ramką, przez którą przesuwa się podczas otwierania

Wymiary bram przesuwnych

Minimalna szerokość wjazdu na działkę to 3 m, ale gdy wjeżdżamy na wprost. Znacznie wygodniej jest wjeżdżać w bramę o szerokości 4 m. Taki wymiar bram wjazdowych jest bardzo często spotykany w ofertach producentów. Coraz więcej rodzin ma 2 samochody i buduje garaże dwustanowiskowe. W takiej sytuacji i wjazd na działkę powinien być szerszy. Nie tylko ze względu na wygodę, ale także na estetykę. W garażu na 2 samochody mocuje się dwie bramy pojedyncze albo jedną podwójną o szerokości zwykle 5 m. Taką szerokość powinna mieć wtedy również brama wjazdowa.

Przeczytaj też:

Brama przesuwna
Autor: Andrzej Szandomirski Brama przesuwna prowadząca do garażu na dwa samochody

Brama przesuwna: potrzebna przestrzeń wzdłuż linii ogrodzenia

Producenci bram przesuwnych mają tabele wskazujące, jakie wymiary ma skrzydło bramy i jej przeciwwaga oraz ile przestrzeni zajmie ona w pozycji otwartej. Na przykład do wjazdu o świetle 4 m skrzydło bramy przesuwnej z przeciwwagą ma długość 5,7 m. Żeby móc ją otworzyć na całą szerokość w linii ogrodzenia na bramę i otwarte skrzydło trzeba zarezerwować 9,85 m wolnej przestrzeni.

Przeczytaj też:

Gdy wjazd na działkę ma 4,5 m szerokość, długość bramy może wynosić 6,3 m, a przestrzeń wzdłuż ogrodzenia powinna mieć 10,95 m. Przy bramie wjazdowej na dwa samochody o świetle wjazdu 5 m skrzydło i przeciwwaga bramy przesuwnej mogą mieć 7 m długości. W takiej sytuacji strefa wjazdu w linii ogrodzenia zajmie 12,15 m.

Brama przesuwna
Autor: Marcin Czechowicz Brama przesuwna otwiera się na tę stronę, gdzie jest przeciwwaga. Za nią musi być jeszcze kilka metrów wolnej przestrzeni, żeby zmieścić otwarte skrzydło

Wybierając bramę przesuwną, trzeba zachować wolną przestrzeń wzdłuż ogrodzenia w miejscu, na które będzie się ona otwierać. Nie można tam sadzić roślin, za to dobrze jest je np. wyłożyć kostką. Trzeba je także od czasu do czasu oczyścić, zamieść lub wygrabić, zwłaszcza przed zimą, żeby skrzydło mogło się swobodnie otwierać.

Brama przesuwna z napędem

Bramy przesuwne można bez trudu wyposażyć w napęd. Najlepiej od razu kupować tak wyposażoną bramę i wybrać taki napęd, który będzie kompatybilny z napędem bramy garażowej. Wtedy będzie można używać do ich otwierania jednego pilota. Jeśli chcemy ją doposażyć później, warto pomyśleć podczas montażu bramy o doprowadzeniu energii elektrycznej w pobliże styku skrzydła i przeciwwagi, bo tam instaluje się napęd. Dobrze jest też przygotować utwardzenie, na którym będzie można go zamocować. Jeśli nie będzie to możliwe, napęd można przytwierdzić na słupku. Są też nowoczesne rozwiązania bram przesuwnych, w których napęd jest schowany w słupku.

Przeczytaj też:

Siłownik schowany w skrzynce montuje się po stronie posesji na wysokości początku przeciwwagi. Mechanizm przesuwu stanowi listwa zębata, którą mocuje się u dołu skrzydła oraz koło zębate w napędzie. Siłownik ciągnie lub pcha bramę, a listwa przesuwa się w miarę jak  przeskakują kolejne zęby na kole zębatym. W napędzie zwykle znajdują się magnesy, które są ustawione tak, żeby brama zamknęła się mniej więcej 1 cm przed chwytaczem, a otwarta zatrzymała się przed śrubą blokującą.

Brama przesuwna
Autor: Andrzej Szandomirski Siłownik ukryty w skrzynce i listwa zębata wzdłuż skrzydła to prosty mechanizm napędu do bramy przesuwnej

Brama przesuwna: wypełnienie

Brama przesuwna ma zwykle konstrukcję metalową. Jej wypełnienie może być wykonane z różnych materiałów. Bardzo popularne są bramy przesuwne wykonane z metalowych kształtowników w różnym stylu, np. z prostych prętów o takiej samej długości bez ozdób albo z kształtowników zakończonych stylowymi grotami i z dekoracyjnymi gałkami. Kształtowniki mogą być dobrane tak, że tworzą falistą górną linię ogrodzenia.

Sprawdź też:

Innych rodzaj wypełnienia to płaskowniki lub blachy metalowe albo sztachety drewniane. Takie rozwiązanie możemy wybrać, kiedy zależy nam na ograniczeniu przezierności bramy. Zależnie od szerokości płaskowników i ich ustawienia możemy mieć bramę wjazdową zapewniającą widok na okolicę albo całkowicie odgradzającą nas od sąsiedztwa.

Brama przesuwna
Autor: Andrzej Szandomirski Brama przesuwna, ktorej wypełnienie stanowią panele z dekoracyjnymi elementami montażowymi

Brama przesuwna: ceny

Brama przesuwna jest droższa od skrzydłowej. Ceny zależą od zastosowanego materiału i wykończenia. Najtaniej kupimy bramę od producentów ogrodzeń systemowych. Brama o wymiarach 4 x 1,5 m z metalowych kształtowników malowanych podkładowo (trzeba ją jeszcze dodatkowo pomalować farbą nawierzchniową do metalu) kosztuje mniej więcej 1500 zł. Wybranie ozdobnych kształtowników i dodanie wykończenia farbą proszkową podnosi cenę bramy o mniej więcej 1000 zł. Brama przesuwna z designerskich płaskowników lub kształtowników ze stali ocynkowanej ogniowo i pomalowanej proszkowo może kosztować 5000- 6000 zł. Bramy przesuwne aluminiowe są jeszcze droższe. Na zamówienie może być wykonana brama przesuwna z ręcznie kutych profili metalowych, ale w takich wypadkach cena jest ustalana indywidualnie. Wyposażenie bramy w napęd kosztuje dodatkowo 1000-2500 zł.

Brama przesuwna
Autor: Andrzej T. Papliński Brama przesuwna z prostych metalowych kształtowników to najtańsze rozwiązanie
Nowoczesna brama garażowa

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Jak wybrać solidną, bezpieczną i piękną bramę garażową?

Zakup dobrej bramy garażowej nie jest prosty. Przed podjęciem decyzji należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, nie tylko dotyczących rozmiarów naszego domu i kosztów. Bramę wybieramy na lata, należy więc postawić na produkt, który będzie solidny, trwały, wygodny w użytkowaniu i dopasowany do architektury budynku.

Razem z firmą Hörmann przygotowaliśmy akcję redakcyjną: Wjedź na wyższy poziom! Zobacz kryteria, jakimi należy kierować się przy wyborze bramy oraz na co zwrócić uwagę podczas zakupów, by przez lata cieszyć się bezpieczeństwem i pięknym wyglądem.

Partnerzy

Firma Hörmann jest największym europejskim producentem bram garażowych i przemysłowych oraz napędów do bram. Jest również uznanym producentem drzwi, systemów przeładunkowych oraz różnego typu zamknięć przeciwpożarowych. Ostatnio firma poszerzyła paletę swoich produktów o systemy kontroli wjazdu. Dopełnieniem bogatego asortymentu produktów jest działający 7 dni w tygodniu całodobowy serwis.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE